Xtratime Community banner

1 - 20 of 163 Posts

·
Registered
Joined
·
1,810 Posts
Discussion Starter #1
ajde tema i za ovoj duel, mislam deka ke bide vreme da se zabelezi prviot domasen triunf vo tri godini
 

·
Registered
Joined
·
1,810 Posts
Discussion Starter #3

·
Registered
Joined
·
1,810 Posts
Discussion Starter #5
sum pisal****
 

·
Registered
Joined
·
1,810 Posts
Discussion Starter #6
Ambis said:
Ke go popravat FM's ne beri gajle. :smileani:
samite ili da zamolam nekogo?
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Поради густиот календар, ФФМ го одби Мексико

И покрај лошиот период во кој се најде фудбалската репрезентација на Македонија и неколкуте последователни порази на квалификациските дуели, интересот за одигрување на контролни средби со нашиот тим, сепак не се смалува. Деновиве, канцеларијата на ФФМ мораше да и се заблагодари на Агенцијата која посредуваше и веќе договори одигрување на контролна средба во Мексико, со националниот состав на оваа земја, бидејќи терминот 14 октомври во кој требаше евентуално да се одигра овој меч, се поклопува со следниот квалификациски дуел против тимот на Андора на Градскиот стадион во Скопје. Имено, квалификациската средба со аматерите од Андора ќе се одигра три дена подоцна, односно на 17 октомври, и затоа раководството на ФФМ не сакаше ништо да рескира.

„Контролен меч со тимот на Мексико сигурно дека не е за потценување, меѓутоа долгиот пат, преморот, и можноста да дојде до повреда на некој стандарден првотимец не натераа да го откажеме одигрувањето на оваа средба. Да се надеваме дека во иднина ќе имаме повеќе среќа со пополнување на слободните термини на ФИФА и УЕФА“ заврши Хаџиристески.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=721DBCBECC53B7499396078963E6AA49


FFM has rejected a friendly with Mexico that would have been played before the Andorra match. Honestly why did we not send Jonuz with a B team and played this game? what did we have to lose here? Mexico are ranked 11th in the world so if by any chance we got a draw (we did beat Iran with our B or C sqaud lol) it would have helped us move up in the FIFA rankings and if we lost no big deal they are the better team anyways. I don't understand why FFM keeps doing this?! we have been asked for a friendly by Mexico and other South American teams for a long time now and we keep rejecting them because of the same old "dolgiot pat" excuse. :thmbdown:
 

·
Registered
Joined
·
1,561 Posts
The Gradski stadium is cursed, and I now why. The zoo next to the stadium is resposible for us not winning their. Especially the animals in the zoo, since the zoo keepers don't feed them, all the animals have made a pact, that for a period of 3 years our team wont win a game in Gradski! I got this info from a reliable source, one of the 'eleni' at the zoo passed this info to me via an emial!!
 

·
Expecto patronum!
Joined
·
13,563 Posts
The refused to play Mexico but the have accepted the offer from South Africa! the next WC host will come to Gradski for a friendly on 13.10.2007 before the Andorra game.

anyway, this time I can agree with them for not acceptin the Mexico offer bcoz the journey is too long so the players will be tired for Andorra and may give us another disappointment.
 

·
Registered
Joined
·
1,810 Posts
Discussion Starter #11
Harry Potter said:
The refused to play Mexico but the have accepted the offer from South Africa! the next WC host will come to Gradski for a friendly on 13.10.2007 before the Andorra game.

anyway, this time I can agree with them for not acceptin the Mexico offer bcoz the journey is too long so the players will be tired for Andorra and may give us another disappointment.
juzna afrika dovagja na gradski?
 

·
Registered
Joined
·
1,810 Posts
Discussion Starter #13
da da ajde moze ke se zabelizi pobeda togas toest ke bide
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Harry Potter said:
The refused to play Mexico but the have accepted the offer from South Africa! the next WC host will come to Gradski for a friendly on 13.10.2007 before the Andorra game.
South Africa is ranked 61st in the FIFA rankings so i don't really see this is a good match up especially if we lose to them but i guess its better then nothing. Also i read that they will be playing Italy in a friendly a couple days later so i'm not exactly sure if this is a done deal yet.
 

