Xtratime Community banner

1 - 20 of 124 Posts

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #1На 22.Август со Нигерија на Градски

Финишираат преговорите со една од најдобрите фудбалски селекции од Африка, Нигерија да гостува на 22. Август во Скопје на Градски. Според информациите од Стручниот штаб нигеријците кои ги предводи германецот Берти Фогтс дале зелено светло за оваа средба и се очекува во текот на викендов и дефинитивна потврда за нивното гостување. Овој натпревар е по барање на селекторот Сречко Катанец во рамките на подготовките за претстојните квалификациски дуели за ЕП со Русија и Естонија.

http://www.ffm.com.mk/mak/vest.asp?id=1637


Finally we got a friendly and a perfect game against one of the best teams in Africa. This is also a great time to end the curse of Gradski!
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #2
Their last 5 matches:

vs Ghana 6/ 2/07 @ London, ENG 1-4 L
vs Uganda 24/ 3/07 @ Abeokuta, NGR 1-0 W
vs Kenya 27/ 5/07 @ Nairobi, KEN 1-0 W
vs Uganda 2/ 6/07 @ Kampala, UGA 1-2 L
vs Niger Republic 18/ 6/07 @ Niamey, NIG 3-1 WThe last European team they played was Romania and they lost 3-0.
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #6
Harry Potter said:
cekaj sea, neli 76549759869876 reprezentacii odbivme da ni gostuvaat bidejki trebali Holandija U-21 da igra na Gradski toa vreme? od kaj sea najdoa mesto za gostuvanje?
Mladincite ke igrat na stadionot Boris Trajkovski. ;)


Истиот ден на стадионот Борис Трајковски младите селекции на Македонија и Холандија ќе го одиграат својот квалификациски дуел за ЕП за фудбалери до 21 год.
http://www.ffm.com.mk/mak/vest.asp?id=1637
 

·
Banned
Joined
·
119 Posts
Deneska ke se znaat fudbalerite za test sredbata. "Katanec go polni spisokot za Nigerija" Ekspresno e dogovorena prijatelskata sredba so Nigerija koja idnata sreda ke se odigra na "Gradski",so pocetok od 20 casot.Strucniot stab e mobiliziran na najvisoko nivo zatoa sto se mora da bide brzo.Vo tekot na denesniot den od kancelarijata na FFM pocnuvaat da se prakaat izvestuvanja do internacionalcite
 

·
Banned
Joined
·
119 Posts
...Na koi Katanec ke smeta za testot koj ke bide eden vid proverka na nacionalniot tim pred kfalifkaciskite dueli so Rusija i Estonija na pocetokot na septemvri.Terminot 22 avgust e pretrupan zatoa sto pred sredbata so Nigerija od 17h na stadionot Boris Trajkovski se igra duelot Makedonija-Holandija za fudbaleri do 21 godina.
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #12
jovana_gorce said:
Deneska ke se znaat fudbalerite za test sredbata. "Katanec go polni spisokot za Nigerija" Ekspresno e dogovorena prijatelskata sredba so Nigerija koja idnata sreda ke se odigra na "Gradski",so pocetok od 20 casot.Strucniot stab e mobiliziran na najvisoko nivo zatoa sto se mora da bide brzo.Vo tekot na denesniot den od kancelarijata na FFM pocnuvaat da se prakaat izvestuvanja do internacionalcite
He better not call up Maznov! :fero:


ps-Ristic should be in the starting lineup.
 

·
Registered
Joined
·
413 Posts
Ambis said:
He better not call up Maznov!
Yeah. I hate that jerk ! :D
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #17
ПОТВРДЕН ТЕСТОТ НА МАКЕДОНИЈА СО НИГЕРИЈА ВО СКОПЈЕ

Орлите со Мартинс ќе слетаат на Градски

Дефинитивно најдобрите фудбалери на Македонија на 22 август во Скопје ќе одиграат пријателски натпревар со една од водечките екипи од Африка, селекцијата на Нигерија. Потврда за ова стигна од агенцијата Спорт фајф со која Фудбалската федерација на Македонија имаше интензивни преговори овој викенд. ФФМ за дуелот само ќе ги подмири сместувањето во хотелот и локалниот трансфер на Нигеријците, кои најавија дека во Скопје ќе допатуваа во најсилен состав со играчите кои настапуваат во странство. Тоа значи дека љубителите на фудбалот во Македонија ќе имаат можност во живо за прв пат да ја видат првата ѕвезда на репрезентацијата, напаѓачот на англискиот Њукасл Обафеми Мартинс, поранешниот соиграч на Горан Пандев во младиот тим на Интер, како и Оби Микел (Челзи), Јакубу (Мидлсбро) и други. За овој тест и селекторот Сречко Катанец ќе смета на најдобрите македонски репрезентативци, меѓу кои ќе недостасува само повредениот и неодамна опериран Роберт Петров. "Деталите за контролата со Нигерија на Градскиот стадион ќе ги договораме од понеделник, вели Вујадин Станојковиќ, првиот помошник на Катанец, кој најави дека списокот на репрезентативците може да биде објавен денеска или наредниве денови. Големите напори што беа вложувани за пронаоѓање на спаринг-партнер за терминот во календарот на ФИФА за репрезентативни настапи на крајот, сепак, вродија со плод, бидејќи во еден момент беа загубени сите надежи дека на 22 август ќе играме пријателска средба. Со гостувањето на Нигерија во Скопје се остварија желбите на селекторот Катанец и неговите соработници "црвено-жолтите" да имаат силен противник во летниов период со што ќе се продолжи континуитетот на работа. Средбата со популарните "орли", е посебно добродојдено пред Македонија да ги продолжи настапите во квалификаците за ЕП 2008, каде во групата "Е" ја очекуваат гостувањето против Русија на 8 септември, а четири дена подоцна треба да ја нагостат Естонија. Нигерија, чиј селектор моменто е прославениот германски репрезентативец Берти Фогтс, е една од најдобрите репрезентации на Црниот континент, која на ранг-листата на ФИФА за јули е на 25. место и од неа подобропласиран е само Камерун кој е 15-ти. "Орлите" зад себе имаат забележано три настапи на светските првенства во 1994, 1998 и 2002 година, двапати се победници на Африканскиот куп (1980 и 1994), а триумфирале и на фудбалскиот турнир на Олимпискитре игри 1996 г.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=9134672D584EE44DABF3AB9977ECB2E2


