Xtratime Community banner

1 - 20 of 237 Posts

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
-


Qualifying round - 08 September 2007 19:00 (local time) - Lokomotiv Stadium - Moscow

Referee
Tom Henning Øvrebø (NOR)
Assistant referee
Erik Raestad (NOR) Geir Age Holen (NOR)
Fourth official
Brage Sandmoen (NOR)
UEFA Referee observer
Willy Goovaerts (BEL)

http://www.uefa.com/competitions/euro/fixturesresults/round=2241/match=83942/index.html


Отборочный матч ЧЕ-2008. Россия – Македония. 8 сентября 2007 года. Москва. Стадион «Локомотив». 19-00.

Западная трибуна: от 500 до 15000 (VIP)рублей.
Восточная трибуна: от 500 до 900 рублей.
Южная трибуна: 250 рублей.
Северная трибуна: 250 рублей.
Матч группового турнира ЕВРО-2008 между сборными командами России и Македонии.

http://www.rfs.ru/?node=rfs-news&leaf=d6ae50449c034594af03ab187e7c302e#news_d6ae50449c034594af03ab187e7c302e
 

Attachments

·
Registered
Joined
·
14,901 Posts
I hope Russian TV will show the game.
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #4
Без пријателска на 22 август

Според очекувањата, со оглед на повеќе од долгите неуспешни обиди да се најде наш "спаринг партнер" за слободниот ФИФА термин на 22 август, македонската сениорска репрезентација ќе остане без пријателски натпревар на 22 август.

Репрезентацијата на Македонија ќе биде меѓу ретките од Стариот континент кои ќе немаат "тест" средба овој месец во пресрет на продолжението од квалификациите за пласман на ЕП 2008 во Австрија и во Швајцарија. Тунис, Луксембург, Мароко, Азербејџан беа меѓу можните наши противници за 22 август меѓутоа на крајот ФФМ не се договори со ниту една од нив.

Собирот на нашиот најдобар национален тим сега ќе биде на 2 септември кога почнуваат подготовките за квалификацискиот натпревар со Русија на 8 септември во Москва.

http://www.sport.com.mk/?ItemID=B282FB8FA557AF4E92E1728FC4C64177

It's now official that we will not play a friendly and this will be the next game for our NT. The team will meet on September 2nd to get ready for the game.
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #5
Poland-Cement said:
I hope Russian TV will show the game.
They will probably show it on here: http://www.myp2p.eu/index.htm

When they played against Croatia they had a live stream there plus its possible that they might show it on FSC here in the states because they usually show the Russian and Spanish NT qualifying matches.
 

·
Registered
Joined
·
14,901 Posts
Ambis said:
They will probably show it on here: http://www.myp2p.eu/index.htm

When they played against Croatia they had a live stream there plus its possible that they might show it on FSC here in the states because they usually show the Russian and Spanish NT qualifying matches.
I've got Russian channel "Planet Sport" and they show Rusian Premeir League games live, so maybe they'll show the NT game as well ...
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #8
Паника за Катанец

Роберт Петров операцијата на лигаментите на коленото ќе го оддалечат од зелениот терен подолг период. Тоа значи дека нема да може да настапи и за нашата најдобра селекција на претстојните натпревари за евро-квалификацискиот циклус. Катаљнец е во паника бидејќи во најскоро време треба да најде замена за единствениот лев класичен бек во нашата селекција.

http://www.sport.com.mk/?ItemID=852FA73A8B5F7A4390B604D1DB75EA86Petrov will be out for the Russia game after undergoing knee surgery.
 

·
Registered
Joined
·
1,810 Posts
Ambis said:
-


Qualifying round - 08 September 2007 19:00 (local time) - Lokomotiv Stadium - Moscow

Отборочный матч ЧЕ-2008. Россия – Македония. 8 сентября 2007 года. Москва. Стадион «Локомотив». 19-00.

Западная трибуна: от 500 до 15000 (VIP)рублей.
Восточная трибуна: от 500 до 900 рублей.
Южная трибуна: 250 рублей.
Северная трибуна: 250 рублей.

http://www.xe.com/

Live rates at 2007.07.27 23:38:33 UTC
100.00 EUR = 3,491.88 RUB
Euro Russia Rubles
1 EUR = 34.9188 RUB
1 RUB = 0.0286379 EURМатч группового турнира ЕВРО-2008 между сборными командами России и Македонии.

http://www.rfs.ru/?node=rfs-news&leaf=d6ae50449c034594af03ab187e7c302e#news_d6ae50449c034594af03ab187e7c302e


Tickets are going on sale for the match and since we are not playing any friendlies (Russia will be playing Poland) this will be the next match up for our NT.
http://www.my-home-tv.com/
i ja isto
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #10
Информации за средбата Русија-Македонија


РУСИЈА - МАКЕДОНИЈА

Дата на поаѓање: 06.09.2007
Дата на враќање: 08.09.2007

06.09.2007 ОХРИД - МОСКВА
Четврток : Собир на групата на аеродром Охрид во однапред договорено време. Полетување за Москва со чартер лет во попладневните часови. Времетраење на летот: околу 3 часа. Трансфер од аеродромот во Москва до хотел COURTYARD MARRIOTT 4*. Сместување. Ноќевање.


