Xtratime Community banner

1 - 20 of 28 Posts

·
Registered
Joined
·
323 Posts
Discussion Starter #1
Esport magazine in cooperation with www.on.net.mk present you the mega-interview with football legend Darko Pancev online!

The interview is part of the September issue of Esport Magazine.

Дарко Панчев:
"Да сум на местото на Хари, би избегал од државата"
Со добра генерација на фудбалери може да бидеме и 10-ти на ранг-листата на ФИФА, но тоа не значи дека се работи добро во Федерацијата. Голем дел од делегатите ги интересира само да земат 300, 400 или 500 евра и да си го зголемат буџетот за тој месец.

Каков е третманот во Македонија за најдобриот фудбалер во историјата на оваа земја?

Ако се мисли на општиот третман, секако дека сум задоволен. Тука спаѓаат луѓето, навивачите, оние што го следат фудбалот и спортот, тие со мене од секогаш биле коректни, можеби од причина што и јас секогаш сум бил коректен со нив. Комуникативен сум и никогаш не ми било тешко да одговорам на прашање на некој непознат на улица. Сепак, ако мислите на третманот од страна на институциите, мислам дека сме многу далеку од Европа, па и од земјите од Балканот. Не се работи само за мене, јас се надевам дека ќе се подобри третманот за сите оние спортски легенди кои значат нешто во нашето општество. Спортот е една од најважните работи во секое општество и ако врвните спортисти немаат коректен третман, што е со останатите...

Направете споредба на фудбалот кој се играше во ваше време и денешниот фудбал.

Јас не играв фудбал пред многу долг период, поминаа 15 години и сметам дека нема некои значајни измени во фудбалската игра. Во однос на самиот фудбал како игра, разликата е денеска што е малку подигнато нивото на трчање на фудбалерите, како и тоа што сега се игра на многу помал простор. Тоа е најверојатно бидејќи најмногу се форсира системот на игра 4-4-2, кој го игра скоро цела Европа. Кога ги дадов коментарите во врска со нашата репрезентација, во однос на системот на игра, многумина реагираа, но мислам дека оние што реагираа не се доволно упатени. Во Европа се игра 4-4-2, а со овој систем тимовите играат на многу помал простор и ја нема повеќе онаа „растегнатост“ помеѓу одбраната и нападот.

Инаку, во целина мислам дека нема некои поголеми промени. И тогаш беа најопасни нападите од крилните позиции, бидејќи секој добар центар-шут значи шанса за гол, а и сега е исто. За жал, со скратениот простор за игра се загуби доста од убавината и се помал е бројот на врвни фудбалери како Кака или Роналдињо бидејќи на таквите им е потребен поголем простор за игра.

Што се однесува до фудбалот надвор од терените?

Фудбалот е многу напреднат во бизнис-аспект. Светот на фудбалот напредна финансиски. Ако јас во 1992 година го имав рекордниот трансфер со 12-13 милиони долари, сметајте дека тој трансфер во денешни услови би чинел неколку пати повеќе.

Денеска побарувањата од фудбалерите се многу поголеми, но факт е дека и тие самите многу повеќе добиваат во поглед на финансиите. Фудбалот стана еден огромен бизнис, вртилиште на извонредно моќни луѓе од целиот свет, па со тоа многу се подигна и финансискиот дел.

Што мислите дека го спречува тој позитивен финансиски развој на фудбалот кај нас?

Сметам дека сe уште немаме направено добар закон за спорт. Државата мора да сфати дека спортот е еден од клучните елементи во една земја и мора да се реши да го направи тој чекор – овозможување на оние кои имаат силен бизнис и финансиски средства да вложуваат во фудбалот, а со тоа и да имаат некакви бенефиции. Не се работи само за фудбалот, туку за сите спортови.

Ова е чекор што мора да се преземе бидејќи само така ќе се доближиме до Европските стандарди. Па замислете, еден Динамо Загреб на годишно ниво добива 7 милиони евра од градот Загреб. Без финансирање, не може да се постигне напредок.

Споредба на Вардар во 1987 и 20 години потоа, во 2007 година?

Фудбалерите што денеска играат во нашата Лига имаат проблем бидејќи не постои вистинска конкуренција во првенството. Ниту тие самите не знаат до каде се и колку вредат. Во тоа време Вардар се натпреваруваше во извонредно силна Лига, каде уште на самиот старт ја имавме „големата четворка“ на фаворити, а покрај нив уште четири до пет клубови кои им конкурираат. Конкуренцијата беше силна и тоа влијаеше добро на самите фудбалери.

