Xtratime Community banner

1 - 20 of 58 Posts

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #1
Ќе се одлучи на зелен терен

Според новиот претседател на ФФМ, Емил Божиновски, новонастаната ситуација брзо ќе биде разрешена. Како што дознавме, сигурно е дека победникот ќе биде решен на зелен терен, а градот домаќин на овие две екипи ќе се одреди со ждрепка. Според најавите, тоа сигурно нема да биде Тетово, со оглед дека баражот мора да биде одигран на неутрален терен.
-
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #2
Anyone know when the draw will be held? i knew it wouldn't be played in Tetovo since it had to played at a neutral venue no matter if the teams wanted that to happen. Sileks and Skopje had to play in Bitola so if i have to guess either this will be held in Skopje or most likely Prilep.
 

·
Registered
Joined
·
2,860 Posts
I heard that the match will be scheduled for at least 100km away from Tetovo. But the question is who will schedule it? :) Hari or Emil? And what if both schedule it again on different places? :D
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #4
JumboMkd said:
I heard that the match will be scheduled for at least 100km away from Tetovo. But the question is who will schedule it? :) Hari or Emil? And what if both schedule it again on different places? :D
If Meckarovski is the ref and Hari schedules it then we all know that Shkendija will win it (Pobeda won in Tetovo so Hari owes Shekndija). Teteks has a good team (especially in the 2nd half of the season) and i think they have a shot at beating Shkendija if everything is fair and neutral. The best solution would be for this match to be played in Strumica that way the Prilep connection with Hari and Skopje connection with Emil would not be a concern.
 

·
Registered
Joined
·
14,901 Posts
I changed the name so we can discuss all play-offs here :)
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #9
Poland-Cement said:
I changed the name so we can discuss all play-offs here :)
But there is no other playoffs Sileks have already won their match vs Skopje.ОДЛУКА НА УО НА ФФМ

Шкендија - Тетекс во среда

Во текот на вчерашниот ден во "куќата на фудбалот" се одржа седница на УО на ФФМ каде централен настан беше одлуката за новонастанатата ситуација околу бараж средбата Шкендија 79 - Тетекс која во неделата не се одигра. Според најновата одлука, овој дуел на програмата ќе биде в среда, а денеска во ФФМ актуелната фудбалска власт ќе има состанок со претставници на двата клуба со кои треба да биде договорено местото каде ќе се игра дуелот.

"Јас како член на УО на ФФМ инсистирав двата клуба да седнат на маса и заедно со раководството на ФФМ да донесат договор со кој ќе се надминат сите недоразбирања. Ние сакаме да биде сe според правилата и фудбал да се игра на зелената маса", изјави Неџбедин Синани членот на УО од Тетово.

Покрај оваа одлука се гласаше и за новата Верификациска комисија, беа разрешени старите а наименувани се нови координатори во петте региони низ Македонија.

УО на ФФМ на својот работен состанок разговараше и за тешката ситуација во која се најде поранешниот репрезентативец Неџмедн Мемеди за кој ќе се ооделат средства со кои ќе се плати дел од неговото лекување во Истанбул каде ова фудбалско име имаше тешка сообраќајна несреќа. Во иднина ќе се организира и меѓунаредон меч од кој средствата исто така ќе одат за лекување на Мемеди.


http://www.sport.com.mk/?ItemID=BD035B3B5A86EE4F84A030458DD47FD9


Wednesday is the date but today they will decide the location of the match.
 

·
Registered
Joined
·
1,825 Posts
Samo, ako odlucat, da se igra vo Skopje. Togas spored mene ne e fer do Teteks, zato sto tie veke ednas bea vo Skopje. I ako e Skopje gradot, kade sto mora(se) da se odigra ovoj natprevar. Togas bi trebalo da se kaznat tie sto ne dojdoa vo Skopje, a tie sto dojdoa da odat vo prva liga. Isto taka, ako se igra vo Tetovo, vazi istoto za Skendija. Ama vo Tetovo ne smee da se igra, neutralen teren.
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #11
РЕВОЛТИРАНИ ПО НЕОДИГРАНАТА БАРАЖ ПРЕСМЕТКА СО ТЕТЕКС

Шкендија го бојкотира Македонски спорт


Нема веќе изјави и информации за Македонски спорт од таборот на Шкендија!!! Ова е одлуката на раководството на тетовските "црвено-црни", кое се реши на ваков чекор по неодиграната бараж средба со Тетекс. Причините за вавкиот невообичаен потег им се познати само на челните луѓе на тетовци.

