Xtratime Community banner

1 - 16 of 16 Posts

·
Registered
Joined
·
4,773 Posts
Discussion Starter #1
Federasyondan yapılan yazılı açıklamada, bugün Vatan Gazetesi'ndeki ''TMSF, Fenerbahçe'den İstanbulspor'a giden 600 milyarı araştırıyor'' ve Türkiye Gazetesi'ndeki ''İşte O Belgeler'' başlıklı haberler üzerine, başkan Levent Bıçakcı'nın talimatıyla soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Soruşturma çerçevesinde, Futbol Federasyonu Hukuk Kurulu'nun, başta TMSF olmak üzere ilgili kurum ve kişilerden gerekli belgeleri isteyeceği, daha sonra oluşturulacak dosyanın federasyonun ilgili birimleri tarafından değerlendirmeye alınacağı kaydedildi.

F.Bahçe ise 'Bedava' diyor

TMSF F.Bahçe'ye giden M.Yozgatlı ve Petkov'un transferlerini de inceledi ama kayıtlarda fatura veya bedel tutan görünmüyordu. TMSF, 1 Eylül 2004'te bu karmaşıklığı F.Bahçe'ye sordu. F.Bahce Hukuk İşleri Müdürü Av. Metin Özer şu yanıtı verdi: "M.Yozgatlı'nın transferi ile ilgili olan 270 bin $'lık çek, Marmara Kurumlar Vergi Dairesi'ne tevdi edilmiştir. Petkov ise serbest oyuncu statüsü ile gelmiştir ve kulübümüzün ödeme zorunluluğu yoktur. (Belge: 3) " Ortada kayıtdışı 600 milyar var, kimin niye gönderdiği de tartışmalı. Bakalım, federasyon bu işi nasıl çözecek.


For those who do not understand:

The Turkish Futbol Federations is questioning and looking into an unaccounted large sum of money (600,000,000,000 TL) that was transfered to Istanbulspor from Fenerbahce.

Gosh I can't wait to see how the TFF and Turkish Govt is going to handle this one considering it is FB that is involved.... Im sure that we wont even hear about this a few days from now.

If it was BJK that was involved....... :mute:
 

·
Registered
Joined
·
4,773 Posts
Discussion Starter #2
Another article.... Insallah bunlar yanlisdir ve ben utanirim.

KORKUNÇ ŞÜPHE!

TMSF, FENERBAHÇE'DEN İSTANBULSPOR'A GİDEN 600 MİLYARI ARAŞTIRIYOR.

Federasyon eski 2. Başkanı Ata Aksu'nun geçen haftaki iddiası, gündeme bomba gibi düşmüştü. Aksu, geçen yılki Beşiktaş-İstanbulspor maçı sonrası, İstanbulspor'a bir kulübün 500 bin $ teşvik primi gönderdiğini ima etmiş ve belgelerin TMSF'de olduğunu öne sürmüştü. Aksu'nun o sözlerine ilk yanıt F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım'dan geldi: "İstanbulspor, Beşiktaş'ı 2-1 yendikten sonra kasasına 500 bin $ girdiği iddia ediliyor. F.Bahçe, oradan M.Yozgatlı ve Petkov'u transfer etti. Devlet el koyduğu için 2 transferde de ödemelerin bir bölümünü vergi dairesine, bir bölümünü de kulübe gidip çekle yaptık. Ben Adnan Sezgin'e para vereceğim, o da futbolculara vermeden kasaya sokacak. Böyle saçmalık yok."