Јас се разочарав од дерби-натпреварот во нашето првенство помеѓу Вардар и Работнички, клубови кои важат за најдобри во нашата земја. Тоа беше еден очаен натпревар. Без разлика на тоа кој победи, секоја чест за Работнички, но доколку јас бев неутрален и дојдев на стадионот да гледам убав фудбал, длабоко ќе се разочарав. Кога најдобрите два тима во земјата играат таков фудбал, тогаш сe е јасно.

Која е улогата на Дарко Панчев во Вардар? Колкава моќ имате за донесување на одлуки, кој всушност ги влече конците?

Улогата што ја имам е релативно голема. Но, во секој случај, мора да се почитува она што го сакаат луѓето што се финансиери. Јас верувам дека и во еден Челзи, кога Абрамович ќе каже дека сака нешто, оние кои се вработени во клубот тоа го исполнуваат. Таква беше последната ситуација кога донесувавме одлука околу новиот тренер на Вардар. Со Брацо најдовме заеднички јазик и решивме да го направиме она што беше негова желба. Јас немав нешто против никого, едноставно го кажав мојот професионален став што беше различен од тој на Брацо, но мислам дека и со ова решение ќе биде добро. Ќе покаже времето.

Во неколку наврати се обидувате да имате поактивна улога во мак-фудбалот, но се чини секогаш наидувате на пречки. Дали има луѓе кои не го сакаат Дарко Панчев во мак-фудбалот?

Ако мислите на ситуацијата во ФФМ, јас веќе имам кажано дека ние ја дадовме поддршката на Иницијативниот Одбор како спортисти. И да има промена на раководството јас нема да имам никаква улога во ФФМ, а не ми ни треба некаква функција. Јас тоа го правев за доброто на фудбалот бидејќи сметам дека оваа гарнитура треба да си оди од Федерацијата.

Интересно е тоа што тие се „вадат“, односно го прикажуваат нивното работење во ФФМ преку резултатите на репрезентацијата. Репрезентацијата не е ФФМ. ФФМ е сервис на клубовите и на репрезентацијата. ФФМ треба да се грижи за фудбалските клубови, бидејќи тие ги даваат репрезентативците. Многу е едноставно. Тие зборат дека рејтингот на репрезентацијата се подобрил – па може да излезе добра генерација на фудбалери и да бидеме 10-ти на ранг-листата на ФИФА, но тоа не значи дека се работи добро во Федерацијата.

Јас сметам дека овие луѓе треба да си одат бидејќи не направија апсолутно ништо позитивно во изминативе неколку години. Па не се направи ниту еден терен за тренинг! Сметам дека треба да дојдат нови луѓе. Дали тие што сакаат да дојдат ќе бидат добри, тоа е друго прашање, тоа ќе покаже времето. Доколку и тие не работат како што треба, јас прв ќе излезам и ќе го кажам тоа.

До каде е Иницијативниот Одбор со битката за влез во ФФМ?

Од УЕФА и ФИФА јасно и гласно кажаа дека ситуацијата ќе биде решена многу брзо, Собранието ќе се одржи во септември или октомври и на тоа Собрание ќе се решат сите работи.

Дали сметаш дека мораше да се случи да дојдат луѓе од страна за да ни ги решаваат проблемите?

Во нашата држава изгледа дека зборовите морал и чест не постојат. Јас ви гарантирам дека во било која земја, доколку некој што го поставиле за претседател, а криел дека е осудуван и сега тоа излегло на површина, веднаш сам ќе си замине. Морал и чест нема, а луѓето по сe изгледа немаат принципи во својот живот. Доколку на мене ми се случи такво нешто, јас ќе избегам од државата, а не да дадам оставка во ФФМ!

Втор пат сте во една „битка“ со Хаџи-Ристески. Што мислите, што е тоа кај Хари што му ја носи поддршката од некои структури?

Нема поддршка! Тој има поддршка од оние луѓе кои гледаат некаков интерес во него. Јас ви тврдам дека половина од луѓето кои се делегати на Собранието не гледале ниту еден фудбалски натпревар минатата сезона. Вистината е болна, но не може да се бега од тоа. Тие што ја даваат поддршката за Хари не ги интересира дали тој е Хари или Панчев или некој друг, ги интересира само да земат 300, 400, 500 евра и да си го зголемат буџетот за тој месец. Некои можеби нема да се согласат со ова што го зборувам, но тоа е вистината, по сe изгледа таков е менталитетот кај овие луѓе. Мислам дека и општо, не само во спортот, во изминативе 15-тина години сите гледаат само да земат нешто од оваа држава, а не и да дадат за неа и да помогнат. Таков е случајот и во Федерацијата.

Да се вратиме на Вардар. Колку во моментов Вардар е далеку од враќање на старите победнички патеки? Каква е моменталната состојба во клубот?

