Xtratime Community banner

Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 22 Posts

·
Registered
Joined
·
1,727 Posts
Discussion Starter #1
ca thoni per nje lige profesionale me skuadra nga Kosova dhe Shqiperia?
Une mendoj se interesi dhe rivaliteti ish rrit dukshem.
Mos t'harroj besa edhe kvaliteti.

Ca mendoni P.sh 6 ekipe nga Superliga shqiptare
6 nga Kosova tani kush mbet ne lige ka drejt me lujt.
Ma vone kishin mujt mu fut edhe skuadra shqiptare nga Maqedonia.
 

·
Registered
Joined
·
1,833 Posts
Eshte shume veshtire te realizohet kjo lige e perbashket , ka shume probleme si rruget jane te prishura skajshmerisht (dmth ne Shqiperi nuk jane mire) , kushtet e ekipeve jane te dobta (si ne Kosove poashtu edhe Shqiperi) , nuk lejon FIFA nje gje te tille sikurse edhe Rajoni (serbia , maqedonia).

Vitet ardhshme kishte qene mire ekipet nga Presheva dhe Bujanovci te integrohen ne ne ligat e Kosoves , por edhe kjo eshte veshtire.
Veq kjo eshte ide e shkelqyeshme nese realizohet do te pasurohet shume futbolli , basketbolli shqiptar etj etj.
 

·
Banned
Joined
·
845 Posts
Une Tham Osht Ide Shum E Mir Me Ber Njer Lig Me 29 Ekipe Prej Koove, Shqiperis, Cameria(maqedoni) Ehe Ne Mal Te Zi, Po Siq Tha Goldenkdkosova Osht Shum Zor. Skisha Desht Tjeter Sen Veq Mu Bashku Camerica, Mali I Zi(pjesa Shiptare), Kosova Edhe Shqiperia Edhe Mu Bo United States Of Albania Edhe Me Ber Ket Li Me 20 Ekip Ose 22 Ekipe.
 

·
Registered
Joined
·
1,727 Posts
Discussion Starter #4
aii qa na the lugina e presheves..

po krejt keto kumona me katunde e qa kan 100 000 mije banor si bojn.

une po flas per pune t'mdhaja.

ju kuptoj se kan me reagu fqinjet tan por kjo esht vetem sport .. e di kan ma thon ja niset ne sport por ndoshta vazhdon.

nejse spo flas per luginen e presheves as per malsine por vetem Kosove dhe shqiperi eventualish edhe maqedoni pas qe eshte minoriteti shqiptar i madh.
 

·
Registered
Joined
·
1,833 Posts
e ti EaglseUltras po shifet sa ke njohuri ne sportin kosovar , ae din qe ekipa nga Presheva para lufte ka pas ne ligen e Kosoves si futboll, basket etj , si mundesh mi shmang bashkombasit prej presheve kur dihet qe Presheva, Bujanovci gjithe u kon me e lidhte ngushte me Kosoven se sa trojet e tjera shqiptare, edhe Presheven/Bujanovcin e kemi afer, Prishtine-Presheve i ka 75 km nese sgaboj. Edhe ti tha per krejt trojet shqiptare nje lige e perbashket edhe Presheva bene pjese... qysh po mendon ti.

Eagleultras qysh e ceka edhe ma lart se shume probleme lindin , eshte ide e mire ama senet elementare si kemi si Kosova, Shqiperia nejse Ilirida i kane punet me mire (i kane se kane pak ekipe)... dmth edhe me ekzistu mundesia me kriju ligen prap skemi kushte , shume thjeshte ishalla bohet ama kjo eshte veq onderr kurgjo tjeter...
 

·
Registered
Joined
·
1,727 Posts
Discussion Starter #6
kadal se une skom gjo kunder presheves etj veq thash se skish ndiku aq shum..

ma shum e kom per ligen Kosove-shqipëri..
 

·
Registered
Joined
·
1,833 Posts
EagleUltras said:
kadal se une skom gjo kunder presheves etj veq thash se skish ndiku aq shum..

ma shum e kom per ligen Kosove-shqipëri..
ani de thash une me mujt me hi edhe keta me neve , se keta momentalisht ne kurrfare aktiviteti nuk jane , pra sjone ne ligen e shkive menjehere mas lufte i kan nderpre, e nje vend pa sport eshte si gjys e vdekur , ndryshe osht Maqedoni bile atje po marrin pjese ekipet shqiptare ama ne Presheve dhe Bujanovc hiq asnje lloj sport nuk jane aktivizumi sa e di une.

Per qato thash edhe kta duhen patjeter mu integru ne sport ne Kosove , edhe normal qe bashkimi Kosove-Shqiperi ne sporte ndryshme ka shume ma shume vlere.
 

