Xtratime Community banner
1 - 20 of 20 Posts

·
Registered
Joined
·
10,562 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Skuadra e Milanit dotë mbërrijë në Shqipëri më 14 tetor dhe do të luajë një ndeshje miqësore kundër Tiranës.Lajmin e kanë konfirmuar burime pranë zyrës për shtyp të Milanit dhe gjithashtu, burime pranë kompanisë së karburanteve “Taçi Oil”.

Drejtuesit e kësaj të fundit janë organizatorët e kësaj ndeshjeje dhe pas bisedimesh të gjata me krerët e klubit italian, kanë arritur një marrëveshje për të sjellë skuadrën kuqezi në Shqipëri. Skuadra e Milanit ka shumë fansa në Shqipëri dhe është folur prej kohësh se klubi me më shumë tituj në botë mund të ‘zbarkonte’ një ditë në Tiranë, por kjo nuk kishte ndodhur deri tani.Yjet

Është e sigurt se në Tiranë do të vijë skuadra e parë e Milanit dhe të pranishëm do të jenë shumë nga yjet e saj.

Mund të mungojnë disa nga lojtarët që aktivizohen me Kombëtaret e tyre, por gjithsesi do të ketë shumë futbollistë të njohur dhe një ndër ta pritet të jetë kapiteni legjendar i kuqezinjve, Paolo Maldini, i cili nuk luan më me përfaqësuesen italiane.

Nuk përjashtohet gjithashtu, mundësia që të jenë të pranishëm edhe yjet brazilianë si Kaka e Ronaldinjo, por prezenca e tyre ende nuk konfirmohet për shkak se përfaqësuesja e ‘seleçaos’ do të jetë e impenjuar në ndeshje eliminatore të Botërorit 2010 nga data 11 deri në 15 tetor. Megjithatë, burime pranë kompanisë “Taçi Oil” që po merret me organizimin e kësaj ndeshjeje, bënë të ditur për “Panorama Sport” se tashmë është nënshkruar një kontratë me klubin e Milanit dhe është 100 për qind e sigurt se ndeshja do të luhet më 14 tetor në stadiumin kombëtar “Qemal Stafa”. Mësohet se me shumë mundësi,

skuadra shqiptare që do të luajë kundër Milanit do të jetë Tirana, por kjo do të vendoset përfundimisht sot. Parimisht është arritur një akord me drejtuesit e bardhebluve, por sot pritet zyrtarizimi i tij.Galiani

I pranishëm në stadium ditën e ndeshjes që do të luhet në Tiranë do të jetë edhe

zv/presidenti i Milanit, Adriano Galiani. Burime pranë “Taçi Oil” bënë të ditur se ka

qenë vetë drejtuesi i lartë I klubit kuqezi, ai që ka kërkuar të ndjekë skuadrën në Shqipëri. Mësohet gjithashtu se, përgatitjet për këtë ndeshje nga organizatorët e “Taçi Oil” do të fillojnë që sot. Ka qenë presidenti i kësaj kompanie, Rezart Taçi, ai që e ka bindur presidentin e Milanit, Silvio Berluskoni, që të mund të lejojë ekipin e tij të zhvillojë një ndeshje miqësore në Tiranë.


I hope plans dont change and I finally get to see Milan live :proud: Who's Taqi Oil anyways ? Are they that close to Milan board that can actually arrange this friendly :eek:
 

·
Registered
Joined
·
998 Posts
I hope that this time it's true !!! It's not the first time that in the Albanian papers they are talking about international friendlies like Elbasani - Barcelona some years ago ...

Taqi Oil, in cooperation with AC Milan, organized last June in Tirana the "Milan Junior Camp". It was the first time ever that it was holded in Albania. Even Daniele Massaro went to Albania in order to coach the Albanian talents.

For more informations :

The first Milan Junior Camp is presented in Albania

Daniele Massaro: “A great opportunity for the Albanian players to show off their talent and to wear A.C.Milan’s jersey”

Tirana, March 26th, 2008 - The most titled club in the world has chosen Tirana to hold its Milan Junior Camp, namely a football stage meant for boys and girls between 8 and 16 years old who want to learn the secrets of the game directly from trainers selected by the A.C. Milan youth sector.

