Xtratime Community banner

1 - 20 of 69 Posts
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #1
Makedonski sport (MS) did contact Slavkovski last day for un interview , he told MS I would be proud to play with Pandev in the Macedonian NT!!!!

Also he told MS is very happy with the 10 minutes he gott last day!!! Speciell day for me...

http://www.sport.com.mk/?ItemID=EA1DBC17D3A0D9438080E5BD7D0413B1

Фудбал


ДЕТЕТО ЏИН СО 17 ГОДИНИ ГО ОДИГРА ПРВИОТ МЕЧ ЗА НАЈДОБРИОТ СОСТАВ НА "НЕРО-АЗУРИТЕ"

Историско деби на Славковски во Интер

*"Ќе ми биде голема чест да играм за Македонија и во тандем со Пандев", е првата изјава на младиот феномен за "Македонски Спорт"

Италија е бомбардирана со Горан Славковски. Ова 17 годишно момче вчера го одигра првиот меч за сениорите на Интер со што стана најмладиот фудбалер кој на официјален меч го носел "сино-црниот" дрес на клубот од Милано. Славковски, нашето дете џин го сруши рекордот на славниот Џузепе Бергоми кој до вчера беше рекордерот на "нероаѕурите".

"Мислев дека е некоја шега кога ден пред мечот бев повикан за сениорите. Му благодарам на тренерот Манчини што ми најде место во тимот", е првиот коментар на Славковски за "Македонски Спорт" неколку часа по дебито за Интер.

"Ги одиграв последните 10 минути а чувството да се игра за најдобриот тим на Интер не може да се опише со зборови. Ја имав подршката од мојот татко кој беше на трибините. Очекувам дека овој меч беше само почеток на моите настапи за Интер. Имам договор со оваа екипа во наредните 5 години и мислам дека ќе успеам да се радувам на титула во Серија А и дека мојот клуб ќе ја прекине долгата серија", напоменува Славковски чиј што Интер вчера одигра само 1:1 со Сиена.

Панчев, Пандев па Славковски. Трио од Македонија кое ги поврзува Интер!?

"Тоа е македонска судбина. Се надевам дека јас успеам да освојам титула".

Пандев - Славковски. Дали е тоа тандем кој ќе ја одведе Македонија на ЕП или СП!?

"Ќе ми биде голема чест да играм за Македонија и во тандем со Пандев. Добро знам кој е Пандев. Тој е еден од најдобрите во Лацио а редовно дава и голови. Јас имам желба да играм за Македонија.

Славковски кој со 17 години и висина од 1,94 см важи за еден од најголемите таленти во Италија. Тој е роден во Малме (Шведска и е најавен како новиот Ибрахимовиќ со та што неговите родители потекнуваат од скопското село Брест.

Дали Македонија, Катанец и ФФМ ќе успеат да го донесат Славковски во дресот на нашиот нацонален тим? Според тоа како стојат работитите најупорен е "Македонски Спорт" и ќе биде штета да доколку го пропуштиме овој голем талент.

И. Д. ИвановскиПРЕГЛЕД НА НАСТАПИТЕ НА НАШИТЕ ИНТЕРНАЦИОНАЛЦИ

Пандев даде гол и се повреди

Македонија без најдобриот Горан Пандев на престојните тест средби со Еквадор и Турција. Вчера од Италија најпрво стигна добра вест која гласеше дека Пандев го растурил Асколи кога во 11 минута над него е направен старт за пенал а во 20 минута нов слалом на струмичанецот кој со 11 првенствен гол зголеми на 3:0.

Пандев минал еден чувар и голманот а потоа ја погодил мрежата.

