Xtratime Community banner

1 - 20 of 67 Posts

·
Registered
Joined
·
960 Posts
Discussion Starter #1
I found this from Makedonski Sport yesterday

УШТЕ ЕДЕН ЗА НАС НЕПОЗНАТ ФУДБАЛЕР ГО НОСИ ДРЕСОТ НА ГОЛЕМ ЕВРОПСКИ КЛУБ

Урдинов, дете на ПСВ, надеж на Македонија

Холандскиот клуб пред 4 години го купи талентот од белгискиот Мехелен

Македонија има свое дете и во ПСВ Ајндховен. Јани Урдинов е еден од најдобрите фудбалери кој настапува во екипата до 17 години на познатиот клуб. Станува збор за играч кој настапува по левата страна и кој е роден во Белгија. Сепак, неговите македонски корени се цврсти, а неговиот татко е Зоран Урдинов, кој кон крајот на осумдесеттите години го носеше дресот на Кожуф.

"Веќе 4 години сум тука, во ПСВ", ни открива младиот Јани во своето прво интервју за медиум од Македонија.

"Јас сум роден во Мехелен и почнав да играм во екипата од тој град. Се играше турнир по кој скаутите на ПСВ ми понудија да се преселам во нивниот клуб и тоа се случи многу брзо. Играм како лев бек или како лево крило. Таа страна од теренот е моја", коментира Урдинов, детето на ПСВ и надежта на Македонија.

Јани Урдинов!? Тоа е името кое барем засега првпат се слуша, но се надеваме дека во иднина тој ќе израсне во голем фудбалер. Во ПСВ тој одлично напредува и е стандарден во тимот за кој настапува. Тој и неговите врсници редовно освојуваат турнири и титули, а Јани се надева дека за многу брзо време ќе биде префрлен меѓу сениорите.

"Тој сега игра во третата екипа на ПСВ. Секој ден патува од Мехелен до Ајндховен и што е најважно упорен е во работата. Се наоѓа во голем клуб од кој излегле многу познати фудбалери", е изјавата на Зоран Урдинов, таткото на младот талент кој имал супер брзина и одличен шут со левата нога. Младиот Јани игра на позиција која во холанската тактика е многу ценета и на која се обрнува големо внимание во младинските категории.

"Редовно доаѓам во Македонија и затоа добро го знам мајчиниот јазик. Се интересирам и за фудбалот во Македонија. Знам за резултатите на националниот тим за Пандев од Лацио и за Мазнов, кој игра тука, кај нас, во Локерен", е појаснува младиот Урдинов околу тоа што се знае за фубалот во земјата од која потекнува.

Ова дете со самото тоа што го носи дресот на ПСВ е уште еден наш голем феномен како Горан Славковски (Интер), Блерим Џемаили (Цирих)...но ги има уште такви кои треба да се откријат и да се повикаат во националниот тим на Македонија.

И. Д. ИвановскиВеднаш би ја прифатил Македонија

"Мојот син игра за Белгија, мене ми е драго што тој доби повик да игра за еден национален тим, но од друга страна и тешко затоа што тоа не е Македонија", објаснува таткото на талентот, Зоран Урдинов.

"Ја прифати Белгија затоа што никој не знае за него од Македонија. Според правилата на ФИФА, тој с$ уште има право да ја смени одлуката и репрезентацијата. Ние сме Македонци и сакаме тој да игра за Македонија, но...", додава Урдинов повозрасниот.

Јани има 16 години, што значи дека е препорака до нашиот селектор до 17 години Златко Цветановски, кој треба да обрне внимание за да не загубиме уште еден наш голем талент.

Има настапи за Белгија

"Одиграв две тест средби за репрезентацијата на Белгија до 17 години. Двете беа со Турција. На првата влегов од клупата и загубивме со 2:1, а на втиориот меч бев стартер кога победивме со 2:0", открива Јани Урдинов за настапот за репрезентацијата во земјата каде што е роден.Тој на секој две години потпишува договор со тимот на ПСВ, а селекторите од Белгија редовно ги следеле неговите игри за холанскиот клуб.

Овој талент во својата биографија напоменал дека негов омилен играч му е Замброта од Барселона затоа што и двајцата играат на истата позиција.


I think with Sikov, Slavkovski, Tasevski, Nedzipi, Pandev and Urdinov and maybe my brother we have new big talented players like never before.
That shows that our NT is just getting better and better....
 

