Xtratime Community banner

1 - 20 of 48 Posts
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #1
here is some very good news for all Rabotnicki fans but also for Macedonian soccer fans cos this is good for maco soccer in all....

Kosta "Koki" Kostovski did go to South Korea this Tuesday for final talk with the Korea company industry giants Samsung and El-Gi.. Also T-Mobil and Cosmofone fighet to become Rabotnicki sponsors...
Lotto wants to sponsor as well....

So very soon the Rabotnicki dress will have more names on it then Macedonian giants Kometal Trade and Bank EuroStandard who will not be alone anymore...

Rabotnicki dvelup more and more into a real euro team :thumbsup: I think this is just a result of the very good organization in the clubb and when every thing is clean with ghood people like in Rabotnicki people will know about it sooner and later and poeple will trust you like the people in Korea...

This is not made over a day and you dont gett trust in a day, Rabotnicki did deserv it
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=907&ArticleID=60383


НА ПОВИДОК ГОЛЕМА СТРАНСКА ИНВЕСТИЦИЈА ВО МАКЕДОНСКИОТ ФУДБАЛ
Самсунг и Ел-Џи влегуваат во Работнички Кометал?Златко Крстевски

Корејските индустриски гиганти, компаниите за техничка опрема Самсунг и Ел-Џи ќе бидат нови спонзори во македонскиот фудбалски шампион Работнички Кометал, неофицијално дознава „Време“ од извори блиски на клубот. Ако се случи, тоа ќе биде прва голема инвестиција на странски капитал во македонскиот фудбал од осамостојувањето на државата, а потоа се очекува влегување и на други компании.

Како што дознаваме, потпретседателот на Работнички К., Коста Костовски, во вторникот заминал за Јужна Кореја на завршни преговори со претставниците на Самсунг и Ел-Џи. Според информациите, двете компании годишно ќе инвестираат по половина милион долари, со цел клубот од Дебар Маало да стане водечки на балканските простори. Со парите веднаш би се тргнало во купување звучни засилувања, со кои би се одбранила титулата во Македонија, но и со кои ќе почне акцијата „пласман во Лигата на шампионите“.

Моментно, буџетот на македонскиот првак изнесува околу 500.000 долари годишно, што значи дека парите тројно ќе се зголемат, а со тоа и амбициите. Костовски на преговорите во Јужна Кореја на маса „ќе извади“ доказ за тоа како неговиот клуб во минатата сезона бил во одличен финансиски ќар и дека инвестирањето во Работнички Кометал, може да биде многу добра бизнис-зделка. Од учеството во квалификациите на Лигата на шампионите, но и од двата меча во Купот на УЕФА, „романтичарите“ заработија околу 600.000 евра (пари од УЕФА, ТВ права...) што значи дека сезоната ја завериле во добар плус, гледано за македонски рамки.

Голема помош при преговорите на Костовски со јужнокорејските гиганти, вториот човек на македонскиот првак ќе има и од луѓето од тамошниот прволигаш Инчон јунајтед, каде што летово замина Блаже Илијоски, напаѓачот на Работнички К. Оттаму и врските на Костовски со овој пазар, но и бизнис-можностите за влегување на азиски капитал во неговиот клуб. Ова инвестирање не значи повлекување на Кометал од клубот, туку само зајакнување на финансискиот план на екипата и рапидно зголемување на амбициите.

Во клубот сите зборуваат за оваа инвестиција, но никој не сака јавно да соопшти каков било детаљ, се додека од Ј. Кореја не се врати Костовски. Тогаш би требало и да се официјализира и да се објави оваа инвестиција.Од зима дресови „лото“?

Италијанската компанија за спортска опрема „Лото“ веројатно од зима ќе ги облекува фудбалерите на Работнички Кометал, кои во моментов носат дресови со производство на македонската компанија „Макспорт“.