VATAN, iddialar üzerine TMSF'deki belgelere ulaştı. İşte A'dan Z'ye belgeli İstanbulspor olayı:
Menajer'in 'gizli' listesi Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu adına İstanbulspor Kulübü'nün hesaplarını soruşturan müfettişler, 3 Ağustos 2004'te kulüp arşivinde naylon poşet içine saklanmış bazı evraklar buldular... Poşetteki kayıtların, genel sekreter Sinan Dinler'e ait olduğu tespit edildi. Kayıtlardan en ilgi çekeni, Sinan Dinler'in el yazısı ile doldurduğu ve "Futbolcu adı-soyadı" başlıklı 26 kişilik liste ve 14 adet makbuz oldu.
Bu listede
(Belge: 1), futbolcu isimlerinin yanında bulunan tutarlar ile poşet içinde bulunan makbuzlar karşılaştırılınca, makbuzlardaki tutarlarla isimlerin hemen sağ tarafında bulunan rakamlar arasında doğrudan bir ilişki olduğu kanaatine varıldı. Tarihi olmayan makbuzlar Örneğin listede 'Andre Pinto-6" yazılı bölüm ile 1042 nolu Andre Pinto imzalı makbuz üstündeki "6 milyar TL' karşılaştırması, tüm liste için yapıldı ve bu listedeki rakamlarla, futbolculara imzalatılan makbuzların birbirini tuttuğu tespit edildi. O makbuzlarda dikkat çeken bir başka özellik de, "açıklama" ve, "tarih" bölümlerinin tamamen boş olmasıydı. Sadece Saidou imzalı, 1031 sayılı makbuzun tarih bölümünde 12 Mart 2004 yazılmış olduğu tespit edildi. TMSF Denetleme Kurulu Üyesi Kutlu Çeltikçi, incelemeler sonucu 17 Eylül 2004'te kaleme aldığı raporuna şu tespitlerini düştü: Kayıtdışı prim dağıtılmış "Sinan Dinler tarafından, "prim" adı altında kayıt dışı nakit para dağıtımı yapılmıştır. Makbuzlar incelendiğinde, bu paranın 12 Mart 2004'te dağıtıldığı kabul edilmiştir. Ancak şirketin kasa hareketlerini inceledik. Böyle bir nakit giriş-çıkışı görünmemektedir. Dinler'in beyin kanaması geçirmesi sebebiyle net bir bilgiye ulaşılamamıştır. Kayıtdışı gelirlerin muhasebe kaydı yaratılmadan işlem görmesini sağlayan ve vergi kaçırılmasına sebebiyet veren îstanbulspor eski başkanı Adnan Sezgin ve muhasebe müdürü Ateş Salcıoğlu hakkında TCK'nın 508-510 maddeleri uyarınca "emniyeti suistimalden" suç duyurusunda bulunulması gerekir."
(Belge: 2) İlk 11'dekilere aslan payı Dinler'in el yazısı ile hazırladığı listede, bir tesadüf daha göze çarptı. Yanında "6" rakamı yazan, yani büyük prim dağıtıldığı gözüken futbolcuların listesi ile 29 Şubat 2004'te Beşiktaş karşısına ilk 11'de çıkmış futbolcuların listesi birebir örtüşüyordu. İstanbulspor'un Beşiktaş'ı 2-1 yendiği maçın ilk 11'indeki futbolcuların karşısında yazan rakam '6'ydı. Yani en büyük primi almışlardı. Sonradan oyuna giren Bushi, Emre ve Yalçın'ın isimlerinin karşısında ise '4' yazıyordu. İlk 18'de olup oyuna giremeyen ve ilk 18'de yer almayan oyunculara ise 1 ile 3 milyar arasında rakamlar dağıtılmıştı Petkov'dan gelen para! Prim, Aykut Kocaman dışında tüm personele verilmişti. Oysa İstanbulspor, 2-1 aldığı Beşiktaş maçı sonrası 7 Mart'ta A.Gücü'ne evinde 3-2,13 Mart'ta da Denizli'ye 2-0 yenilmişti. Yani o dönemde "prime" konu olabilecek bir basan yoktu. TMSF müfettişlerince yapılan soruşturmada, futbolculara ve personele dağıtılan kayıt dışı paranın 600 milyar olduğu tespit edildi. Kulüp muhasebecisi İlksen Süzer, el yazısıyla verdiği ifadede, paranın "Petkov'a karşılık F.Bahçe'den nakit alındığı, bir kerede değil, parça parça alındığı, bir fatura veya tahsilat makbuzunun düzenlenmediğini" belirtti, "Uzan grubundaki karışıldık yüzünden para gizlendi" dedi
(Belge: 4). F.Bahçe ise 'Bedava' diyor TMSF F.Bahçe'ye giden M.Yozgatlı ve Petkov'un transferlerini de inceledi ama kayıtlarda fatura veya bedel tutan görünmüyordu. TMSF, 1 Eylül 2004'te bu karmaşıklığı F.Bahçe'ye sordu. F.Bahce Hukuk İşleri Müdürü Av. Metin Özer şu yanıtı verdi: "M.Yozgatlı'nın transferi ile ilgili olan 270 bin $'lık çek, Marmara Kurumlar Vergi Dairesi'ne tevdi edilmiştir. Petkov ise serbest oyuncu statüsü ile gelmiştir ve kulübümüzün ödeme zorunluluğu yoktur.
(Belge: 3) " Ortada kayıtdışı 600 milyar var, kimin niye gönderdiği de tartışmalı. Bakalım, federasyon bu işi nasıl çözecek. Yanıt bekleyen sorular 1- TMSF raporlarında bahsi geçen 600 milyar lira, F.Bahçe Spor Kulübü tarafından İstanbulspor'a ödendi mi? Ödenmişse Petkov'a karşılık mı ödendi? TMSF'deki ifadelere göre. Uzan Grubu'ndaki hassas durum nedeniyle ödemelerde bazı gariplikler yaşanmış. Paranın böyle gizlenmesini Uzan Grubu mu istedi? 2- 600 milyar lira, iddia edildiği gibi Petkov'un bonservisi olarak ödenmişse, neden her 2 kulüpte de resmi kaydı yok? F.Bahçe neden TMSF'ye gönderdiği yazıda Petkov'un bedelsiz transfer edildiğini söylüyor? 3- Transferi 1 Eylül 2003 tarihinde gerçekleştirilmiş Petkov'un transfer bedelinin tahsil gününün, bu transferin 6 ay sonrası ve Beşiktaş-İstanbulspor maçının sadece 12 gün sonrası olması minik bir tesadüf mü? 4- F.Bahçe gibi halka açılmış bir spor kulübü, ödemeyi kayıt dışı mı yapmıştır? Yapmışsa niye böyle yapmıştır? Federasyonun bu işlemlerden haberi var mı?