За да биде Вардар подобар од она што е, мора да има поголем буџет. Со сегашниов буџет на Вардар не може да се бараат големи резултати. Без пари не можете да направите силна екипа. Кога се работи за домашниот фудбал, и со овие пари кои ги имаме сега можеме да направиме добар тим, кој ќе се бори за прво место. Меѓутоа, за да имаме шанси за да направиме нешто и во Европа, мора многу поголем буџет.

Кога ќе се средат состојбите во клубот, особено во Собранието на клубот, тогаш ќе бидат на потег оние кои сакаат да инвестираат, да седнат и да се договорат со Брацо заедно да го финансираат клубот. Кога ќе има повеќе финансиери, ќе има поголем буџет и ќе може да се работи нормално.

Со ваков буџет на мене, кој го водам спортскиот дел, ми се врзани рацете и не можам да направам нешто повеќе.

Дали си размислувал да вложиш свои средства во Вардар?

Ова е одлично прашање и сакам таа фама еднаш да ја рачистам. Многу пати сум слушал од многу луѓе вакви прашања и коментари, зашто јас да не влезам со свои пари во Вардар. На сите тие би им поставил контра-прашање: нека ми кажат еден пример во светот каде што големите фудбалски имиња инвестирале свои пари во фудбалските клубови? Дали Бекенбауер дава пари во Баерн? Не постојат такви примери. Зашто јас да давам пари? Јас треба да земам пари од фудбалот, а не да давам. Ако сака некој да го користи моето фудбалско знаење и мојот фудбалски „сенс“, треба да го плати тоа. Така е секаде во светот. Често сум наидувал на ова прашање и мило ми е што конечно можам да се изјаснам јавно.

-----------------

*За Лигата на шампионите
„Лигата на шампионите треба да биде само за вистинските шампиони!“

- Твое мислење за денешниот формат на натпреварување во Лигата на шампионите за разлика од времето кога ти настапуваше во ова натпреварување?

Сe што е сега направено е исклучиво поради финансиски причини. Тоа им е јасно на сите, се работи за повеќе пари. Според мене тоа не е коректно бидејќи мислам дека само од шампионските тимови може да се бира шампионот на Европа, како што и било 50-60 години наназад. Која е таа логика некој што е трет на табела во едно првенство да се бори за шампион на Европа. Еве, конкретен пример е Лацио: тие завршија четврти на табелата со 20-30 бодови помалку од шампионот Интер, а може да се случи да игра во финалето на Лигата на шампионите. Која е таа логика? Апсолутно нема никаква фудбалска логика, само финансиска.

Јас сум за промена на форматот и мислам дека помалите земји и клубови треба да добијат поголема шанса, а пред сe натпреварувањето да биде исклучиво за шампионите.


За Пандев и Серија А
„Драстично опадна квалитетот на Серија А“

- Горан Пандев е нашиот најдобар фудбалер во моментов. Не е благодарно да се прави споредба помеѓу Вас и Пандев, но можете ли да направите споредба на Серија А од времето кога вие настапувавте и денеска?

Видете, Италијанската лига во последниве 2-3 години падна барем 50% во однос на квалитетот. Како го образложувам ова? Освен Интер, Милан и Јувентус, сите други тимови немаат ниту еден силен фудбалер, познат на светско ниво. Тоа доволно говори за падот на квалитетот. Ова им дојде добро на многу фудбалери, секако и за нашиот Пандев, кои се најдоа себеси во таа лига. Во минатото Серија А беше многу посилна од сега. Само што ги следев натпреварите меѓу Сампдорија и Хајдук и за разлика од минатото сега Сампдорија е еден очаен тим. Еден Хајдук беше максимално рамноправен во двата натпревари, па дали тоа значи дека доколку Хајдук игра во Серија А ќе се пласира на средина на табелата, а во домашното првенство не може да победи против Меѓуморје. Тоа се некои паралели кои би можел да ги направам, но да резимирам, Серија А е многу послаба од минатото, а тоа им дојде многу добро на некои фудбалери, вклучувајќи го тука и нашиот Пандев.

Според мене, ако некој сака да покаже дека е добар фудбалер, треба да оствари резултат. Во спортот се мерат само резултатите, останатото не е важно. Ако некој сака да докаже дека вреди, треба да игра во голем тим, какви што се 15 или 20 во Европа. Јас своевремено направив трансфер во Црвена Ѕвезда, еден од најсилните тимови во Европа, освоив она што освоив и тоа доволно говори за мене. Не би сакал да споредувам дали некој играл подобро, полошо, поатрактивно, бидејќи во спортот на крај остануваат да се споредат само резултатите, не е важен временскиот период кога ќе ги остварите.

