Xtratime Community banner

1 - 20 of 20 Posts

·
Registered
Joined
·
72 Posts
Discussion Starter #1
ITALIANE

ASCOLI

ATALANTA

BENEVENTO

CASTELNUOVO GARFAGNANA

CESENA

CISCO ROMA

CITTÀ DI SAN BENEDETTO DEL TRONTO

CUOIOPELLI CAPPIANO

EMPOLI

FIORENTINA

GENOA

INTER

JUVENTUS

LAZIO

MASSESE

MILAN

NOVARA

PARMA

PERGOCREMA

PIACENZA

RAPP. SERIE D

REGGINA

RIMINI

ROMA

SAMPDORIA

SANSOVINO

SIENA

TORINO

VICENZAESTERE

ANDERLECHT (Belgio)

A.P.I.A. (Australia)

BELASICA STRUMICA (Macedonia)

A.S. DE CAMBERENE (Senegal)

CLUB GUARANI (Paraguay)

INTERBLOCK LUBJANA (Slovenia)

INTERNATIONAL ALLIES (Ghana)

MALAYSIAN INDIAN (Malesia)

MIDTJYLLAND (Danimarca)

NEW YORK STARS (U.S.A.)

OLYMPIACOS C.F.P. (Grecia)

PAKHTAKOR (Uzbekistan)

PUMAS UNAM (Messico)

RIVER PLATE (Argentina)

SHAKTAR DONETSK (Ucraina)

SPARTA PRAHA (Rep. Ceca)

SPARTAK MOSCA (Russia)

TOTTENHAM F.C. (Inghilterra)

UJPEST (Ungheria)
 

·
Registered
Joined
·
72 Posts
Discussion Starter #2
28 Januari-11 fevruari

GRUPA 3 RASPORED

MILAN - BEL. STRUMICA
BEL. STRUMICA - CESENA
BEL. STRUMICA - MALAYSIAN IND.

GRUPA 3

MILAN
BELASICA STRUMICA
MALAYSIAN INDIAN
CESENA
 

·
Registered
Joined
·
2,860 Posts
Harry Potter said:
2006
Belasica ucestvuvase i uste ednas ama nemozev da najdam podatoci.
2001 година

Bari Quilmes 0 - 3
Perugia Belasica S. 2 - 1
Bari Perugia 2 - 0
Quilmes Belasica S. 4 - 3
Bari Belasica S. 2 - 2
Quilmes Perugia 0 - 0

Classifica Punti
Quilmes (ARG) 7
Bari 4
Perugia 4
Belasica Strumica (MAC) 1


И се разбира, легендарниот тим на Беласица од 2001:

1 PANDEV TOME 07.03.1983
7 POPOV ROBERT 16.04.1982
9 KOSTOV ZORAN 26.02.1980
16 BOZINOVSKI BOBI 24.02.1981
10 PANDEV GORAN 27.03.1980
18 MASEV DANCO 16.12.1983
3 BALDOVALIEV ZORAN 04.03.1983
17 BAJLOZOV SASKO 31.08.1982
5 PANDEV VANE 27.11.1982
12 STOJKOV BORCE 19.09.1983
11 TANCEV ZORAN 17.08.1983
13 KRSTEV ALEKSANDAR 13.01.1983
2 BOZIJANOV PEPI 11.07 1984
8 STOJANOV ALEKSANDAR 14.11.1984
6 POCEV ILCE 31.07.1981
14 BELCEV MARJAN 22.10.1982
15 GJORGJIEV STOLE 18.02.1982
4 GLIGOROV NIKOLA 15.08.1983
19 STOJKOV ACO 29.04.1985
 

·
Registered
Joined
·
72 Posts
Discussion Starter #7
БЕЛАСИЦА

ДЕНЕСКА ПОПЛАДНЕ, ВО ВИЈАРЕЏО СЕ ОТВОРА ЈУБИЛЕЈНИОТ 60. ПО РЕД "КОПА КАРНЕВАЛЕ 2008" НА КОЈ ПОВТОРНО ЌЕ УЧЕСТВУВА И БЕЛАСИЦА

