Xtratime Community banner

1 - 20 of 31 Posts

·
Registered
Joined
·
1,290 Posts
Discussion Starter #1
УШТЕ ЕДНА ПРИКАЗНА ЗА "МАРАДОНА ОД КАРПАТИТЕ"

Хаџи - еден од најголемите Македонци!

* "Восхитувачки е да се слушнат сведочењата на неговите пријатели дека нашиот Георге Хаџи обожава да пее македонски песни на тој начин забавувајќи го поранешниот претседател на Рапид Букурешт, Пол Казан. Замислете... Хаџи, 'Македонско девојче' и две чашки ж'лта."

"Лутајќи" некаде по "интернет светот", "Македонски спорт" наиде на една интересна сторија објавена во текот на вчерашниот ден на балканскиот спортски интернет-портал "Јадран спорт", која е нова приказна за еден од најголемите фудбалери на 20. век, Георге Хаџи. Иако приказната и вистината дека Георге Хаџи е Македонец се стари повеќе од 10 години, сепак, дефинитивно интересно е да се прочита и од аголот на дописникот на "Јадран спорт", нашиот Стеван Василевски, за тоа колку всушност малку знаеме за Големите во светот кои со гордост го носат македонското во себе.

Затоа во целост ви ја пренесувам приказната на Стеван Василевски за еден од најголемите Македонци во светот...

"Во летото 2005 година, на еден фудбалски турнир во Онтарио, Канада, еден од моите соиграчи, Црногорец, ме погледна и онака ме праша: 'Стиви, знаеше ли дека Георге Хаџи е Македонец?' Бев шокиран, иако знаев нешто за таа приказна. Еден од моите омилени фудбалери е мој сонародник? Продолжувајќи со дискусијата мојата недоверба дефинитивно ја прекина еден Романец пред мене кој слушајќи за што зборуваме потврди дека Хаџи е Македонец: всушност тој факт во Романија бил многу добро познат. И, потоа изминатово лето на еден турнир на кој настапуваа турски тимови, повторно: 'Знаеш дека Хаџи е Македонец?' Цел Балкан знаеше дека Хаџи е Македонец кој се гордеел со тоа, а јас, или ние во Македонија толку малку знаеме за тоа... Овој податок постојано 'кружеше' низ мојата глава, па затоа безусловно решив да научам с$ за балканската фудбалска легенда, и еве накратко што најдов...

Георге Хаџи, роден на 5 февруари 1965 во Констанца, Романија, е син на сиромашно македонско семејство кое емигрирало во Романија од Кавала, Северна Грција, во 1932 година. Хаџи е внук на Кристијан "Хаџи" кој, за Македонците, всушност, значи човек кој го посетил 'Светото место' преку Ерусалим. Најпрво фамилијата Хаџи се сместила во мало романско село во близина на границата со Бугарија, а потоа се префрлиле во село Сачеле во близина на Констанца. Токму во тоа село Георге Хаџи, кој има и две сестри, Султана и Елена, во 1968 година ги прави и првите фудбалски чекори, и тоа главно со рачно шиени топки од страна на неговата баба Султана. На деветгодишна возраст е најмладиот во групата на фудбалери во селото Коичиу, кое е населено само од Македонци, постигнувајќи голови со вистински топки, на реално фудбалско игралиште, почнувајќи да го 'гради' своето име.

Во април 1975 година еден млад фудбалер на ФК Констанца му соопштил на неговиот тренер дека има едно момче во близина на школото кое ги 'уништува сите со својата игра'. Токму тој тренер потоа фудбалски го води Хаџи, с$ до моментот кога на препорака на министерот за млади, Нику Чаушеску, прави трансфер во Спортул од Букурешт. Потоа, талентираниот Хаџи во 1987 година се приклучува на Стеауа каде постигнува 76 гола во 97 настапи во Првата лига. Од 1990 до 1992 година, потоа, настапува во Реал Мадрид, па Бреша (1992-1994), Барселона (1994-1996) и во Галатасарај (1996 - 2001). Токму Галатасарај го одведе до титулата во Купот на УЕФА и европскиот Супер куп, а како капитен репрезентацијата на Романија во 1994 година на СП ја одведе до најголемиот нивни успех во историјата. На 36 години во 2001 година ја завршува својата фудбалска кариера, по што е тренер на Галатасарај, Бурса, Политехника...

