Xtratime Community banner

1 - 20 of 42 Posts

·
Registered
Joined
·
68 Posts
Discussion Starter #4
Some interesting facts:

- Ks Besa is the first albanian club to pass the first round in UEFA Cup competition
- The club has appeared in 6 Cup Finals
- During the decades it has produced many great players from all positions
- The team plays technical style football

- Most immpressive victories over the years are the 1937 (9-1 win over Flamurtari), 1945 (12-0 win over Elbasani), 1993 (7-1 win over Sk Tirana) among others
- Team plays in Besa Stadium which was built in 1972
 

·
Registered
Joined
·
10,562 Posts
Alkoholist said:
Too bad he left the team for a tryout with some foreign club and is not expected to be back :cry:

When did he go and which club ? Last time iv seen him was against Dinamo where Besa lost 3-2, was couple of weeks ago. He even scored the second goal for Besa that day.
 

·
Registered
Joined
·
68 Posts
Discussion Starter #7
He's had tryouts for a ukrainian club in Second Division "Karpat Lvov" but it didnt work out, he wasnt pleased with the conditions of the team.
Nonetheless, he has already made it clear he wont be back to play in the Superliga.
 

·
Registered
Joined
·
10,562 Posts
Alkoholist said:
He's had tryouts for a ukrainian club in Second Division "Karpat Lvov" but it didnt work out, he wasnt pleased with the conditions of the team.
Nonetheless, he has already made it clear he wont be back to play in the Superliga.

Thats too bad. Who will replace him in attack ? which other strikers you got besides Rraklli ?
 

·
Registered
Joined
·
4,568 Posts
• Fillon punë si drejtor teknik tek skuadra e Besës duke krijuar një ribashkim të ish dyshes së Kombëtares U-21

Ish trajneri i njohur i Teutës dhe i Kombëtares U-21 ka filluar punë të re. Pa shumë zhurmë, Lika do të punojë pranë ish krahut të tij të djathtë Ilir Shulku. Kjo, pasi Lika ka pranuar të jetë drejtor teknik i skuadrës kavajase. Emërimi i tij në këtë post ka ribashkuar ish dydhen drejtuese të U-21 të Shqipërisë, që pas shumë rezultatesh e humbjesh katastrofike jashtë fushës u larguan për tia lenë vendin Artan Bushatit
 

·
Registered
Joined
·
68 Posts
Discussion Starter #12
ultras_inferno said:
• Fillon punë si drejtor teknik tek skuadra e Besës duke krijuar një ribashkim të ish dyshes së Kombëtares U-21

Ish trajneri i njohur i Teutës dhe i Kombëtares U-21 ka filluar punë të re. Pa shumë zhurmë, Lika do të punojë pranë ish krahut të tij të djathtë Ilir Shulku. Kjo, pasi Lika ka pranuar të jetë drejtor teknik i skuadrës kavajase. Emërimi i tij në këtë post ka ribashkuar ish dydhen drejtuese të U-21 të Shqipërisë, që pas shumë rezultatesh e humbjesh katastrofike jashtë fushës u larguan për tia lenë vendin Artan Bushatit

I dont want Lika as an assisitant, all he's done is lose :irritate:
As U-21 coach we would get killed in every game, remember we lost to Ukraine 5-0. As Teuta coach he was just as bad.You know why he left Teuta? ..... Because they lost 4-0 at home to Tirana :eekani:
Hasan Lika is just one "not lucky" coach :tongue:
 

·
Registered
Joined
·
68 Posts
Discussion Starter #13
Speaking of Lika, he and Bizhdili went to Senegal yesterday (i think) to recruit some talent for next season.
We can be a championship contender if we immprove our attack a little and add another middfielder, of course if we keep the existing squad intact that is. :tongue:
 

·
Registered
Joined
·
10,562 Posts
Besa should go for Prishtina's striker Uliks Emra. It would be a good transfer, of course if he will not sign for any other team abroad.

he's the future !
 