(Vatan - Haber: Tuğrul Yenidoğan)
 

·
Registered
Joined
·
18,438 Posts
Cant do nothing else but feel sorry for you.....anti-karga sana iyi gecirmis gibi gözüküyor! :D

Hadi öptüm.... :kiss:
Hep Fener kompleks Tam Fener kompleks!!!
 

·
Registered
Joined
·
5,653 Posts
Yeah I read about this as well...
There's alot that needs to beinvestigated in regards to last year, this is a good start.
I do sincerely hope unlawfull activities weren't committed.
But actions like the one being investigated are pretty much known (at least it's widely spoken of, even by former club board directors) and all Istanbul based clubs are known to have committed such unlawful activities.
The Gala board of directors were pretty good at this back in the day :D
And there was also an interview I read where a former goalkeeper (I wish i could remember the names) claimed to have been approached by the Besiktas board under similar circumstances, 10 years or so ago.

I remember Senez Erzik himself admitting (in an interview) to giving a bulgarian referee money so he could blow whistles our way during an insignificant NT game back in the day. Let me see if i can find the interview again (though it'll be hard because i read it quite a while back).

In short, I am not surprised.
But let's not kid ourselves, all clubs are responsible for such actions.
This is why Turkish football needs to be cleansed inside-out.
 

·
Registered
Joined
·
4,773 Posts
Discussion Starter #5 (Edited)
Cengo said:
Cant do nothing else but feel sorry for you.....anti-karga sana iyi gecirmis gibi gözüküyor! :D

Hadi öptüm.... :kiss:
Hep Fener kompleks Tam Fener kompleks!!!
Anti-karga bana mi gecirmis? hayddaaa o nerden cikti simdi.

O bana gecirmis olsaydi kendisi burada olurdu.. ama ezik oldugu icin kanaryanin kartaldan kactigi gibi ucup gitti...

Please Cengo you are a mod... act like one. There is no need for you to make stupid ezik comments. I posted news regarding futbol and thats about it. There is no need for you to take it to another level.

I love the attention I have recieved on XT by the FB supporters. LOL You guys took it as far enough to make a screen name against me hahahaha... What is next a whole forum about me???? The best part is the fact that you guys are under the impression that this is bothering me LOL LOL LOL. Its VERY entertaining at the least. So, if you would like to continue with your childish behavior please do so.. you guys are entertaining me. ;)
 

·
Registered
Joined
·
18,438 Posts
Too much gak gak gak.....cant hear ya! :howler:
 

·
Welcome To Jamrock
Joined
·
9,729 Posts
Cengo said:
Too much gak gak gak.....cant hear ya! :howler:
:howler: me neither :D
 

·
Registered
Joined
·
10,724 Posts
...Anyways...

I thought Aziz Yildrim did the right thing by opening the books and showing that the supposed illegal payments that were made to Istanbulspor were for a transfer fee for the legitamite transfer of I. Petkov.

