Xtratime Community banner

1 - 20 of 210 Posts
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #1
PS! evro utakmicite nemat vrska so makedonskata liga


Neka bide ovaj oficialen evro topic,,, lani imavme slicen.... Ne e potrebno da shirime tuku sve sto ima vrska so ekipive vo evropa moze da se pisuva tuka,, Romancite imaat vakov topik....


Rabotnicki Kometal
Makedonija GP
Pobeda Prilep


Rabotnicki se znae ke ima seriozen nastap,,, Mislam deka i MGP ke ima seriozen nastap,,, imaat pari da troshat za sekakvi raboti pa taka sigurno ke imat seriozen nastap vo evropa, ne se bes pari pa taka nema da igraat kladilnica... Pobeda Prilep se znae tradicionalno, kladilnici, kec u dva, dva u kec.....

Fali edna ekipa,,, Skendija,,, se uste nemaat oficialno obezbedeno plasman vo evropa ali se znae Skendija ke igra Uefa cup letovo.... Za ta ekipa mozite da pisuvata na albanskiot forum,,, ta ne e makedonska ekipa pa taka nema mesto za neja tuka + nema ni eden makedonec da naviva za ta ULTRA fanaticna UCK ekipa,,, Sloga na vremeto beshe drugo i se uste e drugo ako se sproveduva so Skendija.... I kako drugo Skendija kako Pobeda ke igra kec u dva i sto znam jas,,, sto ocekuvata od ekipa sto plajka plati so jagne lol,,, nov baskimi se znae, polna kasa bingo...

Isto taka se mislam dali voopste e potrebno Pobeda da ja imaa na topicot??? Mislam deka i Pobeda ne e potrebna tuka....

Znaci skromno dve ekipi ostanuvat sto ke imaa seriozen nastap.

Rabotnicki
MGP

Rabotnicki sigurno ke se plasira vo vtoro kolo, vo vtoro kolo ke gi ceka mnogu tezok natprevar,,, najlesni ekipi se Crvena Zvezda ili Dynamo Zagreb,,, ostanatite se top jaki.... No se znae deka i Zvezda i Dynamo nema da bide lesen no sepak postoj vakva takva sansa protiv tie...

MGP nema nikakov Evro ranking,,, gi ceka tezok natprevar vejko vo prvo kolo, 50 - 50 se sansite za vles vo vtoro kolo,,, zavisi so koj ke igraat...
 

·
Registered
Joined
·
2,860 Posts
Добар предлог за топиков. Имам 2 предлога
1. Да го смениме името на топиков во Англиски за подоцна да можат да се вклучат и фанови на екипите против кои ќе играат нашите екипи
2. Додади го и Вардар на листата затоа што мислам дека Брацо само блефира и дека сепак Вардар и да не се пласираат во Куп УЕФА ( а нема ) ќе играат во Интертото затоа што и тоа носи некаков профит
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #4
Mojot predlok e deka Skendija i Pobeda rebat i morat da bidat banirani od topicot bidejki se znae deka nema da imaat seriozen nastap...

Edino Rabotnicki i Makedonija zazluzuvat i vredaat za muabet tuka!! se soglasuvate??? ne sum tolkav golem ljubitel na MGP vo ovie denovi no sepak mislam deka imaat dovolno pari za seriozen nastap vo evropa pa taka ovie dve ekipi ke se forcirat edinstveno!!! sto velite?
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #5
JumboMkd said:
Добар предлог за топиков. Имам 2 предлога
1. Да го смениме името на топиков во Англиски за подоцна да можат да се вклучат и фанови на екипите против кои ќе играат нашите екипи
2. Додади го и Вардар на листата затоа што мислам дека Брацо само блефира и дека сепак Вардар и да не се пласираат во Куп УЕФА ( а нема ) ќе играат во Интертото затоа што и тоа носи некаков профит
1. Да го смениме името на топиков во Англиски за подоцна да можат да се вклучат и фанови на екипите против кои ќе играат нашите екипи
Prifateno!! ne mi tekna za toa,, sigurno treba na angliski da bide naslovot za da znaat stranskite gosti na koj topic da odat,, eve Filip ke sredi..

