Xtratime Community banner

1 - 20 of 46 Posts

·
Third Place Winner, April Photo Contest 2008
3,578 Posts
Discussion Starter #1
Terim pes etti

Tecrübeli teknik adam, "Başarısız oldum" dedi, bugün Başkan Özhan Canaydın ile görüşerek, yönetim kurulunun önünü açmak amacıyla istifasını vereceğini açıkladı

'Hoca gerekebilir'
SÜPER Lig ve Türkiye Kupası'nın ardından UEFA'ya da havlu atılması üzerine Fatih Terim istifasını cebine koydu. Galatasaray Teknik Direktörü, "Seçimden sonra yeni yönetim, yeni transferler, belki yeni bir stat ve yeni hoca da gerekebilir. Yenilemeye kendim ile de başlamak doğru olur. Başkanın yolunu açma adına bunu İstanbul'a döner dönmez yarın (bugün) kendisine teklif edeceğim. Ayrılsam da, her zaman başkanımın ve Galatasaray'ın emrindeyim" diye konuştu.

Nabız yoklayacak
BAŞKAN Özhan Canaydın'a bu kararını sezon sonundan itibaren yürürlüğe koymak isteyeceğini bildirecek olan Terim, bir anlamda da nabız yoklayarak, güven tazelemeye çalışacak. Tecrübeli hoca, "Tabii ki şimdi bir yere gitmiyorum. Sezon sonuna kadar burdayım. Genç takımdan oyuncu alarak, UEFA'yı kovalayarak yolumuza devam edeceğiz. Başka bir yönetim gelse, istifamızı sunmayacak mıydık? Etik olarak zaten bunu yapacaktık. Yeni hoca da lazım gelebilir" dedi.

Canaydın'a bağlı
KÖTÜ gidişi kendisine fatura eden Terim, şöyle devam etti: "Bir suçlu varsa o da benim. Başarı bir sonuçtur, başarısızlık da bir sonuçtur. Ben başarısız oldum. Başkanın ne diyeceğini bilemiyorum. Ben Galatasaray ve Türk futbolunun menfaatlerini her şeyden üstün tutar ve ne gerekiyorsa yaparım". Terim'in, mali kongredeki eleştiriler yüzünden de rahatsız olduğu, bugün Başkan Canaydın'dan da beklediği yaklaşımı görememesi halinde istifasını hemen vereceği öğrenildi.

What a dreadful end :rolleyes: :depress:

·
Registered
11,971 Posts
I don't know what whether Canaydin will accept his resignation, but one thing is for sure and that is that Terim made the biggest mistake in his career by going back to a club he was so successful at....

·
3,578 Posts
Discussion Starter #3
Jemster said:
I don't know what whether Canaydin will accept his resignation, but one thing is for sure and that is that Terim made the biggest mistake in his career by going back to a club he was so successful at....
Yes i completely agree with you. And also Canaydin made the biggest mistake by sacking Luce.

·
Registered
3,794 Posts
Yes get rid of Terim and then Canaydýn. Canaydýn might not accept his resignation so they can leave together. Terim has done great things in the past but he has lost it completely. We need everything next year. New coach, new players, new president and a new stadium.

·
Registered
2,998 Posts
"Bir suçlu varsa o da benim. Baþarý bir sonuçtur, baþarýsýzlýk da bir sonuçtur. Ben baþarýsýz oldum. Baþkanýn ne diyeceðini bilemiyorum. Ben Galatasaray ve Türk futbolunun menfaatlerini her þeyden üstün tutar ve ne gerekiyorsa yaparým".

that`s it !!

nevertheless I feel very sorry that everything had to end like this for Terim`s new Galatasaray... I wished it wouldn´t have come this far :rollani:

·
Registered
7,217 Posts
Esperar said:
"Bir suçlu varsa o da benim. Baþarý bir sonuçtur, baþarýsýzlýk da bir sonuçtur. Ben baþarýsýz oldum. Baþkanýn ne diyeceðini bilemiyorum. Ben Galatasaray ve Türk futbolunun menfaatlerini her þeyden üstün tutar ve ne gerekiyorsa yaparým".

that`s it !!

nevertheless I feel very sorry that everything had to end like this for Terim`s new Galatasaray... I wished it wouldn´t have come this far :rollani:
Öz will you translate that for me?

