Xtratime Community banner

1 - 16 of 16 Posts

·
Registered
23,835 Posts
Discussion Starter #1
Could someone be so nice to translate this or at least give a global idea of the text?

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Arial">quote:</font><HR>Euro e visul meu"
Cristi Chivu vrea sã fie coleg de camerã cu Adi Mutu si la Ajax, nu doar la "nationalã"
04 mai 2000

Cristi Chivu, "revelatia sezonului la Ajax", cum sustine presa olandezã, nu avea cum sã lipseascã de la întîlnirea pe Internet cu suporterii "lãncierilor". "Nu e usor pentru nimeni, nu
doar pentru un român, sã se acomodeze într-o altã tarã, dar eu cred cã m-am integrat în ", si-a început Cristi discutiile pe site-ul oficial al clubului. Un singur motiv de tristete. Absenta
familiei. "Mama si sora mea sînt încã în România. M-au vãzut într-un singur meci, cel cu PSV Eindhoven. Din pãcate, n-a iesit cum as fi vrut. Am pierdut cu 3-1. Acum, mama va mai veni
în varã, dar nu va rãmîne în Olanda".
O comparatie între Universitatea Craiova si Ajax este posibilã oricînd pentru Chivu: "Universitatea e un nume în România, are o frumoasã istorie. A fost primul club din tarã calificat
în semifinalele Cupei UEFA, în 1982. Ajax e altceva. Ajax e totul. Nu am ajuns însã aici ca sã stau pe bancã, desi o lunã, la început, asa s-a întîmplat. Apoi, cînd am învãtat sistemul de
joc, n-au mai fost probleme". Necazul eliminãrilor nu l-a uitat. "Am învãtat mult din acele experiente. Încercam sã fac prea mult, ca sã impresionez, si greseam. Si arbitrii m-au luat la ochi.
La orice fault, îsi spuneau <Ãsta e Chivu> si mã trimiteau la cabine", crede pustiul, fericit cã si Lobont a semnat cu Ajax. "A fost alegerea lui, dar, probabil, am avut si eu o contributie
micã la acest transfer, am fost primul român la Ajax. Nu am dezamãgit, iar cei din conducere s-au gîndit si la alti români". "Mutu vine si el?", a întrebat un fan curios. "Deocamdatã nu stiu
nimic sigur. E prietenul meu, am stat cu el în camerã la nationala de tineret, îmi doresc sã ajungã si el aici".
Selectionata României era încã un subiect imposibil de evitat. "E visul meu sã joc la Euro. Acum am fost convocat pentru meciul cu Cipru, cred cã e un pas spre turneul final. Ar fi
extraordinar", spune el, dorind ca "nationala sã dispute cît mai multe meciuri la Euro. Poate chiar finala. Avem jucãtori foarte buni, sper ca toti sã fie în formã. Cît despre mine, as juca pe
orice post. Fundas, mijlocas, chiar si atacant. Oriunde trebuie sã dau ce-i mai bun din mine".<HR></BLOCKQUOTE>

·
Registered
6,790 Posts
Arghhh... fine:

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Arial">quote:</font><HR>"Euro2000 is my dream"

Chivu wants to be roomates with Adrian Mutu at Ajax also, not only at the national team.

He is then talking on the live chat on Ajax's official site. "It is not easy for anyone, especially for a Romanian, to settle in another country, but I think I have done well." and discussions start on the official Ajax website. One sad motive. The absence of his family. "My mom and sister are still in Romania. They saw me in a single match, the one against PSV Eindhoven. However, it didn't turn out how I would want it to. We lost 3-1. Now, my mom will come during the summer, but won't remain in Holland."

A comparison between Universitatea Craivoa and Ajax is always possible for Chivu.: "Universitatea is a house hold name in Romania, it has a beautiful history. It was the first club from Romania to qualify for the semi-finals in the UEFA Cup, in 1982. Ajax is something else. It is everything. I have not arrived here to sit on the bench for even a month, at the beggining, that's what happened. After I learned the system played by, there was no more problems." The grief of elimination (red cards) he has not forgotten. "I have learned a lot from such experiences. I was trying to do too much in order to impress, and I screwed up. And the referees put an eye on me. For every foul they would say 'This is Chivu' and they would send me off." believes the youngster, glad that Lobont has also signed with Ajax. "It was his choice to sign, but I probably had a little contriubution to this transfer. I was the first Romanian at Ajax. I haven't disappointed and therefore the leaders of this club have though of other Romanians." 'Is Mutu comign as well?' asked a curious fan. "At this time I don't know anything is for sure. He is my friend, I roomated with him when we were in the U-21 squad, I wish he could come here too."

The Romanian national team is a subject impossible to elude. "It is my dream to play at Euro2000. I was called up for the friendly with Cyprus, and I think that's a step in the right direction. It would be extraordinary." Adding Chivu, wishing that "the national team to dispute many games at Euro2000. Even the final. We have very good players, I hope they can all be in form. As for me I would play and position. Defense, midfield, and even forward. Wherever is need, I will give it all I got."

<HR></BLOCKQUOTE>

·
Registered
23,835 Posts
Discussion Starter #3
I'm so sorry for you, Eclipse. It's a translation of an interview I already knew.

·
Registered
6,790 Posts
Ok, this time I'll just review what was said.
---------------------------------------------

Headline: Chivu hit Lobont in the mouth with his head!