·
Registered
Joined
·
6,606 Posts
Mendimi ime oshte, 6 skuadra nga Kosova lujne mes veti, gjith ashtu e njejta send me ndodh me 6 skudra nga Shqiperia. Sikur playoff me ndodh. 3 skudrat qe jane ne pozitat me te larta nga Shqiperia dhe Kosova me loze klunder njera tjetres, ne fund kush eshte me i mire nxen vendin e pare.
 

·
Registered
Joined
·
1,727 Posts
Discussion Starter #9
CosovaFC said:
Mendimi ime oshte, 6 skuadra nga Kosova lujne mes veti, gjith ashtu e njejta send me ndodh me 6 skudra nga Shqiperia. Sikur playoff me ndodh. 3 skudrat qe jane ne pozitat me te larta nga Shqiperia dhe Kosova me loze klunder njera tjetres, ne fund kush eshte me i mire nxen vendin e pare.

sosht ide e keqe jo :)
 

·
Banned
Joined
·
845 Posts
Ide E Mir Shum Cosovafc Po Vetem 6 Ekipe Pak Te Vogla, Ma MiR Mi Pas 4 Kosova, 4 Shipnia Edhe 4 Ekipe Mu Kon Nga Maqedonia Ehe Nga Mali I Zi. 12 Ekipe Ish Kon Shum Lig E Mir Me Bo. United States Of Albania Cup
 

·
Registered
Joined
·
5,778 Posts
Awesome Idea!!! It Would Make Albanian Football Much More Competetive And Produce More Talent.
 

·
Registered
Joined
·
4,323 Posts
Idea nuk eshte e keqe, por UEFA nuk besoj se do te lejoj dicka te tille. Ndoshta Shqiperia dhe Kosova kan ma shume shansa se sa e di une m'duket se ne Skandinavi ka nje lige te tille, por ekipe nga Maqedonia me u inkuadru si zorr se kta tjeret nuk kan me u pajtu, edhe me u pajtu per nje lige me te madhe ballkanike ata nuk do ti lishin me u nda ekipet ne mes vijes se etnicitetit, e mandej do te kerokoshin qe ekipe edhe nga Serbia, Croacia, Bosna etj te bashkangjiten sepse disat ka kohe qe duan me e formu nje lige ballkanike. Po, hajt niher me u pranu liga e kosoves ne UEFA e statusi si Shtet i pamvarur me u finalizu e mandej shohim cka behet, po nese behet nje lige e perbashket nuk do te ishte keq.
 

·
Registered
Joined
·
10,562 Posts
First of all that would have been a dream come true, but there are several problems that prevent it. Like for example Vllaznimi traveling to Vlora to meet Flamurtari ?? You know how much would they have to travel for that ? aprox 14 hours, and that road is pretty hard - all mountains, players woud fall asleep in stadium, and they cant travel by plane yet. "Kushtet" in both areas preven a league like that, maybe in a near future it can be realized, the road that connects Durres to Prishtina will be ready and you can go to Tirana than for at least 3 hours, that would have been much easier. A Superleague with 14 or 16 teams would be perfect, even the players would benefit from this, and whats more important the NT.

PS continue in english plz.
 

·
Registered
Joined
·
4,323 Posts
ELSHANI said:
Fuk English Shqip Njeri
Maybe someone complained or something, there is a rule though that asks its members to post in English I think, although not followed greatly by any other subforum where english is not a first language, and Tifo is a cool guy anyway so listen to him. ;)
 

·
Banned
Joined
·
845 Posts
Lol I Know Tifo Cool But For Some Reasons Everything That Happends In Albanian Forum Were Being Watched Go To Other Forums They Be Speakin Their Lang And They Dont Say Nothin So Why Should We Stop Some Poeple Donty Speak English!
 

·
Banned
Joined
·
50 Posts
Kjo eshte ide qesharake!

Do te ishte njesoj sikur te themi, le te marim skuadra te Kategorise se Dyte apo te pare e ti fusim ne Kategorine Superiore e krijojme nje kategori te re. Ekipet Shqiptare kane (disa prej tyre) me teper se 80 vjet egzistence, kane lojtare nderkombetare, trainere me keperience dhjetravjecare e shume perfaqesime nderkombetare si ekipe. Ekipet Kosovare jane relativisht te reja, me lojtare qe nuk kane pare ndonjehere ndeshje nderkombetare e skuadra qe nuk kane mare kurre pjese ne rang nderkombetar. Te inkuadroje 6 nga keto skuadra ne nje Kategori Shqiptare do te thote a) te ulesh seriozisht nivelin e Futbollit Shqiptar b) ti heqesh te drejten e nje kategorie superiore 6 skuadrave Shqiptare qe jane te nje niveli me te larte.