The Milan Junior Camp will be held from 30th June to 4th July 2008 in three different locations: most of the activities will take place between the “Selman Stermasi” Stadium and the FC Dinamo Tirana Stadium and training centre, while the final event will take place at “Qemal Stafa” stadium.

http://www.acmilan.com/InfoPage.aspx?id=64238
This sport and fun experience for youngsters will consist in a week of technical and athletic training, beside precious tactical teachings. Thanks to the effort of the sponsors involved, the Milan Junior Camp in Tirana will be completely free of charge for the attending kids.

For over a century, A.C. Milan has been synonymous with football, entertainment, excitement, and success: the "Rossoneri" team leads the world in the number of international trophies it can boast and for the second year in a row has been ranked by FIFA the first football club in the world. Since its foundation in 1899, AC Milan has won 17 Italian league championships, 7 Champions’ League, 4 Intercontinental cups, 5 European Supercups, 5 Italian Supercups, 5 Italia Cup, and 2 Cup Winners’ cups. Moreover, the last Champions League Cup, won in Athens in last May was exposed during the press conference.

The inaugural press conference saw the special attendance of Mr. Daniele Massaro, a former champion with Milan and the national Italian football team, now the Public Relations Director, of Mrs. Francesca Pietra, A.C. Milan Responsible for Milan Junior Camp, e Mrs. Francesca Scarpa, A.C. Milan Marketing Manager, who both flew in from Italy for this important occasion.

"We are here today in Albania because we strongly believe in this country's potential in the world of football. The young people who will be attending the Milan Junior Camp will get the opportunity to train using the methods of A.C. Milan's official technical staff," stated Daniele Massaro. "If we note some kids with particular talent during the event, we will follow them carefully, offering them the opportunity to join the big family of the Rossoneri. I’m particularly glad that we will now be also in Albania, where Italian Serie A, is the most followed European league.” concluded the footballer, who was Milan's highest goal scorer in the 1994 Champions League.

Mrs. Francesca Pietra, Responsible for Milan Junior Camp "Our philosophy is to cultivate talented kids in their own country, helping them grow through the instructions and the tactical discipline provided by our trainers. This year a huge 15,000 boys and girls will take part in the Milan Junior Camps held in 37 countries all over the world. This is a result we are very proud of."

"There's no selection of any kind. We want to give all kids the opportunity to wear the colours of A.C. Milan," confirmed Mr. Marco Schembri, GM of World Camp, the Italian company that organized the event. The best three kids selected at the Milan Junior Camp in Tirana will be invited to come to Milan and show off their talent.

Mr. Rezart Taci, GM of TACI OIL INTERNATIONAL, which is the main sponsor of the event: “It is very important for a young company like Taci Oil international to be active in everything helps our country to grow and this occasion with AC Milan is an important reason for us to give a dream to the Albanian youth generation.”

Mr. Lorenzo Roncari, ABA Bank CEO: “We are proud that ABA and Intesa Sanpaolo were able to introduce the Milan Junior Camp organizers to the right partners in Albania and together we can see today the A.C. Milan dream become a reality for the Albanian children”.

A.C. Milan is willing to thank His Excellency Saba d’Elia the Italian ambassador in Tirana, Mrs. Liri Berisha, President of the Albanian Children Foundation “Domenick Scaglione”, TACI OIL INTERNATIONAL, AMC, ABA BANK, Sheraton Tirana Hotel and Towers, FC Dinamo Tirana, Top Channel for backing this initiative.
 

·
Registered
Joined
·
13,407 Posts
wow. i hope it's true and that some players come at least
Bonera, Emerson, Pato, Borriello, Maldini, Favalli, Inzaghi, Seedorf and maybe Nesta if he recovers. The rest are all in International duty.
 

·
Registered
Joined
·
13,407 Posts
No, Top Channel (who are the most reliable) confirmed it on their sports show last Monday.
 

·
Registered
Joined
·
13,407 Posts
I just hope Tirana get's drunk from this victory:drunk:. Ec Dinamo
 
1 - 20 of 20 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top