Xtratime Community banner

1 - 20 of 2504 Posts

·
Registered
6,804 Posts
Discussion Starter #2
Another Romanian Fencing (Scrima) Champion
This story is beautiful!!!!

La Havana, sabrera Dorina Mihai a luptat in finala impotriva chinezoaicei Tan Xue, cistigatoarea editiei trecute a competitiei. Compatrioata noastra a trecut de adversara sa la diferenta de o singura tusa, 15-14, devenind prima campioana mondiala la sabie din istoria scrimei romanesti

Oana Dusmanescu

Dorina Mihai a cucerit miercuri noapte locul 1 in lume la sabie, dupa ce toata viata s-a antrenat pentru floreta

"O zi norocoasa", a marturisit Dorina imediat dupa ce a coborit de pe plansa. |n finala cu fosta campioana mondiala si-a prevazut oarecum succesul cu niste tipete de adevarata luptatoare. Strigate victorioase, care au insotit fiecare punct. A avut momente in care a condus categoric (13-7, 14-11) si s-a vazut ajunsa din urma de chinezoaica Xue Tan. Asiatica a egalat la 14, dar ultima tusa a apartinut Dorinei. Degeaba a mai protestat Tan, care a incercat cu disperare sa schimbe decizia arbitrului. Ei i-au revenit doar lacrimile si argintul. Aurul si fericirea s-au dus inspre Dorina. Si inspre Romania, unde parintii nu au dormit intreaga noapte de mindrie si bucurie.

Favorita numarul 31 la aceste Mondiale, Mihai (22 de ani) nu a mai cistigat pina miercuri noapte nici o medalie importanta in cariera. Are in palmares trecute doar doua titluri de campioana a tarii si un argint la Cupa Europei, anul acesta, cu echipa sa, Dinamo. Dorina a devenit cea de-a cincea campioana a lumii la sabie, deoarece aceasta proba a fost introdusa la feminin de-abia in 1999. Acum trei ani si jumatate, ea a parasit floreta, arma pe care a iubit- o timp de 11 ani, in favoarea sabiei. Pentru a ajunge la JO de la Atena, Dorina mai trebuie sa obtina rezultate bune la citeva etape de Cupa Mondiala, deoarece statutul de campioana nu-i asigura automat calificarea la Olimpiada. La JO, sabia este prezenta in program numai ca proba individuala. |n martie, la ultimul concurs pe care sabrerele l-au sustinut la Atena, scrimera a facut un tur de stadion si apoi le-a spus colegelor: "Aici o sa fiu eu, la Olimpiada!"

Campioane mondiale in scrima romaneasca

1962 Olga Szabo-Orban floreta
1975 Ekaterina Stahl floreta
1987 Elisabeta Tufan floreta
1994 Reka Szabo floreta
1995 Laura Badea floreta
2003 Dorina Mihai sabie

"Esti nebuna, fata!"

Acestea au fost vorbele colegilor Dorinei Mihai la citeva secunde dupa ce a cistigat

Luminita Diculescu

Dorina, cum e sa fii cea mai buna din lume?
Pai, crezi ca eu stiu? Presupun ca e bine, dar o sa fiu in stare sa raspund la aceasta intrebare peste citeva zile, cind o sa ma dezmeticesc. Deocamdata, parca visez.

Te asteptai la un astfel de deznodamint?
Da, de unde! Cind am plecat, imi fixasem ca obiectiv calificarea intre primele 16. As fi fost multumita si eu, dar si antrenorul meu, Emil Oancea. N-ar fi fost nici o nenorocire daca nu urcam in primele 16, dar macar sa fi tras bine. Astea erau cele doua variante.

Ce s-a intimplat la Havana?
|n momentul in care m-am vazut cu obiectivul indeplinit, a disparut stresul. Ma intelegi, din acea clipa eram multumita ca nu inselasem asteptarile celor care m-au convocat, nu venisem in excursie la Havana.

Apoi?
Au trecut optimile si, incet-incet, m-am trezit in finala. |nainte de a intra pe plansa, i-am spus antrenorului: "Aveti grija, ca eu o sa cistig. Am dormit bine si simt ca asta e ziua mea".