·
Registered
Joined
·
960 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Well in the Region Baden Würtemberg which Stuttgart is the capital, my brother was one of the Best Scorer with Stuttgarter Kickers, but he had big problems with the new trainer, so he go away and tried to go to VFB Stuttgart, they choose him, becuase he made 4 goals in 20 Minutes on a testgame, but the manager is a mother of a kid that plays on the same position like my bro...so....that's they way it goes....

Now he is in Skopje and training together with the Vardarplayers. He wanted to sign for Rabotnicki but he wanted in the CL....

Like his manager the next games (whatever for a club he plays then) I will make vidoes of him and send it to big clubs
 

·
Registered
Joined
·
1,290 Posts
I think that Hirstijan make bad move that he came back to play in Macedonian club. Near Stuttgart, there is a lot of cities, Dussedorf i very close, he can play in Fortuna or something like that.
 

·
Registered
Joined
·
960 Posts
Discussion Starter #5
zlit lavovi said:
I think that Hirstijan make bad move that he came back to play in Macedonian club. Near Stuttgart, there is a lot of cities, Dussedorf i very close, he can play in Fortuna or something like that.
He don't play for Macedonia, but Pancev is like a 'svat' or 'vtor tetin' or something for us, and he just wanted to show him how it is in Macedonia and how is is to play here. He don't sign for any club in Macedonia.

His plans were to play with Rabotnicki against Milan, Barcelona, Chelsea and so on, becuase he had a big hope into Rabotnicki that they will make it. He saw what Rabotnicki have done in the 4-1 against Debrecen (he was in the Stadium with Darko Pancev)

He said if 'the kamen' Velkovski can play in the first squad, I can make it for sure...

So when a 16years old striker make a goal against this big teames, everybody will look at him for sure, but nothing about this dreames.

He will come back here in Germany and search for a new club
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Who is your brother any way??? to be honest i did not read about it on Makedonski Sport(maybe forgott that day)!!! do you have any link for more information ?
 

·
Registered
Joined
·
862 Posts
Da ne pamti nekoj, nekoj dvajca braka koj igraa vo Holandija u Ajax ili nekoj drug golem klub bese, pisuvase za niv vo MS imaa po 12 ili 11 godini, pred 3-4 godini imase statia za niv, deka bile najdobri vo maldinskite skoli vo Holandija, pamti nekoj nesto, sto bidna so tie deca.
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
NaMeK_Mk said:
Da ne pamti nekoj, nekoj dvajca braka koj igraa vo Holandija u Ajax ili nekoj drug golem klub bese, pisuvase za niv vo MS imaa po 12 ili 11 godini, pred 3-4 godini imase statia za niv, deka bile najdobri vo maldinskite skoli vo Holandija, pamti nekoj nesto, sto bidna so tie deca.
Mi se cini deka beshe eden a ne dvajca,,, Toj e roden vo Strumica ali ojde vo Ajax i holandija koga beshe 10 mislam....

Cela soba mu beshe dekorirana so Staroto sonce a na kraj zavarshe vo Nacionalniot tim na Holandija U-17 :pp Tradicionalen Makedonski patriot :D

Kako odi pemsata,, TI SI BISER BALKANSKI:pp :tongue:
 

·
Registered
Joined
·
2,101 Posts
Da Naum najde informacii za nego. Igra za u-17 reprezentacija na Holandija i ne e vise vo Ajax.
 

·
Registered
Joined
·
862 Posts
Makedonec said:
Da Naum najde informacii za nego. Igra za u-17 reprezentacija na Holandija i ne e vise vo Ajax.
Ne e toj, mi teknuva za toj se pisuvase tuka, go imenuvase nekoj tuka patriotot.
Dvajca bea ova. sega bi imale okolu 14-15 godini
 

·
Registered
Joined
·
862 Posts
Ima sansi kulbot da bese i Utrecht, ne se sekavam zosto pred 3 godini nekade go pisuvase toa u MS. Aj ke pobaram ako najdam nesto ke raportiam.
 

·
Registered
Joined
·
2,101 Posts
NaMeK_Mk said:
Ne e toj, mi teknuva za toj se pisuvase tuka, go imenuvase nekoj tuka patriotot.
Dvajca bea ova. sega bi imale okolu 14-15 godini
Jas samo za nego znam. Best na reality macedonia i mislam MS ama ne sum siguren. Posle go staviv linkot tuka, i Naum go najde. Jas tolku znam.
 

