Xtratime Community banner
1 - 20 of 323 Posts

·
Registered
Joined
·
997 Posts
Discussion Starter · #1 ·
World Cup Qualifications begin within 2 weeks. Our first opponent is SWEDEN of Zlatan Ibrahimovic.

The last time we played them (in 2004), we beat them 2-1 (Aliaj and Skela), but it was just a friendly game.

Hope and wish we get a positive result to make a right start.
 

·
Registered
Joined
·
997 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Eliminatoret e Boterorit 2010 fillojn brenda 2 jave. Kundershtari yne i pare eshte padyshim i frikshem, dhe quhet Suedia.

Prova e fundit perballe Lihtenshtajnit la shume per te deshiruar, dhe shpresoj se Haan do te kete kohe dhe do beje zgjedhet e duhura per te gjetur ekuiliber ne formacionin e pare.

Si asnjehere me pare, Haan ka ne dore nje grup te gjere lojtaresh nga i cili mund te nxjerre maksimumin. Parardhesit e tij nuk e kishin luksin te kene ne dispozicion nje kontingjent aq te gjere.

Ta bejme nje analize te shkurter nga secili repart dhe te shofim se kush jane alternativat :

Portier :
Arian Beqaj
Isli Hidi
Ilion Lika

Mbrojtes i djathte :
Armend Dallku
Andi Lila
Shqipron Skeraj (I sapo transferuar me Greuther Furth, por duhet te pasaportizohet)

Qendermbrojtjes :
Debatik Curri
Mergim Mavraj
Elvin Beqiri
Admir Teli
Endri Vrapi
Blerim Rrustemi
Henri Ndreka
Klodian Semina
Nuri Mustafi (GIF Sundsvall - duhet te pasaportizohet)

Mbrojtes i majte :
Kristi Vangjeli
Ansi Agolli
Renato Arapi
Altin Haxhi

Mesfushor shkaterues :
Lorik Cana
Altin Lala
Ervin Bulku
Ilirian Caushaj
Hair Zeqiri
Ertan Demiri (SC Lokeren - duhet te pasaportizohet)
Anel Raskaj (Halmstads BK - duhet te pasaportizohet)

Fantazist :
Ervin Skela
Jurgen Gjasula
Dorian Bylykbashi

Mesfushor i avancuar i djathte :
Besart Berisha
Klodian Duro
Valdet Rama (FC Ingolstadt 04 - duhet te pasaportizohet)

Mesfushor i avancuar i majte :
Jahmir Hyka
Xhevair Sukaj
Gilman Lika

Sulmues :
Erion Bogdani
Edmond Kapllani
Hamdi Salihi
Elis Bakaj
Edgar Cani
Enco Malindi
Parid Xhihani

Per mendimin tim, 11-shi ideal nga ky grup lojtaresh, te cilin do ta kisha nxjerur perballe Suedise do te ishte :

-----------------------------Arian Beqaj-----------------------------

-------------------Elvin Beqiri----------Mergim Mavraj----------------
Armend Dallku-------------------------------------------Kristi Vangjeli

---------------Lorik Cana-------------------Debatik Curri-------------
-----------------------------Ervin Skela-----------------------------

----------Besart Berisha-----------------------Jahmir Hyka-----------
---------------------------Edmond Kapllani--------------------------
 

·
Registered
Joined
·
10,562 Posts
B-E, super analize !

M'pelqen formacioni qe e ki propozu, e ka ni mbrojtje t'mire edhe vija e sulmit doket bukur, por une e kom vetem ni vrejtje t'vogel masi menoj qe Skela, Berisha, Hyka e Kapllani osht shume ofenziv.

Skela, Hyka e Berisha duhet me rregull me mbeshtet sulmin, po ne anen tjeter sjon asnjoni lojtar qe mujn me fitu top gjat dueleve apo me stopu naj akcion ne mesfushe. T'pakten njoni prej tyne duhet mu zavensu me Lala-n.


Ky do t'ishte formacioni im:

-----------------------------Arian Beqaj-----------------------------

-Armend Dallku------Elvin Beqiri-------Admir Teli-------Kristi Vangjeli--


---------------Altin Lala----Lorik Cana-----Debatik Curri-------------
--Besart Berisha---------------------------------------Jahmir Hyka--


---------------------------Edmond Kapllani--------------------------


E futa Telin ne mbrojtje, jom i pavendosen mes tij dhe Liles.