07.09.2007 МОСКВА
Петок Слободни активности. Ноќевање.

08.09.2007 МОСКВА - СКОПЈЕ
Сабота Слободни активности. Во однапред договорено време трансфер од хотел до стадионот “ЛОКОМОТИВ” во Москва.
Следење на натпреварот РУСИЈА-МАКЕДОНИЈА.
По завршување на натпреварот, трансфер до аеродром. Чартер лет за Скопје во доцните вечерни часови.ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ИЗНЕСУВА : 15.500,00 ден.

Во цената на аранжманот се вклучени следните услуги :

- Сместување во хотел COURTYARD MARRIOT 4* во центарот на Москва, на база две ноќевања во двокреветни соби;
- Патничко осигурување.


Во цената на аранжманот не се вклучени следните услуги :

- Доплата за појадок: 3.100,00 денари- незадолжителна;
- Доплата за еднокреветна соба: 14.200,00 денари-незадолжителна;
- Задолжителна доплата за Руска виза: 30 УСД.РОК НА ПРИЈАВУВАЊЕ И УПЛАТА: 29.08.2007 год.
Информации и резервации во ТА ГУЛИВЕР МИЛС-Скопје на
телефон: 3 109-850; 3 110-277.

НАПОМЕНА: Ви напоменуваме дека накнадно ќе Ве информираме за точните времиња на чартер летовите и за времињата на трансферите.
Авионскиот превоз, аеродромските такси и сите трансфери во Москва наведени во програмата ги обезбедува Фудбалската Федерација на Македонија.
Оваа понуда важи за новинари и тоа по еден претставник од редакција.

Потребни документи за Руска виза: Пополнет формулар,
1 слика, оригинал пасош.

http://www.ffm.com.mk/mak/vest.asp?id=1661
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #11
Со проверени сили против Русија

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација денеска го соопшти списокот на играчи кои се во комбинација за средбите со Русија(08.09) и Естонија (12.09)што ќе се одиграат во рамките на квалификациите за ЕП 2008г.

ГОЛМАНИ:
1.МИЛОШЕВСКИ ПЕТАР 06.12.1973 ЕНОЗИС НЕОН КИПАР
2. ГЕОРГИЕВСКИ ЈОРДЕ 28.06.1987 ФК ВАРДАР

ОДБРАНА:
3 СЕДЛОСКИ ГОЦЕ 10.04.1974 МАТЕРСБУРГ АВСТРИЈА
4 МИТРЕВСКИ ИГОР 19.02.1979Г. ЕНЕРЏИ КОТБУС
5 НОВЕВСКИ НИКОЛЧЕ 26.04.1978 МАЈНЦ ГЕРМАНИЈА
6 ВАСОСКИ АЛЕКСАНДАР 21.11.1979 АЈНТРАХТ,ГЕРМАНИЈА
7. ПОПОВ ГОРАН 02.10. 1984 ЛЕВАДИЈАКОС, ГРЦИЈА
8. ЛАЗАРЕВСКИ ВЛАДЕ 09.06.1983 ГРОЦЛИН ПОЛСКА


СРЕДЕН РЕД:
9 . МИТРЕВСКИ АЛЕКСАНДАР 19.02.1979 КЕЛН, ГЕРМАНИЈА
10 ШУМУЛИКОСКИ ВЕЛИЧЕ 24.04.1981 БУРСАСПОР ТУРЦИЈА
11 ТАСЕВСКИ ДАРКО 20.05.1984 МЕТАЛУРГ.З УКРАИНА
12 ТРАЈАНОВ ВАНЧО 09.08. 1978 ЧЕРНОМОРЕЦ, БУГАРИЈА
13 ГРОЗДАНОСКИ ВЛАТКО 30.01.1983 ОМОНИЈА КИПАР
14 ПОЛОЖАНИ АРТИМ 25.06.1982 МАКЕДОНИЈА Г.П

НАПАД:
15 ПАНДЕВ ГОРАН 27.07.1983 ЛАЦИО ИТАЛИЈА
16 МАЗНОВ ГОРАН 22.04.1981 ТОМСК РУСИЈА
17. РИСТИЌ СТЕВИЦА 23.05 ЧОНБУК Х. КОРЕЈА
18. СТОЈКОВ АЦО 29.04.1983 ДЕБРЕЦИН УНГАРИЈА

Собирот на репрезентативците е на 03.Септември во 13ч. во х.Инекс Горица во Охрид.

