Xtratime Community banner

1 - 20 of 1135 Posts
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #1
Super vest za Pelister

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=99127&idg=5&idb=1494&rubrika=Sport

ФУДБАЛ-НОВИ НАТЕГАЊА ОКОЛУ БИТОЛСКИОТ ВТОРОЛИГАШ
ФК Пелистер под капа на ветераните?!


Деновиве зад затворени врати за јавноста група поранешни фудбалери и симпатизери на ФК Пелистер на конститутивно собрание покренале иницијатива за превземање на клубот со единствена цел, по две годишно натпреварување во Втората лига, да ја вратат екипата во прволигашки ранг. Како носители на таквиот чекор, меѓу другите се споменуваат Митко Стојковски, Тони Мицевски, Миле Димов и Ванчо Мицевски, на кои, како што засега се шпекулира во јавноста, ќе им се проиклучи и Ѓоко Хаџиевски.
Иако засега не се соопштуваат подробности за тоа што подготвуваат да направат со клубот поранешните пелелистерци, сепак и штурите информации околу нивната иницијатива беа доволни за жестоки реакции на сегашната управа на битолскиот второлигаш предводена од претседателот Здравко Христовски. Според неговите зборови ваквиот потег на новопрогласената клупска гарнитура претставува мешање и упад во ФК Пелистер без знаење на актуелното раководство. Христовски за утре напладне закажа пресконференција на која ќе ги соопшти оценките и ставовите на актуеланата управа на клубот околу најновите збиднувања поврзани со ФК Пелистер. (Т.Г.)
 

·
Registered
Joined
·
952 Posts
Eh da dade Gospod ova da se sluci, odlicen den ke bide za Pelister i ke treba da se proglasi denot za praznik vo Bitola!
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Info on the club:

Logo:


Name: FK Pelister
Founded: 1945
City: Bitola, Republic of Macedonia
http://en.wikipedia.org/wiki/Bitola
Stadium: Tumbe Kafe
http://maps.google.com/maps?q=http://bbs.keyhole.com/ubb/download.php?Number=771055&t=k&om=1
Colors: Green and White
Awards: 1 (Macedonian Cup Winners in 2001)
Address: Tumbe Kafe bb City Stadium MK - 7000 BITOLA
Telephone: +389 47 242692
Fax: +389 47 242692
Website: http://www.fkpelister.com.mk/
Email: [email protected]m.mk

European Results

Intertoto Cup:
Pelister Bitola (MKD) - Hobscheid (LUX) 3-1 and 1-0
Pelister Bitola (MKD) - Västra Frölunda (SWE) 3-1 and 0-0
Celta Vigo (ESP) - Pelister Bitola (MKD) 3-0 and 2-1

UEFA Cup:
Pelister Bitola (MKD) - Sankt Gallen (SUI) 0-2 and 3-2

For more info visit:
http://en.wikipedia.org/wiki/FK_Pelister
http://www.uefa.com/footballEurope/Club=64396/domestic.html
 

·
Registered
Joined
·
952 Posts
Yeah, you are right Ambis but hopefully this time its true. Mitko stojkovski has wanted to take over Pelister for a long time and i think he is the right man, and if Micevski, Dimov and V.Mcevski are involved too then or clb will be in good hands. Add Hadzievski and from not only will we get promoted but will win the Prva lige the following ear.:) (m i deaming?)
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #5
I have heard about this before and now I hope that actions will be taken..... This is 5-6 people with a lot of money and I have also heard that Hristov is interested..... they don't need much to make the first like and need 300.000 euro to have a chance to win the first liga....

they have alot of money and they are many so it will not cost them much
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #6
http://217.16.70.245/?pBroj=1809&stID=38428&pR=11

Фудбалски превирања во Битола
Упад на ветераните во ФК Пелистер
УО на клубот ја повикува самопрогласената нова управа на дијалог за доброто на битолскиот фудбал