2. Додади го и Вардар на листата затоа што мислам дека Брацо само блефира и дека сепак Вардар и да не се пласираат во Куп УЕФА ( а нема ) ќе играат во Интертото затоа што и тоа носи некаков профит
Ako si siguren deka Braco samo taka veli e togash da pocekame malce ko taka,,, togash ke imame 3 seriozni ekipi so vistinska namera!!! vo ovaj topic moze edinstveno da imaa ekipi so vistinska namera!!!

Dogovoreno??? znaci dokolku Vardar sepak prifate ke go vklucime tuka,, vazi?
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Naum said:
Mojot predlok e deka Skendija i Pobeda rebat i morat da bidat banirani od topicot bidejki se znae deka nema da imaat seriozen nastap...
Dobro vo so ke nastapuva Pobeda? neli ova godina imame samo eden tim vo Intertoto Cup? :undecide:
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #7 (Edited)
Ambis said:
Dobro vo so ke nastapuva Pobeda? neli ova godina imame samo eden tim vo Intertoto Cup? :undecide:

Ambis go procita topikov?!

Ili aj pak ke kazam,,, Pobeda nema obezbedeno mesto za kup uefa ali Pobeda e prva rezerva i nekoj visoki lujge na Vardar kaza deka Intertoto kup ne gi interesira pa zato Pobeda ke igra namesto Vardar,,, ali eve Jumbo e siguren vo seba deka Vardar sepak ke prifate da igra Intertoto kup...

Isto taka postoi sansa Pobeda da se najdi vo Intertoto kup dodeka Makedonija go osvoi Kup finaleto,,, togash Vardar ke igra Uefa cup i Pobeda Intertoto ali toa nema da se slucii,, mislam Makedonija da go osvoi finaleto...

Inace eve pocnuvam so articel update okolu evro nastapite.... Sve sto ima vrska so evro nastapite tuka da se postira! :) Mislam deka treba topicot da go napravime sticky!! barem durda ima nashi ekipi vo evropa,, toj den sto ke bidat eleminirani moze da go vadime od sticky...

Eve romancite kako organizira, Sticky

http://www.xtratime.org/forum/forumdisplay.php?f=108

http://www.xtratime.org/forum/showthread.php?t=163967&page=1&pp=15




Aj pocvime !

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=13&tabid=1&EditionID=734&ArticleID=47394

Патот на Работнички до ЛШ - трнлив и со дупки

Македонскиот фудбалски шампион Работнички Кометал за само 0,303 бода во клупскиот рејтинг се „спаси“ и успеа да биде носител во првото квалификациско коло во Лигата на шампионите, летово. Работнички меѓу 22-та тима, кои ќе стартуваат во средината на јули во квалификациите, имаше 11-ти рејтинг, со 1,760 и се најде пред белорускиот првак Шахтер Салихорск, кој има рејтинг 1,457.

Работнички лани не беше носител, но имаше голема среќа и успеа да добие релативно лесна ждрепка на патот до учество во Лигата на шампионите. Овојпат тоа нема да биде случај и „романтичарите“ најлесниот пат за пласман во најпрестижното натпреварување ќе го бараат против далеку побогати клубови, меѓу нив и европски гиганти и поранешни европски шампиони како Интер, Ливерпул, евентуално Реал Мадрид...

Работнички во првото коло е фаворит и се очекува да го мине тој противник, но на патот на фамозниот пласман во ЛШ годинава ќе му биде потребна екстремна среќа, бидејќи најлесните противници што би го очекувале во второто коло се српскиот гигант Црвена звезда, односно хрватски Динамо Загреб. Во третото коло, пак, ако среќата биде на наша страна, „најлесен пат“ е противник да биде Слован Либерец, ако биде прв во Чешка, или шкотски Хартс. Сите други се тимови со буџети по 200 пати поголеми од тој на дебармаалци и секој таков меч би бил дуел на Давид и на Голијат.

Од Дебар Маало истакнуваат дека целта е да се мине првото коло, но оти Работнички е кадарен и способен да го повтори минатогодишниот успех, кога оствари рекордна победа од 6-0 над Сконто, а за малку не го елиминира Локомотив Москва во второто коло.

