Xtratime Community banner
1 - 8 of 8 Posts

·
Registered
Joined
·
18,438 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Our boardmember Murat Özaydinli came with some suggestions how the "pool system" can be changed to the better.


Havuz sistemi degişsinSarı lacivertliler, naklen yayın gelirlerinin dağıtımı konusunda Anadolu kulüpleriyle ortak hareket etme kararı aldı. ‘Yayın gelirlerinin puan esasına göre dağıtılmasını’ isteyen öneri kabul edilirse, 4 büyükler çok ciddi gelir kaybına uğrayacak.

FENERBAHÇE’den sürpriz atak.... Son günlerde Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonsporlu yöneticilerle söz düellosuna giren Fenerbahçe Yönetim Kurulu, havuz sisteminin değiştirilmesi için girişimlere başladı. ‘Yayın gelirlerinin puan esasına göre dağıtılmasını’ isteyen sarı lacivertli yöneticiler, Anadolu kulüplerinden tam destek aldı.

Fenerbahçe Asbaşkanı Murat Özaydınlı, naklen yayın gelirlerinin dağıtımı ile ilgili olarak bazı kulüplerin yöneticileriyle görüştüklerini belirterek, şunları söyledi:

Anadolu Kadıköy’den başlar

‘Biz ve Anadolu kulüpleri konuya el koymayı uygun gördük. Naklen yayın gelirlerinin dağılımında bir haksızlık söz konusu. Gelirler puan sıralamasındaki konumlara göre dağıtılmalı. Ayrıca, Futbol Federasyonu’nun payının da düşürülüp, örneğin yüzde 3’e çekilmesi söz konusu. Havuzdaki geri kalan bölüm de dediğimiz gibi puanlara göre dağıtılmalı. Bunu görüşeceğiz. Kriterler belirleyip uygulayacağız. Bu, Anadolu kulüplerini teşvik eder. Biz en büyük Anadolu kulübü olduğumuzu iddia ediyoruz. Her zaman Anadolu kulüplerinin yanında olacağız. Anadolu Kadıköy’den başlar.’

Gelir kaybına uğrayacaklar

Fenerbahçe’nin önerdiği sistem kabul edildiği taktirde, havuzdan aslan payını alan 4 büyük kulüp, büyük gelir kaybına uğrayacak. Mevcut statüye göre 3 büyük kulüp bu sezon için yaklaşık 17.5’ar trilyon, Trabzonspor 10 trilyon, diğer kulüpler ise ortalama 4.4 trilyon lira alıyor.

HAVUZDAN KİM NE KADAR ALIYOR?

Para nasıl dağılıyor?

Yayın bedelinin yüzde 50’si şampiyon olan kulüplere (yüzde 26.5 oranında Beşiktaş, yüzde 26.5 oranında Fenerbahçe, yüzde 26.5 oranında Galatasaray, yüzde 20.5 oranında Trabzonspor), diğer yüzde 50 ise, kalan 14 kulübe (yüzde 50 eşit + yüzde 15 lige katılım kriteri + yüzde 35 puan esası) dağıtılıyor.
-----------------------------

He wants TFF to get a lesse share of the TV-money.....at the moment i think they get 10% of the TV-money....he wants then to only get 3%.This means that the anadolu teams will get a bigger share!

He also suggests that the teams get more money depending on their position in the league at the end of the season. This way teams will be more motivated to play good in every game and the need of "tesfik" primi will be minimized!
 

·
Registered
Joined
·
18,438 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
How do they do in other countries:

Germany

ALMANYA’da yayın gelirinin yüzde 50’si bütün kulüplere eşit olarak dağıtılıyor. Geri kalan yüzde 50’nin 4’te 3’ü son 3 yıl baz alınarak kulüplerin başarısına göre, 3’te 1’i de her hafta alınan puana göre dağıtılıyor.

In Germany they split 50% of the money equally amongst the clubs. 3/4 of the remaining 50% is divided by looking at the team's success for the last three years. And the remaing 1/4 is used every week depending on how many points the team's get.

Italy

İTALYA’da kulüpler, taraftar sayısı, getirdiği reyting, sahip olduğu bütçe, kadrodaki futbolcu değerleri ve reklam getirisine göre para alıyor. Lige yeni çıkmış olan takım 3 milyon Euro alırken, ligde ikinci senesini geçiren kulüp 9 milyon Euro’nun sahibi oluyor.

In Italy they split the money depending on some factors:

* Amount of fans
* How much rating the team has
* The size of the club's budget
* The worth of the players in the squad
* Amount of sponsors

A team who has is new in the league gets 3 million euros whilst a team who plays it's second year gets 9 million euros.