Then they are talking about how Chivu won the Van Basten Award. Summary of what the Van Basten award is and how Chivu scored. After Chivu won the award he was quoted saying: <BLOCKQUOTE><font size="1" face="Arial">quote:</font><HR>I don't think there is a greater feeling.<HR></BLOCKQUOTE>

Headline#2: Chivu cried when he received Van Basten Award. Chivu then describes what he did after he scored: <BLOCKQUOTE><font size="1" face="Arial">quote:</font><HR>When I saw him [Lobont], I jumped towards him. I must of flew 2 meteres in through the air, after which, I hit him in the mouth with my head unintentionally. I thought I had broken his teeth.<HR></BLOCKQUOTE>

Headline3: "Only man in Holland to get a flat tire"

Chivu talks about how him and Lobont had a flat tire after driving from a restaurant. He said jokingly that he thought this was the first flat tire in Holland in the last 10 years.

·
Registered
23,835 Posts
Discussion Starter #6
Thnx.

antrenorul=trainer
zece=ten
cred=I believe
plins=tears
cap=head
gura=mouth
cauciuc=car

My romanians lessons for today. :) Are they all correct?

·
Registered
23,835 Posts
Discussion Starter #7
Chivu i-a dat un cap in gura lui Lobont!

Internationalul roman Cristian Chivu a fost desemnat duminica seara, la finalul
partidei de campionat dintre Ajax Amsterdam si Maastricht, scor 1-0, cel mai
valoros fotbalist al "lancierilor" in acest sezon. Chivu a fost rasplatit cu trofeul
"Marco van Basten", o statueta din bronz, oferita in fiecare an unui fotbalist de la
Ajax. Banateanul a fost si autorul unicului gol al partidei de duminica, inscris in
minutul 87, si care aduce pe Ajax la un singur punct de un loc in cupele europene.
"Nu cred ca exista bucurie mai mare", marturisea Cristi, la putine momente de la
finalul intilnirii. "A fost un gol norocos, dupa ce intr-o prima faza, tot la sutul meu, un
fundas advers oprise mingea cu mina chiar pe linia portii. Ambele suturi le-am
tras cu piciorul drept, cel cu care ma urc in tramvai".

Chivu a plins cind a luat trofeul "Van Basten"

Imediat dupa reusita, Chivu s-a dus glont spre banca de rezerve pentru a-l
imbratisa pe Bogdan Lobont, rezerva si duminica. "Cind l-am vazut pe tusa, m-am
aruncat spre el. Cred ca vreo doi metri am zburat prin aer, dupa care, din inertie,
l-am lovit direct cu capul in gura. Am crezut ca i-am spart dintii", povesteste Cristi,
rizind cu gura pina la urechi. Spectatorii care au umplut tribunele de pe "ArenA"
l-au ovationat indelung pe Chivu, caruia i-au dat lacrimile in momentul in care a
primit trofeul "Marco van Basten". Tot la final, antrenorul secund Bob Haarms a
fost felicitat, o data cu retragerea sa, dupa 39 de ani petrecuti numai la Ajax.
Haarms a fost "secund" si pe vremea regretatului Stefan Kovaci, atunci cind
romanul antrena Ajaxul lui Johan Cruyff, la inceputul anilor '70. Dupa meci, Chivu si
Lobont au petrecut la o terasa din Amsterdam, impreuna cu alti coechipieri.

"Singurul om din Olanda care a facut pana"

Dupa ce s-au despartit, in drum spre casa, masina lui Chivu a facut pana de
cauciuc, resiteanul vazindu-se nevoit sa-l sune pe Lobont pentru o mina de ajutor.
"Cred ca sint singurul om din Olanda care a facut pana de cauciuc in ultimii zece
ani", era de parere Chivu. Cei doi au avut nevoie de mai bine de un sfert de ora
pentru a gasi cricul si roata de rezerva de la autoturismul Mitsubishi, aflat in
dotarea lui Cristi Chivu. (A.D.I.)

·
Registered
23,835 Posts
Discussion Starter #15
<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Arial">quote:</font><HR>Ultima sedinta de pregatire dinaintea plecarii spre Olanda, efectuata de fotbalistii lui Ienei pe stadionul "Cotroceni", s-a desfasurat in prezenta publicului. Pe arsita (in ciuda orei destul de matinale - 10.30 - la care a inceput antrenamentul), selectionerul a comandat mai intii citeva ture de teren. S-a trecut apoi la exercitii "cinci la doi", iar in final jucatorii s-au "aruncat" la mult-asteptata miuta. Emeric Ienei i-a impartit pe cei 22 de "tricolori" in doua echipe: "tinerii" si "batrinii". In cele din urma, dupa 45 de minute de disputa aprinsa, "tinerii" (in formula Prunea - Contra, Chivu, Miu, Lincar - Fl. Petre, Hildan, Maldarasanu, Catalin Munteanu - L.Rosu, Mutu) i-au invins pe "batrini" (Lobont - Dan Petrescu, Filipescu, Belodedici, Ciobotariu, Nanu - Lupescu, Gica Popescu, Hagi - Ganea, Viorel Moldovan) cu 5-3. In mare verva, Lobont a facut mai multe parade spectaculoase, savurate de cei 100 de spectatori, dar la fel de apreciate au fost si executiile lui Moldovan - autor a doua goluri - si driblingurile lui Dan Petrescu.<HR></BLOCKQUOTE>
So some spectular saves by Lobont.

1 - 16 of 16 Posts