- За една година овој тим е поискусен и нема причини зошто да не се повторат Сконто и Локомотив. Но, тука е потребна и малку среќа. Успех е и да се помине првото коло, иако управата има цел да го минеме и второто. Верувајте, нема лесен противник, иако сите очекуваат лесно да минеме со екипа на пример од Азербејџан. Која сме ние екипа или земја, за да потценуваме некого? Кој е нашиот рејтинг? Треба да бидеме реални и да одиме чекор по чекор - вели тим-менаџерот Ѓоре Јовановски.
Според провизорниот лист и речиси познатите учесници во квалификациите налето, Работнички не би требало да има проблем да го мине првото коло, што е цел на Јовановски и во идната сезона.
Според се уште некомплетираните групи на носители и неносители, нашиот првак ќе ги избегне тимовите од Словенија, Финска, Кипар, БиХ, Исланд, Летонија, Молдавија, Грузија, Литванија и од Малта и шансата за пласман во второто коло ќе ја бара преку островјаните - С. Ирска, Велс, Ирска, Фарски Острови, како и против шампионите од Белорусија, Албанија, Ерменија, Естонија, Азербејџан, Казахстан и од Луксембург.

Од сите овие земји, единствено се непознати шампионите на Словенија и на Грузија, со кои не можеме да се паднеме, односно првакот на Азербејџан, кој е наш можен противник.

Н.Б.
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #8
Mislam deka Ekipa od Malta ili Luxenburg ke bide super u prvo kolo!! eee zamislejte Inter ili Real da gostova na Gratski vo eventualno terto kolo , lele od publika aspekt... Inace od sportski aspekt bi bilo najdobro so Slovan...
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #9 (Edited)
http://www.sport.com.mk/?ItemID=2F2247167B6D2643A47F2CD82C3DC218

УЕФА, ИАКО СС УШТЕ НЕОФИЦИЈАЛНА, ЈА ОБЈАВИ ЛИСТАТА НА ЕКИПИТЕ КОИ ЌЕ ИГРААТ ВО ПРВОТО КВАЛИФИКАЦИСКО КОЛО ЗА ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ

"Романтичарите" ги добија противниците за ЛШ

* И дефинитивно е јасно дека, на листата на непривилегирани, меѓу шампионите на Р. Ирска, Белорусија, Ерменија, Малта, Албанија, Естонија, Северна Ирска, Велс, Луксембург, Азербејџан, Фарските Острови и Казахстан ќе се бара противникот на Работнички Кометал во 1. квалификациско коло за ЛШ.


Македонскиот шампион Работнички Кометал, според рејтингот на УЕФА листата, и дефинитивно ќе биде носител во првото квалификациско коло од Лигата на шампионите. Европската фудбалска федерација, иако с$ уште неофицијална, вчера ја објави прелиминарлната листа на екипите кои ќе играат во првото коло од квалификациите за ЛШ.

Нашиот актуелен првак меѓу 24 национални шампиони кои во согласност со рејтингот на националните првенства мора да играат уште од стартот на квалификациите за ЛШ, е 12. рангиран или последен меѓу носителите во 1. коло. Можниот противник на "романтичарите", откако завршија речиси повеќето шампионати во Европа, сега веќе конечно, и според извештајот на УЕФА, ќе се бара на листата не непривилегирани каде се наоѓаат Корк Сити (Р. Ирска, Шахтјор С (Белорусија, Пјуник (Ерменија, Биркиркара (Малта, Елбасани (Албанија, МК Талин (Естонија, Линфилд (С. Ирска, Тотал (Велс, Дуделанж (Луксембург, Карван Евлах (Азербејџан, Тиршавн (Фарски острови и Актобе (Казахстан.

Доколку успешно го мине првото коло, што според имињата на противниците не би требало да претставува посериозен проблем, нашиот шампион во второто коло веќе го очекуваат противници од типот на швајцарскиот Базел, шампионите на СЦГ односно Хрватска, Црвена Звезда и Динамо Загреб, па Копенхаген (Данска, Валеренга (Норвешка, Левски (Бугарија, Салзбург (Австрија, Спартак Москва (Русија, Шахтјор Доњецк (Украина, турскиот Галатасарај, итн.

Ждрепката за квалификациските рунди ќе се изврши некаде во втората половина на јуни. Пријавувањето на екипите за натпреварите во Лигата на шампионите, но и за останатите европски клупски натпреварувања, Купот на УЕФА и Интер-тото купот, трае до 31 мај.