Тоа што за нас, пак, е најинтересно колку голем Македонец е Хаџи? А, можеби за многумина изненадувачки, но навистина вистински Македонец. И покрај тоа што расте надвор од Македонија, жртвувајќи го своето оригинално семејно име и с$ останато, тој никогаш не се срами да истакне одредени елементи во неговото однесување кои потсетуваат на неговите корени, но напротив и намерно ги истакнува. И покрај тоа што неговиот македонски јазик не е одличен, иако го зборува, за нас сигурно е восхитувачки да се слушнат сведочењата на неговите пријатели дека обожавал да пее македонски песни и на тој начин да го забавува поранешниот претседател на Рапид Букурешт, Пол Казан. Замислете го Георге Хаџи, 'Марадона од Карпатите' како пее 'Македонско девојче' по две чашки испиени македонска ракија. Неверојатно!", пишува Стеван Василевски.

Василевски на крајот само потенцира уште еден момент колку Романците го величат нивниот Георге Хаџи, притоа секогаш нагласувајќи го неговото македонско потекло.

"Во 1999 година Романија ја победи Унгарија по цели 63 години пауза. И секако за тоа најзаслужен беше Георге. Сите романски медиуми тогаш величејќи ја неговата игра бараа и 'да се клонира Хаџи'. Во еден од медиумите се појави и поема за него од Адриан Паунески во која меѓудругото вели 'Синот на Македонија знае за љубовта на домот, за љубовта на нацијата... За споменот на твојот татко, твојата мајка, дојди и бори се повторно... Уште еднаш покажи колку добри Романци всушност сте вие Македонците...'", ја завршува својата топ сторија за "Јадран спорт", Василевски.

Втората жена Македонка

Во својата приказна Стевен Василевски, го забележува и фактот да втората жена на Георге Хаџи, со која и денеска е во брак и имаат две деца, е Македонка.

"Откако неговиот прв брак дојде до крајот, Хаџи се прежена со Македонката Марилена која исто така долги години живее во Романија. Во едно интервју за романски весник подоцна Георге ќе изјави дека дали поради тоа што и двајцата имаат македонско потекло но 'многу подобро комуницира со својата сопруга во вториот брак'", пишува Василевски.

Дончевски го посакуваше во репрезентацијата, но задоцни

Во 1995 година за време на учеството на еден семинар во Барселона, Шпанија, тогашниот македонски селектор Андон Дончевски го посетил и тренингот на ФК Барселона. Посетата, како што подоцна информираше Дончевски, ја искористил и за разговор со Хаџи кој во тоа време го носеше дресот на Барселона.

"Разговаравме на македонски, и самиот ми потврди дека е Македонец кој секаде го потенцира тој факт. Но за нашата репрезентација секако не може да игра затоа што веќе има многу настапи за романската. Но кога тогаш искажа желба, ако е во можност, да му помогне на македонскиот фудбал", беше тогашната изјава на Дончевски за македонските медиуми.

Не сакаше да игра против Македонија

Интересен податок е дека Георге Хаџи иако беше дел од романската репрезентација во квалификациите за СП 1998 во групата во која беше и Македонија сепак не настапи на ниту еден од двата меѓусебни натпревари.

Најпрво, за натпреварот на 14. декември во 1996 година на "Градски" (кој заврши со победа од 3:0 на Романците) информацијата беше дека Хаџи нема да игра поради повреда, и никој во тоа време не ни размислувал дека тоа можеби и не е вистина. Потоа на втората средба на 20. август 1997 година во Букурешт каде загубивме со 4:2 не беше соопштено зошто не игра. А, интересно е дека на сите останати средби во групата Хаџи настапи.


:proud: :proud: :proud: :proud: :happy: :happy:
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
“he used to sing Macedonian songs in his merry moments,” entertaining the likes of former Rapid Bucharest president Paul Cazan. Imagine, Gheorghe Hagi, “The Maradona of the Carpathians,” singing “Makedonsko devojche” after a shot or two of “rakija”! Unbelievable!