За репрезентацијата
„Резултатите на зелениот терен доволно говорат за квалитетот“

- Во Еспорт имавме анкета во однос на селекторите од странство. Што мислите околу ова прашање, дали можеме да ги оствариме сегашните резултати и со домашни тренери?

Јас уште одамна кажав што мислам. Ако веќе носиме селектор од странство, тој мора да оствари подобри резултати од оние кои би ги оствариле домашните. Па ако веќе се плаќаат 200 илјади евра годишно, треба да се побараат и резултати. Многумина се налутија кога дадов изјава дека и со татко ми како селектор ќе бидеме 5-ти во групата, па дури и ме прогласија за предавник, но тоа е реалноста. Пред Андора и Естонија можеме да се пласираме без разлика кој ќе биде на чело на тимот.

- Кое е вашето мислење за оваа генерација на репрезентативци, кој е крајниот дострел?

Би можел да кажам позитивно или негативно мислење за многу фудбалери, но мислам дека нема да биде коректно. Зелениот терен е тој каде се водат сите битки и каде се остваруваат резултатите и тие таму треба да покажат колку вредат. Ако во последните три квалификациски циклуси не можеме да се бориме за ништо повеќе од 4-то или 5-то место, тоа доволно говори за квалитетот на сегашниот тим.

- Колку во Македонија има млади фудбалери кои имаат потенцијал да успеат во фудбалот на највисоко ниво?

Има потенцијал, но малку се искористува. Првата грешка ја прават самите родители, кои сакаат уште во старт да ги носат децата во странство. Тие изгледа мислат дека во Европа нема деца што тренираат фудбал, па ги чекаат нивните деца да дојдат. Така ги уништуваат талентите, шетајќи ги низ Европа по 2-3 години во кои децата ниту ќе одиграат некој натпревар, ниту, пак, ќе тренираат како што треба. Јас би побарал да се донесе одлука во Федерацијата да се забранат трансфери во странство на фудбалери помлади од 21 или 23 години. Така ќе го подобриме квалитетот на Лигата, а и ќе им овозможиме на талентираните деца да се развијат подобро. Ова е широка тема и не би навлегувал во детали, но важно е да се знае дека таленти има, па останува на нас да ги искористиме.

*од новиот број на Esport
Последна промена: 14.09.2007 #
Link: http://www.on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=B086C77C944751438D29E1ADB6E7A3A2
 

·
Registered
Joined
·
1,810 Posts
hari aj kazi mi go ova
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Trendo said:
hari aj kazi mi go ova
Eve ti translation vo latinica ;)

Darko Pančev:
"Da sum na mestoto na Hari, bi izbegal od državata"
So dobra generacija na fudbaleri može da bideme i 10-ti na rang-listata na FIFA, no toa ne znači deka se raboti dobro vo Federacijata. Golem del od delegatite gi interesira samo da zemat 300, 400 ili 500 evra i da si go zgolemat budžetot za toj mesec.

Kakov e tretmanot vo Makedonija za najdobriot fudbaler vo istorijata na ovaa zemja?

Ako se misli na opštiot tretman, sekako deka sum zadovolen. Tuka spaǵaat luǵeto, navivačite, onie što go sledat fudbalot i sportot, tie so mene od sekogaš bile korektni, možebi od pričina što i jas sekogaš sum bil korekten so niv. Komunikativen sum i nikogaš ne mi bilo teško da odgovoram na prašanje na nekoj nepoznat na ulica. Sepak, ako mislite na tretmanot od strana na instituciite, mislam deka sme mnogu daleku od Evropa, pa i od zemjite od Balkanot. Ne se raboti samo za mene, jas se nadevam deka ḱe se podobri tretmanot za site onie sportski legendi koi značat nešto vo našeto opštestvo. Sportot e edna od najvažnite raboti vo sekoe opštestvo i ako vrvnite sportisti nemaat korekten tretman, što e so ostanatite...

Napravete sporedba na fudbalot koj se igraše vo vaše vreme i denešniot fudbal.

Jas ne igrav fudbal pred mnogu dolg period, pominaa 15 godini i smetam deka nema nekoi značajni izmeni vo fudbalskata igra. Vo odnos na samiot fudbal kako igra, razlikata e deneska što e malku podignato nivoto na trčanje na fudbalerite, kako i toa što sega se igra na mnogu pomal prostor. Toa e najverojatno bidejḱi najmnogu se forsira sistemot na igra 4-4-2, koj go igra skoro cela Evropa. Koga gi dadov komentarite vo vrska so našata reprezentacija, vo odnos na sistemot na igra, mnogumina reagiraa, no mislam deka onie što reagiraa ne se dovolno upateni. Vo Evropa se igra 4-4-2, a so ovoj sistem timovite igraat na mnogu pomal prostor i ja nema poveḱe onaa „rastegnatost“ pomeǵu odbranata i napadot.