"За мене ова беше последен меч во оваа сезона. Во 52 минута побарав замена затоа што добив болки во пределот на препоните. Докторот веќе ми најави дека ќе треба да паузирам најмалку еден месец", беше коментарот на Пандев од Италија кој ја игра својата најдобра сезона.Стојков со гол пред Катанец

Аце Стојков е пред кам-бек во националниот тим откако во саботата се покажа во блескаво издание пред очите на селекторот Среќко Катанец, кој го следеше настапот на голгетерот за неговиот Ла Лувиер. Тимот на Стојков загуби со 2:1 на гости кај Вестерло со што оваа екипа со пораз се збогуваше од елитата.

"Се играше 64. минута кога од 20 метри упатив удар кој заврши под рацете на домашниот голман кога израмнив на 1:1. Бев добар, се радував на голот, но мојот тим не избори опстанок. Слушнав дека Катанец бил тука, но не се видов со него. Мојата желба е да направам кам-бек во националниот тим. Сега сум во добра форма и во серија постигнав 4 голови", вели Стојков, кој во сезоната која заврши на 18 средби за Ла Лувиер постигна 7 погодоци.

Тој е пред трансфер во белгискиот тим Роселаре, но добрите игри се причина за нови понуди од Белгија, како и клуб од Серија Б.Нови проблеми за Илчо Наумоски

Илчо Наумоски можеби нема да настапи на утрешното финале во Купот на Австрија затоа што во саботата повторно го "свиткал" зглобот на десната нога. Тој настапи до 50 минута на дуелот со Рапид кој заврши без голови.

"Матерсбург прави се за да ме опорави за финалето со Австрија. Повторно истата повреда и истите проблеми. Денеска ќе има поконкретни резултати од докторот кој треба да одлучи дали ќе играм или не", е изјавата на Илчо Наумоски кој во оваа сезона поради повредата а ногата не настапи на десетина натпртевари за Матерсбург.

Нема титула за Гроздановски

Омонија заврши како втора во шампионатот на Кипар со што тимот на нашиот Влатко Гроздановски со само бод помалку зад лидерот Аполон не успеа да стигне до титулата. Гроздановски ги одигра последните 35 минути за Омонија која со 5:0 во последното коло го преслуша составот на АПЕП.

Петар Милошевски е повреден и не бранеше за Енозис кој на домашен терен одигра 3:3 со Етникос со што екипата на нашиот репезентативен чувар на мрежата ја заврши сезоната на 5 место.

Христов го тресеше Беитар

Ѓорѓи Христов му ја врати надежта на Хапоел Назарет Илит за опстанок во шампионатот на Израел. Нашиот голгетер синоќа ја тресеше мрежата на Беитар сред Ерусалим кога во 47 минута од пенал зголеми на 2:0. Ударот од белатаб точка бил направен токму врз прецизниот изведвач на најстрогата казна. На овој меч во гостинскиот тим настапи и Игор Јанчевски додека Игор Митрески кој е член на Беитар од трибините го следеше мечот по кој неовиот тим остана на 2 место додека Хапоел Назарет во последното коло ќе се бори за живот. Ова беше трет гол на Христов во Израел.

Нов погодок за Златковски

Му тргна на Зоран Златковски во дресот на Локо Пловдив. Во шестиот меч за оваа екипа во пролетниот дел од шампионатот на Бугарија нашиот млад голгетер по третпат се запиша во листата на стерлците. Тој го спаси неговиот тим од пораз во Сандански каде до 72 минута домашниот Вихрен со Славчо Георгиевски во составот имаше 1:0. Златковски во 60 минута доби шанса за настап на местто од Халими а во 73 минута стрелал за 1:1. На овој меч сите 90 минути за гостите ги одигра Роберт Петров.
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #3
I,m in love!!!!!! the man dram about to play with Pandev at the Macedonian NT,,,, Slavkovski - Pandev!!!! a pair that will take us to WC and EC many times..... Brazil would be afraid for this pair...
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #5
MacoBoy said:
Yeah..but alot of people can make him change his mind and toy with him, he is only a kid.
Nah i,m not that scared,,, his father seem to be a patriot,,, Slavkovski as well,,, he is one of only some diaporas who can speak the language buoyant , that say a lot.....