Ce ti-a raspuns?
Mi-a zis: "|ncearca sa te concentrezi doar asupra asaltului". Parca ii era un pic teama sa spuna ce gindeste, dar l-am simtit ca si el spera.

Cum s-au manifestat colegii dupa ce ai cistigat?
Au navalit pe plansa si i-am auzit strigind in cor: "Esti nebuna, fata!" Pentru mine e cel mai frumos compliment pe care l-am primit vreodata.

Ce speri pentru Jocurile Olimpice de la Atena, de anul viitor?
Acum, sigur ca au crescut pretentiile mele de la mine insami. |nsa mi-e teama sa vorbesc despre podiumul olimpic in acest moment, fiindca nu sint calificata, deocamdata, la Olimpiada. Pentru asta, va trebui sa particip la trei concursuri speciale.

Cum ai sarbatorit victoria?
Am facut cinste colegilor, nu ma puteam "strecura" si oricum n-as fi facut-o. Cu o zi inainte facuse cinste Mihai Covaliu, pentru medalia de argint. Poate om avea inca o ocazie de iesit impreuna la un suc dupa concursul fetelor de la floreta. Stii ce bine te simti sarbatorind o asemenea victorie?

Sabia, mai rapida ca floreta
Antrenorul federal Marin Ghimbusan a explicat diferentele tehnice dintre floreta, arma la care Romania a luat cele mai multe titluri mondiale, si sabie. "La sabie loviturile se dau prin taiere si impungere la cap, brate si trunchi. La floreta se puncteaza doar prin impungere si numai in zona trunchiului. Sabia este mai rapida decit floreta", a spus Ghimbusan. Prin comparatie, in cazul spadei, care este o arma de impungere, loviturile se pot da pe tot corpul.

Eliminate devreme
Tot in proba individuala de sabie, Catalina Gheorghitoaia a fost eliminata in runda secunda (12-15) de americanca Sada Jacobson. Andreea Pelei a parasit competitia dupa primul tur, fiind invinsa de coreeanca Gyu Young Lee cu 15-14. Singurul reprezentant al Romaniei la floreta, Virgil Saliscan, a pierdut in turul 1 in fata japonezului Yuki Ota (13-15). Azi-noapte s-au disputat probele pe echipe la spada masculin si floreta feminin. Azi se desfasoara concursurile de spada feminin si sabie masculin, unde romanii vor fi prezenti. Eurosport va difuza competitia in direct de la ora 1:00 noaptea.

Premii de 22.000 de euro
Dorina este legitimata la clubul Dinamo, a carui sectie de scrima s-a reinfiintat in primavara anului 2002. Octavian Morariu, presedintele ANS, a spus ca ii va dubla Dorinei premiul cuvenit de 150 de milioane de lei. Pe linga cele 300 de milioane, Dinamo va suplimenta recompensa cu cel putin jumatate din suma primita de la ANS. Federatia Internationala de Scrima ii va oferi Dorinei 10.000 de euro pentru ca a acceptat sa poarte masca dotata cu viziera transparenta. |n cadrul clubului Dinamo, tinara are grad de agent si primeste un salariu de aproximativ 6 milioane de lei.

Prin ochii parintilor

Constanta si Toader Mihai spun ca inca nu le vine sa creada ca fiica lor a devenit campioana lumii

Mama Dorinei, Constanta, e o femeie inca tinara, dar pensionata pe caz de boala. A crescut, alaturi de sotul ei, Toader, patru copii. Dorina e a treia dintre ei, dupa Carmen (27 de ani), Cristi (24) si inaintea lui Marius (19). "A fost un baietoi, juca fotbal. Plinge si de bucurie, si de necaz", isi aminteste Constanta Mihai, cea care a dus-o pe Dorina la floreta pe cind fetita avea 7 ani. Tatal Dorinei, Toader, a muncit ani de zile in constructii, prin tara si prin strainatate. "Noi ii plateam concursurile, asa strimtorati cum eram", spune el. Mama ii ia vorba din gura. "Ea a decis sa treaca de la floreta la sabie, era nemultumita ca nu o luau la concursuri. A inceput la Progresul, a continuat la Steaua, iar acum e la Dinamo", povesteste Constanta. Dorina este, din acest an, si studenta la ANEFS.