Inaku, vo celina mislam deka nema nekoi pogolemi promeni. I togaš bea najopasni napadite od krilnite pozicii, bidejḱi sekoj dobar centar-šut znači šansa za gol, a i sega e isto. Za žal, so skrateniot prostor za igra se zagubi dosta od ubavinata i se pomal e brojot na vrvni fudbaleri kako Kaka ili Ronaldinjo bidejḱi na takvite im e potreben pogolem prostor za igra.

Što se odnesuva do fudbalot nadvor od terenite?

Fudbalot e mnogu naprednat vo biznis-aspekt. Svetot na fudbalot napredna finansiski. Ako jas vo 1992 godina go imav rekordniot transfer so 12-13 milioni dolari, smetajte deka toj transfer vo denešni uslovi bi činel nekolku pati poveḱe.

Deneska pobaruvanjata od fudbalerite se mnogu pogolemi, no fakt e deka i tie samite mnogu poveḱe dobivaat vo pogled na finansiite. Fudbalot stana eden ogromen biznis, vrtilište na izvonredno moḱni luǵe od celiot svet, pa so toa mnogu se podigna i finansiskiot del.

Što mislite deka go sprečuva toj pozitiven finansiski razvoj na fudbalot kaj nas?

Smetam deka se ušte nemame napraveno dobar zakon za sport. Državata mora da sfati deka sportot e eden od klučnite elementi vo edna zemja i mora da se reši da go napravi toj čekor – ovozmožuvanje na onie koi imaat silen biznis i finansiski sredstva da vložuvaat vo fudbalot, a so toa i da imaat nekakvi beneficii. Ne se raboti samo za fudbalot, tuku za site sportovi.

Ova e čekor što mora da se prezeme bidejḱi samo taka ḱe se dobližime do Evropskite standardi. Pa zamislete, eden Dinamo Zagreb na godišno nivo dobiva 7 milioni evra od gradot Zagreb. Bez finansiranje, ne može da se postigne napredok.

Sporedba na Vardar vo 1987 i 20 godini potoa, vo 2007 godina?

Fudbalerite što deneska igraat vo našata Liga imaat problem bidejḱi ne postoi vistinska konkurencija vo prvenstvoto. Nitu tie samite ne znaat do kade se i kolku vredat. Vo toa vreme Vardar se natprevaruvaše vo izvonredno silna Liga, kade ušte na samiot start ja imavme „golemata četvorka“ na favoriti, a pokraj niv ušte četiri do pet klubovi koi im konkuriraat. Konkurencijata beše silna i toa vlijaeše dobro na samite fudbaleri.

Jas se razočarav od derbi-natprevarot vo našeto prvenstvo pomeǵu Vardar i Rabotnički, klubovi koi važat za najdobri vo našata zemja. Toa beše eden očaen natprevar. Bez razlika na toa koj pobedi, sekoja čest za Rabotnički, no dokolku jas bev neutralen i dojdev na stadionot da gledam ubav fudbal, dlaboko ḱe se razočarav. Koga najdobrite dva tima vo zemjata igraat takov fudbal, togaš se e jasno.

Koja e ulogata na Darko Pančev vo Vardar? Kolkava moḱ imate za donesuvanje na odluki, koj vsušnost gi vleče koncite?

Ulogata što ja imam e relativno golema. No, vo sekoj slučaj, mora da se počituva ona što go sakaat luǵeto što se finansieri. Jas veruvam deka i vo eden Čelzi, koga Abramovič ḱe kaže deka saka nešto, onie koi se vraboteni vo klubot toa go ispolnuvaat. Takva beše poslednata situacija koga donesuvavme odluka okolu noviot trener na Vardar. So Braco najdovme zaednički jazik i rešivme da go napravime ona što beše negova želba. Jas nemav nešto protiv nikogo, ednostavno go kažav mojot profesionalen stav što beše različen od toj na Braco, no mislam deka i so ova rešenie ḱe bide dobro. Ḱe pokaže vremeto.

Vo nekolku navrati se obiduvate da imate poaktivna uloga vo mak-fudbalot, no se čini sekogaš naiduvate na prečki. Dali ima luǵe koi ne go sakaat Darko Pančev vo mak-fudbalot?

Ako mislite na situacijata vo FFM, jas veḱe imam kažano deka nie ja dadovme poddrškata na Inicijativniot Odbor kako sportisti. I da ima promena na rakovodstvoto jas nema da imam nikakva uloga vo FFM, a ne mi ni treba nekakva funkcija. Jas toa go pravev za dobroto na fudbalot bidejḱi smetam deka ovaa garnitura treba da si odi od Federacijata.

