Xtratime Community banner

1 - 17 of 17 Posts

·
Registered
Joined
·
23 Posts
Discussion Starter #1
i will not attach files because it will be stupid 1 page all with pictures here are the links/ link from stadiums in macedonia

http://bregalnicastip.blog.com.mk/node/127344

p.s i have more pictures i will add late

if any from you will have time copy pictures from my blog please

i will write later in day now 6.33 am im not go to sleep but i have no concetrate sry
 

·
Registered
Joined
·
105 Posts
Колку жална слика се македонскиве стадиони. Добро е што тргна работава со националниот стадион, но треба да се средат и реновираат уште неколку стадиони, барем во пофудбалските градови.
 

·
Registered
Joined
·
972 Posts
i posle se cudime sosto nemozeme da se kvalifikuvame za Ep ili Sp.

kratko receno...Nema uslovi za mladosta
 

·
Registered
Joined
·
1,290 Posts
Ајде бре луѓе што сакате вие, Алианц Арени, Летајте со Емирати (Арсенал) стадиони. Не благодарам, не сакам стадиони без душа, стадиониве се супер, само што околу стадионите треба да се имаат помошни игралиштата. Другото во глобала е океј. setareh каков е стадионот на Унтерахинг, за мене баш е како македонскиве стадиони, или каков е стадионот на Енерџи Котбус. Еве спореди ги со Градски стадион Штип или Младост, и ќе видиш дека се нема којзнае колку голема разлика.
 

·
Registered
Joined
·
2,860 Posts
Проблемот во Македонија не е до изгледот на стадионот туку до ужасната состојба на терените, а посебно на помошните игралишта.
Пред некое време во М. Спорт имаше еден текст за младинските лиги каде беа спомнати терените на кои играат младинците. Младинците играат по селските ливади, па така пред некој натпревар децата морале да ги бркаат кравите од теренот и да ги исчистат лепешките за да можат да изиграат утакмица.
Прво тие работи нека се средат па дури после нека се градат нови и модерни стадиони. Џабе ни се нови стадиони ако ни зјаат празни
 

·
Registered
Joined
·
180 Posts
Iron Lion Zion said:
Ајде бре луѓе што сакате вие, Алианц Арени, Летајте со Емирати (Арсенал) стадиони. Не благодарам, не сакам стадиони без душа, стадиониве се супер, само што околу стадионите треба да се имаат помошни игралиштата. Другото во глобала е океј. setareh каков е стадионот на Унтерахинг, за мене баш е како македонскиве стадиони, или каков е стадионот на Енерџи Котбус. Еве спореди ги со Градски стадион Штип или Младост, и ќе видиш дека се нема којзнае колку голема разлика.
Unterhaching igra vo treta liga, plus unterhaching e selo/ naselba od München a Stadionot od Energie Cottbus ima mesto za 20000 gledaci, znaci pak pogolem od gradski.
 

·
Registered
Joined
·
23 Posts
Discussion Starter #8
e da stadionite ne ni se nekoj i nesto ama toa samo zatoa sto koga se daat pari za nivna izgradba se napravi 10 % ,a 90 % se lapa . Eve Mladost u Strumica trebase da bide na 3 sprata i da zbira 16000 izljadi a sega zbira 8000-9000 , na Pobeda Goce Delcev stavija samo 3000 sedista , dobro vo Tetovo go napravija a kaj nas vo Stip koga sakase Bugarinot Crown da go napravi i da go zeme pod koncesija glupiot gradonacalnik ne mu dade i sea e u faza na raspaganje a plus terenot e lom osven juni , juli i avgust ne daj boze dozd da zavrne . Sega so Gradski ne znam ama mozno e da go stavat pod suspenzija poradi gradeznite raboti i mozno e da igrame nadvor od drzavata reprezentacija .

eve vi link da gi razgledate naste stadioni

http://bregalnicastip.blog.com.mk/node/127344
 

·
Registered
Joined
·
23 Posts
Discussion Starter #9
e da stadionite ne ni se nekoj i nesto ama toa samo zatoa sto koga se daat pari za nivna izgradba se napravi 10 % ,a 90 % se lapa . Eve Mladost u Strumica trebase da bide na 3 sprata i da zbira 16000 izljadi a sega zbira 8000-9000 , na Pobeda Goce Delcev stavija samo 3000 sedista , dobro vo Tetovo go napravija a kaj nas vo Stip koga sakase Bugarinot Crown da go napravi i da go zeme pod koncesija glupiot gradonacalnik ne mu dade i sea e u faza na raspaganje a plus terenot e lom osven juni , juli i avgust ne daj boze dozd da zavrne . Sega so Gradski ne znam ama mozno e da go stavat pod suspenzija poradi gradeznite raboti i mozno e da igrame nadvor od drzavata reprezentacija .