Kjo vetem ni supozim, edhe pse realisht gjasa t'mdhaja per mu paraqit ne kete ndeshje i ka Duro, si zakonisht.
 

·
Registered
Joined
·
997 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Nje treshe Lala - Cana - Curri para mbrojtjes do te ishte shume deçizive ne thyerjen e aksioneve te kundershtareve, dhe ne rikuperimin e topave per kundersulmin.

Nese zgjedhim kete modul loje, duhet te sakrifikojm fantazistin, pra Skelen. Pikerisht per kete arsye une zgjodha Skelen ne vend te Lales, por siç thua (madje pajtohem plotesisht me ty), te luajm me treshen Lala-Cana-Curri do ti jepte me shume peshe mesfushes. Pastaj nuk eshte se kemi luksin te bejme ne lojen, por te tjeret na e diktojn, prandaj formacioni yte eshte per mendimin tim me IDEAL se i imi !
 

·
Registered
Joined
·
6,606 Posts
0 pike, nese dojm me lujt edhe lujm me zemer atehere mundemi me marr ni barazim por pse jo edhe me fat nje fitore.

gjithsashtu te dy formacioit e juve pom pelqejn, apet mendoj se i Albionit oshte me i mire ne kete ndeshje. Por prap mbrotja dicka sosht, por shpresoj me ndihmen e mesfushes ndoshta ia del.
 

·
Registered
Joined
·
3,943 Posts
---------------------Arjan Beqaj

Armend Dallku - Elvin Beqiri - Admir Teli - Kristi Vangjeli

------------------Cana - Lala - Curri

Skela----------------------------------- Hyka

---------------------Bogdani
 

·
Registered
Joined
·
3,943 Posts
Berisha na nevojitet shume neve dhe eshte lojtar klasi, por lendimi i tij 1-vjeqar eshte i rrende ne aspektin futbollistik. Nuk mendoj qe eshte ne top-form dhe i nevojitet se paku 1-2 muaj futboll te plote per ta merituar vendin ne formacionin e Shqiperise. E shoh si nje zevendesim ideal per pjesen e dyte.

Tash e kemi Duron ose Bylykbashin si mundesi per krahun e djathte te mesfushes perveq Berishes. Per mua gjithqka gati funksionon me mire pa Duron, ndersa Bylykbashi ende nuk e ka pervojen e Kombetares dhe besimin e Haanit, kshtu mendoj qe Skela pershtatet me se miri ne ate rol duke ditur se ka luajtur aty dhe per Eintracht Frankfurt dhe Aluminia Bielefeld disa here.

Sa i perket sulmit, mendoj qe Bogdani eshte i vetmi i pjekur qe mund ta perballon nje mbrojte te klasit te Suedise. Eshte nje lojtare qe ka pervoje te mjaftueshme dhe qe ngren se paku 2 mbrojtes dhe krijon normalisht hapesire per mesfushoret ofensive. Eshte nje lojtare qe personalisht e kam nenqmuar, por besoje qe ne keto 2 vitet e fundit ka bere progres ne aspektin e lojes (ndoshta jo te golit). Eshte rikthyer te Chievo dhe aty ka shenuar disa golla ne ndeshjet miqesore! Mendoj se ka diqka per te treguar Haanit dhe FSHF-se ne pergjithsi.
 

·
Registered
Joined
·
3,943 Posts
Eliminatoret e Boterorit 2010 fillojn brenda 2 jave. Kundershtari yne i pare eshte padyshim i frikshem, dhe quhet Suedia.

Prova e fundit perballe Lihtenshtajnit la shume per te deshiruar, dhe shpresoj se Haan do te kete kohe dhe do beje zgjedhet e duhura per te gjetur ekuiliber ne formacionin e pare.

Si asnjehere me pare, Haan ka ne dore nje grup te gjere lojtaresh nga i cili mund te nxjerre maksimumin. Parardhesit e tij nuk e kishin luksin te kene ne dispozicion nje kontingjent aq te gjere.