:cap:
 

·
Expecto patronum!
Joined
·
13,563 Posts
heres the story in english:

In the summer of 2005, at a Romanian soccer tournament in Kitchener, Ontario, Canada, one of my teammates, a Montenegrin, looked over to me and asked “Steve, did you know that Hagi is Macedonian?” I was in shock. One of my favourite soccer players is a compatriot? It couldn’t be true. Overhearing the discussion, one of the handful of Romanians in front of me turned around and confirmed that Hagi is Macedonian; in fact, this was something well known among Romanians. Then, this past summer, while playing soccer with a team of Turks, again: “Did you know that Hagi is Macedonian, Steve?” My head was spinning-it seemed like the whole world knew about this soccer tidbit but me! I’ve since taken it upon myself to learn more about the Balkan football legend of Gheorghe Hagi, and here’s what I’ve found…

The origins of a star
Gheorghe Hagi, born February 5, 1965 in Constanta, Romania, is the son of a poor Macedonian family which emigrated to Romania from Kavala, now Northern Greece, in 1932. Hagi is the grandson of a Christian “Hadji,” who, for the Macedonians, denoted a person who had visited the “Holy Mountain” via Jerusalem. Forced to leave their ancestral land to make room for 1.5 million Greeks from Turkey as per the 1923 Lausanne Agreement, the Hagi family first settled “Big Kaynarc,” a Romanian village close to the Bulgarian border, before transferring to Sacele, a village in the northern side of Constanta. It was there that, at the age of two, a barefooted Gheorghe Hagi began kicking around makeshift soccer balls, the first made from dried pig’s bladder, the second from grandmother Sultana’s cloth, then from horsehairs, and so on. By the age of 9, he was the youngest of a group of footballers in the Macedonian-populated village of Coiciu scoring goals with real soccer balls, on real nets, beginning to make a name for himself.

His rise to fame
In April 1975, an FC Constanta youth player took note of Hagi and advised his coach that there was a boy attending a nearby school who “destroys everyone,” leading to his mentorship of Hagi for some time. Hagi quickly became a favourite of the ruling Ceausescu’s in his university years, first joining Universitatea Craiova before his transfer to Bucharest’s Sportul Studentesc at the request of Minister of Youth Nicu Ceausescu. The talented Hagi joined childhood favourites Steaua Bucharest in 1987, scoring 76 goals in 97 first league games, eventually joining foreign sides Real Madrid, Brescia Calcio, FC Barcelona, and, last but certainly not least, Turkish giants Galatasaray. As well as leading Galatasaray to a UEFA Cup and the European Supercup, Hagi propelled Brescia to Italy’s Serie “A,” and led the Romanian national team to its best ever World Cup performance in 1994, retiring from football in 2000 at the age of 36.

How Macedonian is he, really?
How Macedonian is Hagi? Quite Macedonian, actually, and, quite frankly, surprisingly. Even though Gheorghe Hagi grew up outside of Macedonia, sacrificing his original family name and all, he still bears elements of his cultural roots. After his first marriage came to an end, Hagi remarried to a Macedonian woman by the name of Marilena, citing that it was “easier to communicate” with his current wife. And although his Macedonian is probably not perfect, it must be more than satisfactory considering remarks from peers that “he used to sing Macedonian songs in his merry moments,” entertaining the likes of former Rapid Bucharest president Paul Cazan. Imagine, Gheorghe Hagi, “The Maradona of the Carpathians,” singing “Makedonsko devojche” after a shot or two of “rakija”! Unbelievable!

“We should clone Hagi!”
In 1999, Romania defeated Hungary for the first time in 63 years, leading everyone in Bucharest and beyond to proclaim Hagi be cloned! I wouldn’t mind one bit, although I think it might be unfair to other clubs (unless they give Macedonia 20 Hagis for the national and reserve squad, then we would have a deal). While it might be difficult to fully encapsulate the genius of Gheorghe Hagi, son of Macedonia, a poem written on the occasion of the Hungarian triumph by Adrian Paunescu says it best:

“Love of home, love of nation
Does not let you stay in your place
Forget about the bad
Return home, serve your nation
Even if your decision of not playing
Lies on disaster and response
For our country and yourself
Your duty is to be the best
Even if dreams have called for this way
You can’t live alone
When you don’t have anywhere to go
Now our red, yellow and blue flag
Needs you as a soldier
For the memories of your mother and father
Come back and fight again
One more time show us
How good Romanians
You Macedonians are
Let’s feel the happiness of your return with you…”
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Знаеш дека Хаџи е Македонец?' Цел Балкан знаеше дека Хаџи е Македонец кој се гордеел со тоа
Hagi legendo! :thumbsup: :proud:
 

·
Registered
Joined
·
8,892 Posts
Now when my Romanian friends always mention Hagi I can tell them the only reason he's good coz he's Macedonian. :shades:
 

·
Registered
Joined
·
75 Posts
I zatoa nie Makedonci nema da propadneme kako narod oti kaj i da sme gordi sem sto sme Makedonci!!!

Off post :D
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Makedonce_SLO said:
I zatoa nie Makedonci nema da propadneme kako narod oti kaj i da sme gordi sem sto sme Makedonci!!!

Off post :D
Ne znam dali ja pratish radio emisijata hihiriku :) non stop pravat ironia so nashiot patriotizam

eden citat
"Site ja sakame makedonija, zato ushte malce segde ke ima makedonci osven vo makedonija" :D
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Hagi wos on topp 1994, playd some unbelievable games. Game against Colombia and Usa wos pure Hagi show..

Romania dominated against Sweden in the Q final but sweden hade the luck on there side and won the game on penaltys... Sweden scord with one player less in the Xtra time...
 

·
Registered
Joined
·
1,290 Posts
Discussion Starter #13
Naum said:
Hagi wos on topp 1994, playd some unbelievable games. Game against Colombia and Usa wos pure Hagi show..

Romania dominated against Sweden in the Q final but sweden hade the luck on there side and won the game on penaltys... Sweden scord with one player less in the Xtra time...
I remeber on that world cup, Romania has excellen team, Hagi, Dan Petrescu, Ilie, Moldovan, Bogdan Stelea, Marius Lacatus. I support Romania on that world cup. And Bulgaria were great, Stoichkov, Nasko Sirakov, Jordan Lechkov was excellent player
 

·
Registered
Joined
·
79,607 Posts
Solun said:
I remeber on that world cup, Romania has excellen team, Hagi, Dan Petrescu, Ilie, Moldovan, Bogdan Stelea, Marius Lacatus. I support Romania on that world cup.
Me too :thumbsup:
My fave players who played for Romania.

László Brosovszki
Gyula Bodola
István Dobay
Lajos Bonyhádi
József Petchovschi
László Bölöni
Tibor Selymes

Best coach - Imre Jenei :star:

:)
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
HajdukSplit said:
what happened in 98 though? they still haven't recovered from that. they lost to first-timers :eek: :howler:
Croatia hade luck in this game, i remember that game very well and this wos most likely the worst show by Romania during this golden generation... Everybady playd one of the poorest games in the career , the haircolour did have wrong effect...

Croatia playd good football during this WC a part from this game where bothe teams playd a level C match..
 

·
Registered
Joined
·
69,811 Posts
HajdukSplit said:
what happened in 98 though? they still haven't recovered from that. they lost to first-timers :eek: :howler:
Romania lost with a very good Croatia. That´s not a sin, but that game was horrible. Both Romania and Croatia played badly that day and the only goal came from a stupid penalty.

Romania recovered from that, to be honest the Euro2000 showed a very good Romania again and they eliminated Germany and England.
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Solun said:
I remeber on that world cup, Romania has excellen team, Hagi, Dan Petrescu, Ilie, Moldovan, Bogdan Stelea, Marius Lacatus. I support Romania on that world cup. And Bulgaria were great, Stoichkov, Nasko Sirakov, Jordan Lechkov was excellent player
Dont forgett Belodedici :thumbsup: the elegant defender and Popescu.. Moldovan is still active, play for Rapid Bukaresti.

Most of this players playd against Macedonia on Gratski, Macedonia playd some wonderful soccer, how the scoreline could end like it did its a mistory :rollani: Dejvi Glaveski did miss many bigg chances during the first 45 min... I have the game on VHS, my father gott the video from his brother and then i did steal the video from him :pp
 
1 - 20 of 31 Posts
Top