England

İNGİLTERE’de en çok parayı, maçı en fazla yayınlanan takım alıyor. Federasyon, sezon başında her takıma aynı miktarda ücret ödüyor. Daha sonra karşılaşmalar yayınlanmaya başladığında en fazla hangi takımın maçı naklen ekrana gelmişse, o takım havuzdan en yüksek parayı alıyor.

In england the team with the higest rating gets the biggest share. The FA gives at the beginning of the season equally big shares to all teams. At the end of the season they look at which team's who has gotten the higest rating and divide the rest of the money according to the ratings.


Well, it looks the the one in Germany is the one that fits Türkiye the best.

The one in England and especially the one in Italy would only benefit Fenerbahce, Galatasaray and Besiktas....
 

·
Registered
Joined
·
18,438 Posts
Discussion Starter · #3 ·
So what are your tjoughts about this?
 

·
Registered
Joined
·
5,653 Posts
I have alot I think about it but I don't want to debate these issues here anymore because it'll cause us to get into more tense arguments-which I doubt benefits anyone.

Every club has a different agenda, and has been trying to manipulate the system to its advantage each time these matters pop up. THis is nothing new.

Bu sistemden de, bu idarecilerden de, mahalle muhtarligi yapar gibi futbol yoneten TFF den de biktim artik. ne halleri varsa gorsunler hepsi.
 

·
Registered
Joined
·
18,438 Posts
Discussion Starter · #5 · (Edited)
Why the change of heart.....you were always talking about the smaller clubs getting more money!

So are you against this idea because it comes from Fener or is it because Besiktas is not ready to get lesser money from the TV-money....?

14 Anadolu teams plus Fener is supporting this idea.....now let's see if the other three clubs will say about this idea.
 

·
Registered
Joined
·
18,438 Posts
Discussion Starter · #6 ·
This is how GS responds to the idea:

:DF.Bahçe yardım yapsın!

G.Saray 2. Başkanı Gürsoy, "F.Bahçe bu kadar çok Anadolu takımlarını düşünüyorsa yayından aldığı paranın yarısını bu kulüplere versin" dedi.

Ankara G.Saraylı Yönetici ve İşadamları Derneği'nin kuruluş balosu dün yapıldı. Baloya katılan 2.Başkan Ergun Gürsoy, havuz sistemini bozmak isteyen F.Bahçe'ye çattı. Reytingi fazla kulüplerin havuzdan daha fazla para almasının normal olduğunu belirten Gürsoy, "F.Bahçe istiyorsa ve bu kadar çok Anadolu kulüplerini düşünüyorsa naklen gelirlerinin yarısını verebilir. 100 senede elde edilmiş başarılar ile günlük başarılar bir tutulamaz. Türkiye'de hangi takımların reytingi fazlaysa dağıtım ona göre yapılmalıdır, yapılıyor da" dedi. Mart ayının bağırma çağırma ayı olduğunu da söyleyen Gürsoy, "Artık herkes susar. Çünkü, Nisan'a girdik. Rakiplerimiz tedirginlik içindeler. Bir arenada savaş yapılıyor. G.Saray hiçbir zaman arkada kalmaz" dedi.
 

·
Registered
Joined
·
5,653 Posts
Cengo said:
Why the change of heart.....you were always talking about the smaller clubs getting more money!

So are you against this idea because it comes from Fener or is it because Besiktas is not ready to get lesser money from the TV-money....?

14 Anadolu teams plus Fener is supporting this idea.....now let's see if the other three clubs will say about this idea.
Cenk...
I didn't say I was For or against this idea, what makes you think I have an opinion either way?

Let me tell you what the problem is:
Politics and football don't mix and match.
When you have clubs lobbying for their own interests, you get discrepencies and unfair rules/regulations.

What makes you think that your board member is doing this for the good of Tukish football?

Everyone is looking out for their own interests, let's not be naive.

That's why I say: hepsinin cani cehenneme.
 

·
Registered
Joined
·
18,438 Posts
Discussion Starter · #8 ·
So, how is getting lesser TV-money serving our purposes.....?

Fener wants the money to be divided by the league table position and how many points the team's have coolected!

Wont this prevent to a certain amount illeagal actions such as "sike" and "tesfik primi"....wont the smaller clubs try harder to win every game.

Isnt this for the good of the league.....i dont get why there always has to be a hidden agenda....or why rival teams always has to be suspicious...

If Fener has a hidden agenda then i want Besiktas and Trabzon to come out and say it.....GS already has in a way....they are saying.....if you have the money to give anadolu teams then do it yourself...:D
 
1 - 8 of 8 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top