·
Expecto patronum!
Joined
·
13,563 Posts
Ambis said:
South Africa is ranked 61st in the FIFA rankings so i don't really see this is a good match up especially if we lose to them but i guess its better then nothing. Also i read that they will be playing Italy in a friendly a couple days later so i'm not exactly sure if this is a done deal yet.

bas deka ke igraat so Italija jas mislam deka e gotova rabota. znaes, da tepaat tolkav pat zaradi eden natprevar ne im se isplati bas, vaka ako igraat i so nas ke im se fatat dva natprevari, polna kapa.
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
ФУДБАЛ - СЕ БАРА АЛТЕРНАТИВА ЗА ГРАДСКИ

Катанец ќе го крши малерот во Прилеп?

Можно е македонската фудбалска репрезентација на 17 октомври годинава квалификацискиот натпревар за ЕП 2008 од Е-групата, со аутсајдерот Андора, да го одигра во Прилеп. Ако тоа гласно размислување на претседателот на ФФМ, Харалампие Хаџи-Ристески, и на селекторот Сречко Катанец се оствари, ќе биде прв меч од натпреварувачки карактер што Македонија откако се појави на меѓународната сцена ќе го одигра надвор од Градскиот стадион во Скопје. „Градски“ до неодамна беше единствен со дозвола од УЕФА за организација вакви натпревари.

Оваа тема на крајот од неделата во Прилеп, каде што гостуваше македонскиот селектор Катанец по натпреварот од УЕФА-купот, Работнички К - Болтон (1-1), како што дознава „Дневник“, е отворена како една од опциите за да се скрши малерот од три години без победа на домашен терен. Македонија последен пат победи на 18 август 2004 година, на квалификацискиот меч за СП 2006, против Ерменија (3-0) во Скопје.

Словенецот Катанец, вториот селектор-странец кој ги предводи „црвено-жолтите“, е пред крајот на својот двегодишен договор со ФФМ, а се' уште го нема почувствувано тоа задоволство во Скопје. Убавата приликата со послаборангираната Естонија (1-1) да се скрши малерот пропадна. Андора во изминатиот циклус за СП 2006 приреди двојно изненадување против нас. Најпрвин пред своите навивачи стигна до првата историска победа, против Македонија (1-0), а потоа во Скопје ремизираше (0-0).

До крајот на квалификациите Македонија ќе биде домаќин и на Хрватска, а еден месец подоцна на 17 ноември. Катанец досега Македонија ја предводеше на 14 натпревари, 9 официјални (2 победи, 2 реми и 5 порази) и 5 пријателски (3 победи и по едно реми и пораз).

Македонија надвор од Скопје била домаќин само на седум пријателски натпревари, и тоа од нив четири пати во Прилеп, каде што има максимален скор од четири победи, двапати против Албанија (3-1 и 1-0) и по еднаш со Финска (1-0) и Малта (1-0). По еднаш најдобрите репрезентативци беа поздравени во Тетово (со Албанија 5-1), Струмица (Бугарија 0-0) и Куманово (Египет 2-2).

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=C251DFC578BF154296B30BF972EEF75A


Seems like we will be playing this game in Prilep.
 

·
Registered
Joined
·
1,810 Posts
Discussion Starter #19
Ambis said:
ФУДБАЛ - СЕ БАРА АЛТЕРНАТИВА ЗА ГРАДСКИ

Катанец ќе го крши малерот во Прилеп?

Можно е македонската фудбалска репрезентација на 17 октомври годинава квалификацискиот натпревар за ЕП 2008 од Е-групата, со аутсајдерот Андора, да го одигра во Прилеп. Ако тоа гласно размислување на претседателот на ФФМ, Харалампие Хаџи-Ристески, и на селекторот Сречко Катанец се оствари, ќе биде прв меч од натпреварувачки карактер што Македонија откако се појави на меѓународната сцена ќе го одигра надвор од Градскиот стадион во Скопје. „Градски“ до неодамна беше единствен со дозвола од УЕФА за организација вакви натпревари.