„Лото“, исто така, би бил прв голем производител на спортска опрема кој влегува во еден македонски клуб како спонзор. Досега ниту една екипа не може да се пофали со „саглам“ дрес, освен македонската репрезентација, која од поодамна носи опрема на германскиот производител „Пума“.Те-мобајл и Космофон во војна за првакот!

Мобилните оператори Те-мобајл и Космофон периодов се натпреваруваат која да добие место на дресот на македонскиот шампион. Откако луѓето од Космофон направиле проект и план за рекламирање преку Работнички К, со тоа што на сите фудбалери им понудиле бесплатни телефони и неверојатно повластени цени за разговор, во клубот се појавиле и претставниците на Те-мобајл што биле заинтересирани за истото. Извори од клубот велат дека Те-мобајл има поголеми шанси за влез кај првакот, па нема да биде чудно ако логото на овој мобилен оператор се најде на дресовите на фудбалерите на Работнички К.
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #3
This should be a signal for the other clubbs in the erea and in balkan !!! honesty and clean work gett payd sooner or later....

This of course will help Rabotnicki a lot in europ, this money will help Rabotnicki with the CL Dream...
 

·
Registered
Joined
·
960 Posts
Good work by Koki, Vardar and the other teams have no chance to have sponsors like this, they don't have a manager/buissnessman like Koki, they even have no names on theirs jerseys xD

Rabotnicki has a chance to become a popular or even a big name in the european cups, they just have to go on with their way.

It's also a good move to sell useless players or to cancel their contracts like Batkoski, Jeremic...etc.

It's a signal that they want more, not only be the best in Macedonia, they want to be the best of the Balkans ^^

Now if they rebuilt the Gradski Stadium they also gonny have a CL-ARENA and everythink is gonna be fine.

I think when Rabotnicki are going their way, than Macedonian Leauge is going to be more attractive too, for the sponsors, for the players and even for the Fottball Fans in Macedonia and in Europe.

They also could help us to get a CL Spot which is from the 3rd qual round or even getting one more UEFA CUP Spot.
The sponsor may look after other clubs like Vardar, Pobeda and Pelister too?!

They surely can help with the Football development in Macedonia, if this article is true...
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #5
Yes ther is allredy plans that the city stadium will gett a new look (i think we hade a topic about it), and the building behind will gett destroyd cos is not made legal so that is not a problem anymore like i belived in that other topic.. Everything unlegal will be destroyd from now and on but thats of topic....

They only need to lift this stand and fresh it up a bit and Gratski will have CL standard...
 

·
Registered
Joined
·
1,929 Posts
All I can say about time!!!! Some good sponsors like Lotto for example! The new jerseys would look awesome and what would be good if we could buy them also! I think our NT should go with Lotto aswell :thumbsup:

A new stadium would be a blessing a modern 36,000 stadium would be awesome... I dont think will happen for atleast 5-8 years so atm we can only dream about it..
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #7
Well Kostovski is in Korea for final talks that is more the sure, MS have report on it as well...

http://www.sport.com.mk/?ItemID=AE5D3855D6E75F46B808B91049250A7D
КОРЕЈСКИОТ ГИГАНТ ЌЕ СПОНЗОРИРА ВО БУЏЕТОТ НА ШАМПИОНОТ
"ЛЏ Самсунг" влегува во Работнички К.!?


Well the other teams in the liga are light year from sponsers like this, sponsers will not help this clubbs IF Rabotnicki make it with there Europ plans.... You need clean people in the clubb so its not about if Rabotnicki make it in europ or not.... The other teams have scum bags and criminals as leeders and what makes you think they wants to have anything to do with them lol... Nope, the only way is the Rabotnicki way, good people around the clubb and honesty....

Most likely Rabotnicki have told Samsung what they want to achieve and then Korea companys gott interested..., of course they do cheek up on this people around the clubb very good fore a longer period before the signe so the can be sure.... Rabotnicki have been in contact with them for a longer period and now Koki is in Korea for final talks...

