Xtratime Community banner

1 - 20 of 96 Posts

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #1
„Македонија Навива“ е новата кампања на Агенцијата за Млади и Спорт со која треба да се изберат навивачки песни за македонските спортски репрезентации. Всушност ова е конкурс на кој можат да праќаат композиции сите познати и непознати автори. Вакви или слични цедиња со навивачки песни имаат повеќе земји. Кај нас евидентно е непостоењето на добри и пред се певливи песни кои ќе можат да се пеат кога игра нашата репрезентација. Навивачките групи досега слабо работеа на тоа поле и не создадоа вистински препознатливи песни. Сепак, ова е шанса и за нив повторно да поработат и да смислат нешто подобро. Сигурно ние повеќе знаеме како треба да изгледа една песна која би се пеела на трибините. Во групите има доста инвентивни дечки кои доста често смислуваат нови песни но заради разно разни причини нивниот труд не им се валоризира со прифаќање на нешто комплетно ново. Ова е секако шанса и за нив. Се надевам дека мотивите на владината агенција се чисто спортски и ќе бидат избрани најдобрите навивачки трудови што не подразбира композициски добри или да биде од познат автор. И секако, да бидеме вклучени ние, навивачите во изборот. Ние, мислам на нас што сме редовни на стадионите, да не речам инвентар на трибините, а не само со обично гласање на сите гледачи на оние телефони кои ти земаат незнам колку пари за една порака. Да бидиме искрени, ние и ќе ги пееме тие песни цело време. Останатите знаеме колку се вклучуваат во навивањето во текот на натпреварот. Затоа, Македонијо навивај!

http://ultras.blog.com.mk/node/99394



Ova e nova emisija na A1 za sozdavanje na Makedonska navivacka himna. Vreme bese da naprajme vakva incijativa posto stvarno nemame nitu edna asalna navivacka pesna i preku kur mie dojdeno so derenje UUU AAA...
 

·
Registered
Joined
·
2,860 Posts
Во Стење (не се сеќавам само дали беше при чиста свест или под дејство на алкохол) падна договор, па така и ние ќе пратиме една песна на конкурсот. Златко ќе го напише текстот, а јас музиката :D
 

·
Registered
Joined
·
862 Posts
Harry Potter said:
so bidna so izborov?
Iskreno na komu me e gajle.
Kako sto napisa ti vo predhoden post, veke ima edna "Crvena Crvena".
Prasanje e sto bidna so dresot, samo rakometarive go nosat.
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #11
NaMeK_Mk said:
Iskreno na komu me e gajle.
Kako sto napisa ti vo predhoden post, veke ima edna "Crvena Crvena".
Prasanje e sto bidna so dresot, samo rakometarive go nosat.
Dresot bese katastrofa pa izgleda nema da go nosime... fala boga. :D


Za himnata treba navivackite grupi da izmislat a ne da cekame od folk pejaci i A1! spored mene pesnite za bodrenje reprezentacijata ni se absolutno katastrofa, sekogas isto pa isto "neka razberat" i "uuu aaa". :thmbdown:
 

·
Registered
Joined
·
1,290 Posts
Конкурсов заврши, сегана А1 даваат по некои секвенци од песните, ама баш ни една не ми се допадна. Сепак мој фаворити, иако сеуште ја немам слушано песната, се групата Дени те чува, панк-рок бенд до Скопје, свират нешто во стилот на NOFX, Snuff, а мислам дека еден од членовите има долг навивачки стаж на задапдната трибина на Градски, а додека свиреше во групата Shepard's United имаа направено песна за Вардар. Тескотот на нивната песна е напишан од страна на Гокси, а снимена е во студиото на Валентино Скендервоски.


www.dennytechuva.blog.com.mk
www.myspace.com/dennytechuva
 

·
Registered
Joined
·
862 Posts
Iron Lion Zion said:
групата Дени те чува
I hate them.
 

·
Registered
Joined
·
401 Posts
Dobri se be dresovite!
 

·
Registered
Joined
·
1,810 Posts
:thumbsup: i pred da zaboravam pozdrav jovana:)
 

·
Registered
Joined
·
1,290 Posts
Зашто ги мразиш Дени те чува, не сакаш таков вид музика??!?!?!
Мене не ми се допаѓаат дресовите, некој од од нашиве членови на фоумов, направија подобри дресови.
 

·
Registered
Joined
·
401 Posts
Dobro e ne zaboravi ;)
 

·
Registered
Joined
·
1,810 Posts
Jovana/Djorce said:
Dobro e ne zaboravi ;)
boze sacuvaj kako smeam da zaboravam
 

·
Registered
Joined
·
862 Posts
Iron Lion Zion said:
Зашто ги мразиш Дени те чува, не сакаш таков вид музика??!?!?!
Ja sakam sekakov vid na muzika, bev na edna nivna svirka vo Gradski Park pred godina i nesto, ne ni pamtam sto svirea, samo znam deka me iritiraa.
 

·
Expecto patronum!
Joined
·
13,563 Posts
Iron Lion Zion said:
Зашто ги мразиш Дени те чува, не сакаш таков вид музика??!?!?!
Мене не ми се допаѓаат дресовите, некој од од нашиве членови на фоумов, направија подобри дресови.

kako na primer jas :cool:
 
1 - 20 of 96 Posts
Top