·
Registered
2,998 Posts

"if there is someone to blame then it`s me. Success is a result, so is failure. And I failed. I don`t know what the president will say. I think Turkish football and Galatasaray are more important than anything else, so I will do what`s needed"

Dennis, it`s copy pasted from the article above... it`s the most thing that Terim has said in this 1,5 years...

·
3,578 Posts
Discussion Starter #9
Esperar said:

"if there is someone to blame then it`s me. Success is a result, so is failure. And I failed. I don`t know what the president will say. I think Turkish football and Galatasaray are more important than anything else, so I will do what`s needed"

Dennis, it`s copy pasted from the article above... it`s the most thing that Terim has said in this 1,5 years...
Aferin kiz your english is improving :D :D

·
Registered
3,794 Posts
Manny said:
Öz will you translate that for me?
You cant read Turkish:eek: :eek:

I dýdnt know that.

He says if there is someone to blame thats me. Being successful is a result and being unsuccessful is another result.

I dont know what he means there but anyway it continues;

I was unsuccessful. I dont know that the president will say. I always put the interest of the Turkish football and Galatasaray first and do what ever is necessary.

·
Registered
2,998 Posts
BeastGS said:
Aferin kiz your english is improving :D :D
darisi basina :howler:

I forgot one word in my last sentence "it`s the most IMPORTANT thing that Terim said..."

·
Registered
7,201 Posts
Cesur adamdan cesur sozler....

bold words from a bold man...

i would be really sad if he goes..... but i think canaydin shuold leave before Terim, becuz i think the only reason Terim and Galatasaray is in this state s becuz of canaydin.

i think the whole club lost faith in Terim, the players lost faith, the supporters, maybe it might be the time for Terim to leave (very sad), but i dont think this would change the sistuoation of the team, only if canaydin leaves the situation would change...

·
Registered
3,287 Posts
Cihan007x said:
but i dont think this would change the sistuoation of the team, only if canaydin leaves the situation would change...
This is exactly what I think. And if Canaydin leaves, then I say why not give a last chance to Terim.
But if Canaydin stays and for some reason he is able to give the new coach what's needed, then it is totally unfair to Terim. Right now, I don't see what a new coach can do.

·
*the drum drum*
42,598 Posts
For a president trying to clear debts which are about as big as the club's total assets, I think it's highly unfair to say Canaydin didn't give enough resources to Terim..

·
Registered
3,287 Posts
Tolga said:
For a president trying to clear debts which are about as big as the club's total assets, I think it's highly unfair to say Canaydin didn't give enough resources to Terim..
That's also true Tolga. Özhan Canaydin task is really hard, and I am not sure another president could do better. But then what can we do? Simply accept that we won't be successful for while!

·
3,578 Posts
Discussion Starter #18
The best song to tell Fatih Terim's situation

Yalnis zaman(borclaar borclaar) yalnis insan(canaydin)
tutunmak imkansiz biktim yamali sevdalardan
Yalnis bahar, kis gunesii, yoruldum her buldugumda kaybetmeden seni (taraftarlar)

Kiyamete kadar kapattim kalbimi. (Fatih terim)

:tongue:

·
Registered
5,653 Posts
Fatih Terim couldn't do much, don't blame him. I actually think he's onto something with the younger players, but the GS community seems to have lost patience. You can't expect results overnight, especially with a $200million debt!

GS fans are being unfair to Terim and to Canaydin, IMHO.

and the GS experiment should serve as a lesson to Turkish teams, we need ot balance our budgets, not get into debt. Yes GS won a cup and made everyone proud, but look at where a club with such history like GS is now.

Fans cheering on GS when they won the UEFA cup should do the same now and support their club.

1 - 20 of 46 Posts