I would not be suprised if this sponsors bring Korea players in the future if Rabo make it in europ.... And a CL team with a Korea player in it make is BINGO, huge money, more then you can belive cos its enormous interest for Korea players in europ...

The only negative with sponsors like this is that Rabotnicki will be too dominant in the liga,,, i mean how funny is it if a team win the liga 10 years in a row like the norway teams Rosenborg did :rollani: Rabotnicki will become as Rosenborg wos...

But the positive things are that a Macedonian team will have money to make something in europ :thumbsup: and that is what we have been dreaming about....

One or two million are not enough as MS told, the budget next year most be between 8-10 million euros at least :thumbsup: :thumbsup:
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #8 (Edited)
Here is some talk on Romanticari forum,

http://www.romanticari.org/forum/index.php?topic=29.0

Ther are mostly scared about a small name change but as one user say.

Поарно ФК Работнички во втората лига него LG Samsung во лигата на шампионите.
Also its good for them to not be so dependend on only Kostovski famaly.Most realistic will be EGS Rabotnicki,, I dont think they can take away the hole name and put Samsung EL-Gi on it,, Samsung El-Gi Rabotnicki, shortening EGS Rabotnicki Kometal

I dont think Koki wants to take away the edning Kometal, just change the start or fill in the start....


The comofone thing are only small money compered to the Koreans, Cosmofone and T-Mobil... So they can only be on the dress and nothing more cos they are not so importent...


А, и доста често сум го гледал Коки во друштво на Корејци на утакмици
Its like i belived, they have been in contact for a longer period to be sure...
 

·
Registered
Joined
·
69,257 Posts
T-Mobile has a monopoly in Croatia, so they sponsor all the clubs in the Croatian league, doesn't make that big of a difference but it looks like Rabotnicki will be a dominant team in Macedonia
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #10
HajdukSplit said:
Rabotnicki will be a dominant team in Macedonia
Well thats only the first lettar of what they will be in our liga :howler: oki its fanny for all neutral fans since maybe they can do something in europ but the liga will become boring if they win 7 years in a row with out problems, well well it will be very much a one team liga like our Female Handball liga...
 

·
Registered
Joined
·
1,929 Posts
I think its good it will force all the other teams to get their act together...
 

·
Registered
Joined
·
14,901 Posts
GREAT NEWS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :thmbup:

And what's more it's by Vreme not MS so there's bigger chance it's truth :)
 

·
Registered
Joined
·
2,261 Posts
Naum firmata od Korea e LG, a ne El - GI. Vo sekoj slucaj ne sakam pred vreme da zboruvam no ova e navistina interesno i od srce se nadevam deka ke uspee. Pa ako saka i neka pobeduvaat 7 godini so red. Ako lugeto od Vardar spijat togas nikoj ne im e kriv.
Bravo za Koki i za Rabotnicki.

Inace nekoi luge ovde na forumov go kritikuvaa Koki deka samo za nego si mislel i deka sakal samo da zarabotuva pari a sega se pokazuva deka sepak misli i na klubot.
 

·
Registered
Joined
·
2,860 Posts
Не брзај толку Кирил, нека не те залажува ова. Сепак Коки само на својот џеб си мисли.
Со ова што ќе го направи он ќе вложува многу помалку, а ќе зима многу повеќе
 

·
Registered
Joined
·
2,261 Posts
JumboMkd said:
Не брзај толку Кирил, нека не те залажува ова. Сепак Коки само на својот џеб си мисли.
Со ова што ќе го направи он ќе вложува многу помалку, а ќе зима многу повеќе
Ne veruvam deka lugeto od LG ke mu dozvolat na Koki da vlozuva pomalku a da zema poveke. Sepak tie ne se amateri i luge koi se rasfrlaat so pari nasekade. Na krajot od kraistata razbirlivo e deka fudbalot e biznis i deka treba Koki da ima profit inace i ne bi vlozuval. No dokolku i klubot ima kar od toa togas voopsto ne mi smeta ako Koki pravi pari na toa.
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #16
I jas se soglasuvam so TMRO, ne mi se veruva deka LG - Samsung ke vlozuva vo Rabotnicki dodeka Kometal Trade go namali sponzorstvoto.... Jas mislam deka uslovot e Kometal Trade da prodolzuva so ist nivo (negde eden milion evra) i LGS samo ke go zgolemi budgetot....