Ta bejme nje analize te shkurter nga secili repart dhe te shofim se kush jane alternativat :

Portier :
Arian Beqaj
Isli Hidi
Ilion Lika

Mbrojtes i djathte :
Armend Dallku
Andi Lila
Shqipron Skeraj (I sapo transferuar me Greuther Furth, por duhet te pasaportizohet)

Qendermbrojtjes :
Debatik Curri
Mergim Mavraj
Elvin Beqiri
Admir Teli
Endri Vrapi
Blerim Rrustemi
Henri Ndreka
Klodian Semina
Nuri Mustafi (GIF Sundsvall - duhet te pasaportizohet)

Mbrojtes i majte :
Kristi Vangjeli
Ansi Agolli
Renato Arapi
Altin Haxhi

Mesfushor shkaterues :
Lorik Cana
Altin Lala
Ervin Bulku
Ilirian Caushaj
Ertan Demiri (SC Lokeren - duhet te pasaportizohet)
Anel Raskaj (Halmstads BK - duhet te pasaportizohet)

Fantazist :
Ervin Skela
Jurgen Gjasula
Dorian Bylykbashi

Mesfushor i avancuar i djathte :
Besart Berisha
Klodian Duro
Valdet Rama (FC Ingolstadt 04 - duhet te pasaportizohet)

Mesfushor i avancuar i majte :
Jahmir Hyka
Xhevair Sukaj
Gilman Lika

Sulmues :
Erion Bogdani
Edmond Kapllani
Hamdi Salihi
Elis Bakaj
Edgar Cani
Enco Malindi
Parid Xhihani

Per mendimin tim, 11-shi ideal nga ky grup lojtaresh, te cilin do ta kisha nxjerur perballe Suedise do te ishte :

-----------------------------Arian Beqaj-----------------------------

-------------------Elvin Beqiri----------Mergim Mavraj----------------
Armend Dallku-------------------------------------------Kristi Vangjeli

---------------Lorik Cana-------------------Debatik Curri-------------
-----------------------------Ervin Skela-----------------------------

----------Besart Berisha-----------------------Jahmir Hyka-----------
---------------------------Edmond Kapllani--------------------------
Me mire ti harrojme Gjasulen, E.Canin dhe Mavrajn. Keta lojtare jan qe gati-gati publikisht kan deklaruar qe kurre nuk do te luajne per Shqiperine. I jane shmangur Shqiperise totalisht dhe per mua nuk e meritojne te jene ne vemendjen tone. Keta sigurisht me vone do ti vijne pishman kesaj zdhjedhje. Kemi mjaft futbollista te cilleve nuk iu vjen marre me i than vetit Shqiptar dhe me lujt per kombin Shqiptar.

Por patjeter mendoj qe lojtaret te mundshem qe kan deshire me na perfaqesu kombin, duhet munduar ne gjdo menyre me i afru.
 

·
Registered
Joined
·
13,397 Posts
Me mire ti harrojme Gjasulen, E.Canin dhe Mavrajn. Keta lojtare jan qe gati-gati publikisht kan deklaruar qe kurre nuk do te luajne per Shqiperine. I jane shmangur Shqiperise totalisht dhe per mua nuk e meritojne te jene ne vemendjen tone. Keta sigurisht me vone do ti vijne pishman kesaj zdhjedhje. Kemi mjaft futbollista te cilleve nuk iu vjen marre me i than vetit Shqiptar dhe me lujt per kombin Shqiptar.

Por patjeter mendoj qe lojtaret te mundshem qe kan deshire me na perfaqesu kombin, duhet munduar ne gjdo menyre me i afru.
Dakort me ty jam daku. Kta te tre karin kan me loz me Deutschland apo Italiont. Le te presin deri sa te behen 30 vjec e pastaj ti bien me dore. Nejse futbollistet jane rrota kari ne pergjethsi. Shpresoj qe FSHF-ja ti vijet punes te pakten per Sadrijan. Ky me duket do te luj me ne.
 

·
Registered
Joined
·
997 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Pajtohem plotesisht me juve kur denigroni Gjasulen, Canin dhe Mavrajn. Padyshim qe sjellja e tyre le shume per te deshiruar, dhe kritikat ne adresat e tyre jane te justifikuara. Por nuk duhet harruar edhe nje faktor : Edhe FSHF-ja nuk e luan si duhet rolin e saj ne zbulimin dhe ne afrimin e talenteve prane perfaqesueses. Po te kishim nje Federate me te organizuar dhe me profesionale, gjerat do te ishin ndryshe ...

