Xtratime Community banner

1 - 5 of 5 Posts

·
Registered
Joined
·
6 Posts
Discussion Starter #1
I am currently researching the unofficial football world club champions (see www.ufwc.co.uk for further details).

I ahve all of the East German league results but don't have the cup results from the same season with the dates the games were played on.

If anybody is able to assist, the information would be greatfully received!

Thanks,

Steve
 

·
Registered
Joined
·
6 Posts
Discussion Starter #4
Unfortunately this is for the league rather than the cup - would you know where the cup results with dates could be found?
 

·
Registered
Joined
·
12,740 Posts
Unfortunately this is for the league rather than the cup - would you know where the cup results with dates could be found?
No don't know any other site where you could perhaps find this, but I think the cup results (no dates) are in there too no?

link above said:
FDGB POKAL 1972/1973
QUALIFYING ROUND:
=================
BSG Zentronik Sömmerda - Hallescher FC Chemie II ............ 2:1

ROUND 1:
========
BSG Motor/Vörwärts Oscherleben - BSG Lokomotive Stendal ..... 1:0 aet
FC Rot-Weiß Erfurt II - ASV Vorwärts Meiningen .............. 1:1 aet, 4-2 pen
BSG Chemie Zeitz - BSG Wismut Gera .......................... 4:2
BSG Aufbau Schwedt - BSG EAB 47 Lichtenberg Berlin .......... 0:1
BSG NARVA Berlin - BSG Stahl Brandenburg .................... 2:0
BSG ZWK Nebra - ASK Vorwärts Leipzig ........................ 2:5 aet
BSG Motor Schwerin - BSG Stahl Hennigsdorf .................. 2:0
BSG Ak. Kali Werra Tiefenort II - BSG Motor Nordhausen West . 0:3
BSG Chemie Leipzig II - BSG Motor WeMa Plauen ............... 1:3
BSG Wismut Gera II - BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort ...... 3:1
TSG Wismar II - BSG Motor Warnowwerft Warnemünde ............ 2:1
BSG Lokomotive Malchin - FC Hansa Rostock II ................ 0:2
BSG Fortschritt Krumhermersdorf - BSG Wismut Aue II ......... 4:1
BSG Stahl Riesa II - ASK Vorwärts Löbau ..................... 0:2
ASG Vorwärts Cottbus II - BSG Stahl Eisenhüttenstadt ........ 1:3
BSG Motor Hennigsdorf - ASV Vorwärts Neubrandenburg ......... 0:8
BSG Aufbau Boitzenburg - SG Dynamo Schwerin ................. 1:4
BSG Lokomotive Bergen - ASG Vorwärts Stralsund .............. 1:5
BSG Einheit Grevesmühlen - TSG Wismar ....................... 2:1
BSG Motor Nord Torgelow - SG Dynamo Fürstenwalde ............ 0:5
BSG Einheit Pankow Berlin - BSG Chemie Veritas Wittenberge .. 3:0
BSG Aktivist Brieske-Senftenberg - FSV Lokomotive Dresden ... 2:1
ASG Vorwärts Cottbus - BSG KKW Nord Greifswald .............. 0:1
BSG Motor Babelsberg - BSG Post Neubrandenburg .............. 2:1
BSG Chemie Buna Schkopau - FC Energie Cottbus ............... 2:1
BSG Lokomotive Ost Leipzig - BSG Motor Hermsdorf ............ 0:3
SG Dynamo Eisleben - BSG Aktivist Schwarze Pumpe ............ 2:1
BSG Chemie Glauchau - FC Carl Zeiss Jena II ................. 1:2
BSG Wismut Pirna-Copitz - Berliner FC Dynamo II ............. 2:3 aet
BSG Lokomotive Meiningen - BSG Sachsenring Zwickau II ....... 0:2
BSG Motor »Ernst Thälmann« Suhl - BSG Motor Werdau .......... 1:4
BSG Motor Weimar - SG Dynamo Dresden II ..................... 0:6
BSG Motor Steinach - BSG Chemie Böhlen ...................... 3:1
BSG Zentronik Sömmerda - BSG Lokomotive/Vorwärts Halberstadt 2:1 aet
BSG Fortschritt Greiz - BSG Stahl Riesa ..................... 0:2
1. FC Magdenburg II - FC Vorwärts Frankfurt/Oder II ......... 4:2 aet

