Xtratime Community banner
1 - 8 of 8 Posts

·
Registered
Joined
·
14,901 Posts
Discussion Starter · #1 ·
OK, I start.

Yesterday was friendly Hutnik Krakow - Górnik Zabrze 0:2. Goals for Górnik by Ugochukwu (20. minute) and Wojciech Okiończyc (72. minute)


Górnik Zabrze: Piotr Lech (46 Bartosz Białkowski) - Felipe Andrade Félix (60 Zbigniew Szurka), Diego Alessandro Rambo, Michał Karwan, Paweł Wojciechowski (70 Arkadiusz Bartnikowski) - Marcin Siedlarz (60 Rafał Majecki), Krzysztof Bukalski (46 Sebastian Iwanicki), Ulisses Souza Jorge (46 Robert Drąg), Piotr Brożek (46 Kamil Król) - Ugochukwu Michael Enyinnaya "Hugo" (60 Wojciech Okińczyc), Arkadiusz Aleksander (46 João Paulo Heidemann).
 

·
Registered
Joined
·
14,901 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Górnik Zabrze - Cracovia 1:0
Chałbiński 55'

Polish Cup
Górnik Zabrze - Legia Warsaw 2:1 (2:3 pens)
 

·
Registered
Joined
·
14,901 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Górnik Zabrze - Zagłębie Lubin 1:0
Marcel Licka 11'

In first 10 minutes Zagłębie had several chances, but after that Górnik was a better team. Licka and Brożek had fantastic chances to score.
 

·
Registered
Joined
·
14,901 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Górnik Zabrze lost fatal to Górnik Łęczna 0-3 in home match. :thmbdown:
 

·
Registered
Joined
·
14,901 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Brazilian player Fabio Gomes is on tests in Górnik Zabrze. He is a player of Czech club FC Zlin.

from 90minut.pl:

Na treningu Górnika Zabrze pojawił się nowy piłkarz z Brazylii, Luis Fábio Gomes, który ostatnio występował w FK Zlín. O możliwym transferze tego zawodnika informowaliśmy już zimą, wtedy jednak działaczom Górnika nie udało się dopełnić wszystkich formalności.

Teraz 30-letni napastnik z Brazylii będzie uczestniczyć w zajęciach zabrzańskiej drużyny, a szkoleniowcy zdecydują, czy przyda się Górnikowi na przyszły sezon. Byłby szóstym - po Hernanim, Felipe, Rambo, João Paulo i Ulissesie - Brazylijczykiem w obecnej kadrze Górnika.
 

·
Registered
Joined
·
14,901 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Corruption in Górnik Zabrze ? President of city Zabrze has objections to Marek Koźmiński, owner of Górnik.

Prezydent Zabrza stawia poważne zarzuty właścicielowi Górnika Markowi Koźmińskiemu: niska wiarygodność klubu, nieprawidłowości przy zakupie akcji i manipulowanie mediami.

Niedawno informowaliśmy o przygotowywanym przez Urząd Miejski w Zabrzu specjalnym oświadczeniu na temat Górnika Zabrze i jego właściciela. To odpowiedź prezydenta na oficjalne pytanie radnego Borysa Budki i jego wątpliwości związanych z funkcjonowaniem klubu. - Jestem za tym, by wspomagać Górnika, gdyż jest on wizytówką miasta. Ale nigdy nie zgodzę się z tym, co próbowano zrobić - nie wkładając ani złotówki, próbowano przejąć większościowy pakiet akcji. Stąd mój apel do prezydenta, by wyjaśnił wszystko. Jestem też za tym, by bardziej - poprzez MOSiR - zaangażować się w ten klub. Ale na czystych zasadach - komentował radny klubu Platformy Obywatelskiej i Unii Wolności.