Propozimi im:
Sigurisht qe ndoshta ka 1 apo 2 skuadre Kosovare qe kane futboll cilesor. Le te zgjidhen 6-10 skuadra Kosovare te luajne ne Kategorine e Pare me skuadrat Shqiptare te kategorise se Pare. 3 Skuadrat me te mira ne fund te vitit te Kategorise se Pare kalojne ne Ligen Superiore, dhe 3 me te dobtat e asaj Superiore ne Kategorine e Pare. Keshtu ato ekipe Kosovare te denja per Kategorine Superiore kalojne ne kete kategori. Dhe vetem ato ekipe qe vertet E MERITOJNE jane aty. Nuk ka pse te nisemi nga nacionalizmi apo deshira e mire per te mare nje vendim te tille. Le ti ruajme vlerat e futbollit pa u ndikuar nga atdhedashuria....
 

·
Registered
Joined
·
1,727 Posts
Discussion Starter #18
ssalb, ekipet Kosovare jan me te vjetra se Dinamo apo Partizani.

Klubet kosovare jan krijuar ne vitet 1920:a.
Dmth shum ma te vjetra se Dinamo e Partizan e ksi ekipe socialiste.

Dhe kan garua ne ligat Jugosllave, nder ligat me te forta ne europe ne ate kohe.
Shume gabim e ki.

Kurrë nuk din per futbollin kosovar ma mire mos fol.

Se te garantoj se sa paku ma te mire se Shkumbini etj se spo flas per Laci etj.

Tani tifozeria kosovare ma merr mendja esht e mireseardhur ne futbollin shqiptar.

Vetem po te thom se njejt jon ligat hiq ma e mire sesht superliga shqiptare se ajo kosovare.
 

·
Banned
Joined
·
50 Posts
EagleUltras said:
ssalb, ekipet Kosovare jan me te vjetra se Dinamo apo Partizani.

Klubet kosovare jan krijuar ne vitet 1920:a.
Dmth shum ma te vjetra se Dinamo e Partizan e ksi ekipe socialiste.

Dhe kan garua ne ligat Jugosllave, nder ligat me te forta ne europe ne ate kohe.
Shume gabim e ki.

Kurrë nuk din per futbollin kosovar ma mire mos fol.

Se te garantoj se sa paku ma te mire se Shkumbini etj se spo flas per Laci etj.

Tani tifozeria kosovare ma merr mendja esht e mireseardhur ne futbollin shqiptar.

Vetem po te thom se njejt jon ligat hiq ma e mire sesht superliga shqiptare se ajo kosovare.
E lexove postimin, apo lexove vetem ate pjese qe te interesonte!
Sic thashe ndoshta ka nje apo 2 ekipe te denja. Ndoshta ka disa ekipe qe jane krijuar ne vitet 1920 por keto sigurisht jane nje pakice. E ndoshta ka dhe ekipe me te mira se Shkumbini, por kjo eshte pikerisht ajo qe them une, kur Shkumbini te dali ne kategori te Pare, ekipet Kosovare mund te futen ne Kategorine Superiore.
Sic e permende dhe ti, ekipet Kosovare kane luajtur vec me ekipet Jugosllave, kurre ne arenen nderkombetare po keshtu dhe futbollistet Kosovare. Eksperienca e tyre eshte e kufizuar, njekohesisht dhe cilesia e futbollit. Kategoria e Pare me duket mese e denje per te provuar aftesite dhe cilesite e tyre. Soc do bente dhe cdo ekip tjeter Shqiptar i sapoformuar. Do fillonte nga fundi per te dale ne krye. Dhe keto ekipe, mund te fillojne nga kategoria e Pare, e nese e meritojne le te dalin ne ate Superiore, e po qene akoma me te afta le te konkurojne ne aren nderkombetare...
 

·
Registered
Joined
·
1,195 Posts
EagleUltras said:
Vetem po te thom se njejt jon ligat hiq ma e mire sesht superliga shqiptare se ajo kosovare.

Nuk besoj se jane njesoj mos shiko Lacin ti se ajo po let me 17vjeca se i kane ike gjith lojtaret por une te garantoj qe kto skuadra.Si mund te krahasosh ti KF Prishtinen apo KF Besa me Tiranen apo me Elbasanin?...me fal po diferenca asht shume e madhe,sipas parashikimit tim kto takime do mbaronin nga 4-0 ne favor te Elbasanit dhe Tiranes.
 
1 - 20 of 22 Posts
Status
Not open for further replies.
Top