Xtratime Community banner

1 - 20 of 355 Posts

·
Registered
Joined
·
1,810 Posts
Discussion Starter #1
ovoj topik neka bide za vtoriot del na ova rivalstvo

ja vise znam deka u skopje nema za niv 3boda a za toa sto ni ja svirele himnata toa isto taka ke se resi

sve na sve ocekuvam eden golem spektakal na teerenot na gradski
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
And i thought i was early with the first topic which was opened 4 months before the first game, Trendo toped me by opening this one 8 months ahead of time. Trendo ZAKON! :howler:

Mozi da otvoram topic za revansot vo Izrael? :D
 

·
Registered
Joined
·
1,810 Posts
Discussion Starter #3
Ambis said:
And i thought i was early with the first topic which was opened 4 months before the first game, Trendo toped me by opening this one 8 months ahead of time. Trendo ZAKON! :howler:

Mozi da otvoram topic za revansot vo Izrael? :D
ma kako mislis be brat oni ni se najgolemi rivali nekai stoj sto na koga mu smeta?
 

·
Registered
Joined
·
260 Posts
Trendo said:
ovoj topik neka bide za vtoriot del na ova rivalstvo

ja vise znam deka u skopje nema za niv 3boda a za toa sto ni ja svirele himnata toa isto taka ke se resi

sve na sve ocekuvam eden golem spektakal na teerenot na gradski
Da bre....., kolku jako igrame doma nikoj ne mozit da ni se fati, sto po sto e pobeda za nas haha.....neka daj gospod, no domashnive resultati do sega pretskazuvaat poinakva prikazna.
 

·
Registered
Joined
·
1,810 Posts
Discussion Starter #5
Gotz said:
Da bre....., kolku jako igrame doma nikoj ne mozit da ni se fati, sto po sto e pobeda za nas haha.....neka daj gospod, no domashnive resultati do sega pretskazuvaat poinakva prikazna.
znam do sega sto vikaat rezultatite ali posle toa sto se desi u zagreb ke bidat nasite motivirani
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Harry Potter said:
znae nekoj na koj datum igrame so hrvative doma za da go pisam vo naslovot na topicov? :D
17/11/07 ama poarno stavi lock do togas oti koj ke cita 1000 stranici so kavgi i raspravi, ustvari dotogas koj znaj dali uste svetot ke postoj. :pp
 

·
Registered
Joined
·
105 Posts
Eve go Ciro trese gluposti kako i obicno. Ova e od Utrinski Vesnik:

Ќиро Блажевиќ: Фунтата посилна од куната

Хрватскиот стручњак смета дека Македонија ќе биде парично стимулирана од Англија пред мечот на Хрватска во Скопје

Штом судијата Канталехо свирна крај во Москва, по кој Русите ги кренаа рацете, тргнаа шпекулациите за можниот расплет во групата Е. Калкулации има многу, а Хрватска во повеќето од нив добро стои, но проблем, како што пишуваат хрватските медиуми може да бидат случувањето надвор од фудбалот. На тоа предупреди и искусниот Ќиро Блажевиќ, кој стравува од „балканската кујна“ и магичната сила на англиската фунта.

„Треба да бидеме претпазливи, бидејќи Македонците ќе бидат посебно стимулирани да ни ги урнат плановите“, вели Ќиро, кој токму во Скопје загуби важни бодови во квалификациите за ЕП 2000 во Белгија и Холандија и додава: „Ако мислиме дека во Скопје ќе ни биде лесно, тогаш нема што да бараме бидејќи секоја препотенција може да ни се удри од глава. Хрватска има најсилна репрезентација и затоа сум уверен во позитивен епилог. Кога станува збор за Македонија, тогаш бидете уверени дека знам за што зборувам, а таму ќе не дочекаат максимално напалени и мотивирани и посебно стимулирани“, нагласува Ќиро.

За стимулациите, пишуваат хрватските медиуми, последниве денови многу се зборува. Но, колку Англичаните се навистина подготвени да и понудат на Македонија? Особено ако се знае дека планираат да ги „подмачкааат и Израелците за мечот со Русија. Англиската ризница тоа може да го издржи, но дали и нивната гордост?.

Така пишуваат и веројатно размислуваат Хрватите, но македонските фудбалери тврдат дека не постојат такви пари кои може да ги стимулираат, односно поткупат. И Горан Пандев и капитенот Седлоски се едногласни дека ќе се игра чесно. Гоце Седлоски јасно им порача на хрватските новинари: „Немојте за тоа да ме прашувате, ве молам. Играв во Хрватска и тоа не се чесни прашања. Дури помалку и ме навредува. Знам дека луѓето зборуваат за тоа, дека се прават секакви калкулации, но тоа нема врска со умот“.