Sigurno deka LGS ke vodi dobra kontrola i ako imaat doverba,,, se ke se vodi racun, smetki ova ona i se ke treba da se dokumentira sigurno...... Nema sansi Samsung da daj da kazime 2-3 milioni evra godishno i da nema nikakva kontrola i sigurno ke barat Kometal da prodolzuva so minimum eden milion evra...


Samsung si ja gleda sansata da si go reklamira imeto vo evropa so eventuelen evro uspeh.....


Kako sto razbrav jas Kometal vo idnina nitu ke treba da plajka za novi dresovi (Lotto) E,t,c i Cosmofone ke pomozi so malo sponzorstvo..


Ako lugeto od Vardar spijat togas nikoj ne im e kriv
Absolutno nikoj ne im e kriv, sami se krivi Pancev/Vujcic i koj znam jas...

Inace nekoi luge ovde na forumov go kritikuvaa Koki deka samo za nego si mislel i deka sakal samo da zarabotuva pari a sega se pokazuva deka sepak misli i na klubot.
Jas bev toj sho se bunese, Pa i mislam deka zashluzeno poradi sto malce vlozuvashe i golem profit naprave poslednite dve godini... Mene ne mi e jasno kako moze da vlozuva 3 milioni evra vo Kometal GP poslednite od 2000 do 2005, tie se vkupno 15 milioni evra a nikakov profit praveshe vo rakometot, dodeka eden milion vlozuvashe vo fudbalot i praveshe profit... Sega go namale budgetot vo Kometal na 1.5 milion evra budget...


Ali eve,, kako sto kazav ! sigurno Koriancite nema da go ostat Koki i Trifon onaka kako sto si misli Jumbo, garant ke treba i tie da vlozuvat pa da napravat zaednicki uspeh vo evropa...

Ja bi sakal vo Rakometot da vlozuvat maximum eden milon evra i vo Fudbalot Kometal trade minimum dva milioni evra da dava.... Pa taka vo fudbalot ke ima edno 5 milioni evra kupno so Koriencite sto e solidna brojka sto dava moznost da se nosat vtora klasi brazilci i srbi namesto treta klasa...


Dodeka LG - Samsung ne se odluce da nosi nekoj Inamoto, Kawazaki, Nakata, Sozuki, Park hehe...
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #18
Pa da se nadevame deka novinarite ne padnale apla nisko, ne e prvi april i vreme za smea...

Za vakva rabota ne moze da se zaebava, barem taka se nadevam ne bi bilo covecki i site mozni granici ke gi pominat dodeka ne e vistina....

Siguren sum deka ima vistina vo ova..
 

·
Expecto patronum!
Joined
·
13,563 Posts
ne mislev na vistina od toj aspekt. sakav da kazam deka ke sedam miren dodeka ne se sluci toa. Koki ne za dzabe otisol vo Korea, no koj znae, sepak toa e mnogu seriozna rabota i ako stvarno se ostvari ke bide nesto navistina golemo.
 

·
Registered
Joined
·
2,261 Posts
Rabotava e: "Kaj sto ima cad, ima li ogan?" Nesto se raboti i toa e dobro. E sega dali ke uspee ili ne toa e druga rabota. Na krajot od kraistata ne zavisi toa samo od Koki, tuku mnogu poveke zavisi od Korejcite, dali tie gledaat uslovi za biznis vo ova.

No se dodeka se trudime da napravime nesto, jas ke poddrzuvam. Poveke sakam da probame da dobieme 10 sponzori i site da ne odbijat, odkolku da ne barame ni eden i pak da nemame ni eden.
 
1 - 20 of 48 Posts
Top