Xtratime Community banner

1 - 3 of 3 Posts

·
Registered
Joined
·
15,555 Posts
Discussion Starter #1
The nominees for each category of the NSL awards are as follows:


The Player of the year nominees are: (Warren Medal)

Damian Mori - Perth Glory
Bobby Despotovski - Perth Glory
Troy Halpin - Olympic Sharks
Joel Porter - Melbourne Knights
Fernando Rech - Brisbane Strikers



The Under-21 Player of the Year (Papasavas Medal) nominees are:

Massimo Murdocca - South Melbourne
Jade North - Olympic Sharks
Joseph Schirripa - Newcastle United

The three nominees for Goalkeeper of the Year are:

Clint Bolton - Olympic Sharks
Jason Petkovic - Perth Glory
Michael Petkovic - South Melbourne

The Northern Division Youth League Player of the Year nominees are:

Eric Anabalon - Marconi Stallions
Anthony Danze - AIS
John Majurovski - Newcastle United

The Southern Division Youth League Player of the Year nominees are:

Marino Gasparis - Bulleen Zebras
Boris Ovcin - Melbourne Knights
Stephen Pace - South Melbourne

The Referee of the Year nominees are:

Edward Lennie - WA
Simon Micallef - NSW
Mark Shield - QLD

The Assistant Referee of the Year nominees are:

Matthew Cream - SA
Stewart Lockrey - NSW
Ben Williams - ACT

The Brisbane Strikers have won the Fair Play Award.


Don't know about the coaches I think it is announced later.
 

·
Registered
Joined
·
66 Posts
The only one I know is Joel Porter, this because he would be an great addition to the squad of Feyenoord...
 

·
Registered
Joined
·
3,225 Posts
Here are my picks...

The Player of the year nominees are: (Warren Medal)

Damian Mori - Perth Glory

The Under-21 Player of the Year (Papasavas Medal) nominees are:

Massimo Murdocca - South Melbourne

The three nominees for Goalkeeper of the Year are:

Clint Bolton - Olympic Sharks


The Referee of the Year nominees are:

Simon Micallef - NSW


The Assistant Referee of the Year nominees are:

Ben Williams - ACT ( Cause he helped train me and is a legend... :tongue: )
 
1 - 3 of 3 Posts
Top