I never will understand the Turkish media's fascination with tearing down anyone thats having success. :(

Case closed...bring on the next accusation and watch it be squashed with the truth. I think in the picture below Aziz baskan is sending a message with his right hand to those trying to start stupid rumors :nono:

 

·
Registered
Joined
·
18,438 Posts
You are wrong Yenibey.....case is not closed!

aziz Yildirim said he woill take everyone to court who accused Fenerbahce of this.....and he said the amounts wont be small....:D

But im just shocked to see how everyone who accused Fenerbahce now are saying they never said anything thing bad about Fener....:howler:

Fenerbahce fans on antu have sent underwear through mail to Habertürk.....knowing they will need after they have gone to court! :D
 

·
Registered
Joined
·
18,438 Posts
They've sent Tanga to Ismet Tongo´....:D
 

·
Registered
Joined
·
445 Posts
Galatasaray lobby in the media is doing this :mad: Fenerbahce A.S. is public company and idiot news like this doing harm to its share holders too...

look at all the media managers Ceo's all Galatasaray supporters. :rolleyes:
 

·
Registered
Joined
·
18,438 Posts
lion trainer said:
Galatasaray lobby in the media is doing this :mad: Fenerbahce A.S. is public company and idiot news like this doing harm to its share holders too...

look at all the media managers Ceo's all Galatasaray supporters. :rolleyes:

You are wrong.....the ceo of FBTV is a Fener fan.....:D


anyways, im not blaming any club for this....this has been caused by some biased gs and bjk sportswriters and has therefor nothing to do with the club! There was even a Fener congress man, Kemal Belgin, who was urging for Fener being dropped to the second division....:D....he is also working for Habertürk. He is one of these old fener fans who liked how fener was managed before aziz baskan..... :rolleyes:


They (gs, bjk and one or two fener sportswriters) are just not comfortable seeing everything going so well for Fener....from stock market introduction to it's Feneriums....;)
 

·
Registered
Joined
·
5,653 Posts
This is unrelated, but proof of some of the cheating that takes place in the Turkish League.

And ppl get upset when I say that the Turkish League and Turkish football structure needs alot of cleaning up because it's corrupt...


Tarih 09.01.2005
star Tv hakem mutlu çelik spor program?nda aç?kl?yor.
Sezon 1987-88 mutlu çelik gençlerbirli?inde futbolcu.
GB ba?kan? ilhan cavcav.
Maç GB - BJK ligin son 6 haftas? GS ve BJK çeki?iyor.
gençlerbirli?i soyunma odas? gençlerbirli?i futbolcular?na atlara vurulan doping i?nesi vuruluyor mutlu çelik yedek ve ilk kez kadroya giriyor i?ne yapt?rm?yor.
Maç?n sonucu : Gençlerbirli?i 1 BJK 1

Maçtan sonra gençlerbirli?i futbolcular?na 20 milyon TL (YIL 1987) prim olarak da??t?l?yor.
Primin kayna?? Mutlu çelik taraf?ndan aç?klanmad?, Bütün bu olup biten ?lhan Cavcav'?n bilgisi dahilinde geli?iyor. O y?l BJK ligi GS nin ard?ndan 2. olarak bitiriyor. Puan fark? bahsi geçen maçtan sonra aç?lmaya ba?lam??.

Yukar?daki aç?klamalar? Mutlu Çelik 09.01.2005 tarihinde Star TV'de Canl? yay?nda yapm??t?r.
 

·
Registered
Joined
·
5,653 Posts
Guys, I don't want to turn this into a big argument, and I realize it's a sensitive issue for all those involved...

However (according to what I read) your own board member MAHMUT USLU just recently went on national TV (Haberturk-Tugrul Yenidogan's program) and admitted to giving bribes.

The expression he used was: 'We only bribed as much as the others. If anyone says they haven't been bribed or that they've never bribed, I can only laugh at them'

THis is a serious statement to make if you ask me.
It puts Turkish football in jeopardy. Add the statement of Mutlu Celik (which I've posted above) to that and you can imagine the sad state we're in.

Once again, I don't want to blame any single club because that's unfair, but I think we all need to do somethign about this corruption. I'm willing to concede that Besiktas board members might've done similar things in the past, and I'd like an investigation launched so all those involved in such illegal activities can be barred from coming close to Turkish football and we can have a fair and clean league.

Everyone needs to do what it takes, if we want to improve our football that is.

Here is what he said:


Tugrul Yenidogan seref Tribunu programinda Fenerbahce Kulubu yoneticisi Mahmut Uslu`nun aciklamalarini yayinlayarak Aziz Yildirim`in iddialarina belgelerle yanit verdi. Uslu Tugrul Yenidogan`a yaptigi aciklamada `Kim ne kadar tesvik pirimi verdiyse biz de o kadar verdik` aciklamasini yapiyor. Programa telefonla katilan Sansal Buyuka da tesfik pirimiyle ilgili goruslerini soyle acikladi: `Super Lig`de hem sampiyonluga oynan maclarda hem de dusme tehlikesi olan maclarda tesvik pirimi veriliyor. Kim ben tesvik pirimi almadim veya vermedim derse ben ona ancak gulerim`
 
1 - 16 of 16 Posts
Top