Xtratime Community banner

1 - 10 of 10 Posts
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
http://www.sport.com.mk/?ItemID=EDBA7FB0E6357B468DC989CC76B8361C

ХАОС ВО ФИНИШОТ НА ФУДБАЛСКАТА СЕЗОНА

Се "редат" коцките

Беше еднаш во Македонија пред десетина години...така е и сега а можеби и полошо во истата таа земја, во истиот тој фудбал. И по Ѕинго, Ламбе (кај него беше помирно, а по него Хари...и секогаш удри по Вардар. А по сето ова сите тие ќе речат еве ги скопјаните кои ги бранат "вардарците". Сепак, за жалење е овој наш фудбал, а со него и "црвено-црната" гордост. Рамковната фудбалска тензија е на секој чекор и на секој терен во земјава. Фудбалските коалиции ја кројат табелата и местата за евро-сцената и затоа црно ни се пишува со таквото фудбалско размислување и работење. Вардар го каменуваа во Тетово, го тепаа во Куманово...Сите против најтрофејниот клуб и против клубот кој во минатото беше гордост за сите.

Сепак!?

Вардар како да ја нема моќта. Никој не може со физичка сила против фудбалска сила, но тука, кај нас, во најчест пример важи и онаа народната: "Каде што парите бушат не буши ни бургија". Само да се потсетиме што с$ се случуваше само во овој месец. Шкендија 79 и Башкими на некои гостувања предвреме се отпишуваа и патуваа со резервни состави, но затоа пак кога ќе им дојдеше Вардар ги ставаа на располагање не само фудбалските сили туку и врските со судии, публика, притисок...Вардар не е во нечии шеми и затоа не смее да биде втор во случај кога Работнички е шампион. Клубовите од "Градски" не се решението за некои банкротирани "газди" кои во летните месеци кога се тие елиминациски евро натпревари знаат како да ги подобрат банковните сметки. Двата тима играа чесно во последните сезони на евро-сцената и тоа некому како да му пречи за разлика од екипите кои н$ срамеа со "петарди" и со дебакли. Не се случајни тајните средби на некои клубови по кои се наредија коцките. Албанските екипи сите остануваат во лигата затоа што некои играат за нив. Се игра "три за три", се прават кругови на давање бодови па така од следната сезона Силекс ќе биде второлигаш, но затоа, пак, според плановите за две сезони во елитата треба да се врати Слога Ј., но и сегашниот третолигаш Милано.

Сето ова е реална слика на нашиот фудбал и с$ додека некои клубови немаат единство и с$ уште им веруваат на оние во ФФМ ќе имаме и луѓе кои јавно ќе кажуваат дека "последен" пат "местат" натпревари. Факт е дека имаме нерегуларен шампионат иако некој по некое време ќе рече дека шампионатот во двете лиги е крајно неизвесен само поради добрата работа на ФФМ каде лошите добиваат смешно благи казни од Зејди Салиу иако има закон според кој секој клуб кој ќе направи два инциденти во 5 години ќе оди во понизок ранг. И по сето ова ние пак ќе зборуваме за фудбал, но оние кои играат нечесно не треба да се прашуваат каде им исчезнаа навивачите од трибините, зошто нема спонзори, донации...и зошто немаме репрезентација!? Еден ден и нив ќе ги нема, но во нивната позадина нема да остане ништо.

И. Д. Ивановски
 

·
Banned
Joined
·
898 Posts
Abe so tebe sum ama trebat site makedonski grupi: Komiti, Ckembari, Vojvodi, Kumani, Majmuni i taka natamu da se soberat i pred FFM da napravat haos zosto vaka nemozi poveke. Site tie prodadeni dushi da odat vo picko materina.
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Ova e sve dzabe ako si gledal vesti vo poslednite nekolku meseci ke svatis deka mnogu luge vo Makedonija nemat ni rabota nitu nisto pa kamoli vreme za da odat na fudbal i do go sledat sportot. Segde luge strajkovat a zemjodelcite i tutungite se za zalenje nikoj od vladata kur ne gi boli za niv a tie propagat kakvo e vreme dojdeno duri i Zito Bitola vleze vo skandal. Nisto ne biva ova drzava e rezil i sramota jas se cudam kako mozi ova vlast da ne e padnata dosega? pak uste da sme vlezele vo EU ili NATO nie :rolleyes: kakvo EU koga samo skandali i propasti ima vo drzavata sega citav deka i vojska poke nemalo da se sluzi abe znaci vo pravo bile luge porano nas samo za kradenje i lazenje ne biva zosto mislite nikoj od dijasporata ne vlozva pari kaj nas posto se znae kaj ke zavrsat tie pari vo dzepot na Bucko i vladat koj trosat so miljoni za letanje niz svetot godisno a nekoj zemjodelci nemat totalno nisto a lugeto rabotat sto pati poke odnego tie serkovci sto sedat na stol i citata vesnik vo vladata.