"Fata mea e nascuta pe 1 iunie 1981. Chiar cind a implinit 9 ani s-a dus la primul ei concurs, la Cupa Copilului. Ar fi trebuit sa aiba cu un an mai mult ca sa participe, dar i-am zis sa spuna ca are deja 10 ani", suride Constanta Mihai.

Parintii spun ca sabrera e o buna gospodina, care "fura" retetele de prajituri ale mamei. "Din toata lumea isi cumpara multe haine, nu-i mai incap in dulap. Pina nu se intoarce sa o tin in brate parca tot nu-mi vine sa cred!", spune Toader Mihai. Pentru Dorina, lotul de scrima e a doua familie. "Covaliu o numeste sora lui, iar Laura Badea si Roxana Scarlat tin foarte mult la ea", incheie mama Dorinei.

Gazeta Sporturilor

·
Registered
6,804 Posts
Discussion Starter #4
We should also keep an eye on the Rugby World Cup. Romania is playing on Saturday against Ireland... I don't think we have a chance, but still, Hai Ai Nostriii!!!

·
Registered
25,387 Posts
GloryHunter said:
We should also keep an eye on the Rugby World Cup. Romania is playing on Saturday against Ireland... I don't think we have a chance, but still, Hai Ai Nostriii!!!

Romania is a very tough group, probably the toughest: Australia (current world champions), Ireland (one of the best in the business) and Argentina (South American champions). There's also Namibia, who isn't very strong traditionally and who's having a lot of problems. They are the only team we're expected to defeat.

Nevertheless, I say: Hai Romania! :)

·
Registered
7,513 Posts
the covarage is starting live on that game in 15 minutes on itv2.

so i have to follow the rugby, follow our match v japan, bosnia v denmark, norway v luxembourg and turkey, england all in one day!

HAI DANEMARCA :depress: LUXEMBOURG :tongue: SI TURCIA :fero:

oh, and i almost forgot

HAI ROMANIA!

·
Registered
7,513 Posts
actually it isn't live, its a rerun.

we lost 45-17. :(

·
Registered
6,804 Posts
Discussion Starter #8
Raven said:
actually it isn't live, its a rerun.

we lost 45-17. :(
I watched it live. It was 3:00 am here when it started and it ended at 5:00 am....I just wanted to watch this game. I am proud of the Romanian Rugby team.
We were expected to lose, our Rugby is not even close to the Irish Rugby school, but we did quite well, and in some instances even created some panic to the Irish. Some of our guys are HUGE, and they got some pretty good hits too. I am looking forward to their next games. I also watched New Zealand vs Italy, and the All Blacks look fabulous!!!

I just love Rugby!:) Don't care about football anymore (not at this point in time).

·
Registered
10,914 Posts
OT: What sports other than soccer ?

Which other sports do you guys watch/play ?

I'm really into hockey too, HUGE Leafs fan, and have been since the very beginning when I came to Canada.
Losing to the Habs now, :( out of all teams.

Also enjoy watching tennis, both male and female.

Outside of that, I find basketball, baseball, and most other sports pretty boring.

When it comes to playing, I played for my HS soccer team every year I was there. Now in University and hope to play for them too.
I got to Carleton and we have a really good team, one of the best in the country.

I also play tennis too, and am good at it too.

So you guys ?

Thought this would be good to distract us from the fact both our teams are not gonna play in Portugal.

·
Registered
2,104 Posts
Ed, I'm pretty one dimensional. I used to do lots of martial arts when I was in college, but as far as team sports I just play soccer. I love playing soccer, and I get really upset with myself when I have a bad game..which is way too often nowadays :mad:

·
Registered
6,804 Posts
Discussion Starter #11
DacoRoman said:
Ed, I'm pretty one dimensional. I used to do lots of martial arts when I was in college, but as far as team sports I just play soccer. I love playing soccer, and I get really upset with myself when I have a bad game..which is way too often nowadays :mad:
Ed, your thread (OT: What sports other than soccer?) was merged with the "Other Sports" thread since it was meant to discuss just this....other sportst.