Interesno e toa što tie se „vadat“, odnosno go prikažuvaat nivnoto rabotenje vo FFM preku rezultatite na reprezentacijata. Reprezentacijata ne e FFM. FFM e servis na klubovite i na reprezentacijata. FFM treba da se griži za fudbalskite klubovi, bidejḱi tie gi davaat reprezentativcite. Mnogu e ednostavno. Tie zborat deka rejtingot na reprezentacijata se podobril – pa može da izleze dobra generacija na fudbaleri i da bideme 10-ti na rang-listata na FIFA, no toa ne znači deka se raboti dobro vo Federacijata.

Jas smetam deka ovie luǵe treba da si odat bidejḱi ne napravija apsolutno ništo pozitivno vo izminative nekolku godini. Pa ne se napravi nitu eden teren za trening! Smetam deka treba da dojdat novi luǵe. Dali tie što sakaat da dojdat ḱe bidat dobri, toa e drugo prašanje, toa ḱe pokaže vremeto. Dokolku i tie ne rabotat kako što treba, jas prv ḱe izlezam i ḱe go kažam toa.

Do kade e Inicijativniot Odbor so bitkata za vlez vo FFM?

Od UEFA i FIFA jasno i glasno kažaa deka situacijata ḱe bide rešena mnogu brzo, Sobranieto ḱe se održi vo septemvri ili oktomvri i na toa Sobranie ḱe se rešat site raboti.

Dali smetaš deka moraše da se sluči da dojdat luǵe od strana za da ni gi rešavaat problemite?

Vo našata država izgleda deka zborovite moral i čest ne postojat. Jas vi garantiram deka vo bilo koja zemja, dokolku nekoj što go postavile za pretsedatel, a kriel deka e osuduvan i sega toa izleglo na površina, vednaš sam ḱe si zamine. Moral i čest nema, a luǵeto po se izgleda nemaat principi vo svojot život. Dokolku na mene mi se sluči takvo nešto, jas ḱe izbegam od državata, a ne da dadam ostavka vo FFM!

Vtor pat ste vo edna „bitka“ so Hadži-Risteski. Što mislite, što e toa kaj Hari što mu ja nosi poddrškata od nekoi strukturi?

Nema poddrška! Toj ima poddrška od onie luǵe koi gledaat nekakov interes vo nego. Jas vi tvrdam deka polovina od luǵeto koi se delegati na Sobranieto ne gledale nitu eden fudbalski natprevar minatata sezona. Vistinata e bolna, no ne može da se bega od toa. Tie što ja davaat poddrškata za Hari ne gi interesira dali toj e Hari ili Pančev ili nekoj drug, gi interesira samo da zemat 300, 400, 500 evra i da si go zgolemat budžetot za toj mesec. Nekoi možebi nema da se soglasat so ova što go zboruvam, no toa e vistinata, po se izgleda takov e mentalitetot kaj ovie luǵe. Mislam deka i opšto, ne samo vo sportot, vo izminative 15-tina godini site gledaat samo da zemat nešto od ovaa država, a ne i da dadat za nea i da pomognat. Takov e slučajot i vo Federacijata.

Da se vratime na Vardar. Kolku vo momentov Vardar e daleku od vraḱanje na starite pobednički pateki? Kakva e momentalnata sostojba vo klubot?

Za da bide Vardar podobar od ona što e, mora da ima pogolem budžet. So segašniov budžet na Vardar ne može da se baraat golemi rezultati. Bez pari ne možete da napravite silna ekipa. Koga se raboti za domašniot fudbal, i so ovie pari koi gi imame sega možeme da napravime dobar tim, koj ḱe se bori za prvo mesto. Meǵutoa, za da imame šansi za da napravime nešto i vo Evropa, mora mnogu pogolem budžet.

Koga ḱe se sredat sostojbite vo klubot, osobeno vo Sobranieto na klubot, togaš ḱe bidat na poteg onie koi sakaat da investiraat, da sednat i da se dogovorat so Braco zaedno da go finansiraat klubot. Koga ḱe ima poveḱe finansieri, ḱe ima pogolem budžet i ḱe može da se raboti normalno.

So vakov budžet na mene, koj go vodam sportskiot del, mi se vrzani racete i ne možam da napravam nešto poveḱe.

Dali si razmisluval da vložiš svoi sredstva vo Vardar?