В.Булатовиќ





ЛИГА НА ШАМПИОНИ - 1. КВАЛИФИКАЦИСКО КОЛО

НОСИТЕЛИ:

Ѓургарден (Шве

Ружомберок (Свк

Горица (Сло

Аполон (Кип

Широки Брег (БиХ

Металург (Лат

Ми-Па (Фин

Шериф (Мол

Сиони (Гру

Екранас (Лит

Хафнарфјордур (Исл

РАБОТНИЧКИ К (МКД

АУТСАЈДЕРИ:

Корк Сити (Ирс

Шахтјор С. (Блр

Пјуник (Ерм

Биркиркара (Млт

Елбасани (Алб

ТВМК Талин (Ест

Линфилд (С.Ирс

Тотал (Велс

Дуделанж (Лук

Карван Евлах (Азе

Тиршавн (Ф.Ост

Актобе (Каз



АКО "ЛАВОВИТЕ" ТРИУМФИРААТ ВО КУПОТ НА МАКЕДОНИЈА...

Вардар носител во Купот на УЕФА, Македонија ЃП не!

Доколку Македонија ЃП триумфира во Финалето од Купот на Македонија против Шкендија 79, кое ќе се игра на 24 мај во Скопје, тогаш и за нашиот најтрофеен клуб ќе има место во натпреварите од Купот на УЕФА. Во тој случај, според европскиот клупски рејтинг, Вардар сигурно би бил носител во 1. квалификациско коло во јужно-медитеранската група додека "лавовите" се во групата на непревилигираните.

"Црвено-црните" би добиле противник од Малта, Андора, Албанија, Сан Марино, додека ѓорчепетровци името на својот прв европски противник ќе го бараат од Романија, Кипар, Словенија и БиХ
.



ТИМ МЕНАЏЕРОТ НА РАБОТНИЧКИ К ВЧЕРА ГО СЛЕДЕШЕ ФИНАЛЕТО ОД КУПОТ НА ГРЦИЈА

Ѓоре на гости кај Чеде Јаневски

Тим менаџерот на Работнички Кометал, Ѓоре Јовановски, вчера во живо го следеше финалниот натпревар од Купот на Грција меѓу Олимијакос и АЕК каде тренер е македонскиот фудбалски стратег, Чеде Јаневски.

Продолжувајќи ја "балканската турнеа", Јовановски, откако претходно ги проследи и полуфиналниот натпревар од Купот на СЦГ меѓу Раднички Ниш и Црвена Звезда, како и Куп финалето во Бугарија меѓу Левски и ЦСКА, вчера помина и кај нашиот јужен сосед. Без сомнение, овие натпревари се извонредна можност во дефтерот на тренерот на "романтичарите" да биде забележано и некои име кое можеби ќе биде засилување за европските натпревари на Работнички К.
 

·
Registered
Joined
·
2,860 Posts
Кога ќе се дознаат конечните патници во Европа од Македонија, топиков мора да оди во Sticky!
 

·
Registered
Joined
·
862 Posts
Harry Potter said:
Ima i Makedonija rejting! Pred da ispadnat od liga imaa igrano vo Evropa i toa dobro, do Bordo imaat stignato.
Tepaa vo Intertoto prvo kolo so nekoj slovenci mislam doma igraa 0-0, a tamu 1-1, goal im fukna eden od Makedonija od pola teren, ako pamtam dobro, a la Bekam. A u vtoro kolo igraa so Bastija, doma tepaa 1-0 so gol od sloboden udar na onoj Naumovski, sto posle igrase u Pobeda, ama zatoa tamu Makedonija go popi 7-0.
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #13 (Edited)
Makedonija ima samo eden nastap vo evropa a toa e vo intertoto kup i eve se resultatite

Makedonija - Ljublijana 4 - 2
Ljublijana - Makedonija 1 - 1

Makedonija - Bastia 1 - 0
Bastia - Makedonija 7 - 0

2 pobedi, 1 nereshena i eden poraz... No za zal od intertoto kup nema rank bodovi pa zato MGP se na (0) bidejki se uste nemat nastap vo oficialen Uefa turnir so rank bodovi (CL ili Uefa cup)

PS! ja mislam deka uste od sega moze topicot da se napravi sticky! povejke od jasno deka topicot i taka ke se koristi narednite 3 - 4 meseci barem.... Koj zne mozebi ke traje i do Dekambar ! daj boze :) ako Rabotnicki go mini vtoroto kolo sigurno ke traje do dekembar bidejki i da izgubat vo tertoto kolo ke prodolzat vo uefa cup i ke imaat dobra sansa za vles vo Uefa grupi bidejki nositeli ke se vo poslednata kvalifikacija runda pred uefa grupite... Vtoroto CL kolo ke bide mnogu vklucno dali ke imame tim duri do Dekembar :) :thumbsup: , ali kako sto kazav vtoroto kolo sve ke reshe! mnogu bitno e to kolo..