Eden od komentarite na tekstot go kazuva istoto sto go mislam i jas:

Ne razbiram... Nasite ne smeat da dadat se od sebe? Ova me potseka na onoj Irski trener-kreten, sto ne obvini NAS otkako gi isfrlivme od edni poranesni kvalifikacii... Mesto niv vleze SR Jugoslavija, a nie spored nego bevme krivi i ne-fer zasto gi pobedivme vo posledniot mec vo Skopje. Mislev deka takvi gluposti nema veke vo zivotot da slusnam, ama eve i Hrvatite ke ne okrivat ako nasite dadat se od sebe i "ne daj boze pobedat". Bog da cuva...
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Англија ќе нудела премија за Македонија да ја победи Хрватска?
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1231&ArticleID=79195

Makedonija - Hrvatska: Vatreni karakter u odlučujućim utakmicama
http://www.vecernji.hr/newsroom/sports/football/2937183/index.do

Sedloski: Protiv Hrvatske se nećemo samo braniti!
http://www.index.hr/sport/clanak/sedloski-protiv-hrvatske-se-necemo-samo-braniti/362038.aspx

Katanec: Priče o stimulacijama su samo dio psihološke bitke s Hrvatima
http://www.index.hr/sport/clanak/katanec-price-o-stimulacijama-su-samo-dio-psiholoske-bitke-s-hrvatima/362342.aspx

'Makedonci će biti posebno stimulirani!'
http://www.jutarnji.hr/sport/nogomet/clanak/art-2007,10,18,,94656.jl

makedonci vise zasluzuju igrati ne euru nego englezi.
I like this comment at the bottom. :D


Blažević: 'Bit ćemo prvaci Europe'
'Englezi će sasvim sigurno stimulirati Makedoniju, ali uvjeravam vas kako nas to ne treba previše zabrinjavati, nemaju šanse, posebno jer je za Hrvatsku ta utakmica 'biti ili ne biti'', izjavio je Ćiro Blažević gostujući u Temi dana Nove TV.
http://dnevnik.hr/naslovnica/vijesti/hrvatska/20071019_28509.php

Blažević vjeruje kako Makedonija, ni ako ju Englezi stimuliraju, nema nikakve šanse protiv Hrvatske, jer je Hrvatska 'klasa', a i sama je motivirana za pobjedu u Skoplju. Hrvatskoj, naime, još uvijek nedostaje bod za kvalifikaciju na EURO 2008.
'Nema dvojbe da će Modrić i 'company' usred Skoplja napraviti neminovno', kaže Blažević.
Some very arrogant comments from Ciro but it's no surprise coming from him. Honestly though they are the favorites and the better team but as we saw in Zagreb we can give them fits and if we have a packed Gradski like the game against Andorra then anything is possible.
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Harry Potter said:
what link is that comment on? I cant find it anywhere :confused:
http://www.jutarnji.hr/sport/nogomet/clanak/art-2007,10,18,,94656.jlХрватите "бомбардираат"

Капитенот Гоце Седлоски речиси во сите хватски медиуми дава свои видувања. И таму нагласува дека е задоволен од начинот на кој Катанец ја води репрезентацијата. Хрватите од него бараат одговори на многу прашања. Хрватска не смее да загуби во Скопје на 17 ноември доколку сака да игра на ЕП.

"Ние никогаш не се браниме. Секогаш одиме на победа и така ќе биде против Хрватска во Скопје", се зборовите на нашиот капитен кој ги потсетува Хрватите дека: "Ние го имаме Пандев. Тоа е фудбалер кој со еден потег може да го реши натпреварот".

Хрватите имаа респект за Седлоски. Навивачите посакуваат тој да се врати во Динамо.

Сега има и нечесни игри. Новинарите го провоцираат Седлоски дали Македонија ќе прифари премија од Англија за победа над Хрватска.

"Не ме прашувајте за такви работи. Тоа не е фер. Играв долго во Хрватска и тоа не е чесно", одговара Седлоски.

http://www.sport.com.mk/?ItemID=C8C304D3CDD2A444AE4D17FB16CCB1B3


Хрватите бараат илјада влезници за мечот на Градски
http://217.16.95.25/?ItemID=4D0F68EBF828BB40BC811D890AA58338
 

·
Registered
Joined
·
972 Posts
sakam da gi pobedime....sakam da ne odat na EP.......sakam pak da se sluci istoto od 2000 god. koga Hrvatite se praje mnogu frajercina i na krajot sedeja pred tv ekranite.

Makedonija vs Hrvatska 1:0
Tose ke ni dade motiv!!!!
 

·
Registered
Joined
·
1,810 Posts
Discussion Starter #15
MKD Fanatico said:
sakam da gi pobedime....sakam da ne odat na EP.......sakam pak da se sluci istoto od 2000 god. koga Hrvatite se praje mnogu frajercina i na krajot sedeja pred tv ekranite.

Makedonija vs Hrvatska 1:0
Tose ke ni dade motiv!!!!
kako sto kazav porano vise nesmeeme da se zadovoluvame so porazi vo duhot na nasiot angel se do samo POBEDA
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
I really want us to win this game for Tose and it would be huge to beat a top 10 FIFA ranked team... but also i don't want us helping the arrogant English bastards. If by any chance we win this game then i want Croatia to at least get a draw in Old Trafford, that for me would be the perfect scenario.
 