Ova e odlično prašanje i sakam taa fama ednaš da ja račistam. Mnogu pati sum slušal od mnogu luǵe vakvi prašanja i komentari, zašto jas da ne vlezam so svoi pari vo Vardar. Na site tie bi im postavil kontra-prašanje: neka mi kažat eden primer vo svetot kade što golemite fudbalski iminja investirale svoi pari vo fudbalskite klubovi? Dali Bekenbauer dava pari vo Baern? Ne postojat takvi primeri. Zašto jas da davam pari? Jas treba da zemam pari od fudbalot, a ne da davam. Ako saka nekoj da go koristi moeto fudbalsko znaenje i mojot fudbalski „sens“, treba da go plati toa. Taka e sekade vo svetot. Često sum naiduval na ova prašanje i milo mi e što konečno možam da se izjasnam javno.

-----------------

*Za Ligata na šampionite
„Ligata na šampionite treba da bide samo za vistinskite šampioni!“

- Tvoe mislenje za denešniot format na natprevaruvanje vo Ligata na šampionite za razlika od vremeto koga ti nastapuvaše vo ova natprevaruvanje?

Se što e sega napraveno e isklučivo poradi finansiski pričini. Toa im e jasno na site, se raboti za poveḱe pari. Spored mene toa ne e korektno bidejḱi mislam deka samo od šampionskite timovi može da se bira šampionot na Evropa, kako što i bilo 50-60 godini nanazad. Koja e taa logika nekoj što e tret na tabela vo edno prvenstvo da se bori za šampion na Evropa. Eve, konkreten primer e Lacio: tie završija četvrti na tabelata so 20-30 bodovi pomalku od šampionot Inter, a može da se sluči da igra vo finaleto na Ligata na šampionite. Koja e taa logika? Apsolutno nema nikakva fudbalska logika, samo finansiska.

Jas sum za promena na formatot i mislam deka pomalite zemji i klubovi treba da dobijat pogolema šansa, a pred se natprevaruvanjeto da bide isklučivo za šampionite.


Za Pandev i Serija A
„Drastično opadna kvalitetot na Serija A“

- Goran Pandev e našiot najdobar fudbaler vo momentov. Ne e blagodarno da se pravi sporedba pomeǵu Vas i Pandev, no možete li da napravite sporedba na Serija A od vremeto koga vie nastapuvavte i deneska?

Videte, Italijanskata liga vo poslednive 2-3 godini padna barem 50% vo odnos na kvalitetot. Kako go obrazložuvam ova? Osven Inter, Milan i Juventus, site drugi timovi nemaat nitu eden silen fudbaler, poznat na svetsko nivo. Toa dovolno govori za padot na kvalitetot. Ova im dojde dobro na mnogu fudbaleri, sekako i za našiot Pandev, koi se najdoa sebesi vo taa liga. Vo minatoto Serija A beše mnogu posilna od sega. Samo što gi sledev natprevarite meǵu Sampdorija i Hajduk i za razlika od minatoto sega Sampdorija e eden očaen tim. Eden Hajduk beše maksimalno ramnopraven vo dvata natprevari, pa dali toa znači deka dokolku Hajduk igra vo Serija A ḱe se plasira na sredina na tabelata, a vo domašnoto prvenstvo ne može da pobedi protiv Meǵumorje. Toa se nekoi paraleli koi bi možel da gi napravam, no da rezimiram, Serija A e mnogu poslaba od minatoto, a toa im dojde mnogu dobro na nekoi fudbaleri, vklučuvajḱi go tuka i našiot Pandev.

Spored mene, ako nekoj saka da pokaže deka e dobar fudbaler, treba da ostvari rezultat. Vo sportot se merat samo rezultatite, ostanatoto ne e važno. Ako nekoj saka da dokaže deka vredi, treba da igra vo golem tim, kakvi što se 15 ili 20 vo Evropa. Jas svoevremeno napraviv transfer vo Crvena Dzvezda, eden od najsilnite timovi vo Evropa, osvoiv ona što osvoiv i toa dovolno govori za mene. Ne bi sakal da sporeduvam dali nekoj igral podobro, pološo, poatraktivno, bidejḱi vo sportot na kraj ostanuvaat da se sporedat samo rezultatite, ne e važen vremenskiot period koga ḱe gi ostvarite.

Za reprezentacijata
„Rezultatite na zeleniot teren dovolno govorat za kvalitetot“

- Vo Esport imavme anketa vo odnos na selektorite od stranstvo. Što mislite okolu ova prašanje, dali možeme da gi ostvarime segašnite rezultati i so domašni treneri?

Jas ušte odamna kažav što mislam. Ako veḱe nosime selektor od stranstvo, toj mora da ostvari podobri rezultati od onie koi bi gi ostvarile domašnite. Pa ako veḱe se plaḱaat 200 iljadi evra godišno, treba da se pobaraat i rezultati. Mnogumina se nalutija koga dadov izjava deka i so tatko mi kako selektor ḱe bideme 5-ti vo grupata, pa duri i me proglasija za predavnik, no toa e realnosta. Pred Andora i Estonija možeme da se plasirame bez razlika koj ḱe bide na čelo na timot.