БИТОЛА - Деновиве во Битола се разгорени фудбалските страсти, откако група ветерани и симпатизери на ФК Пелистер зад затворени врати одржаа основачко собрание со цел да ја преземат работата и раководењето во клубот. По тој повод Управниот одбор на битолскиот второлигаш на навивачката група “чкембари° вчера реагираа со прес-конференција на која беше осуден ваквиот потег на иницијаторите на собранието, за кое се рече дека е нелигитимно и претставува упад во клубот со самопрогласена нова управа.
- Постапката на одделни довчерашни фудбалери на Пелистер на чело со Митко Стојковски, Тони Мицевски, Миле Димов, Ванчо Мицевски и нивни истомисленици е крајно некоректна, нечесна и омаловажувачка за нас, рече претседателот на УО, Здравко Христовски. Ние сме крајно изненадени од нивниот потег со оглед на тоа што вратата на клубот и повикот за соработка за нив беа постојано отворени, а тие се решиле да работат зад нашиот грб. Тоа е чиста авантура од која најголема штета ќе има фудбалот во Битола, кој и онака доживува криза во изминативе две години, чија пропаст, сепак, успеавме да ја спречиме, додаде Христовски, најавувајќи дека својот легитимитет УО ќе го брани со сите правни средства.
Со ваквата оценка се согласија и претставниците на навивачката група “чкембари°, а од пресот беше упатен и јавен повик до самопрогласеното ново раковдство на клубот за заеднички дијалог и поддршка на валидни решенија кои ќе овозможат враќање на ФК Пелистер во прволигашкото друштво. (Т.Г.)
 

·
Registered
Joined
·
14,901 Posts
The best teams of Vtora Liga are gon to Prva Liga, and relegated Sloga and Napredok shouldn't be dangrous, so good luck Pelister in doing Prva Liga :thmbup:
 

·
Registered
Joined
·
14,901 Posts
BTW, it's funny that Pelister thread was started not by Ambis Pelister fan, but by Naum who was opponent of club heads :howler:
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
History of FK Pelister:Во бурната и долгогодишна фудбалска историја, ФК Пелистер, како име се среќава уште во далечната 1924г. Одтогаш па наваму, клубот ја презентира Битола во Републиката, на просторите на Југославија и во странство.

ФК Пелистер е формиран во далечната 1924г., прво под името Омладина, па Пелистер, па СК Битола, собирајќи ги во своите редови тогашните најталентирани фудбалери: Кого Џима, Кацујани, Темелковски, Хрони, Чомо... Пелистер, повторно под старото име се јавува по ослободувањето во 1945г. за веќе во 1946г. да стане првак во Битолскиот фискултурен округ. Истата година се фузира со Работник, но го задржа името Пелистер. Тогаш неговиот дрес го носеа: Ѓеоргиевски, Димитровски, Т.Петровски, Наумовски, Лазаревски, Шекерџиевски, Аврамовски, Несторов, Ефтимовски...

За прв пат во Втората лига Пелистер влезе во сезоната 1974/75г. Тоа беше голем успех на една генерација фудбалери: Грбевски, Дуковски, Цветковски, Ташков, Богоевски, Гочевски, Ристевски, Тристовски, Мицковски, Димовски, Марковски, Упалевски и тренерот Ставре Ефтимовски. Во Втората лига Пелистер не успеа да се задржи подолго време, но сепак се врати во 1982г. Кога на чело на клубот беше Митко Бутлевски и тренерот Иван Чабриновиќ.

За Пелистер во тој период најчесто играа: Димитровски, ЌосиЌ, Грбовиќ, канатларовски, Митиќ, Јовичиќ, Хусеин, Китановски, Настевски, Петров...
Пред распаѓањето на Југославија, пелистер настапуваше и во Првата сојузна лига.

Од осамостојувањето Пелистер се натпреварува во Првата Македонска фудбалска лига. Иако пред три години испадна од оваа конкуренција, со ангажирање на фудбалските асови Митко Стојковски и Тони Мицевски, клубот е спасен од колапс и сега успешно настапува во МФЛ.

Во својата историја, ФК Пелистер имал и падови, но и успеси за почит. Во неколку наврати бил шампион на Македонија и успешно настапуваше во Втората лига во СФРЈ. Сепак, вековниот сон да се натпреварува во Првата лига се отствари дури пред распаѓањето на Југославија. Најголем успех на клубот е освојувањето на Фудбалскиот куп ма Македонија во 2000/2001г. и излегувањето на Европската сцена.