·
Registered
Joined
·
68 Posts
Discussion Starter #15
I read about him, i heard he's got plenty of potential.
Bizhdili has some good football minds around him, i'm sure they'll try and assemble a nice squad for next season.
 

·
Registered
Joined
·
68 Posts
Discussion Starter #17
Next week we have a big game at home against Elbasani.
Besa is the second highest scoring team in Superliga, just 1 goal less than Dinamo who leads the league in goals scored. :tongue:
 

·
Registered
Joined
·
4,568 Posts
Besa e madhe, me Hasan Liken “timonier”
Dje ne mesdite eshte prezantuar zyrtarisht, ne nje konference per shtyp, skuadra e re lavajase e sezonit 2006 2007. Sekretari i SK Beses, Ilirjan Berati, ka qene i autorizuar nga presidenti i rikthyer ne detyre, Nexhat Bizhdili, qe te komunikoje per mediat te gjitha ndryshimet. Sekretari Berati ka bere publike listen e organikes se re, duke paralajmeruar se po lind nje Bese e madhe, e cila per here te pare do te synoje ne kete sezon titullin e kampiones kombetare. Sipas sekretarit, ne kete projekt eshte perfshire edhe Bashkia, jo vetem si ortake ne Shoqerine Aksionere, por edhe si nje detyrim ndaj skuadres se qytetit me tradita. Kete e ka konfirmuar edhe vete kryebashkiaku Rrugeja. Sinjali me i mire, sikurse e kane thene te gjithe, eshte rikthimi i Bizhdilit ne krye te Beses, i cili e ka mbeshtetur financiarisht ate qe nga viti 2002, ndersa zoteron 67 per qind te aksioneve te SHA, kundrejt 33 qe i ka Bashkia. Ka qene vete Bizhdili i cili ka pohuar se rikthehet me synimin per te arritur ne sezonin e ri ate cka i mbeti peng nga kampionati i kaluar, madje, kete here objektivat do te jene akoma me ambicioze.Starti, me 12 korrik

Nen drejtimin e stafit teknik, me trajner kryesor te sapocaktuarin Hasan Lika dhe ndihmesa Perparim Daiu e Haki Arkaxhiu, stervitja e pare do te nise te merkuren padite, me 12 korrik, ne stadiumin Besa. ne ora 16.30. Grumbullimi i pare do te behet ne stadiumin Besa. Ne dhjjete ditet e para stervitjet do te vazhdojne ne plazhin e Golemit, pastaj skuadra do te niset ne Slloveni, ne periferi te qytetit Maribor, ne nje kamping me kushte te shkelqyera. Skuadra pritet te qendoje aty deri afer startit te kampionatit, duke pare dhe mundesine e zhvillimit te ndeshjeve miqesore.Te ardhurit e rinj, me shumice

Rikthehen ne skuader Herbi Fotunat,Bikolula Nana, Piko Malek Binogol, Shpetim Babaj, qe kishte shkuar te provohej ne Ukraine, Driton Krasniqi e Ymer Xhaferri, por edhe e Ismet Munishit, Ishaka Abdulla, Emiljano Veliajt, Reanto Arapit, Romeo Hamzajt. Krahas me kete grup “ishesh” bie ne sy perfshirja e Erdin Hashanit, Valon Biagores, Arben Nuhiut, Arben Zhecit nga kampionati kosovar e maqedonas. Te rejat jane ardhja nga Skenderbeu e portierit shkodran, Arjon Mustafa, dhe e nigerianit Pandog Roxher, kurse nga Dinamo, te Besa vjen futbollisti nga Mali, Ibrahim Aba Kone. Nderkaq, pritet dhe nje mesfushor me pasaporte franceze (faksi me te dhenat duhet te mberrije sot). Ndersa nga futbollistet kavajas spikat rikthimi (pas huazimit) nga Egnatia i shtatlartit te talentuar, Erand Hoxha, dhe afrimi i futbollistit te kombetares U 19, qe luan me ekipin e te rinjve te Beses, mbrojtesit Ervis Kaja.
 