- Koe e vašeto mislenje za ovaa generacija na reprezentativci, koj e krajniot dostrel?

Bi možel da kažam pozitivno ili negativno mislenje za mnogu fudbaleri, no mislam deka nema da bide korektno. Zeleniot teren e toj kade se vodat site bitki i kade se ostvaruvaat rezultatite i tie tamu treba da pokažat kolku vredat. Ako vo poslednite tri kvalifikaciski ciklusi ne možeme da se borime za ništo poveḱe od 4-to ili 5-to mesto, toa dovolno govori za kvalitetot na segašniot tim.

- Kolku vo Makedonija ima mladi fudbaleri koi imaat potencijal da uspeat vo fudbalot na najvisoko nivo?

Ima potencijal, no malku se iskoristuva. Prvata greška ja pravat samite roditeli, koi sakaat ušte vo start da gi nosat decata vo stranstvo. Tie izgleda mislat deka vo Evropa nema deca što treniraat fudbal, pa gi čekaat nivnite deca da dojdat. Taka gi uništuvaat talentite, šetajḱi gi niz Evropa po 2-3 godini vo koi decata nitu ḱe odigraat nekoj natprevar, nitu, pak, ḱe treniraat kako što treba. Jas bi pobaral da se donese odluka vo Federacijata da se zabranat transferi vo stranstvo na fudbaleri pomladi od 21 ili 23 godini. Taka ḱe go podobrime kvalitetot na Ligata, a i ḱe im ovozmožime na talentiranite deca da se razvijat podobro. Ova e široka tema i ne bi navleguval vo detali, no važno e da se znae deka talenti ima, pa ostanuva na nas da gi iskoristime.


Macedonian Transliteration Tool:
http://www.maknews.com/transliterator/transliterator.html
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
zEk0 said:
Втор пат сте во една „битка“ со Хаџи-Ристески. Што мислите, што е тоа кај Хари што му ја носи поддршката од некои структури?

Нема поддршка! Тој има поддршка од оние луѓе кои гледаат некаков интерес во него. Јас ви тврдам дека половина од луѓето кои се делегати на Собранието не гледале ниту еден фудбалски натпревар минатата сезона. Вистината е болна, но не може да се бега од тоа. Тие што ја даваат поддршката за Хари не ги интересира дали тој е Хари или Панчев или некој друг, ги интересира само да земат 300, 400, 500 евра и да си го зголемат буџетот за тој месец. Некои можеби нема да се согласат со ова што го зборувам, но тоа е вистината, по сe изгледа таков е менталитетот кај овие луѓе. Мислам дека и општо, не само во спортот, во изминативе 15-тина години сите гледаат само да земат нешто од оваа држава, а не и да дадат за неа и да помогнат. Таков е случајот и во Федерацијата.
This is the cold hard truth about our FA and the people running it.Interesting interview and thank you zEk0 for posting it! :)
 

·
Registered
Joined
·
1,810 Posts
DGROMNO E ME MI SE DOCITUVA
 

·
Registered
Joined
·
1,810 Posts
baki ke ides na stadion za ovaa utakmica?
 

·
Registered
Joined
·
323 Posts
Discussion Starter #11
JumboMkd said:
А дали од уредникот на Еспорт дозволува дел од интервјуто да се преведе и да се објави на друг сајт? :)
Да, да, секако. Со тоа што ќе напишеш дека интервјуто е од Еспорт и дека разговарал Иван Димитров :)
 

·
Registered
Joined
·
4,323 Posts
He made some good points. Looks like he could make a good administrator for the league from some of the answers, the only problem I have with him is that he was tied to some mob people and the stuff he did with Bozhinovski, that was ridiculous and he lost so much credibility there.
 

·
Registered
Joined
·
2,860 Posts
zEk0 said:
Да, да, секако. Со тоа што ќе напишеш дека интервјуто е од Еспорт и дека разговарал Иван Димитров :)
Ви благодарам господине Димитров
 

·
Registered
Joined
·
1,810 Posts

·
Registered
Joined
·
323 Posts
Discussion Starter #19
Кога веќе почнав со интервјуата, еве ви линк до уште неколку интервјуа: Сречко Катанец, Коста Костовски, Јовица Николовски, Џером Шампањ и Џејкоб Ерл, па тука е и Дарко Панчев, ама тоа веќе го прочитавте :)

ЛИНК
 
1 - 20 of 28 Posts
Top