Nigeria are coming with their A team and the match will start at 20h.
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #20


Балдовалиев во тимот на Катанец

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Сречко Катанец денеска го соопшти списокот на играчи за пријателскиот натпревар со Нигерија што ќе се одигра на Градскиот стадион во Скопје на 22. Август со почеток во 20ч.

ГОЛМАНИ:
1.МИЛОШЕВСКИ ПЕТАР 06.12.1973 ЕНОЗИС НЕОН КИПАР
2. ГЕОРГИЕВСКИ ЈОРДЕ 28.06.1987 ФК ВАРДАР

ОДБРАНА:
3 СЕДЛОСКИ ГОЦЕ 10.04.1974 МАТЕРСБУРГ АВСТРИЈА
4 МИТРЕВСКИ ИГОР 19.02.1979Г. ЕНЕРЏИ КОТБУС
5 НОВЕВСКИ НИКОЛЧЕ 26.04.1978 МАЈНЦ ГЕРМАНИЈА
6 ВАСОСКИ АЛЕКСАНДАР 21.11.1979 АЈНТРАХТ ФРАНКФУРТ
7 ГРНЧАРОВ БОБАН 12.08.1982 ГЕНТ БЕЛГИЈА
8. МИТРЕВСКИ АЛЕКСАНДАР 20.05. 1984 КЕЛН.

СРЕДЕН РЕД:
9 ЛАЗАРЕВСКИ ВЛАДЕ 09.06.1983 ГРОЦЛИН ПОЛСКА
10 ШУМУЛИКОСКИ ВЕЛИЧЕ 24.04.1981 БУРСА СПОР ТУРЦИЈА
11 ТАСЕВСКИ ДАРКО 20.05.1984 МЕТАЛУРГ.З УКРАИНА
12 ПОПОВ ГОРАН 02.10.1984 ЕГАЛОЕ
13 ГРОЗДАНОСКИ ВЛАТКО 30.01.1983 ОМОНИЈА КИПАР
14 ПОЛОЖАНИ АРТИМ 25.06.1982 МАКЕДОНИЈА Г.П

НАПАД:
15 ПАНДЕВ ГОРАН 27.07.1983 ЛАЦИО ИТАЛИЈА
16 МАЗНОВ ГОРАН 22.04.1981 ТОМСК РУСИЈА
17. БАЛДОВАЛИЕВ ЗОРАН 04.03.1983 ЛОКОМОТИВ СОФИЈА
18. СТОЈКОВ АЦО 29.04.1983 ДЕБРЕЦИН УНГАРИЈА

Собирот на репрезентативците е на 20. АВГУСТ ВО 13.30 ВО х.АЛЕКСАНДАР ПАЛАС.

http://www.ffm.com.mk/mak/vest.asp?id=1642

Maznov again! :scream: Still no call up for Sikov and where is Slavkovski??? this was a perfect game for him to make his debut and yet nothing again.


Без Ристиќ против Нигерија

Стевица Ристиќ, голгетерот на корејскиот тим Чонбук Моторс, ќе го пресконе пријателскиот меч на националниот тим со селекцијата на Нигерија. Проблем за Ристиќ е далечината и долгиот пат па затоа тој ќе биде ставен на располагање за квалификациските средби со Русија и Естонија. Селекторот Катанец денеска и официјално ќе го обелодени списокот на кој ќе го нема и оперираниот Роберт Петров од бугарскиот тим ЦСКА Софија, но затоа, пак, се враќа капитенот Гоце Седлоски. Педводникот на националниот тим како и досега така и сега без експерименти и без нови фудбалери. И покрај тоа што во минатото се појавија многу дупки, а имавме и серија од слаби резултати на неговот список ќе нема ништо ново. Најверојатно пак без Демири и пак без класичен лев бек. Истри проблеми, исти фудбалери со тоа што некои имаа подолги паузи поради повреди како Илчо Наумоски, Аце Митрески, Мирослав Вајс.
Too bad cause he should have been starting IMO.
 
1 - 20 of 124 Posts
Top