"Карневалот" може да почне

Од Вијареџо

Васил Фотиновски

* Нашиот Горан Пандев според организаторот е една од 120-те фудбалски ѕвезди кои секогаш ќе "светат" на "Копа Карневале"

Фудбалерите на Беласица по 27 часа пат од Струмица до Вијареџо, од денеска ќе бидат дел од големиот светски младински турнир во Вијареџо "Копа Карневале 2008". Струмичани се желни за докажување и спектаклот, како што векат, може да почне. Во редовите на младите фудбалери преовладува голема одговорност, а нивните мисли се насочени кон своите противници и кон утрешниот противник Милан. И оваа година турнирот ќе го отвори една од големите италијански фудбалски ѕвезди. Завесата на ова шеесетто јубилејно издание ќе ја "подигне" италијанската фудбалска ведета, фудбалерот на Рома Даниеле Де Роси.

Мора да се напомене дека нашиот "гранде феномено" Горан Пандев, според организаторот, е една од 120-те ѕвезди кои секогаш ќе светат на небото на овој голем светски младински турнир. Ова е мотив повеќе за младите струмичани, кои, како што кажаа, се подготвени да го продолжат патот на својот идол "лацијалот" Горан Пандев, кој токму на овој турнир, како и многу други познати светски фудбалски имиња, ја почна својата фудбалска афирмација и стана едно од најзвучните имиња во Италија и вистински "магнет" за големите европски клубови.

Со денешниот дуел меѓу минатогодишниот победник Џенова и англискиот претставник Тотенхем ќе стартуваат борбите на годинашното издание на "Копа Карневале 2008".

Денеска експедицијата на Беласица тука во Вијареџо ќе го имаат првиот и единствен тренинг во кампот "Камајоре" пред утрешниот прв меч со големиот гигант Милан.

Максенбалот како релаксација

По 27 часа пат вчера некаде меѓу 15 и 16 часот Беласица со автобус пристигна во Вијареџо. За среќа, вчера во овој италијански град имаше и маскенбал па фудбалерите веднаш заминаа таму, а тоа им помогна да се релаксираат по напорниот и долг пат од околу 27 часа од Струмица до Вијареџо.

Тројца го "почувствувале" Вијареџо

Од оваа екипа тројца "кенгури" го имаат "почувствувано" Вијареџо. Се работи за Дарко Божинов, Горан Пројков и Ѓорѓи Станковски, кои пред две години на "Копа Карневале 2006" со тогашната екипа на "кенгурите" го постигнаа најголемиот успех на овој турнир освојувајќи го второто место.

Програма за настапите на Беласица

29.01. - 15 ч. (Џулијано Терме)

МИЛАН - БЕЛАСИЦА

31.01 - 15 ч. (Камајоре)

БЕЛАСИЦА - ЧЕЗЕНА

02.02. - 15 ч. (С. Романо)

БЕЛАСИЦА - МАЛЕЗИА ИНДИАН

Преноси на "Раи Сат Спорт"

Сите новости и директни преноси од турнирот во Вијареџо ќе бидат емитувани на спортскиот италијански канал Раи Сат Спорт. На овој канал покрај директните преноси ќе има снимки од натпреварите во првата фаза, како и од најинтересните средби во завршницата.

Во нов хотел "Стела дел Маре"

И покрај тоа што се очекуваше струмичани да бидат сместени во нивната традиционална "база" хотелот Перла дел Маре, сепак Беласица овој пат се во нов хотел. Станува збор за Стела Дел Маре кој се ноаѓа во центарот на градот и кој е многу подобар од тој каде што до сега престојуваше нашиот тим.
 

·
Registered
Joined
·
2,860 Posts
MILAN - BELASICA STRUMICA 4 - 0

RETI: 27' Gianola, 29' Paloschi, 71' Aubameyang, 78' Coppiardi.

MILAN (4-3-3): Offredi; Bruscagin, Romagnoli, Darmian, Albertazzi (46' Coppiardi); Guerci, Gianola (73' Ancelotti), Malacarne; Umunegbu, Paloschi (60' Orlandi), Aubameyang. A
disp: Campironi, Ruggeri, Fondrini, Furlan. All. Filippo Galli.