Oświadczenie prezydenta otrzymaliśmy wczoraj. Z tekstu wynika, że dalsza współpraca między Górnikiem i gminą jest obecnie niemożliwa. Poniżej pełny tekst oświadczenia

Oświadczenie

Mając na uwadze wypowiedzi prasowe panów Zbigniewa i Marka Koźmińskich, którzy dezinformują opinię publiczną, podając nieprawdziwe informacje na temat zaangażowania miasta Zabrze w pomoc klubowi Górnik Zabrze, pragnę oświadczyć, że:

1. Nieprawdą jest jakoby Gmina Zabrze nie wspierała - także finansowo - działalności klubu, bowiem w roku 2004 MOSiR sp. z o.o., czyli spółka należąca do Gminy, wydatkowała kwotę 1 mln 132 tys. zł na koszty związane z utrzymaniem stadionu przy ulicy Roosevelta. Jednocześnie prywatna spółka akcyjna Górnik Zabrze jest winna miejskiej spółce MOSiR kwotę ponad 290 tys. zł z tytułu nierozliczonej pożyczki i niezapłaconych faktur. Warto dodać, że do gminnej kasy nie wpływają jakiekolwiek pożytki z tytułu dzierżawy stadionu przy ulicy Roosevelta.

2. Nieuzasadnione jest oczekiwanie od prezydenta działań, których celem miałoby być umorzenie długu Górnika Zabrze wobec KS Gwarek Zabrze, bowiem oba kluby są w pełni niezależne i pamiętać muszą, że działalność rynkowa to nie tylko zyski, ale również zobowiązania.

3. Przy całym szacunku dla tradycji, dorobku i marki klubu nie ulega wątpliwości fakt, że jest on prywatną spółką akcyjną, do działalności której, zgodnie z prawem, Gmina nie może przekazywać publicznych pieniędzy na finansowanie bieżącej działalności. Pomimo wielokrotnych wyjaśnień tej kwestii, panowie Koźmińscy domagają się na łamach prasy bliżej nieokreślonej pomocy, niejako zapominając o pomocy udzielanej w postaci bieżącego utrzymania stadionu i obiektów, z których korzysta Górnik Zabrze.

4. Marek Koźmiński w wypowiedziach prasowych twierdzi, że w klub "zainwestował za dużo". Z powszechnie dostępnych dokumentów wynika, że nie doszło do podwyższenia kapitału zakładowego spółki, do czego Marek Koźmiński zobowiązał się pisemnie 22 grudnia 2003 roku. Jeżeli pan Marek Koźmiński posiada akcje Górnika Zabrze, to nabył je w obrocie wtórnym, a zatem nie zainwestował pieniędzy bezpośrednio w klub, ale przekazał je poprzedniemu właścicielowi tych akcji. Co więcej - jeśli ta operacja doszła do skutku, to miała miejsce w II połowie 2004 roku. W związku z tym Marek Koźmiński do tego czasu nie był właścicielem klubu, a taką swą rolę prezentował w mediach.

5. Zarzucanie miastu, że wycofało się z pomysłu zakupu akcji klubu, jest kolejną próbą manipulacji medialnej, bowiem oferowane akcje po weryfikacji okazały się być zastawionymi na rzecz ZUS-u i Urzędu Skarbowego. Zważywszy na fakt, że transakcja miała być realizowana z pieniędzy publicznych, jedynym rozwiązaniem, które nie naraziło Gminy na spłacanie długów i zarzut niegospodarności ze strony organów kontroli, było zrezygnowanie z chybionej transakcji.

6. Kolejne zarzuty ze strony Marka Koźmińskiego dotyczą spotkania prezydenta z biznesmenami w sprawie pozyskania reklamodawców dla klubu. W wywiadzie dla "Dziennika Zachodniego" Marek Koźmiński uznał spotkanie za "Przelanie czary goryczy". Dziwić może to stwierdzenie, bo pomysł spotkania wypłynął podczas wspólnych rozmów prezydenta i Zbigniewa Koźmińskiego. To wówczas ustalono, że prezes nie będzie brał udziału w spotkaniu z biznesmenami, wysyłając tam swego przedstawiciela do spraw marketingu. Jak potwierdzają uczestnicy spotkania, to mała skuteczność marketingu klubu jest jedną z przyczyn problemów z pozyskaniem reklamodawców.

