Xtratime Community banner

601 - 620 of 643 Posts

·
Registered
69,568 Posts
HT 0-1

Even if DZ is the better team, quite balanced until now. They have more offensive power. Goal was a stupid mistake by the GK.

Matan playing with the team, but not as winger, as central offensive midfielder. In fact I think Viitorul don't use wingers in this team.

·
Registered
69,568 Posts
FT 0-1

2nd half was better for Viitorul but they lacked striking force. Dragus (he's in the Youth League squad) would have helped a lot.

Quite incisive Neciu in the left flank, as he used to do with the U19 NT, but I don't know why he was replaced in 2nd half.

·
Ilie Balaci ❤
9,983 Posts
tactical decisions aside.. what's up with this generation? I don't recognize more than three names.. surely not the strongest team they could field at U19 level?

Where is Dragus? I'd even put young Pitu in this team

·
Registered
69,568 Posts
Man, Pitu is with the U17 NT.

It's normal not to know many of these players, as they are juniors.

Dragus has NT status I guess.

·
Ilie Balaci ❤
9,983 Posts
Sorry, I already forgot about the qualifications for that level happening now..

·
Ilie Balaci ❤
9,983 Posts
The U19s are playing vs Dinamo Zagreb for the second leg of the UEFA Youth League playoff.

They lost the first match 1-0 at home, tricky, but they still have a chance.

Notable players (that I'm aware of): Pitu, Ghita, Neciu.

Louis Munteanu on the bench.

It would be very nice if they could pull this off!

·
Ilie Balaci ❤
9,983 Posts
Man, since the own goal by Leca they are giving up control.

This seems like a more U17 team anyway.. imagine if they used Dragus, Ianis, Baluta, Matan, Casap, Dima, A. Stoica.. I think DZG are using most if not all their best U19s. But it's not as important as the league. I guess it’s also good experience for some of the younger kids, but they would get more experience if they made it further..

·
Ilie Balaci ❤
9,983 Posts
Louis Munteanu replaced A. Pop, Matis goes on for Pitu.

Ghita, Leca, and Vlad have yellows and the Croatians have two as well.

Viitorul need a miracle to score 2 here. Even if they don’t do too bad.

They have about the same number of shots but not enough on target (1) and not nearly as efficient as the Croatians (2 shots on target, one goal). Though it was an own goal and this half, the shots are 4 to 0 for Viitorul... come on boys, at least one!!

·
Ilie Balaci ❤
9,983 Posts
2-0 for DZG. Goodbye, Viitorul.

Shame because I don’t think the difference was so big, even though DZG have a reputation as one of the best in youth.

The stats for the second half show that Viitorul had 6 shots and 1 on target to DZG 2 shots and 1 on target plus 51% possession got Viitorul.

First half the own goal killed them. And the first game the one goal different also. Should have used some of the senior ready players for this one and after that use again the kids. But that’s me

·
Registered
16,090 Posts
For some reason Hagi didn't put that much interest in this year's team. Viitorul goes out on the first round like Dinamo last year

·
Ilie Balaci ❤
9,983 Posts
For some reason Hagi didn't put that much interest in this year's team. Viitorul goes out on the first round like Dinamo last year
Yep, also to a Croatian team (Lokomotiva Zagreb), losing 4-2 on aggregate. Though DZG are much better than Lokomotiva to be fair..

Hopefully next year will be more serious, and an easier first round draw...

·
Registered
69,568 Posts
Hagi speaking very clear
https://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/gica-hagi-ii-pune-la-respect-pe-sefii-uefa-de-ce-vreti-sa-ma-faceti-sa-ma-simt-inferior-nu-ne-faceti-voi-mici-pe-noi-554490.html

"Ușor, ușor, suntem izolați prin diferite formule. Eu am zis un lucru și voi ați trecut cu vederea sau m-ați criticat. Am zis că este discriminare că România nu are o echipă direct în grupele Ligii Campionilor sau în Europa League.

Este părerea mea și când am oportunitatea o spun, nu mi-e rușine. Am vorbit pentru România, să-i fie bine, dar ați spus că nu am dreptate. Trebuie să tăcem din gură și să facem cum spun alții. Spania, Franța, Italia, Anglia au câte patru echipe, noi cerem una, campioana României.

Trebuie să redevenim competitivi, altfel nu putem să ne batem cu ei. Dacă nu spunem nimic, ei nu o să ne dea nimic niciodată. Dacă suntem în comunitatea europeană, România este în primele 32 de țări cu un fotbal dezvoltat, este câștigătoare de Cupa Campionilor, de Supercupa Europei, în care am marcat. De ce vreți să mă faceți să mă simt inferior? Eu nu vreau, am fost coleg cu ei și mă simt de la egal la egal. Și îmi permit să-mi dau cu părerea!

Cum Maradona spune ceva, am și eu o părere, că sunt între primii 100 de jucători din lume! Iar părerea mea trebuie susținută, pentru că este pertinentă și elegantă. Iar UEFA și FIFA trebuie să se gândească la aceste lucruri, să nu uite de noi. Nu ne fac ei pe noi mici! Cerem o șansă să ne batem cu ei, cum ne-am bătut și înainte! Nu trebuie să acceptăm ot ce spun ei și să avem vreo trei tururi de calificări. Să avem și noi bani, să avem bugete, să ne ținem jucătorii.

Văd la televizor că se spune să avem grijă unde pleacă cei de la naționala U21. Păi domnilor, gândiți-vă cum facem noi bugetul! Dacă vrei să ai valori, trebuie să ai buget. Dacă jucătorii au cotă, cum să-i ții? Dar una este să-i dai pe un leu și alta pe zece lei! Dacă am avea echipe în grupele Ligii Campionilor și Europa League, dacă le-am finanța și intern și ar veni parteneri puternici financiar, s-ar dezvolta fotbalul românesc. Iubesc fotbalul și vreau să ne batem din nou cu cei mai buni. Dacă-i bați, te respectă, dacă nu, nici nu te bagă în seamă!"

·
Registered
16,090 Posts
Popescu's son, Nicholas, is in pre season with Viitorul :)

Along with some other interesting youngsters like Pitu, Louis Munteanu and Malaele

Eric is in talks to return to Viitorul

·
Registered
69,568 Posts
Samba for Viitorul. After Eric, Rivaldinho will join them too.

Vodut and Pitu scored in the victory over Ferencvaros today.

·
Registered
69,568 Posts
The new attack

Vodut, Tarcoveanu, Ianis, Eric, Rivaldinho, Dragus, L.Munteanu, Pitu and Houri.

Matan was ill and missed the photo.

601 - 620 of 643 Posts