BELASICA STRUMICA (5-4-1): Mitev R.; Gucev, Cvetkovski, Stankovski, Bozinov, Ristov; Atanasov (78‚ Gidalov), Paskov (72' Mitev M.), Tanusev (56' Ulisev), Proskov; Miskovski. A disp: Milev, Misovski, Stojanov, Istatov. All. Jugoslav Trencovski.

ARBITRO: Fiamingo di Pisa (assistenti Rocchi e Sergi).

NOTE: spettatori 200 circa, angoli 15-1 per il Milan.

- SAN GIULIANO DI TERME (PI) - Strano ma vero, che il Milan vinca passa quasi inosservato, ma non l'esordio di Davide Ancelotti, figlio del mister della prima squadra. Per lui solo 15' a giochi fatti, per il resto esordio sul velluto per il Milan di Filippo Galli. I rossoneri strapazzano i macedoni, che solo nel primo quarto d'ora tengono botta di fronte ad una squadra meglio organizzata e sempre temibile in fase offensiva grazie alle accelerazioni di Aubameyang e Umunegbu (alla fine il migliore in campo). La cronaca: al 26' angolo, dalla bandierina Malacarne pesca Aubameyang abile nel far da torre per Gianola che anticipa l‚incerto Mitev e sigla il vantaggio. Ancora Umunegbu affonda nell'area del Belasica e appoggia un ottimo pallone a Malacarne che calcia a rete favorendo il tocco sottomisura vincente dell'ottimo Paloschi. Nella ripresa il ritmo cala. Al 26' sugli sviluppi di un corner calciato da Malacarne è Aubameyang a mettere al sicuro il risultato sfruttando un assist di Orlandi e una deviazione di Gucev decisiva nello spiazzare l'estremo difensore macedone. Al 33' Orlandi lancia a rete Aubameyang che serve su un piatto d'argento a Coppiardi la palla per il definitivo 4-0.
 

·
Expecto patronum!
Joined
·
13,563 Posts
JumboMkd said:
- SAN GIULIANO DI TERME (PI) - Strano ma vero, che il Milan vinca passa quasi inosservato, ma non l'esordio di Davide Ancelotti, figlio del mister della prima squadra. Per lui solo 15' a giochi fatti, per il resto esordio sul velluto per il Milan di Filippo Galli. I rossoneri strapazzano i macedoni, che solo nel primo quarto d'ora tengono botta di fronte ad una squadra meglio organizzata e sempre temibile in fase offensiva grazie alle accelerazioni di Aubameyang e Umunegbu (alla fine il migliore in campo). La cronaca: al 26' angolo, dalla bandierina Malacarne pesca Aubameyang abile nel far da torre per Gianola che anticipa l‚incerto Mitev e sigla il vantaggio. Ancora Umunegbu affonda nell'area del Belasica e appoggia un ottimo pallone a Malacarne che calcia a rete favorendo il tocco sottomisura vincente dell'ottimo Paloschi. Nella ripresa il ritmo cala. Al 26' sugli sviluppi di un corner calciato da Malacarne è Aubameyang a mettere al sicuro il risultato sfruttando un assist di Orlandi e una deviazione di Gucev decisiva nello spiazzare l'estremo difensore macedone. Al 33' Orlandi lancia a rete Aubameyang che serve su un piatto d'argento a Coppiardi la palla per il definitivo 4-0.
Belasica bila ramnopravna samo vo prvite 15 minuti :wallbang:
 

·
Registered
Joined
·
2,860 Posts
JumboMkd said:
MILAN - BELASICA STRUMICA 4 - 0
MILAN (4-3-3): Offredi; Bruscagin, Romagnoli, Darmian, Albertazzi (46' Coppiardi); Guerci, Gianola (73' Ancelotti), Malacarne; Umunegbu, Paloschi (60' Orlandi), Aubameyang. A
disp: Campironi, Ruggeri, Fondrini, Furlan. All. Filippo Galli.
Тие 4 играчи се вклучени и имаат одиграно натпревари за првиот тим на Милан, а голем дел од играчиве играат и за младинските репрезентации на Италија
 

·
Registered
Joined
·
534 Posts
JumboMkd said:
Тие 4 играчи се вклучени и имаат одиграно натпревари за првиот тим на Милан, а голем дел од играчиве играат и за младинските репрезентации на Италија
vo koji natprevari imaat igrano sa prviot tim na milan? oti ic ne mi se posnati.
 