Also what he told MS last day is just amazing,,, also that he have bigg respect for Pandev, but who dont know days-))....
 

·
Registered
Joined
·
2,101 Posts
Naum I would not get excited until I see him in the NT. First thing I dont believe Makedonski sport. Second half of the stuff in the article they took from another web page in english. And how does Makedonski sport get in contact yet FFM cant? I guess that answer can go both ways?
As well why did no other Macedonian paper say anything about it.
I dont know i am going to wait until I see him on the NT. Until then I am going to hope for the best.
Great idea would be if Katanec calls him up for the games coming up.
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #7
Makedonec vo TO said:
Naum I would not get excited until I see him in the NT. First thing I dont believe Makedonski sport. Second half of the stuff in the article they took from another web page in english. And how does Makedonski sport get in contact yet FFM cant? I guess that answer can go both ways?
As well why did no other Macedonian paper say anything about it.
I dont know i am going to wait until I see him on the NT. Until then I am going to hope for the best.
Great idea would be if Katanec calls him up for the games coming up.
Second half of the stuff in the article they took from another web page in english
LOL-) i wos thinking about the same thing,,, most likely the first part are made up by MS....

I drop the case until i see him play for us...... However we should not stay passive,,, lets work on this like we told last day,,,, would be great if Ambis can organize this internet list...


Yes Katanec should call him personaly!!! but who will inform Katanec??? do he read MS? if not how do we contact him???,,, its short of time really!!!! swedish media are all over him...
 

·
Registered
Joined
·
2,101 Posts
Naum said:
LOL-) i wos thinking about the same thing,,, most likely the first part are made up by MS....

I drop the case until i see him play for us...... However we should not stay passive,,, lets work on this like we told last day,,,, would be great if Ambis can organize this internet list...


Yes Katanec should call him personaly!!! but who will inform Katanec??? do he read MS? if not how do we contact him???,,, its short of time really!!!! swedish media are all over him...
I agree we should make our move. I do think Katanec knows about him, I just hope he is smart enough to call him.
 

·
Expecto patronum!
Joined
·
13,563 Posts
I will tell Katanec this personaly! At least I will try. Probably he will have a press conference in Skopje before the game with Ecuador, I will use my contacts in tv MS and I will go there and ask him in front of everyone about Slavkovski. Dont take me too serious, I cant garantee this.

Makedonec vo TO said:
Second half of the stuff in the article they took from another web page in english.

I noticed that too
 

·
Registered
Joined
·
2,101 Posts
Harry Potter said:
I will tell Katanec this personaly! At least I will try. Probably he will have a press conference in Skopje before the game with Ecuador, I will use my contacts in tv MS and I will go there and ask him in front of everyone about Slavkovski. Dont take me too serious, I cant garantee this.

Harry thats a great idea. But if you dont do it now you will have everyone upset at you :howler: :tongue: .
 

·
Registered
Joined
·
744 Posts
I don't want to be the one to spoil the party, but I dont think Slavkovski is even allowed to play for us.

He has played on the sweedish U-17 team and their media and Football association rate him as high as "the new Ibrahimovic". On the other hand FFM doesnt even know who this kid is.

Recently in a poll by Eurosprt, Slavkovski was rated as the 7th prospect in the world. I dont have the link to the poll, but I remmember that Messi from Barcelona was number one.

It would be a dream come true if he does play for us, but I dont think he would choose to play for a strugling and corrupted NT, when there is a choice to play for a World Class NT.
 

·
Banned
Joined
·
898 Posts
For the first the kid hasn't played anything for Sweden. He's a prospect but he hasn't proved anything yet and the kid's career can get spoiled by many things as injuries and personal issues. We will have to wait and see.
 

