Xtratime Community banner

1 - 19 of 19 Posts

·
Registered
Joined
·
4 Posts
Discussion Starter #1
Мислам дека нема македонски форум во кој можеме да разговараме за нашите деца односно фудбалските школи.:thumbsup:
Многу може да се каже за условите за тренинг,терен за работа,соблекувални,дали газдите ги пратат своите фудбалерчиња,помош од општината,ФФМ-донации на опрема,топки,ПАРИ и др.:scared:
Отворено да разговараме за родителските проблеми со тренери,управи и услови како за негативни работи така и за позитивни работи во клубовите.
Дали децата учествувале на некој фудбалски турнир надвор од Македонија,како поминале на тие турнири .
 

·
Registered
Joined
·
1,290 Posts
Ај првин добредојде wice90.
Од кај да почнам незнам, зашто има бајги за зборење. Како прво се нема услови за тренинг, не за младинците, туку ни за првите екипи. Работата е во тоа што кај нас сеуште го има тоа комуњарско нешто во клубовите, а тоа е сите чекаат помош од општините да има дадат пари, да им направат игралиште или пак се чекаат донации од ФФМ.
Еве за пример ќе ја спомнам Брегалница од Штип. На тој стадион играат Брегалница, Астибо, а порано играше и Бело Брдо, ама клубов се распадна. Сите овие клубови освен сениори, имаа и младинци, а во Брегалница работат сите можни категории на млади. Кој бил на тој стадион ќе види дека околу него нема ние едно помошно игралиште, само има некој простор позади головите кај што сите тренираат. Натпревари за младите категории, се играа по околните села, а таму терениве се катастрофа (ова е преблаг збор). Вакви примери има на бајги многу. Слично беше и со Чаир, каде настапуваа Слога Југомагнат, Балкан и Единство, башка на времето 88/89/90/91, па и покасно 98/99/00 тука настапуваа и други клубови, како ЖФК Единство, Шкендија Арачиново, а и Бутел кога играа во 2 МФЛ.
Значи примери има многу, ги знаеме работиве, и не треба многу да констатираме, и да повторуваме колку е лошо, без притоа ништо да правиме, тука да се прејде на дело, да го дадете своето мислење, како да се подобрат условите.
Еве мој предлог би било, со донации од ФФМ (зашто ниеден клуб не би купил) да се купат најлони со кој би се покривале игралиштата кога би врнело дожд или снег. Мислам дека еден таков најлон се наоѓа од 1500 до 2000. Па интересна би била идејава, секој прволигаш и второлигаш да добие еден ваков најлон, со кој би се зачувал теренот.
 

·
Registered
Joined
·
87 Posts
Prvin Fala na dobredojdeto :D .
Inaku od 2000 god. treniram vo mladinskite fudbalski skoli i uslovite se katastrofa .Do sega vo site amaterski 'akademii' sto trenirav gledaa samo da ni zemat sto mozat povekje pari.. na primer plakjavme clenarina po 600 den. + pari za oprema + pari za prevoz za natprevari, a bidejki povekjeto nasi semejstva se siromasni , kako da treniraat decata? Sega treinram vo ekipa od prva liga i uslovite se podobri ..
 

·
Registered
Joined
·
22 Posts
Hello all from Melbourne, Australia
In regards to this topic I’m interested to know about the set up of Mladinski Fudalski skola in Macedonia. Are the majority privately owned or are they associated with football clubs from the Prva Liga?
Does the government invest any money towards these academies?
Has the joint venture between FK Ohrid & Ajax Amsterdam taken place?
Will we see Macedonia on regular bases produce more Goran Pandev's or do we have to wait every 20 years to produce one superstar because of the lack in investing towards youth development?
Look forward to your replies
 

·
Registered
Joined
·
2,860 Posts
Hello
1. 90% associated with the football clubs
2. No money from the government
3. It was just a rumor for building some training camp, but normally nothing happened
4. There are many talents in Macedonia, but Pandev had the lack to be seen early and he was taken in Italy when he was young, so he developed his talent and skills there
 

·
Registered
Joined
·
87 Posts
Macedonia is full with talents , but no one is watching them.Sometimes the media talks about them,but when they play their first game for the senior squad. Before that, nothing happens!
 

·
Registered
Joined
·
22 Posts
Thank you for the information. I personally hope to help towards recognising talent in the near future. Are there many agents from abroad floating around the country?
 

·
Registered
Joined
·
4,323 Posts
Need money as simple as that. There's no money for the first teams let alone for the juniors.

Did you know that many of the junior ages have to pay for their own traveling and gear to play other teams away. It's a shame. It's a detriment to some true talents that may develop but have no means to do so.
 
1 - 19 of 19 Posts
Top