·
Registered
Joined
·
1,810 Posts
Discussion Starter #18
Ambis said:
I really want us to win this game for Tose and it would be huge to beat a top 10 FIFA ranked team... but also i don't want us helping the arrogant English bastards. If by any chance we win this game then i want Croatia to at least get a draw in Old Trafford, that for me would be the perfect scenario.
i oni toa ke go napravat taka da ne se sekiraj
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts

Има амбиции да го наследи Катанец: Милко Ѓуровски


Ѓуровски: Македонија нема шанси против Хрватска

„Кога станува збор за претстојниот квалификациски меч Македонија - Хрватска кој ќе се одигра во ноември во Скопје, јас лично не гледам ама баш никаков посериозен проблем кој може да му се испречи на патот на хрватскиот тим кој сериозно граби кон пласманот на ЕП 2008. Фудбалот е навистина интересна игра, понекогаш и послабите тимови знаат да ги изненадат фаворитите, меѓутоа во конкретниот случај сите адути се на страната на хрватската репрезентација“ изјави за хрватските медиуми, поранешната фудбалска легенда на белградските Црвена Звезда и Партизан, Милко Ѓуровски. Овој фудбалски стратег кој успеа да постигне вкупно 92 голови за двете белградски екипи, и во далечната 1986 година направи трансфер кој го потресе Белград, со преминувањето од редовите на Црвена Звезда во Партизан, сега е шеф на Стручниот штаб на словенечкиот прволигаш Марибор. Ѓуровски повеќе од десет години, живее и работи во Словенија, каде што се скраси по кратките холандски и француски фудбалски епизоди. Роден во околината на Тетово од каде што во Белград замина уште на 12 годишна возраст, Милко Ѓуровски не крие дека чека и посакува позив за селекторска функција на некоја од репрезентациите на поранешна Југославија.

„Се разбира дека најмногу посакувам да го преземам кормилото на мојата Македонија, од каде што ми се корените. Тоа е моја земја, прва цел и опција, и покрај тоа што не би ги одбил ниту понудите од Загреб, Белград, Љубљана или Сараево“ изјави Ѓуровски.

Анализирајќи го моменталниот квалитет на двете репрезентации, Ѓуровски за хрватските медиуми изјави дека во последно време многу повеќе го следи хрватскиот фудбал, поради блискоста на оваа земја со Словенија каде што престојува и работи, потенцирајќи дека од македонскиот тим малку подобро ги познава Горан Пандев и Гоце Седлоски. „Ако гледаме како во моментов играат двата тима, мојот став е дека Македонија нема шанси на мечот против Хрватска. Со ваквиот став не сакам да го потценам тимот на Македонија, бидејќи буквално се ме влече накај моите, меѓутоа во конкретната ситуација треба да се биде и малку објективен и реален. Мислам дека составот на Катанец ќе даде се од себе, за да му ги расипе плановите на тимот на Хрватска, а знаеме и колку се слатки победите меѓу лутите ривали од поранешната заедничка држава. Сепак, мислам дека целиот квалитет кој го поседува македонскиот тим ќе биде недоволен за победа над „коцкастите“, изјави Ѓуровски.

Овој некогашен извонреден напаѓач и голгетер истакна дека нема сознанија дека Англичаните ќе се обидат со пари да ги мотивираат нашите репрезентативци, и покрај тоа што не ја исклучи ваквата можност. „Вие можете некому да дадете и милиони евра, меѓутоа на крајот секогаш одлучува квалитетот. Селекцијата на Хрватска е далеку поквалитетен тим и на мечот во Скопје, самата си ја крои својата судбина“ истакна Ѓуровски.

Како сериозен тренер, некогашниот голгетер на Партизан и Црвена Звезда не сакаше да го коментира ниту пак анализира учинокот на селекторот Среќко Катанец на кормилото на нашата репрезентација, и само напомена дека во конкуренција на толку силни репрезентации во нашата квалификациска група, секој пласман над 4. и 5. место во групата ќе беше рамен на сензација. „Мислам дека на македонскиот тим можеби му недостига само победата над составот на Израел на Градски, меѓутоа таа победа во никој случај не може да се компензира со евентуален триумф над составот на Хрвастка во ноември“ заклучи Милко Ѓуровски кој во дресот со македонските национални симболи одигра само три средби.

http://217.16.95.25/default.asp?ItemID=4199D2DE70A8CE40821FF27A89F26DB7


Some very interesting comments from Milko Djurovski.
 

·
Registered
Joined
·
127 Posts
very interesting comments from gjurovski indeed. i think croatia are clearly favorites as well. but it would be very sweet to defeat them. we played so good in zagreb and got screwed by the ref on that b.s. red card for sedloski because of that fairy of a player in darijo srna. anyhow, i was bored and messing with photoshop so i hope everyone like this.

 
1 - 20 of 355 Posts
Top