Xtratime Community banner

1 - 20 of 221 Posts

·
Expecto patronum!
Joined
·
13,563 Posts
Discussion Starter #2
ФФМ со лиценца за квалитет
9.3.2005

Фудбалска Федерација на Македонија и официјално го доби сертификатот за квалитет од Societe Generale de Surveillance(SGS) , лидер за контрола во сертификациската индустрија.
Целта на сертификатот е да осигура конзинстентност и еднаков третман кој ќе се применува од давателите на лиценца за клубовите.
Доделувањето на сертификатот обезбедува сигурност дека УЕФА клубската лиценцна шема е еднаква за сите фудбалски асоцијации и дека клубовите довиваат еднаков третман во процесот на лиценцирање.
Сертификатот е со важност од три години во период од 2004 до 2007 година.

Breeeeeeeeeeeeeee... i diploma im dale!
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Erreway said:
ФФМ со лиценца за квалитет
9.3.2005

Фудбалска Федерација на Македонија и официјално го доби сертификатот за квалитет од Societe Generale de Surveillance(SGS) , лидер за контрола во сертификациската индустрија.
Целта на сертификатот е да осигура конзинстентност и еднаков третман кој ќе се применува од давателите на лиценца за клубовите.
Доделувањето на сертификатот обезбедува сигурност дека УЕФА клубската лиценцна шема е еднаква за сите фудбалски асоцијации и дека клубовите довиваат еднаков третман во процесот на лиценцирање.
Сертификатот е со важност од три години во период од 2004 до 2007 година.

Breeeeeeeeeeeeeee... i diploma im dale!
hahahaha :dielaugh: :dielaugh: :dielaugh:
 

·
Registered
Joined
·
14,901 Posts
Erreway said:
The president Haralampie Hadzi-Risteski
He looks realy like Italian mafioso ;)
 

·
Expecto patronum!
Joined
·
13,563 Posts
Discussion Starter #6
Posle maloto igraliste vo JBT vo Skopje, sea FFM po duri 6 meseci uspean da izgradi vtoro, vo Veles. UEFA donirase pari za izgradba na 40 vakvi igralista, a ako prodolzi FFM so vakvo ocajno tempo (po edno na sekoi 6 meseci) igralista ke bidat gotovi tocno vo 2025 godina. Cheers FFM!

ФФМ продолжува со инсталирање на мини-терени
21.3.2005

Со средствата доделени од УЕФА, ФФМ продолжува со инсталирање на првите 6 терени од вкупно 34, по пилот проектот во дворот на гимназијата „Јосип Броз“ во Скопје.
Во саботата свечено во употреба во присуство на раководството на ФФМ, спортски и општествени работници беше пуштен мини-теренот во с.Чегране во ОФС Гостивар а денеска официјално во употреба е и мини -теренот во Велес. ФФМ во наредните денови ќе ги промовира и терените во Кочани, Гевгелија, К.Вода и Битола. Овој проект кој го реализира француска фирма ќе заврши до почетокот на м.Јули и со него сите ОФС во Македонија ќе добијат по еден ваков мини-терен кој е со намена за популаризација на фудбалот помеѓу младите категории.

 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
UEFA donirase pari za izgradba na 40 vakvi igralista, a ako prodolzi FFM so vakvo ocajno tempo (po edno na sekoi 6 meseci) igralista ke bidat gotovi tocno vo 2025 godina. Cheers FFM!
hahahaha Makedonska rabota :howler:
 

·
Banned
Joined
·
667 Posts
ФФМ бара поголемо купче пари или раскин на договорот

На вечерашниот состанок што треба да се случи меѓу претставниците на застапникот за телевизиските права на нашата фудбалска репрезентација, германската медиумска компанија "Спорт-5", и челниците на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) повторно главна тема ќе биде ревизија на договорот за ТВ-правата кој има важност до 2011 година. Преговорите ќе се водат помеѓу претседателот на "Спорт-5", Криштоф Ланг, и неговиот претставник за Југоисточна Европа, Слободан Вујчиќ - Брацо, од една и претседателот на ФФМ Хари Хаџи-Ристески и генералниот секретар Лазар Митровски од друга страна. Македонскиот фудбалски врв ќе инсистира на зголемување на сумите од ТВ-правата што во иднина ќе ги добива Федерацијата, а, истовремено, германскиот застапник да се обврза да ислаќа и годишни бонуси, како што тоа го прави и со другите европски федерации. Се споменува сума 500.000 евра годишно, што би ни била загарантирана без разлика на рејтингот на противниците на нашата фудбалска репрезентација. Македонските фудбалски "татковци" особено се незадоволни од, според нив, смешните суми што ФФМ треба да ги добие како обесштетување за правата од ТВ-преносите. За илустрација, според правилникот за наградувања што го потпиша претходното раководство на ФФМ со тогашната УФА Медија, за мечот со Холандија ни следуваа 400.000 евра, со Романија и со Чешка по 20.000 евра, додека од натпреварите со Финска, Ерменија и со Андора ќе добиеме беззначајни 15.000 евра. Како што се истакна, место да е обратно, нашата Федерација ја добива само провизијата од сумите што при нормално потпишани договори би ни следувале. Се разбира, главнината оди кај Германците. Исто така, ќе се инсистира договорот во иднина да има важност за еден квалификациски циклус, а не како досега, тој да се продолжува на пет години.