Од редовите на Пелистер излезени се звучни имиња кои го прославија и клубот но и Битола на меѓународната сцена: Канатларовски, Китановски, Хусеин, Савевски, Мицевски, Стојковски, Христов ... Затоа Пелистер е познат и како расадник на млади и талентирани фудбалери кои заминаа и заминуваат во разни клубови во Македонија и надвор од неа.

http://www.fkpelister.com.mk/istorija.htm
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Timot of Tumbe Kafe vo racete na gradot!
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Files/2165 Fudbal 5.pdf

Great news for Pelister and its great fans!!! it looks like the team has been given back to the city and Mitko Stojkovski is the favorite to be the president of the team, it also says that the "green and whites" will sing some good players this summer which would bring them back to Prva Liga next year :happy:

ps-our first signing is Jovica Hristov from Belasica :thmbup:
 

·
Registered
Joined
·
952 Posts
Yeah Great news, but really disappointing that the Ckembari are on the side of the current commitee. I've thought that Mitko Stojkovski deserves a lot more respect and he can be trusted a lto more then Hristovski! Its easier to attract good players when people like Stojkovski, Micevski adn others are involved!
 

·
Registered
Joined
·
4,323 Posts
Maybe in short term this is good news for Pelister, but it's always tricky when a city owns a club, politicians change and priorities change etc...Pelister needs in the future a private owner that has money and some good sponsors.
 

·
Registered
Joined
·
952 Posts
The club is owned by the city and it has always been owned by the city, the local goverment then appoints a commitee, who run the club. Pelister has never been a private club!
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
K-15 said:
The club is owned by the city and it has always been owned by the city, the local goverment then appoints a commitee, who run the club. Pelister has never been a private club!
Thats true and thats why Pelister finds its self in all this trouble right now, a city or a politician or an appointed commitee could give a rats ass about a team all they care about is putting money in there pocket why do you think we are so in debt and we have so many damn bills unpaid??? if the team had an owner who runned the club like a business i can guarantee you that there will be no wasting money on stupid shit the team would sign players do what it needed to put people in the seats so the owner can make money and he would know that if he just sit on his ass and didnt spend to improve the team and if he had a shit team that is at the bottom of the standings then no one would come to the stadium whcih would mean he wouldnt make any money.Thats what all this is about and thats why capitalism is great for sports teams, the owners of team run the teams like a business and everything is accounted for there is no well he is my brother or son just put him in charge of running things, in the old communist regime there was crap like that and teams were owned by the city, the players were hardly paid much so no one complained teams played with there own players there was no market like now and more people were honest there was less stealing and corruption hell if you stole back then and they found out your head would be gone. Back to Pelister we won the cup in 2001 and then what happen to the money we made that year?? how could we not be able to pay the water and electric bills?? hell we dont even have "reflektori" on Tumbe Kafe and we still couldnt afford to pay the electric bill that should tell you something about those people that ran the team back then :rollani: All in all i hope a real owner takes over the team and they run it the right way and as far as Ckembari go the only reason they dont like this move is probably because they have ties to the the guy in charge now and he lets them do what ever the **** they want, they need to realize that its 2005 and shit that went on back in the 80's and 90's is no longer tolerated supporting has changed for better or worse it is what it is, the team needs a real owner if they want it to be competative and playing in prva liga, even if it means they will have to follow his rules and will lose there power in the team and to be honest the team is suppose to be controlled by people who know football people that understand both the business and football side of things not just some supporters or people of the street.
 

·
Registered
Joined
·
14,901 Posts
Some history of Pelister - Cementarnica matches :)

1994/1995 season
Cementarnica - Pelister 0-0
Pelister - Cementarnica 2-0

1995/1996 season
Cementarnica - Pelister 1-3
Pelister - Cementarnica 6-0 :doh:

1996/1997 season
Pelister - Cementarnica 0-2 :shades:
Cementarnica - Pelister 1-2

1997/1998 season
Cementarnica - Pelister 2-3
Pelister - Cementarnica 0-3 I like espacially this :cool:

1998/1999 season
Cementarnica - Pelister 5-3
Pelister - Cementarnica 2-1

1999/2000 season
Cementarnica - Pelister 3-2
Pelister - Cementarnica 5-1 :doh: :eek:

