Xtratime Community banner

1 - 20 of 1147 Posts
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #1
Here we can post about Macedonia U-21, Macedonia U-19, Macedonia U-17

Macedonia U-17 playd 1-1 against Greece today in the euro qualifying match.

Greece - Macedonia 1 – 1 (1 – 0)

1 – 0 Papadopoulos Ioannis 38”
1 – 1 Velkovski Krste 55”

audience 860
referee Oleg Oryekhov (UKR)

Match wos playd in Finland.

Next week Macedonia U-19 will be organizer for the euroqualifying group 4.
All Matches will be playd in Ohrid, capacity 18.500 FK Ohrid Stadium.

Macedonia-Azerbaijan 28-09-04 15.30
Macedonia-Armenia 30-09-04 15.30
Macedonia-France 02-10-04 15.30

Macedonia-U21 euroqualifying group 1
Macedonia-Holland 09-10-04

Romania 2 6
Macedonia 2 3
Finland 2 3
Netherlands 1 1
Czech Republic 1 1
Armenia 2 0
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #4
Ambis said:
Why was the match played in Finland?
All matches was playd in Finland! it's youth soccer you know. Next week Macedonia U-19 will be organizer for the euroqualifying group 4.
All Matches will be playd in Ohrid, capacity 18.500 FK Ohrid Stadium. So Macedonia will have the advantage to play in Ohrid Macedonia. Hope the game against France will bee on MKTVsat.
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #5
Goran said:
I will be in Biljanini Izvori stadium Ohrid to follow Macedonia U19. I have one friend who will play for Macedonia so i have to take the car. 5 players from Belasica will play for Macedonia U-19 and this shows who have the best school. All off them play for Belasica senior team.
Cool! hope they show at least the France match on MKTV.
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #7
Денеска во Охрид и во Струга стартуваат квалификациите за ЕП фудбалери до 19 години
Трајче Ковачев: Сакаме стартна победа против Азербејџан

Од денеска па во текот на следните пет дена Охрид и Струга ќе бидат домаќини на квалификацискиот турнир за пласман на Европското првенство за фудбалските селекции до 19 години. За едно од првите две места во групата кое води во новиот циклус на квалификации ќе се борат селекциите на Франција, Македонија, Ерменија и Азербејџан. Според мислењето на шефот на Стручниот штаб на македонската репрезентација, Трајче Ковачев, нашите надежи имаат објективни шанси да стигнат барем до втората позиција, што ќе претставува извонреден успех за оваа генерација фудбалери која цели три години настапува заедно.

"Нашата сила лежи во колективниот дух на тимот. Момчињата играат заедно веќе цели три години, добро се познаваат, а згора на тоа на овие квалификации ќе играме и пред домашна публика, па токму затоа сметам дека имаме објективни шанси да избориме пласман на едно од местата во групата кое води во следната рунда на квалификациите", ни изјави селекторот Ковачев. Селекцијата на Франција е главниот фаворит за освојување на првото место во оваа група, а според моменталниот квалитет на тимовите, репрезентациите на Македонија и Ерменија влегуваат со подеднакви шанси за пласман на втората позиција. "За нас ќе биде најважна стартната победа против селекцијата на Азербејџан на денешниот натпревар. Доколку ги совладаме Азербејџанците со голем оптимизам ќе влеземе во следните два натпревари, кои впрочем ќе го креираат конечниот изглед на табелата. Оптимист сум и верувам дека моите момчиња нема да ја пропуштат големата шанса за пласман во понатамошните квалификации", заврши селекторот.

Правилата на УЕФА предвидуваат формирање на нови осум групи по завршувањето на овој циклус на квалификации за пласман на ЕП. Тоа значи дека пласманот на едно од првите две места на турнирот во Охрид и Струга ќе ја однесе македонската селекција во нова група откаде само првопласираната селекција ќе се пласира на Европското првенство. Денешната средба меѓу селекциите на Македонија и Азербејџан ќе започне во 15 часот. (Е.К.)

http://www.utrinskivesnik.com.mk/default.asp?pBroj=1587&stID=23145&pR=11
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #8
Фудбал- Денес во Охрид и Струга почнуваат квалификациите за ЕП (играчи до 19 години) Прв противник Азербејџан

Фудбалската федерација на Македонија во следните пет дена во Охрид и во Струга е домаќин на квалификациите за ЕП 2005-та година во младинска конкуренција за фудбалери до 19 години. Селекциите на Македонија, Франција, Ерменија и Азербејџан по турнирски бод систем ќе се обидат да остварат пласман на првите две места во групата што значи продолжување на натпреварите. Денес попладне (15,30 часот) на стадионот на СРЦ “Билјанини Извори“ во Охрид, Македонија се среќава со Азербејџан, а во истиот термин на Градскиот стадион во Струга силите ќе ги одмерат Франција и Ерменија. Т. Ч.

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=258&ArticleID=10602
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #9
Ambis! fix the singnal and get Optus fast. MKTVsat will show Macedonia-Azerbaijan with delay and the match with France will be live for sure.

Here is information on MKTV wen the broadcast will be tomorrow.
http://www.mtv.com.mk/programa2.asp
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Ambis! fix the singnal and get Optus fast. MKTVsat will show Macedonia-Azerbaijan with delay and the match with France will be live for sure.
I cant fix anything i tried yesterday and i it would not work i have to buy a new reciever and a new dish.I will hopefully do it soon.
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #12
Ambis said:
I cant fix anything i tried yesterday and i it would not work i have to buy a new reciever and a new dish.I will hopefully do it soon.
Yeee befor the Holland game i hope :)
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #14
Macedonia-Azerbaidjan 1-0 :thmbup: Goool scorer Trickovski 12 min.

France-Armenia 2-1

1.Macedonia 3
2.France 3
3.Azerbaidjan 0
4.Armenia 0
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #15
This was The line-up against Azerbaijan.

1 Tofiloski
2 Miskovski
3 Divjakovski
4 Binovski
5 Gligorov
6 Salevski
7 Gligorov
8 Lena
9 Trickovski
10 Pandev
11 Tunevski


Is that Pandevs brother? if one of you know please tell.
 

·
Registered
Joined
·
2,101 Posts
Yeah thats him. Stojkov's brother should be on there too.
Take Care
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #20
pa picka im mater so armenia da izgubat? onaj pandev izgleda ne e kako brat mu, dve utakmici ni eden gol.
 
1 - 20 of 1147 Posts
Top