7. Niską wiarygodność klubu, której przeczą panowie Koźmińscy, potwierdza analiza akt rejestrowych spółki w Sądzie Rejestrowym KRS w Gliwicach, z których wynika, że spółka przez dwa lata próbowała podwyższyć kapitał zakładowy, do czego jednak ostatecznie nie doszło. Wątpliwości wzbudza także skład akcjonariatu spółki i osoba podająca się za inwestora. Niewątpliwie w obecnej sytuacji zarząd Spółki powinien się skoncentrować na uporządkowaniu spraw wewnętrznych spółki - to jest kwestii prawnych, organizacyjnych i finansowych. Wydaje się, że jest to warunek konieczny, by biznesmeni byli zainteresowani inwestowaniem w klub lub też reklamowaniem się na jego obiektach. Podobne jest stanowisko Gminy, która z racji tego, że dysponuje publicznym majątkiem, nie ma możliwości finansowego wspierania prywatnego klubu. W jej interesie nie leży także zacieśnianie współpracy z prywatną spółką, której stan prawny, finansowy i organizacyjny budzi wątpliwości. Swoisty szantaż, jakim w mediach posługuje się Marek Koźmiński, który grozi odejściem z Zabrza, jest irracjonalny i dlatego też odwołuje się on do niezorientowanej w stanie faktycznym opinii publicznej.

Miastu i samemu prezydentowi zależy na klubie i jego dobrych wynikach, jednak pomoc klubowi, która leży w możliwościach prawnych i finansowych Gminy, nie może być poddawana ustawicznej, nieuzasadnionej krytyce przez osoby, które swymi działaniami zaprzeczają prezentowanej w mediach postawie filantropów i bezinteresownych miłośników piłki nożnej.

Jerzy Gołubowicz, prezydent Zabrza

Borys Budka wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Zabrzu

- Konsekwencją pisma prezydenta powinno być zainteresowanie sprawą prokuratury. Powinno się zbadać, czy doszło do działania na szkodę klubu albo przy zakupie akcji na szkodę firmy Polind. W oświadczeniu prezydenta wyraźnie mi brakuje poruszenia sprawy nabycia akcji. W dokumentach w KRS znajduje się umowa cesji wierzytelności, na mocy której pan Marek Koźmiński przejmuje od Polindu SA kwotę przeszło 1,7 mln zł w zamian za 50 proc. praw do reklam na stadionie Górnika. Nie wykłada więc złotówki! To tak, jakby kupować czyjeś mieszkanie i zapłacić za nie meblami właściciela!

Marek Koźmiński właściciel Górnika Zabrze

- Uważam, że postępuję uczciwie, jestem ofiarą niesprawiedliwej akcji ze strony miasta. Gmina wyraźnie mnie nie chce, przyjmuję to do wiadomości. W najbliższych tygodniach zdecyduję, czy nadal będę inwestować w Górnika. Nie chcę się spakować w karton i uciekać. Chcę zostać w Zabrzu. Ale między chcieć a móc jest wielka rzeka. Pytanie, jak tę rzekę przepłynąć...
 

·
Registered
Joined
·
805 Posts
Shouldn't we post such news in "Liga Polska" thread instead? I mean, there are no Górnik fans here as far as I know... It's going to be quite a mess if we start to make separate threads for the news about every single team of Ekstraklasa...
 

·
Registered
Joined
·
14,901 Posts
Discussion Starter · #8 ·
maior said:
Shouldn't we post such news in "Liga Polska" thread instead? I mean, there are no Górnik fans here as far as I know... It's going to be quite a mess if we start to make separate threads for the news about every single team of Ekstraklasa...
I made this thread because I think Górnik deserve for this, great team with tradition :cool:
 
1 - 8 of 8 Posts
Top