2000/2001 season
Pelister - Cementarnica 1-0
Cementarnica - Pelister 1-0 (Lazarevski 54')

2001/2002 season
Pelister - Cementarnica 2-0 (Micevski 7' Dimitrovski 44') :(
Cementarnica - Pelister 3-0 (Hristovski 3' 8' Savov 57') :happy:
Macedonian Cup
Pelister - Cementarnica 1-2 (B.Dimitrovski 58' - Naumov 40' D. Dimitrovski 90')
Cementarnica - Pelister 1-1 (D. Dimitrovski 69' - Micevski 42')

2002/2003 season
Cementarnica - Pelister 1-3 (Hristovski - Dimitrovski, Pitoska, Momirovski)
Pelister - Cementarnica 1-0 (Glavevski 63')
Cementarnica - Pelister 1-0 (Stefanovski 68')

Waiting for next match :)
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
ФУДБАЛ - БИТОЛСКИОТ ВТОРОЛИГАШ ВО НОВО ИЗДАНИЕ
Митко Стојковски и Тони Мицевски го презедоа Пелистер
Во комбинација е и Ѓоко Хаџиевски доколку не замине во странство

БИТОЛА - Во саботата и официјално беше обелоденета новата организациска и кадровска поставеност во ФК Пелистер, врз основа на промената извршена во судскиот регистар при Основниот суд во Битола, со важност од 20 јуни. Со тоа е потврдена легитимноста на новото основачко собрание на клубот и на изборот на Управниот одбор на чело со Целе Видановски. Беше објавено и именувањето на Митко Стојковски за спортски директор и на Тони Мицевски за технички директор на Пелистер. До крајот на неделава ќе се знаат и имињата на членовите на стручниот штаб и засилувањата на екипата за новото првенство. На завчерашната прес-конференција присуствуваше и градоначалникот на Битола, Владимир Талевски, кој на новото раководство на клубот му вети максимална поддршка од локалната самоуправа во настојувањата пелистерци да се вратат во прволигашкото фудбалско друштво. Потврдувајќи ги прволигашките амбиции, Митко Стојковски истакна дека токму таквиот предизвик бил основната причина тој и неколкуте други поранешни истакнати фудбалери на Пелистер, вклучувајќи го и Ѓоко Хаџиевски, да се вратат во клубот и со своето искуство и знаење да му помогнат во најтешките моменти. Одговарајќи на реакциите на претходното раководство, предводено од Здравко Христовски, Видановски рече дека вратите на Пелистер се отворени за секој добронамерник кој сака да му помогне на клубот и дека сегашната организациско-кадровска промена не претставува никаков упад во Пелистер, туку сериозен обид и чесна намера за надминување на кризата. Видановски појасни дека ангажирањето на Ѓоко Хаџиевски е условено со неговиот евентуален ангажман во странство. Првиот собир на пелистерци е закажан за задутре на стадионот "Под Тумбе кафе".


YESSSSSSSS there is a god :happy: :happy: :happy: Toni Micevski and Mitko Stojkovski have taken over Pelister. Toni is the new technical director while Mitko is the new sports director of Pelister. Gjoko Hadzievski will also be the next coach unless he leaves to coach some foreign team. This is great news we have been waiting for this in a long long time now lets just hope we can get a new sponsor and the team will be back to its old self playing in prva liga.
 

·
Registered
Joined
·
14,901 Posts
Ambis said:
YESSSSSSSS there is a god :happy: :happy: :happy: Toni Micevski and Mitko Stojkovski have taken over Pelister. Toni is the new technical director while Mitko is the new sports director of Pelister. Gjoko Hadzievski will also be the next coach unless he leaves to coach some foreign team. This is great news we have been waiting for this in a long long time now lets just hope we can get a new sponsor and the team will be back to its old self playing in prva liga.
Good :happy: Team wich great tradition will return to Prva Liga :happy:
 

·
Registered
Joined
·
14,901 Posts
Relegated teams are week Vlazrimi, Renova, Makedonija are gone, now these news, no dobout Pelister will make Prva Liga :)
 
1 - 20 of 1135 Posts
Top