·
Registered
Joined
·
960 Posts
Discussion Starter #15
Well, what should I say. The 'popular' time of my brother was when he was 8 to 14 years old.
He played for Stuttgarter Kickers, a few years ago they were in the second Bundesliga and this year they will make it again.

Every Game he made minimum a goal or an assist. >> up to 6goals.

Well, it don't have to mean much on this young years.

I can say that he is a better striker than Savic, Ivanovski, Ilijoski, Trickovski and Velkovski, Kirovski and S.Pandev altogether for sure....

The next 2-4Years you will hear something from him

I can show you pix of him together with Rummenige, Pancev and Klinsmann. But better you ask him
 

·
Registered
Joined
·
960 Posts
Discussion Starter #16
Here are some reports from his games last season with a club from a lower leauge, but he already played with the U-19 there and was the best. He choosed this club to proove hisselfe with older players.
When he is ready, I am gonna contact the VFB Stuttgart-youth trainer personaly and ask him for a 'private' test-game

Here it is in german:
FC-Gehenbühl - FSV Oßweil 5:6


Gehenbühl begann schwungvoll und konnte auch früh durch Niko in Führung gehen. Doch schon einige Minuten später erzielte Oßweil durch einen Elfmeter, den Marcel zunächst glänzend gehalten hatte, im dritten Nachschuss den Ausgleich. Wenig später gelang dem FSVl nach einem Stellungsfehler in der Gehenbühler Abwehr die Führung. Aber Gehenbühl kämpfte sich ins Spiel zurück und erzielte wiederum durch Nico den Ausgleich. Die erneute Führung der der Gäste, die aus abseitsverdächtiger Position erzielt wurde, glich Kristian T. mit einem herrlichen Direktschuss aus. Mit einem 3 zu 3 ging es in die Halbzeit.
In der 2. Hz. ging das flotte Scheibenschießen weiter. Allerdings wurden jetzt die Gehenbühler Jungs durch einige gravierende Fehlentscheidungen des nervösen Schiedsrichters benachteiligt. Das 4 zu 3 fiel aus klarer Abseitsposition. Das 4 zu 4 erzielte dann wiederum Kristian T. das 5. Tor wurde den Oßweilern durch einen unberechtigten Elfmeter geschenkt. (2 Oßweiler hatten sich gegenseitig behindert und kamen zu Fall). Aber die Gehenbühler Jungs bewiesen Moral und kamen durch Christian L. noch einmall zum Ausgleich. Allerdings auch das ein klares Abseitstor. In der letzten Spielminute pfiff der vor allem in der 2. HZ schwache Schiedsrichter noch einen Freistoß für Oßweil, obwohl zuvor klar der Ball gespielt worden war. Dieser wurde aus 17m direkt verwandelt. Damit war das Spiel verloren. Die Spieler des FC Gehenbühl hätten durch ihre gute
kämpferische und teilweise auch spielerische Leistung mindestens einen Punkt verdient gehabt.


Aufstellung: Marcel - Bernd - ( Patrick H. ) - Patrick N.- Frank - Firat - Duk -
Andy - Safak - Kristian T.(2) - Nico (2) - Christian L. (1)you can go to http://fc-gehenbuehl.de/ and than to A-JGD and B-JGD, that's like U-19 and U-17 >> Berrichte.

If you understand german you can read about his assist an goals
 

·
Registered
Joined
·
230 Posts
Whats his surname cuz. I hope he goes well, but i think you should keep it in house , if you know what i mean. But keep supporting him and hope he goes well. And it isnt for you to say who he is better than by naming all those Macedonian strikers, so relaxe and let his performances do the talking. But thanks for the notice.
 

·
Registered
Joined
·
960 Posts
Discussion Starter #19
Well, his full name is Hrisitijan Tuntevski. Our father comes from Resen, but we are more like Prilepcani (my mother) because we always go there on vacation and are real majmuni. =)

I have to say I am always arrogant(total the opposite of my bro), and I love it. But when I am getting arrogant than it have to be a 100%-reason for that. So I realy believe in him, not becuase he's my brother, it's because I don't have seen any guy with this skills
 

·
Registered
Joined
·
1,561 Posts
That's good to hear, I wish him all the best

PS Just tell him train, the more he trains the better he gets. Because I've seen alot of players blow their careers only because they we not dedicated to train!

PS Anyways I have a cousin in Switzerland, the last time I heard he was playing in Neucatel Xamax juniors / or reserves. His name is Toni Apostoski and from all reports he great talent!
 
1 - 20 of 67 Posts
Top