Ако сите овие барања на македонскиот фудбалски врв не се исполнат, голема е веројатноста договорот да биде предвреме раскинат. Во овие намери ФФМ има голема поддршка и од УЕФА, која е подготвена со свое учество да даде удел во преговорите. Веќе од поодамна е познато дека во моментов има три-четири медиумски компании кои се подготвени да се договорат со нашата Федерација за суми неколку пати повисоки од оние кои во моментов ги одделува "Спорт-5".

Инаку, во октомври 2002 година, на само два дена пред паѓањето на ексфудбалската влада, тогашниот претседател Ламбе Арнуадов и Слободан Вујчиќ-Брацо ставија параф на договорот, со што предвреме го продолжија до 2011 година, иако тој истекува во 2006 година. Нормално, постои голем сомнеж дека како благодарност за таквиот потег големи пари се слеани во нечии џебови.

Иако неповолни за ФФМ, Федерацијата имаше проблеми да ги наплати и така мизерните пари за неа. Таа се изнамачи да добие 700.000 евра, сума што, според скалата од договорот за ТВ-правата, и следуваше од квалификацискиот натпревар за Европското првенство со Англија, одигран во септември 2003 на "Градски". Затоа веќе наредниот месец делегација на "македонската куќа на фудбалот" мораше под итно да замине во седиштето на "Спорт-5" во Хамбург и да ги израмнува сметките. Претходно, Германците се вадеа дека на име на кредити, што по разни основи ги подигнале претходните фудбалски влади, биле исплатени околу 900.000 тогашни германски марки (450.000 евра).
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Хаџи-Ристески и Митроски во Талин

Претседателот на ФФМ, Харалампие Хаџи-Ристески, и генералниот секретар Лазар Митровски денеска ќе отпатуваат за Талин, каде што ќе учествуваат на Конгресот што ќе го одржи УЕФА, во Естонија. Македонската делегација на европскиот фудбалски самит ќе биде заинтересирана за најновиот предлог од УЕФА за измените на системот за квалификации за ЕП 2008 година, во Австрија и Швајцарија.

Според предлогот, Конгресот треба да донесе одлука и третопласираните репрезентации од квалификациските групи да добијат шанса да играат бараж-натпревари за пласман на завршницата. Македонија тука ја гледа шансата за евентуално учество на завршница од ЕП.

За 14 слободни места на ЕП 2008 година (домаќините Австрија и Швајцарија автоматски се пласираат), ќе се борат 50 репрезентации, распоредени во шест групи со по седум екипи и една група со осум селекции. Победниците од групите директно ќе се пласираат на ЕП, а според новиот формат, второ и третопласираните треба да играат бараж-мечеви за преостанатите седум места.

l Перспективната судиска четворка од македонскиот фудбал: Александар Ставрев, Димитар Мечкаровски, Марјан Маркоски и Горан Спиркоски, денеска треба да замине во италијанскиот спортски центар Коверсано на стручно усовршување. Македонските судии ќе се едуцираат на семинарот, каде што еден од предавачите ќе биде и првата светска свирка, Италијанецот Пјерлуиџи Колина.
 

·
Expecto patronum!
Joined
·
13,563 Posts
Discussion Starter #13
Комесар за дисциплина

Едномесечна суспензија за тренерот на ФК Тиквеш
27.4.2005

Комесарот за дисциплина при ФФМ, денеска немаше многу работа и ги изрече следниве мерки:
Еден натпревар пауза за фудбалерот на тетовска Шкендија, Владимир Деспотовски поради втор жолт картон.
Еден натпревар пауза за фудбалерот на ФК Тиквеш, Горан Митков поради втор жолт картон.
Еден месец суспензија за тренерот на ФК Тиквеш, Никола Глигоров поради непортски однос.


breeeeeee, cel mesec kazna mu dale, a na ovie od Aracinovo so na sekoj natprevar se odnesuvaat "nesportski" niso!
 

·
Registered
Joined
·
4,323 Posts
They did suspend the field of Shkendija Haracine after that game with Teteks, I think they got suspended like 5 matches to play somewhere else which is longer than a month.
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Harry Potter said:
Yes, I remember just on that, but they never suspended their "players" more that 2 games.

btw, Haracine?
Well thats probably because the Shkendija A. players didn't get into the fight as far as i remember it was just the crowd that attacked the Teteks players but still there stadiums should have got a 1 year ban for something like that no team should ever be attacked like that on the field. :nono:

btw-Benny do Shkendija 79 and Shkendija Aracinovo have any connections or is it just that the teams have the same name?
 

·
Registered
Joined
·
4,323 Posts
Shkendijë means "Spark" as in a spark of fire. It can also be used as and adjective to mean sparkling bright, bright and shiny, and quick and clever.
 
1 - 20 of 221 Posts
Top