·
Registered
Joined
·
10,562 Posts
Hmmm completly new team. Im suprised they are signin many players from Kosova, I wonder who's their scout or agent
 

·
Registered
Joined
·
4,568 Posts
wow there where 200 fans to see the main presentation of the squad

Lika: Besa, ndryshimet hap pas hapi

Kavaje: Rreth 200 fansa, nder me te zjarrtit e Beses, kane qene ne shkallet e stadiumit per te ndjekur prezantimin zyrtar te skuadres kavajase e te stafit te ri, njekohesisht edhe stervitjen e pare. Por, presidenti Bizhdili e ka ngjitur skuadren ne katin e dyte, ku eshte salla e mbledhjeve, dhe dalja ne fushe e lojtareve u la per sot paradite, ne ora 9.30, dhe ne seancen e dyte, pasdite, ne ora 17.00.

Prezantimi

Presidenti Bizhdili, pasi u ka uruar mireseardhjen futbollisteve dhe pjesetareve te stafit, ka deklaruar se Besa e ketij sezoni te ri do te jete teper ndryshe persa u takon pretendimeve, duke konkurruar me ambicie te medha si per kampionatin, ashtu edhe per kupen. “Ruajtja thuajse 80 per qind e grupit qe ishte kampionatin e kaluar dhe perforcimet e bera gjate ketyre diteve e qe do te vijojne, do te perbejne ate rritje te fuqise e te cilesise, per te realizuar synimet tona”, pohoi Bizhdili. Me pas, presidenti prezantoi nje nga nje pjesetaret e stafit te ri dhe organiken e futbollisteve. Ai ka sqaruar se gjate kesaj jave, deri te dielen, skuadra do te plotesohet me te gjithe lojtaret qe do te jene nen urdherat e Likes.

Trajneri

Pasi ka falenderuar presidentin per besimin qe ka treguar, Hasan Lika, trajneri i ri, ka thene se per kete Bese, qe synon te jete shume me e mire nga ajo e kampionatit te kaluar, ndryshimet do te behen hap pas hapi. “Nga neser (sot paradite) per ne, ka thene Lika, duke iu drejtuar futbollisteve, fillon “lufta”. Futbolli eshte sa i bukur, aq edhe i veshtire. Por tendosja jone do te jete maksimale. Me plotesimin e grupit edhe etapat e punes sone stervitore do te fitojne regjimin e nevojshem, ne kete periudhe para startit te kampionatit”. Trajneri sqaroi se ditet e para puna do te vijoje ne Kavaje, me pas skuadra do te shkoje per fazen e saj pergatitore ne Slloveni.

Futbollistet

Pjesa e rendesishme e boshtit te skuadres, Alban Dragusha, Ismet Munishi, Andi Lila, Emiljano Veliaj, Erdin Hashani, Taulant Guma, Erand Hoxha, Ervis Kaja, Rigers Hysko, etj., kane shprehur gatishmerine e tyre qe periudhen pergatitore ta vleresojne me seriozitetin maksimal dhe kane miratuar objektivat qe ka shpalosur presidenti. Nga sot nis edhe neshkrimi i kontratave te reja per ata qe nuk e kane perfunduar kete akt. Skuadra ne kete peridhe do te qendroje e grumbulluar ne nje rezidence te re, “Hotel Zajs”, perballe Malit te Robit.

Te huajt

Nga lista e futbollisteve te huaj, qe do te kontribuojne per Besen gjate sezonit te ri, veshtiresia me e madhe eshte per Bikoula Nanane, Piko Malek Binogol, Ibrahim Aba Konen dhe sulmuesin me pasaporte franceze, Kulu, per tecilet kerkohet viza e hyrjes, sipas rregullave te reja. Gjithsesi, drejtuesit jane te bindur se do ta zgjidhin edhe kete “siklet”, duke nderhyre prane autoriteteve perkatese.
 
1 - 20 of 42 Posts
Top