Gjithsesi, e futa kete treshe ne liste per shkak se potencialisht mund te perfaqesojn akoma ngjyrat kuqezi ...
 

·
Registered
Joined
·
997 Posts
Discussion Starter · #11 ·
ANTI-SWEDEN

Rikthehen Besart Berisha dhe Erion Bogdani !

Portierë
Arjan Beqaj
Isli Hidi
Ilion Lika

Mbrojtës
Armend Dallku
Andi Lila
Debatik Curri
Admir Teli
Endri Vrapi
Kristi Vangjeli
Ansi Agolli

Mesfushorë
Lorik Cana
Altin Lala
Ervin Bulku
Besart Berisha
Klodian Duro
Ervin Skela
Elis Bakaj
Jahmir Hyka

Sulmues
Edmond Kapllani
Hamdi Salihi
Erjon Bogdani
 

·
Registered
Joined
·
10,563 Posts
----------Lika----------
-Dalku-Curri-Teli-Vangjeli
------Lala---Cana------
-Berisha----------Hyka--
---------Skela---------
--------Bogdani--------
 

·
Registered
Joined
·
10,563 Posts
Swedish Call ups

Suedia

Portierë: Andreas Isaksson (PSV Eindhoven), Johan Wiland (Elfsborg)

Mbrojtës: Andreas Granqvist (FC Groningen), Petter Hansson (Stade Rennes), Daniel Majstorovic (AEK Athens), Olof Mellberg (Juventus), Mikael Nilsson (Panathinaikos), Max von Schlebrugge (Brondby), Fredrik Stoor (Fulham), Oscar Wendt (FC Copenhagen)

Mesfushorë: Daniel Andersson (Malmo), Viktor Elm (Kalmar), Samuel Holmen (Brondby), Kim Kallstrom (Lyon), Sebastian Larsson (Birmingham), Tobias Linderoth (Galatasaray), Anders Svensson (Elfsborg), Christian Ëilhelmsson (Al-Hilal)

Sulmues: Marcus Berg (FC Groningen), Zlatan Ibrahimovic (Inter Milan), Henrik Larsson (Helsingborg), Markus Rosenberg (Werder Bremen)
 

·
Registered
Joined
·
15,670 Posts
Nuk po me pritet :lick:

Nuk jam shum optimist per kete loj po akoma kam shpresa se mundemi ta marim nje rezultat mjaft pozitiv.

Jam ne dakord me formacionin e shemsit dhe kam shum shpresa ne Berishën e Hykën.

FORCA SHQIPERIA!!!!
 

·
Registered
Joined
·
1,777 Posts
My formation would be

---- Beqaj ----

Dallku Teli Curri Vangjeli

---- Cana ---- Lala ----

Duro ---- Skela ---- Hyka

-------- Bogdani ------

Simply because, Berisha went off after 45 minutes today in the UEFA Cup, probably because of fitness problems, and Duro just scored twice against AEK Athen, he is on fire. I do not like Duro at all to be honest, and Berisha is one of my favuorites. But you can't just ignore two goals against a team like AEK in the UEFA Cup.

Beqaj and Duro have shown great form lately..
 

·
Banned
Joined
·
70 Posts
vranina bogdani para kapllanit kurr jo kapllani vrapon me shum per top dhe esht me i mir

berishen kisha startu 45 min te para
 

·
Registered
Joined
·
6,606 Posts
Having a great game for your club doesn't mean he is going to be the same with the NT, especially when we are talking about Duro. However, I know what you mean Vranina. He, Duro, was awful in the last friendly, he was the one that stood out for me in a bad way and pissed me off big time.
 

·
Registered
Joined
·
997 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Per ata qe jetojn ne Suedi ! Ca thone mediat andej per kete perballje ? Si na vleresojn ? Po perfaqesuesja e Suedise, ku ndodhet tani? A vazhdon te ngele e frikshme? A do te kete ndonje mungese kunder neve ?
 
1 - 20 of 323 Posts
Top