INTERMEDIATE ROUND:
===================
BSG Stahl Eisenhüttenstadt - ASG Vorwärts Stralsund ......... 2:1
ASK Vorwärts Leipzig - Berliner FC Dynamo II ................ 1:1 aet, 5-3 pen
BSG NARVA Berlin - BSG Stahl Riesa .......................... 1:4
BSG Motor Babelsberg - SG Dynamo Eisleben ................... 1:1 aet, 4-2 pen
FC Carl Zeiss Jena II - BSG Chemie Zeitz .................... 2:2 aet, 1-3 pen
TSG Wismar II - FC Hansa Rostock II ......................... 1:8
BSG KKW Nord Greifswald - SG Dynamo Fürstenwalde ............ 3:1
BSG Aktivist Brieske/Senftenberg - ASG Vorwärts Löbau ....... 1:2
BSG Einheit Grevesmühlen - BSG Motor Schwerin ............... 1:0 aet
BSG Einheit Pankow Berlin - 1. FC Magdenburg II ............. 2:3 aet
BSG Chemie Buna Schkopau - BSG Motor WeMa Plauen ............ 2:0
BSG Motor Hermsdorf - SG Dynamo Dresden II .................. 0:1 aet
BSG Wismut Gera II - BSG Motor Steinach ..................... 7:0
BSG Fortschritt Krumhermersdorf - BSG Sachsenring Zwiackau II 3:1
SG Dynamo Schwerin - BSG Motor/Vörwärts Oscherleben ......... 3:2
BSG Motor Werdau - FC Rot-Weiß Erfurt II .................... 3:1
ASV Vorwärts Neubrandenburg - BSG EAB 47 Lichtenberg Berlin . 4:1
BSG Motor Nordhausen West - BSG Zentronik Sömmerda .......... 1:1 aet, 3-0 pen

ROUND 2:
========
ASK Vorwärts Leipzig - BSG Sachsenring Zwickau .............. 1:0
BSG Stahl Riesa - FC Vörwärts Frankfurt/Oder ................ 1:0
BSG KKW Nord Greifswald - 1. FC Union Berlin ................ 2:3
1. FC Magdenburg II - SG Dynamo Schwerin .................... 1:2
BSG Chemie Buna Schkopau - FC Karl-Marx-Stadt ............... 0:1
BSG Motor Nordhausen West - BSG Chemie Leipzig .............. 0:1
BSG Wismut Gera II - FC Rot-Weiß Erfurt ..................... 1:2
BSG Motor Babelsberg - 1. FC Magdenburg ..................... 0:2
SG Dynamo Dresden II - 1. FC Lokomotive Leipzig ............. 1:4 aet
BSG Einheit Grevesmühlen - FC Hansa Rostock ................. 0:1
BSG Motor Werdau - Hallescher FC Chemie ..................... 1:4
ASK Vorwärts Löbau - SG Dynamo Dresden ...................... 1:3
BSG Fortschritt Krumhermersdorf - FC Carl Zeiss Jena ........ 1:4
BSG Chemie Zeitz - BSG Wismut Aue ........................... 2:0
ASV Vorwärts Neubrandenburg - Berliner FC Dynamo ............ 0:2
FC Hansa Rostock II - BSG Stahl Eissenhüttenstadt ........... 3:1 aet

ROUND 3: [Teams in capital qualified]
========
SG DYNAMO DRESDEN - FC Karl-Marx-Stadt ...................... 8:1, 3:2
FC ROT-WEIß ERFURT - BSG Stahl Riesa ........................ 2:0, 0:1
BERLINER FC DYNAMO - ASK Vorwärts Leipzig ................... 5:1, 2:1
Hallescher FC Chemie - 1. FC LOKOMOTIVE LEIPZIG ............. 2:1, 1:3*
1. FC UNION BERLIN - BSG Chemie Leipzig ..................... 0:0, 1:1
FC Carl Zeiss Jena - FC HANSA ROSTOCK ....................... 4:1, 0:3
FC HANSA ROSTOCK II - BSG Chemie Zeitz ...................... 3:0, 1:0
SG Dynamo Schwerin - 1. FC MAGDENBURG ....................... 0:5, 0:1

Note:
*1. FC Lok Leipzig - HFC Chemie Halle, played in Gräfenhainichen

QUARTER-FINALS:
===============
FC Hansa Rostock - 1. FC MAGDENBURG ......................... 1:2, 1:2
BERLINER FC DYNAMO - FC Hansa Rostock II .................... 2:1, 3:1
1. FC LOKOMOTIVE LEIPZIG - SG Dynamo Dresden ................ 1:0, 2:3
FC ROT-WEIß ERFURT - 1. FC Union Berlin ..................... 4:0, 1:1

SEMI-FINALS:
============
FC Rot-Weiß Erfurt - 1. FC MAGDENBURG ....................... 0:1, 0:2
Berliner FC Dynamo - 1. FC LOKOMOTIVE LEIPZIG ............... 1:2, 1:1

FINAL: [1/5/1973; Dessau]
====== »Paul Greifzu Stadion« - att.: 30.000
1. FC Lokomotive Leipzig - 1. FC MAGDENBURG ................. 2:3
1-0 5' Frenzel
1-1 19' Zapf
1-2 49' Sparwasser
2-2 73' Altmann
2-3 80' Sparwasser

1. FC MAGDENBURG: 1. FC LOKOMOTIVE LEIPZIG:
***************** *************************
Schulze Friese
Zapf Geisler
Enge Sekora
Decker Gröbner
Achtel Fritsche
Seguin Altmann
Tyll Moldt
Pommerenke Köditz
Abraham -> /75' Herrmann Matoul
Sparwasser Frenzel
Mewes Kupfer -> /72' Naumann

Trainer: Krügel Trainer: Scherbaum

REFEREES: Riedel [LM: Scheurell, Prokop]
 
1 - 5 of 5 Posts
Top