Xtratime Community banner

1 - 2 of 2 Posts

·
Registered
6,804 Posts
Discussion Starter #1
Evenimentul Zilei
Dan Dutu
Vineri, 05 Iulie 2002

Opt sportivi, reprezentind nationala Romaniei, au participat la a patra editie a Cupei Shindokai Kan International, la arte martiale (all style). Competitia a avut loc in localitatea italiana Tarcento (Udine), in perioada 28-29 iunie. Alaturi de echipele Angliei, Ungariei, Germaniei, Austriei si Italiei, delegatia romana, condusa de Ioan Oprut, a avut o comportare meritorie. “Chiar daca am cucerit doar 15 medalii, cu sapte mai putin fata de editia trecuta, consider ca efortul a fost mai mare. In primul rind atunci am mers in Italia cu 15 karateka”, a declarat Oprut. Cunoscuta sub numele de “Turneul celor sase natiuni”, competitia a prilejuit dispute aprinse atit la kata, cit si la kumite (full si light contact). In ciuda componentei mult mai numeroase a delegatiilor Ungariei si Italiei, sportivii romani s-au impus la kata si full contact. “Noi am avut cei mai putini sportivi si totusi am dominat clar cele doua categorii”, a mai spus Ioan Oprut. La kumite-full contact-seniori, Arsenie Gheorghe (-75 kg), Petre Oprut (-70 kg) si Ovidiu Berzescu (-77 kg) au cucerit medalii de aur, iar juniorii Cosmin Bratu (-40 kg) si Alin Dinu Foca (-40 kg) au urcat si ei pe prima treapta a podiumului. Acestia din urma au luptat cu doi dintre cei mai buni karateka din competitie, un pakistanez si un englez. La semi-contact, Ovidiu Berzescu si Gheorghe Arsenie au cucerit medaliile de argint, respectiv bronz, in timp ce Cosmin Bratu (13 ani) si Andreea Dan (14 ani) au reusit sa obtina medaliile de aur, respectiv argint. Pentru ca s-a punctat doar la individual, delegatia Romaniei s-a impus si la kata, unde sportivii condusi de Ioan Oprut au invins la patru categorii (Ioan Oprut, de doua ori aur, Liliana Oprut si Petre Oprut cite o medalie de aur si aceeasi Liliana Oprut, precum si Alin Dinu Foca, cite un loc doi). Meciurile s-au desfasurat in sistem gala, cele mai disputate fiind intre sportivii englezi si cei ai Romaniei. (Editia de Vest)

·
Registered
25,436 Posts
8 Romanian karatekas won 15 medals in this tournament in Italy

1 - 2 of 2 Posts