- За овие две тешки средби повикани се играчи за кои мислам дека се најдобри во овој момент. Првата средба е со Русија за која мислам дека е единствената која во овие квалификации не надигра и затоа се надевам дека ќе одиграме добро и дека ќе можеме да ги изненадиме на гостувањето во Москва иако ги сметам за голем фаворит. Потоа следува средбата со естонците за која мислам дека ќе биде уште потешка бидејќи сите очекуваме победа, а се работи за борбен и добро организиран тим кој знае да се брани во сите 90 минути. Што се однесува до списокот повикав 18 играчи, но доколку нешто се случи во меѓувреме за средбата со Естонија ќе повикам дополнително играч според потребите. Наше е на наредните средби да играме добро, комбинаторно и да се обидеме да собереме што повеќе бодови. До сега сум задоволен од прикажаната игра и мислам дека во преостанатите средби ние ќе го кроиме изгледот на табелата во нашата група- изјави по соопштувањето на списокот селекторот Сречко Катанец.

http://www.ffm.com.mk/mak/vest.asp?id=1663


16 МАЗНОВ ГОРАН 22.04.1981 ТОМСК РУСИЈА
Lele pak Maznov. :wallbang:
 

·
Registered
Joined
·
1,810 Posts
zurka ke praam pandev se vrakja vo reprezentacijata nasi
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #14
Russia banking on safe options
http://www.uefa.com/competitions/euro/news/kind=1/newsid=575560.html


Russian squad

Goalkeepers: Vyacheslav Malafeev (FC Zenit St. Petersburg), Anton Shunin (FC Dinamo Moskva), Vladimir Gabulov (FC Kuban Krasnodar).

Defenders: Sergei Ignashevich (PFC CSKA Moskva), Aleksei Berezutski (PFC CSKA Moskva), Vasili Berezutski (PFC CSKA Moskva), Denis Kolodin (FC Dinamo Moskva), Aleksandr Anyukov (FC Zenit St Petersburg).

Midfielders: Yuri Zhirkov (PFC CSKA Moskva), Diniyar Bilyaletdinov (FC Lokomotiv Moskva), Igor Semshov (FC Dinamo Moskva), Konstantin Zyrianov (FC Zenit St. Petersburg), Viktor Budyanski (Udinese Calcio), Dmitri Torbinskiy (FC Spartak Moskva), Vladimir Bystrov (FC Spartak Moskva), Roman Vorobyov (FC Khimki).

Forwards: Ivan Saenko (1. FC Nürnberg), Andrei Arshavin (FC Zenit St. Petersburg), Pavel Pogrebnyak (FC Zenit St. Petersburg), Aleksandr Kerzhakov (Sevilla FC), Dmitri Sychev (FC Lokomotiv Moskva), Roman Pavlyuchenko (FC Spartak Moskva).
 

·
Registered
Joined
·
523 Posts
I dont understand why Ilco Naumovski have been left out from the team.

Anyway even with him i would not expect to much in Moscow, i just hope they will give it all and try to suprise somehow.

Result vs Negeria wos good but the play didint left much to talk about. Positive thing is that Vanco Trajanov is back, he is an hard working player and i like that type of players who work realy hard.
 

·
Registered
Joined
·
1,810 Posts
Burnie said:
I dont understand why Ilco Naumovski have been left out from the team.

Anyway even with him i would not expect to much in Moscow, i just hope they will give it all and try to suprise somehow.

Result vs Negeria wos good but the play didint left much to talk about. Positive thing is that Vanco Trajanov is back, he is an hard working player and i like that type of players who work realy hard.
ajde makedonija jas ocekuvam pobeda kako i sekogas
 

·
Registered
Joined
·
1,561 Posts
I like our striker force Pandev, Ristic and Stojkov, we have a potential for goals in these three players. Ristic and Stojkov upfront and Pandev should have a free role just behind them!

Stojkov is underrated and always produces the goods for our national team!!

Midfield Sumulikoski, Grozdanovski and Tasevski are decent and defence is solid. But our players should bloody learn not to do stupid things in the last minutes of the first half and last two minutes of the 2nd half, cause this is when we concede easy goals!!

Anyways against the Russians I'm confident, even though all the investment in Russian football and CSKA winning the Uefa Cup, I think they play crap football!

I predicting a 2-0 victory for us!! With Ristik and Stojkov on the score sheet!!
 

·
Registered
Joined
·
1,810 Posts
koj sto saka moze da zbori nie sme solidni
 
1 - 20 of 237 Posts
Top