·
Banned
Joined
·
898 Posts
Now Im Pissed, They Just Showed A Goran Slavkovski Interview From Today On Swedish Television. He Said He Is Totally Convinced That He Wants To Play For Sweden. You Can Forget About This Kid, He Doesn't Have Any Swedish In Him But He Wants To Play For Sweden. We Dont Need Traitors, Da Zivee Makedonija
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #15
I jas go gledav toa zato kazav deka 100 novinari imaa tamu i mu vrshat pritisok,, ali nishto ne e dogovoreno!! i sto da im kazi?? jas e mrzam svedska i ne sakam nikogash da igram za vas koga cela svedska go gleda toa???

cekaj malce!!! tuka vojna ke ima i nikoj ne se predava od nas... Toj nema zaigrano za nikoj se uste!!! i toa e najvazno vo momentot!! ali toa ne zaci deka treba pasivno da stojme.....

Ovde stanuva zbor za extra ordinare talent,, ne mozi taka da se propusti kogo ocigledni ima interss za makedonija...


Ej BarcaMKD Pelister!!! ne e tocna informacijata,, nema igrano nitu sekunda se uste za svedska.... Proverigo cel internat pa glava da ja prejcam ako ima igrano....
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
This kid is only 17 years old so at that age a kid like him will change his mind a million times but its his parents that can make him want to play for us and if they dont care about it then i wouldnt be surprised if he didnt choose our NT.
 

·
Registered
Joined
·
127 Posts
As written in earlier posts, MS seems to be a load of crap when it comes to the "inside scoop" on anything. If he wants to play with Pandev and Co., then he should just throw himself into the campaign and start training this summer with the NT
 

·
Registered
Joined
·
1,825 Posts
Bah, it is his decision after all. Although i hope he wont become macedonian Ibrahimovic .....

And as i said, even if he chooses Sweden i wont be angry, but i will not want to hear about him ever again ...

But if he chooses any other NT, than he will be in my oppinion the biggest dumbass that ever existed in macedonian history( except our politicians :tongue: )
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #19
Ffm Trgna Vo Offensiva :)

НАШИОТ НАЈДОБАР ФУДБАЛЕР ПОСАКУВА ВО НАЦИОНАЛНИОТ ТИМ ДА ГО ВИДИ ЧУДОТО ОД ДЕТЕ НА ИНТЕР

Пандев: Славковски & треба на Македонија

*Со него би биле одличен тандем. Тој е голем талент со кој би можеле да направиме многу во некои од претстојните квалификации", се зборовите на струмичанецот.

Пандев- Славковски. Дали тоа е добитниот тандем на македонската фудбалска репрезентација во претстојните десетина години!? Пандев го имаме и тој ни е најдобар, а Славковски ја освои фудбалската публика со тоа што на 17 години и еден месец стана најмладиот фудбалер кој го облекол дресот на Интер. С$ уште е млад, но на негова возраст за своите репрезентации играле Руни (Англија, Меси (Аргентина, Божинов (Бугарија... додека Пандев беше неколку месеци постар кога за првпат настапи за нашите сениори.

Токму фудбалерот на Лацио и нашиот најдобар фудбалер во моментов е воодушевен од појавувањето на Славковски.

"Сите медиуми јавија за настапот на Славковски и речиси насекаде пишува дека тој е од Македонија. Славковски & е потребен на нашата репрезентација. Ако може со 17 години да игра за Интер мислам дека треба да добие шанса и во репрезентацијата. Станува за голем талент со кој би биле одличен тандем. Сакам да играм со него и мислам дека со Славковски ќе добиеме уште еден квалитетен млад фудбалер со кој би ни се зголемиле шансите да сториме нешто повеќе на некои од наредните квалификации за СП или ЕП", се зборовите на Пандев, кој ден пред неделното коло разбрал дека Славковски ќе дебитира за Интер.

"И јас играв во младите категории на Интер каде што сега е Славковски. Ќе се обидам да стапам во контакт со него. Во Италија сега сме само јас и тој", надополнува Пандев, кој заедно со Славковски ги окупира спортските страници од дневниот печат во Италија. Пандев во неделата повторно беше стрелец за Лацио и повторно се најде во тимот на колото.