eve vi link da gi razgledate naste stadioni

http://bregalnicastip.blog.com.mk/node/127344

a za toa deka unterhaching ima stadion od 20000 ima ama toj Untehackhing mu ja zeme na Leverkuzen titulata pred 5 godini i + Minhen e golem grad
 

·
Registered
Joined
·
378 Posts
MKD Fanatico said:
i posle se cudime sosto nemozeme da se kvalifikuvame za Ep ili Sp.

kratko receno...Nema uslovi za mladosta
Vo pravo si, voopsto nemat uslovi vo makedonija za sport. Zatoa mladite nemozet da se razvijaat i zatoa nie nikogas nemame uspesi, zosto nemat sansa za da se razvijet.

Hrvatska na primer, kolku e uspesno vo sportot, toa li znacit deka se pojaki, potalentirani od nas? ne! samo ete tie imet uslovi, vlozvet vo sportot.
 

·
Registered
Joined
·
534 Posts
setareh said:
Vo pravo si, voopsto nemat uslovi vo makedonija za sport. Zatoa mladite nemozet da se razvijaat i zatoa nie nikogas nemame uspesi, zosto nemat sansa za da se razvijet.

Hrvatska na primer, kolku e uspesno vo sportot, toa li znacit deka se pojaki, potalentirani od nas? ne! samo ete tie imet uslovi, vlozvet vo sportot.
tesko e takvi stvari da se sporedat, ima drsavi so dosta siteli i so dobri uslovi, a sepak nemaat uspeh.
hrvatite navistina isgleda imaat dobar talent, vo recisi site sportovi se uspesni, a nemaat podobri uslovi od na primer mnogu sapadno-evropski drsavi so povise siteli.
 

·
Registered
Joined
·
323 Posts
Кога сме кај самите стадиони, за да изгледаат добро, да има добри услови (трева, соблекувални, рефлектори, седишта, тоалети) треба да се грижат тие што стопанисуваат со објектите.

Прост пример е што ниту еден стадион не ги продал правата за името, што е практика секаде низ свет. Јас верувам дека фирма како Т-Мобиле или Космофон или Макпетрол (да не ги редам сите гиганти) би дала одлична сума на пари на годишно ниво за стадионот наместо Градски да се вика Т-Мобиле Арена или Макпетрол Стадион или сл.

Катастрофално е искористен и деловниот простор - некаде има, а не се користи правилно, а некаде на некои стадиони воопшто нема деловен простор - значи уште една пропуштена шанса за профит од кирија што ќе се користи за работа на стадионот.

Ниту еден стадион нема маркетинг менаџер или сл. за да се обиде да продаде реклами, брендирања на стадионот, па да земе пари и од тоа.

Има уште многу слични работи што би ги напишал, само ме мрзи, но ме разбирате што сакам да кажам. Стадионите се такви пошто се управувани од директори-шупаци и вработени што ги боли к*р дали тревата е убава или нема рефлектори и само гледаат да си ја земат фиксната плата и да си избегаат порано од работа.

Јас сум за да се приватизираат стадионите, таму го гледам единствениот спас - продажба на секој стадион на приватна фирма што ќе се обврзе да инвестира некоја сума за модернизација...
 

·
Registered
Joined
·
23 Posts
Discussion Starter #14
reply

sea ako go suspendirat gradski deka ke igrame so srbija prlep / strumica so mislete zigic , ivanovic . kezman ke sakaat tamu da igraat ne mora da imam use eden moderen stadion 20.000 kapacitet
 

·
Registered
Joined
·
163 Posts
Sekogas koga patuvam Bitola - Skopje so voz, sakam da gi slikam popatnite stadioncinja - po selata. Naredniot pat koga kje patuvam denski, kje zemam aparat i obavezno kje gi slikam - ima nekolku 'dobri'. Onaka kolku da se nasmeeme, sekade ima takvi. Dobro, recisi sekade.
 

·
Registered
Joined
·
23 Posts
Discussion Starter #17
reply

koa odam skopje - stip se smeam na stadionot na lozovo do patot odma ako i izbega topkata po nivite ke ja gonat a ja imam gledano utakmica u turnovo sea vaa sezona turnovo - bregalnica stadionceto gree ne znam ke vidam drugarot ako gi cuva slikite ke staam nekoja , ama mala sansa postoe da gi cuva
 
1 - 17 of 17 Posts
Top