Оваа тема на крајот од неделата во Прилеп, каде што гостуваше македонскиот селектор Катанец по натпреварот од УЕФА-купот, Работнички К - Болтон (1-1), како што дознава „Дневник“, е отворена како една од опциите за да се скрши малерот од три години без победа на домашен терен. Македонија последен пат победи на 18 август 2004 година, на квалификацискиот меч за СП 2006, против Ерменија (3-0) во Скопје.

Словенецот Катанец, вториот селектор-странец кој ги предводи „црвено-жолтите“, е пред крајот на својот двегодишен договор со ФФМ, а се' уште го нема почувствувано тоа задоволство во Скопје. Убавата приликата со послаборангираната Естонија (1-1) да се скрши малерот пропадна. Андора во изминатиот циклус за СП 2006 приреди двојно изненадување против нас. Најпрвин пред своите навивачи стигна до првата историска победа, против Македонија (1-0), а потоа во Скопје ремизираше (0-0).

До крајот на квалификациите Македонија ќе биде домаќин и на Хрватска, а еден месец подоцна на 17 ноември. Катанец досега Македонија ја предводеше на 14 натпревари, 9 официјални (2 победи, 2 реми и 5 порази) и 5 пријателски (3 победи и по едно реми и пораз).

Македонија надвор од Скопје била домаќин само на седум пријателски натпревари, и тоа од нив четири пати во Прилеп, каде што има максимален скор од четири победи, двапати против Албанија (3-1 и 1-0) и по еднаш со Финска (1-0) и Малта (1-0). По еднаш најдобрите репрезентативци беа поздравени во Тетово (со Албанија 5-1), Струмица (Бугарија 0-0) и Куманово (Египет 2-2).

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=C251DFC578BF154296B30BF972EEF75A


Seems like we will be playing this game in Prilep.
ako toa srekjata ondak dajte sekogas tamu ke igrame
 

·
Registered
Joined
·
21 Posts
ФУДБАЛ - ПРОМЕНАТА НА ТЕРЕНОТ ЗА МЕЧОТ СО АНДОРА ОТПАЃА

Катанец не го бендиса тревникот во Прилеп


Македонскиот фудбалски селектор Сречко Катанец не го бендисал тревникот во Прилеп. Така отпаѓаат размислувањата да се направи замена на теренот во Скопје, каде што репрезентацијата нема победа повеќе од 3 години.

- Многу е кус периодот за да се поправи „зелениот тепих“ во Прилеп, а во Струмица проблем се сместувачките капацитети - вели Харалампие Хаџи-Ристески, претседателот на ФФМ, кој не крие дека со селекторот, на средбата во Прилеп, разговарале и на таа тема.

На таа средба не е отворена темата за продолжување на соработката. Двегодишниот договор меѓу ФФМ и Катанец завршува со одигрувањето на последниот квалификациски меч за ЕП 2008, со Израел, на гости, на 21 ноември годинава.

- Не стана збор за никаков нов договор. Треба да заврши циклусот, Катанец да поднесе извештај, а УО да расправа дали задоволил или не. Лично, пред повеќе од еден месец изјавив дека му нудиме продолжување на соработката, но треба да се разговара - возврати Хаџи-Ристески.

Претседателот на ФФМ, Хаџи-Ристески, пред средбата со Андора планира да направи средба „очи в очи“ со репрезентативците, на која би разговарал со нив околу премирањето. Од репрезентативците сака да слушне што размислуваат на оваа тема. Македонија, според резултатите, е далеку од посакуваната 4. позиција во групата.

До крајот на циклусот во игра е максимална награда од по 9.000 евра. Според правилникот, секоја победа се вреднува по 3.000 евра, а ремито, освен со Андора, против Хрватска во Скопје и на гости со Израел, носи награда од по 1.500 евра. Пред стартот на циклусот, репрезентативците и стручниот штаб не го прифатија предлогот на ФФМ да бидат наградувани условно, според постигнатото на крајот.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=579E6EB1EFB93E439A6052C071D69346
 
1 - 20 of 163 Posts
Top