·
Registered
6,804 Posts
Discussion Starter #13
Finaly, our Rugby team won today against Namibia 37-7 at the Rugby World Cup and finnished 14th out of 20 teams which is not that bad considering the financial problems our Rugby Federation had over the past years.

I expect an improvement by the next World Cup since The Romanian Professional Rugby League is re-starting in 2004 after about 15 years of inactivity...

·
Registered
6,804 Posts
Discussion Starter #15
David said:
What on earth happened in the 2nd half?! I've only seen the first half and we were great. 32-0 it was.
I recorded the game (it was 4:00 AM in Toronto when they played) and I finally got to watch it last night.
While the 1st half was exciting, the 2nd half was a circus, a complete fiasco, a comedy for both teams - I have never seen anything like it. So many errors on both sides
(Parca era bilci!!!). One team would grab the ball then drop it, the other team would pick it up, run with it for 5 metres and drop it again, and so on....It was the poorest display of World Cup Rugby I have seen this year, with numerous unforced errors and turnovers...
Final Socre 37-7

Anyways, I hope we'll do better at the next World Cup.

·
Registered
7,513 Posts
GloryHunter said:
I recorded the game (it was 4:00 AM in Toronto when they played) and I finally got to watch it last night.
While the 1st half was exciting, the 2nd half was a circus, a complete fiasco, a comedy for both teams - I have never seen anything like it. So many errors on both sides
(Parca era bilci!!!). One team would grab the ball then drop it, the other team would pick it up, run with it for 5 metres and drop it again, and so on....It was the poorest display of World Cup Rugby I have seen this year, with numerous unforced errors and turnovers...
Final Socre 37-7

Anyways, I hope we'll do better at the next World Cup.
i saw the highlights last night. the no. 9 was amazing in the 1st half i forgot his name.

·
Registered
6,804 Posts
Discussion Starter #17
Anrei Paveil in the semi finals.

Source: Gazeta
Pavel in semifinale la Paris,
Andrei Pavel s-a calificat in penultimul act al turneului de Masters Series de la Paris, dotat cu premii in valoare totala de 2.450.000 euro

Tenismanul roman l-a invins in "sferturi" pe germanul Rainer Schuettler, cap de serie numarul 5, cu 2-6, 6-3, 6-2. El va juca in semifinale cu cehul Jiri Novak. Pavel, care din cauza accidentarilor a lipsit in acest an sase luni din competitii, a mai prins o semifinala acum o luna, la Metz.

·
Registered
7,513 Posts
HENMAN HITS BACK AT CRITICS
Sunday 2nd November 2003

Tim Henman won his first Masters championship in straight sets, beating Romania’s Andrei Pavel 6-2 7-6 (8-6) 7-6 (7-2) in Paris.

Despite the comprehensive win, Pavel made the British number one work hard for his victory, showing enormous courage as the Paris crowd rallied behind him.

Henman powered past Pavel in the first set by 6-2 after only 27 minutes, breaking his serve in the fifth game and wrapping it up with a series of clinical winners.

Henman broke early in the second set and despite Pavel’s best efforts, he could not match his opponent shot for shot.

The plucky Romanian regained his confidence as the second set wore on, with the crowd constantly cheering him.

The British number one raced to a 4-2 lead and looked to have the set under control.

But Pavel increased his workrate and broke back at 5-5, subsequently taking the game into a tiebreak with a number of decisive winners.

Henman finally prevailed, dictating his game plan over his rival and holding his nerve to win 8-6.

Both players matched each other in the final set, with few unforced areas and no breaks in serve so the game drifted into another tiebreak.

Henman moved into overdrive, powering past the Romanian with his trademark combination of serve and volley.

With Pavel looking tired, Henman finally put the game to bed and took the tiebreak 7-2 to claim a well-deserved Paris Masters title.

SkySports.com

1 - 20 of 2504 Posts