Xtratime Community banner
1 - 2 of 2 Posts

·
Registered
Joined
·
18,438 Posts
Discussion Starter · #1 ·
According to a news in Hürriyet former Fenerbahce boardmember, Sadettin saran, has bought shares for 1.5 million euros....that is 5% of Borussia Dortmund....:D

B.Dortmund'u sarsan operasyon


İsmail EREL / FRANKFURT

F.Bahçe’nin eski yöneticisi Sadettin Saran, Almanya’daki tüm borsalarda işlem gören dünyaca ünlü kulübün yüzde 5’e yakın hissesini satın aldı. Saran’ın yaklaşık 1.5 milyon Euro ödediği belirtildi.

FENERBAHÇE’nin eski yöneticilerinden Sadettin Saran, Alman Birinci Futbol Ligi’nde deprem etkisi yaptı!... Saran’ın, Almanlar’ın dünyaca ünlü takımı Borussia Dortmund’un yüzde 5’e yakın hissesini satın aldı.

Rauball açıkladı

Sadettin Saran’ın, borsada kayıtlı olan Borussia Dortmund’un sermaye artırımı sırasında hisse satın aldığını açıklayan Dortmund Başkanı Reinhard Rauball, ‘Gerçi Saran, borsaya bildirim zorunluluğu olan yüzde 5’lik sınırı aşmadı, ama Dortmund hisselerinin önemli bir bölümünü ele geçirdi’ dedi.

Saran’ın, Kemer’de kamp yapacak olan Dortmund Kulübü’nün yetkililerine, ‘Ben size ortak oldum’ dediği ve yöneticileri şaşkına çevirdiği öğrenilirken, hisse senetlerinin yüzde 5’i aşmadığı için bildirim zorunluluğu olmadığına dikkat çektiği kaydedildi.

Saran’ın bu açıklaması üzerine harekete geçen Alman kulüp yetkilileri, F.Bahçeli eski yöneticinin ne kadar hisse satın aldığını belirlemek istedi. Sadettin Saran’ın yüzde 5’in altında bir hisseye sahip olduğu ve sermaye artırımı sırasında bu hisseleri satın aldığı öğrenildi.

700 bin hisse

B.Dortmund Kulübü, bu ortaklığı doğrularken, Saran’ın yaklaşık 700 bin hisse senedi satın almış olabileceğinden hareket edildiği bildirildi. Buna göre Sadettin Saran’ın yaklaşık 1.5 milyon Euro ödeyerek ortak olduğu Borussia Dortmund’da en büyük 5. ortak haline geldiği bildirildi. Bu gelişmeler üzerine dün Borussia Dortmund Kulübü’nden yapılan resmi açıklamada, ‘Borussia Dortmund, Türk yatırımcı Sadettin Saran ile, büyük bir ortak kazandı’ denildi.

Tüm borsalarda

Dortmund, 2004’ün son aylarında sermaye artırımına gitmiş ve 9.75 milyon Euro’luk hisse senedi satışı gerçekleştirmişti. Bunun, yaklaşık 1.5 milyonluk bölümünü, Sadettin Saran’ın ödediği ileri sürülüyor. Dortmund’u sermayesi, artırımdan sonra, 29.75 milyon Euro’ya yükseldi.

Bu arada Frankfurt, Münih, Düsseldorf gibi önemli şehirler başta olmak üzere tüm Alman borsalarında 549309 numaralı kayıt altında işlem gören Dortmund hisselerinin en büyük payını, yüzde 25.97 ile milyoner Florian Hamm’a ait olan Fund Management Limited elinde tutuyor.

Koltuğu kaptıdı

Şampiyonlar Ligi’nde elendikten sonra tüm umutlarını UEFA Kupası’na bağlayan, ancak burada da aradığını bulamayan Dortmund, büyük bir borç altına girmiş ve bunun sonucunda da başkan koltuğunu bırakmak zorunda kalmıştı. Dortmund’u en büyük ortağı konumundaki Florian Hamm, başkanı azlederek yerine G.Saray’ın Neuchatel zaferini masada da kabul ettiren ünlü avukat Dr. Reinhard Rauball’ı getirmişti.
 
1 - 2 of 2 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top