·
Registered
Joined
·
2,860 Posts
sebma said:
vo koji natprevari imaat igrano sa prviot tim na milan? oti ic ne mi se posnati.
Matteo Darmian - член на U17, U18 и U19 на Италија
On November 28, 2006, he made his first-team debut in a Coppa Italia game against Brescia, replacing Kakha Kaladze at half-time.
On May 19, 2007 he made his Serie A debut in a game against Udinese, coming on as a substitute for Giuseppe Favalli.

Kingsley Umunegbu
debut in a Coppa Italia match against Calcio Catania on 20 December 2007, coming on for Willy Aubameyang at half time.

Alberto Paloschi - член на U19 селекција на Италија
He scored on his debut on December 20, 2007 in the first leg of the Coppa Italia round of 16 against Calcio Catania, and scored a second goal in the return leg on January 16, 2008.

Willy Aubameyang
In 2007-08 season, he became the fourth striker of first team, and won the no.94 usually owned by first team-er. He made his official match debut as starter against Calcio Catania on 20 December 2007, a Coppa Italia match.
 

·
Registered
Joined
·
534 Posts
JumboMkd said:
Matteo Darmian - член на U17, U18 и U19 на Италија
On November 28, 2006, he made his first-team debut in a Coppa Italia game against Brescia, replacing Kakha Kaladze at half-time.
On May 19, 2007 he made his Serie A debut in a game against Udinese, coming on as a substitute for Giuseppe Favalli.

Kingsley Umunegbu
debut in a Coppa Italia match against Calcio Catania on 20 December 2007, coming on for Willy Aubameyang at half time.

Alberto Paloschi - член на U19 селекција на Италија
He scored on his debut on December 20, 2007 in the first leg of the Coppa Italia round of 16 against Calcio Catania, and scored a second goal in the return leg on January 16, 2008.

Willy Aubameyang
In 2007-08 season, he became the fourth striker of first team, and won the no.94 usually owned by first team-er. He made his official match debut as starter against Calcio Catania on 20 December 2007, a Coppa Italia match.
jas barav vo statistikite od serie a i champions league od ovaja sesona, satoa ne gi najdov, od kupot nemav podatci.
 

·
Registered
Joined
·
72 Posts
Discussion Starter #16
Belasica Squad

Slave Atanasov 1990
Darko Bozinov 1989
Vlatko Gidalov 1989
Blagoj Gucev 1990
Ljubomir Djorgiev 1992
Voislav Istatov 1990
Vasko Milev 1989
Mitko Mitev 1989
Riste Mitev 1989
Aleksandar Miskoski 1989
Mario Misovski 1989
Metodija Paskov 1990
Goran Projkov 1987
Riste Ristov 1990
Gjorgi Stankovski 1991
Darko Stojanov 1988
Gjorgi Tanusev 1991
Majkl Cvtkovski 1987
Dani Ulisev 1990
Zoran Danovski 1990
Dragi Stojkov 1988
Tome Janev 1990

Pero Misovski President
Blagoj Istatov Sport Director
Jugoslav Trencevski Coach
Emanuel Misovski Tecnihcal Director
Marjan Iliev Assistant coach
Ilija Panov General secretar
Vasko Fatinovski Journalist
Todor Gramatikov Representer of city Strumica
 

Attachments

·
Registered
Joined
·
2,860 Posts
Табелата е:
Classifica Pt.
MILAN 6
CESENA 4
BELASICA STRUMICA 1
MALAYSIAN INDIAN 0

Со тоа што Cesena имаат +6 гола. Во последното коло Беласица треба да ги победат Malaysian I. со што повеќе гола, а и да чекаат повисок пораз на Cesena од Milan за да можат да се надеваат на второто место
 
1 - 20 of 20 Posts
Top