Само за потсетување, поради несогласувања Шкендија го чекаше противникот во Тетово, додека другата екипа пристигна во Скопје па така баражот не се одигра. Сега вината за таквите несогласувања раководните луѓе на тетовските "црвено-црни" ја префрлаат на некој друг. Ние како весник секогаш објективно ги известувавме читателите за сите случувања во овој клуб, и Македонски спорт им е најмалку виновен за неодигрувањето на баражот и несогласувањата со ФФМ.

Додека другите екипи се на одмор, фудбалерите на Шкендија се подготвуваат за пресметката со Тетекс. Тоа ќе им биде најважниот натпревар на тетовци во оваа сезона, која за нив помина со многу проблеми во финансиски и играчки план.


lol its all Makedonski Sport's fault :howler:
 

·
Registered
Joined
·
14,901 Posts
Ambis said:
But there is no other playoffs Sileks have already won their match vs Skopje.
I think that Vtora Liga ones are still going to be played ;)
 

·
Registered
Joined
·
1,290 Posts
All matches are in sunday, kick-off time is 16:30 h.

Alumina-Ohrid (Gradski stadion Kumanovo)
Drita-Karaorman (Gradski stadion Skopje)
Nov Milenioum-Miravci (Stadion Gjorce Petrov)
 

·
Registered
Joined
·
14,901 Posts
The name of the thread is back cos of request ;)
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #15
I so odlucija? kaj ke se igra ova utaknica? na FFM websajto uste nema update a vo Makedonski Sport nisto ne pisese. :confused:
 

·
Registered
Joined
·
207 Posts
Само нека тепа Тетекс! Цела Македонија е позади нив!
НАПРЕД ВОЈВОДИ, СИТЕ СМЕ СО ВАС!
едит:Iron Lion Zion
 

·
Registered
Joined
·
207 Posts
Како резултат од мечот? Се одвиваше ли барем 'чисто'?
ChieF said:
Само нека тепа Тетекс! Цела Македонија е позади нив!
НАПРЕД ВОЈВОДИ, СИТЕ СМЕ СО ВАС!
едит:Iron Lion Zion
Браво Iron Lion Zion, сега уште рамковен договор да спроведиш додека можеш!
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #18
Баражот в недела!?

Како што неофицијално дознавме, Шкендија добила писмено известување од ФФМ дека бараж пресметката со Тетекс ќе го игра в недела, во Тетово, со почеток во 16 часот. Дали овој обид конечно ќе биде успешен за одигрување на натпреварот на двата тетовски ривали, останува да се види веќе овој викенд.

So the match is on for Sunday at 16h.ШКЕНДИЈА 79 СЕ УШТЕ НЕ ГИ ПОДМИРИЛА ДОЛГОВИТЕ КОН ИГРАЧКИОТ КАДАР И СТРУЧНИОТ ШТАБ

Фудбалерите чекаат исплата
http://www.sport.com.mk/?ItemID=94C74CBC00BA4F469F4DCDDA89591646

The Shkendija players are still waiting for their payments from two months ago.
 

·
Registered
Joined
·
1,290 Posts
ChieF said:
Како резултат од мечот? Се одвиваше ли барем 'чисто'?

Браво Iron Lion Zion, сега уште рамковен договор да спроведиш додека можеш!
Благодарам шефе, за рамковниот кажи од кај да почнам, или да ги чекаме Benny и Xhem Hasa па заедно да го спореведеме.
 
1 - 20 of 58 Posts
Top