Pa da ne shurimi topici pa sve okolu evropa da stavame tuka i da razgovarame za se tuka,, isto kako sto organizira romancite...
 

·
Banned
Joined
·
33 Posts
Mislam deka treba veke da pocnite i za Shkendija da zborite na ovoj topic ... sto ako Shkendija go prezentira Makedonija vo kup Uefa? KE bidete protiv Shkendija i ke navivate za nekoj si gruziski tim?
ako go napraite toa togas allall da vi e ... i ne cekajte posle albancite da navivat za makedonija ili pak za nekoj makedonski klub vo makedonija.
Cao
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #15 (Edited)
Abe shupak eden,, dali moze covek da se otarasi od vas vo barem vo eden topic???? imate topic za skendija vo vashiot forum pa odi tamu pisuvaj..... Nema ne eden makedonec sto ke naviva za skendija itaka i itaka...

Ajde Gitla i nemoj da ste go rushele i ovaj topic....

I bidi siguren ke skokam tri metri za sekoj gol sto ke vi go stegnat Dynamo Tibilisi!! vo toa se kolnam vo gospot :) Indrizi ke pomoshe so Kec u dva hehe !
 

·
Expecto patronum!
Joined
·
13,563 Posts
Naum said:
Abe shupak eden,, dali moze covek da se otarasi od vas vo barem vo eden topic???? imate topic za skendija vo vashiot forum pa odi tamu pisuvaj..... Nema ne eden makedonec sto ke naviva za skendija itaka i itaka...

Ajde Gitla i nemoj da ste go rushele i ovaj topic....

I bidi siguren ke skokam tri metri za sekoj gol sto ke vi go stegnat Dynamo Tibilisi!! vo toa se kolnam vo gospot :) Indrizi ke pomoshe so Kec u dva hehe !

abe Naum nemoj taka nasiot rejting ke ni go rusat nema albanskiot. Togas isti kur ke bide ako Rabotnicki i do treto kolo stigne a Skendija gubi po 5:0 od Dinamo Tbilisi, nemoj taka se raboti za makedonski rejting.

ballist-tetove said:
ako go napraite toa togas allall da vi e ... i ne cekajte posle albancite da navivat za makedonija ili pak za nekoj makedonski klub vo makedonija.

a pa vie se otepavte od navivanje za Makedonija, ostaj.
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #17
abe Naum nemoj taka nasiot rejting ke ni go rusat nema albanskiot.
Pa vo toa lezi problemot :howler: za zal...

Da inace isa vejke,, se opra od navivanje za nashiot nacionalen tim :howler: . Edino albanskiot nacionalen tim e vazan za nim....

Cel tetovo i cel cahir slavi koga albanija ke pobedi.... ke behe dobro da navivat i taka za nas ;)
 

·
Expecto patronum!
Joined
·
13,563 Posts
abe ne mora da doagaat na stadion i da navivaat ama barem koa igrame so Ermenija onaka na muabet da recat "sakame Makedonija da pobedi" nisto drugo ne treba, edno obicno kulturno pocituvanje kon zemjata vo koja ziveat.
 

·
Banned
Joined
·
33 Posts
Da imase najmalku 4 fudbaleri albanci koi ke igrat za Makedonija da ... ama vie so ermenija igrate i gi pcuete albancite i sakate sea da navivame za Makedonija.
Ako ke ima razbiranje od dvete strani da, ama so luge kako Naum nikogas nema da ima razbiranje samo vo vojna drzavata ke ja odneseme.
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Naum said:
Cel tetovo i cel cahir slavi koga albanija ke pobedi.... ke behe dobro da navivat i taka za nas ;)
Abe ostaj pa ti tie vo Cair slaveja i Turcija ko osvoj 3to mesto vo 2002 :tongue:
 
1 - 20 of 210 Posts
Top