Eve uste eden primer zosto sekoj gleda da si zamine od kaj nas:

Ljubisa Saveski "Se sramam sto ziveam vo Makedonija"
http://a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=61210
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Naum said:
Повици за „Илирида“ и „команданти“ на ОНА во ложата на стадионот

На стадионот на Башкими во Куманово во саботата почесни гости биле и дел „команданти“ на ОНА. Почесен поздрав при своето доаѓање на стадионот добил Хисни Шаќири, а целата публика стоела мирно на химната за Косово и повиците за „Илирида“. Интересно е што во целата ситуација затечени биле и претседателот на Македонија ЃП, Благоја Николовски, кој дошол да ја следи играта на Вардар, и селекторот на младата репрезентација на Македонија, Мирсад Јонуз, кој исто така бил во ложата.


http://www.ekipa.com.mk/images/25.04.2006.03.pdf
Pak ke recam za ova e kriva predavnickata vlast posto na sipcite preku mera prava mu dadoa i sega normalno ke stradame ama ova e samo pocetok ke vidis po 5 godini site Makedonci od zapadna Makedonija ke probat da gi isterat toa ke bide vistinski etnicko cistenje eve primer kolku nasi se vrateni vo Tetovskiot region od koga zavrse vojnata? i sto se sluce so tie isceznati civili? se resi nesto ili? nema nisto da se resi posto toj sipac sto e na vlast sega toj bese kriv za nivnoto ubistvo... ama to e to Ljube i Johan ke gi sudat a toj Ali ke sedi na fotelja vo vlasta i ke mu davame na sipcite preku mera prava, nisto ne biva od ova drzava jas porano so mnogu luge se raspravav ja branev drzavata si mislev deka stvarno imame nekoja idnina ama se poke i poke sto gledam natamu svakam deka tesko nas ke bide.
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Harry Potter said:
pa toa e super! ke ima samo platena vojska, ke sluzi onoj sto saka i plus ke mu plakaat za toa, taka e sekade, a ne kaj nas do vcera so sila da moras vo vojska da ides, pa fakaj vrski za da odlozis i takvi gluposti.
Da svakam platena vojska ama vo Amerika ili Anglija kaj sto se jaki drzavite i ima nad 50 miljoni narod kaj nas toa go nema so ova mi se cini deka ke dojde do propast na ARM posto skoro nikoj ne saka da sluzi vojska, jas se osekam mnogu guilty deka nemam sluzeno vojska toa za mene e edno nesto vo zivotot sto odsekogas ke patam posto i tatko i dedo i pradedo mi sluzele vojska... vidi vo Israel na primer tamu i mazi i zeni site sluzat vojska posto si ja sakat drzavata lugeto i svakat deka za da opstani Israel mora da imat jaka vojska ama kaj nas go nema toa posto nikoj ne e budala da saka da sluzi vojska za ova predavnicka vlast koj vo 2001 gi namesto nasite vojnici da bidat masakrirani vo karpalak. Toa e moeto mislenje...
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #7 (Edited)
Za zal mislam deka ne moza da se zboruva za temava bes da se vrti na politika bidejki toa e povrzano so nashiot taka narecen fudbal...

Najdobro bi bilo da se izbrishi cela tema bidejki nishto ne pravime tuka...
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #8
Izbrishejteja celata tema.... ja znajme site sega vistinata i so diskusi tuka nishto ne pravime...

Site informaci gi ima vo nashite mediumi itaka i taka ....
 

·
Banned
Joined
·
898 Posts
Ambis said:
Ova e sve dzabe ako si gledal vesti vo poslednite nekolku meseci ke svatis deka mnogu luge vo Makedonija nemat ni rabota nitu nisto pa kamoli vreme za da odat na fudbal i do go sledat sportot. Segde luge strajkovat a zemjodelcite i tutungite se za zalenje nikoj od vladata kur ne gi boli za niv a tie propagat kakvo e vreme dojdeno duri i Zito Bitola vleze vo skandal. Nisto ne biva ova drzava e rezil i sramota jas se cudam kako mozi ova vlast da ne e padnata dosega? pak uste da sme vlezele vo EU ili NATO nie :rolleyes: kakvo EU koga samo skandali i propasti ima vo drzavata sega citav deka i vojska poke nemalo da se sluzi abe znaci vo pravo bile luge porano nas samo za kradenje i lazenje ne biva zosto mislite nikoj od dijasporata ne vlozva pari kaj nas posto se znae kaj ke zavrsat tie pari vo dzepot na Bucko i vladat koj trosat so miljoni za letanje niz svetot godisno a nekoj zemjodelci nemat totalno nisto a lugeto rabotat sto pati poke odnego tie serkovci sto sedat na stol i citata vesnik vo vladata.


Eve uste eden primer zosto sekoj gleda da si zamine od kaj nas:

Ljubisa Saveski "Se sramam sto ziveam vo Makedonija"
http://a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=61210
Podpolno te razbiram ama sho kur baraja da glasat na ovie lajna koga tutunarite sega barat 150 denari za tutunot a VMRO koga beshe mu dadoa 160 denari za tutunot ama pak glasat za sdsm. Barem VMRO koga bea na vlast tutunarite dobivaja za tutunot pari i zemjodelcite dobivaja za zitoto. Ako ne gubat vlasta na ovie izbori togash makedonija ke propadni so ovie uste 4 godini na vlast. Abe mediumite vrshat nenormalno propganda protiv VMRO i protiv makedoncite. Nashite lugje trpat za lep na ulicite i mu se zabranuva da protestirat ama siptarite na utakmicite smeat sve zivo da pravat udri ena himna na edna "drzava" sho ne postoi. Kade go ima ova be pickamu materina. Treba revolucija..Koga se svrsat tie raboti ke imame i sport i vakvi skandali nema da ima.
 

·
Registered
Joined
·
1,825 Posts
Za ovoj problem ima samo edno resenje, taka bilo i ke bidit sekade po svetot. Samo prasanje e dali sme dovolno slozni za toa? Znajte sto se sluci vo 2001, mozevme da gi skinime do posleden, ama ete sami sme krivi. Plus i site bea protiv nas, EU, Nato, SAD, ....
 
1 - 10 of 10 Posts
Top