"За мене ова беше најдобрата сезона. Сега е време за одмор и санирање на ситната повреда на препоните. Сепак, ќе треба да се мисли на нов договор со Лацио или да се одговори на некоја од бројните понуди", додава струмичанецот кој е интересен за Фиорентина, Вердер...

Во вчерашниот број на “Македонски спорт”, Славковски, чии родители се од скопското село Бразда, ексклузивно изјави дека посакува да игра во тандем со Пандев и дека ќе му бде чест да игра за Македонија. Според тоа како стојат рабоите за кусо време може овој голем талент да го облече "црвено-жолтиот" дрес на нашиот национален тим.

И.Д. ИвановскиФФМ тргна во офанзива!!!

Настапот на Славковски за првиот тим на Интер и неговата изјава дека сака да игра за Македонија во “Македонски спорт” беа причината за остра реакција на ФФМ. Менаџерот на детето џин вчера имал разговори со стручниот штаб на Катанец, но и со генералниот секретар на ФФМ, Лазар Митровски.

“Сега веќе не сте единствените кои прашуваат од Македонија за Славковски. Ден по мечот за Интер добивме многу повици од вашата земја. С$ уште важи истото дека на Славковски му е чест да игра за Македонија затоа што тој потекнува од таму. Сепак, тоа може да се случи за неколку месеци затоа што сега во мај тој и младиот тим на Интер имаат бараж средби за титулата во Италија. Приоритет во овој момент е Славковски да се избори за статус првотимец во Интер и кај тренерот Манчини, а потоа ќе дојде и репрезентацијата", беа зборовите на Јозо Палац, менаџерот на младиот феномен од Интер.


ФИНАЛЕ ВО КУПОТ НА АВСТРИЈА

Илчо Наумоски игра со инјекција

Матерсбург вечерва со Илчо Наумоски во големото винале од Купот на Австрија. Противник на тимот на нашиот голгетер е шампионот Австрија Виена а дуелот се игра на стадионот "Пратер" во Виена.

"Го издржав вчерашниот тренинг и денеска со нова инјекција во десниот зглоб од ногата влегувам во големото финале. Мојот тим за првпат игра за еден пехар и ова е голем ден за Матерсбург", вели Наумоски кој се надева дека ќе успее да ја тресе мрежата на големиот фаворит кој е на чекор до дуплата круна во оваа сезона.

Наумоски пред 3 сезони со 19 години и како член на ГАК го освои шампионатот но и Купот на Австрија а денеска францускиот Сошо по петти пат оваа пролет доаѓа на преговори со нашиот голгетер.
 

·
Registered
Joined
·
744 Posts
http://www.inter.it/aas/news/reader?N=22884&L=en

MILAN - Goran Slavkovski, a striker who plays for Inter's Allievi Nazionali team coached by Antonio Manicone and Marco Monti, has been named by Roberto Mancini for Sunday afternoon's Serie A Week 37 match against Siena.

Born on 8 April 1989 in Skravlinge, Sweden, Slavkovski was bought from Malmoe in the summer of 2005 after a successful try-out in Interello last spring. He has scored over 200 goals for the Malmoe academy teams, and in his first season with Inter's Allievi Nazionali has reached the playoffs of the national championship, scoring 11 goals.

Of Macedonian origins, Slavkovski has dual nationality. He stands 1.91m tall, weighs 78kg and is part of the Swedish U17 national team.

"He's a classic centre-forward with excellent physical qualities and is a natural scorer," says Antonio Manicone of Slavkovski. "Mainly right-footed, he also shoots well with his left foot. Tactically he is improving and he's a polite, level-headed and intelligent boy. He has plenty of room for improvement because of these qualities, and the decision to bring him to Inter confirms the club's attention and skill in the search for new talents."

Slavkovski will wear the number 89 shirt.
 
1 - 20 of 69 Posts
Top