Xtratime Community banner

1 - 20 of 20 Posts

·
Registered
5,209 Posts
Discussion Starter #1
Today Mutko has informed, that Yuri Semin will be the new coach of Russian NT, and he will not be the manager of Lokomotiv. Eshtrekov supposedly will be the new Loko manager.

What are you think of it?

·
Registered
4,072 Posts
I actually think that this is good for Loko. IF ofcourse they get a good coach......I think the Loko players were beginning to play the games on ruitine because of Semin being there so long and them knowing all about his style of play.... new blood would get the competitions for the starting places going and that is good.

ANd it's also good for the NT. Semin is one of those who really could get our national team on a high level i think.

·
Registered
67,316 Posts
I have no doubts on Semin's ability as a coach, my doubts lie with our players. I don't think any of us will be surprised if there's yet another rift in the NT.

·
Registered
7,508 Posts
Imo Semin's the only possible variant for NT (I still dont really approve of inviing foreign coaches :rollani: ) and it will do.. But Im not sure it's that great for Loko. It's been announced that tomorrow Eshtrekov will sign a long-term (!) contract with Lokomotiv... and hell knows if he's a good coach :undecide:

·
Registered
44,603 Posts
It is semin or syomin,the international sites saying that it is syomin,but i think it is semin?

Remember gazzaev and romantsvev,so i think he should quit lokomotiv,it has been too much years 86-90,92-05,he needs a new motivation,and the national is that kind of motivation.
About the new coach of lokomotiv they need to be carefull with the this.

·
Registered
5,209 Posts
Discussion Starter #11
Kleber: well, if look at Pronunciation, he must be Syomin. But in modern Russian e with two dots which is pronounced as yo, is frequently writing without dots, so he could be Semin as well. And for us Russians, writing Semin is more natural than Syomin. :)

·
Registered
15,037 Posts
I dont know. And I dont want to talk about it either :(

PS. was so weird to be called Fracky again :eek::howler: I've almost forgotten that name :howler:

·
Registered
15,037 Posts
Yuri Semin to Loko supporters:

19.04.2005, 16:00
Обращение Юрия Семина к болельщикам "Локомотива"
Дорогие болельщики!
Так сложились обстоятельства, что я принял предложение РФС возглавить национальную сборную. Чувствую, что в этом качестве сегодня нужен России, нашему футболу. Сборная - достояние страны, и я хочу попробовать себя в новой роли. Приложу все силы и опыт, чтобы оправдать возложенные на меня надежды. Предложение возглавить сборную - большая честь не только для меня, но и для нашего клуба. Ведь за свою российскую историю «Локомотив» впервые делегировал в сборную главного тренера. При этом я заявляю, что не прощаюсь с «Локомотивом». Я всем сердцем люблю наш клуб, он огромная часть моей жизни и я рассчитываю вернуться сюда.
Сегодня мне очень тяжело расставаться с ребятами, с коллективом клуба, с четко налаженным трудовым процессом, но делаю я это с уверенностью в завтрашнем дне «Локомотива». Владимир Эштреков был рядом со мной все годы становления нашего любимого клуба. Он досконально знает все тонкости тренировочного процесса, он великолепно осведомлен обо всех делах команды. Я уверен, что при таких специалистах как Филатов и Эштреков, команда сохранит свой статус и продолжит движение вперед.
Спасибо вам за поддержку, за добрые пожелания. Мы с вами пережили немало больших побед. Надеюсь, будем праздновать их и со сборной.
Юрий Сёмин

·
Registered
15,037 Posts
Valeri Filatov to Loko supporters:

Обращение президента ФК «Локомотив» Валерия ФИЛАТОВА к болельщикам «Локомотива»:
Дорогие болельщики!
После долгих обдумываний и совещаний мы с президентом ОАО «РЖД» Геннадием Фадеевым, президентом РФС Виталием Мутко и Юрием Семиным склонились к мнению, что от совмещения должностей тренера сборной и клуба не выиграет ни одна ни другая команда. И сборной, и «Локомотиву» необходим освобожденный тренер. Юрий Павлович предпочел в сложившейся ситуации взять на себя руководство сборной России. Таким образом, вынужденное решение о расставании с тренером продиктовано интересами национальной команды.
Сегодня в клубе настал важный и в некоторой степени переломный момент, который всех нас должен сплотить. Ваша поддержка, в двойном размере, сейчас нужна и футболистам, и новому главному тренеру Владимиру Эштрекову, которому, конечно, сейчас нелегко! Надеемся с честью выйти из создавшегося положения и выполнить поставленные перед клубом задачи. Мы все смотрим в будущее с оптимизмом, очень рассчитываем на вас, на то, что вы с нами!
Спасибо Вам, Юрий Павлович!
Удачи, Владимир Хазраилович!
Валерий Филатов

·
Registered
15,037 Posts
a bit old news, but since it wasn't mentioned here before, I'll post it:

on 19/04 a new head coach Vladimir Eshtrekov was introduced to the team. Then at Cherkizovo there was the first training with the "new old" coach :D

·
Registered
819 Posts
Good luck and cool mind to Eshtrekov!!!
Hold on you people, stay strong!!!

·
Registered
15,037 Posts
Zaur Khapov became second coach of Loko :eekani: Cant imagine him being a coach :howler::wallbang::D:D He's too kind for that :D

1 - 20 of 20 Posts