Xtratime Community banner

1 - 20 of 23 Posts

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #1
За таа цел, во минатите 15 дена Дарко Панчев се позасилено лобира кај Чедомир Јаневски, тренерот на Бриж, за да го кандиса да биде нов селектор на Македонија. Договорот на Јаневски со Бриж истече, па затоа е и понудата од страна на неговиот некогашен клупски другар од Вардар. Не седеше мирно ниту Божиновски, кој веднаш по мечот Македонија - Израел, во ресторанот „Уранија“ му понуди селекторско место на Бошко Ѓуровски, тренерот на Црвена звезда, со која освои двојна круна минатата сезона.
If you could pick one, who would be your choice to replace Katanec?
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #2
АНДОН ДОНЧЕВСКИ (јули 93-декември 95)


ЃОКО ХАЏИЕВСКИ (февруари 96- август 99)


ДРАГАН КАНАТЛАРОВСКИ (септември 99-мај 2001)


ЃОРЕ ЈОВАНОВСКИ (мај 2001- февруари 2002)


НИКОЛА ИЛИЕВСКИ ЏИЏИ (февруари 2002 - август 2003)


ДРАГАН КАНАТЛАРОВСКИ (август 2003 - март 2005)


СЛОБОДАН САНТРАЧ (март 2005 - август 2005)


БОБАН БАБУНСКИ (в.д. селектор) (август 2005 - декември 2005)


The first thing we need is stability, if you look at all our former coaches none of them besides Hadzievski stayed on for more then two years.
 

·
Registered
Joined
·
378 Posts
Yeah! im saying that for a while now, they are good.

I'd choose Cedomir Janevski, he has done very well and i think he will be good with the players, he can give them motivation, which is very important.
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #5
Harry Potter said:
maybe we can try them as duo-coaches like Sweden used to have in the 2002 WC
We haven't done that before so might as well try it and Pelister also did this with Milenkovski and Sekulovski this past year. :D
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #6
Јаневски му дава поддршка на селекторот Катанец

Чедомир Јаневски, поранешниот фудбалер на Вардар и на македонската репрезентација постигна голем успех како прв тренер на белгискиот прволигаш Бриж освојувајќи го националниот куп на оваа држава, но сепак, мораше да ја напушти клупата бидејќи раководството на клубот на неколку кола пред крајот на првенството ангажира друг тренер. Откако Бриж го освои Купот, во клубот сфатија дека е направена голема грешка во поглед на нашиот тренер, кој го презеде кормилото на четири месеци пред крајот на шампионатот и немаше шанси да направи некој пресврт во првенството, но затоа направи вистински „бум“ во Купот.

Моментно Чеде Јаневски е без ангажман иако има повеќе понуди, па дури, како што пишуваше во некои весници да го замени Среќко Катанец на селекторското место во репрезентацијата на Македонија.

- Најпрвин, сакам да кажам дека јас посебно го почитувам Среќко Катанец, познато и признато тренерско име во светот и во овој момент, без оглед на се', јас не би сакал да му работам зад грб. И кога Катанец беше избран за селектор и сега, кога некои негови поранешни колеги го напаѓаат, јас му давам целосна поддршка. Навистина ми е несфатливо, читајќи некои весници дека поранешни селектори на Македонија го напаѓаат. Во светот е незамисливо селектор да критикува селектор или тренер, друг тренер.

Слушаме дека од иницијаторите за промени сте имале понуда да го замените Катанец, дури се спомнува и сума од 5.000 евра плата месечно.

- Во оваа ситуација, додека не се расчистат односите во македонскиот фудбал, јас секој ден читам што се случува, илузорно е да размислувам за една таква можност. Реков и ќе повторам: Му давам целосна поддршка на Среќко Катанец. Освен тоа, мислам дека не треба да бидеме „глуви“ на препораките на ФИФА и на УЕФА кои го признаваат Хари Хаџиристески за претседател. Кога овие две светски организации нешто ќе порачаат, санкциите се мошне ригорозни доколку не се почитуваат.

И на крајот ќе додадам, јас не сакам да учествувам во овие кавги. Кога ќе бидат расчистени односите, кога ќе се знае кој е кој во македонскиот фудбал, доколку Катанец реши сам да си замине, тогаш можеме да разговараме. Сега не е време за тоа.


http://www.utrinskivesnik.com.mk/?ItemID=FC5294E88504B14ABEFB0D314C70F5A3
 

·
Registered
Joined
·
1,810 Posts
ja bi go izbral djurovski posto moze da se razbira so igracite od gledna tocka na igrac
 

·
Registered
Joined
·
960 Posts
I would love to see a german coach in Macedinia, while germans are the best tactican footballplayers
 

·
Registered
Joined
·
1,810 Posts
Trendo said:
ja bi go izbral djurovski posto moze da se razbira so igracite od gledna tocka na igrac
i ti imas pravo neznam batka sto da kazam a kako sto vika x da probame so nekoj uvezen trener od van SFRJ jas mislam deka i toa moze da ni bide dobar potez
 

·
Registered
Joined
·
207 Posts
Светот оди напред со стручњаци надвор од Балканот, ние ќе се враќаме 10 години назад...ни едниот ни другиот...талент не е проблем кај нас...кондиција и психа, е тоа треба да се среди малку...

ВАН БАЛКАН САМО!
 

·
Registered
Joined
·
27,119 Posts
Discussion Starter #13
ChieF said:
Светот оди напред со стручњаци надвор од Балканот, ние ќе се враќаме 10 години назад...ни едниот ни другиот...талент не е проблем кај нас...кондиција и психа, е тоа треба да се среди малку...
Vo pravo si i zato nema so da ocekuvame Evropsko ili Svetsko dodeka imame igraci vo prva postava koj igrat vo Matersburg, Debrecen, Metalurg Zaporzje, Bursaspor, Slaven Belupo, Lokeren etc... :wallbang:
 

·
Registered
Joined
·
207 Posts
Ambis said:
Vo pravo si i zato nema so da ocekuvame Evropsko ili Svetsko dodeka imame igraci vo prva postava koj igrat vo Matersburg, Debrecen, Metalurg Zaporzje, Bursaspor, Slaven Belupo, Lokeren etc... :wallbang:
A be vidi sea, kolku tolku za mala zemja imame 4 igraci sto igraat vo elitni ligi kako Seria A i Bundesliga. Toa ti e skoro edna tretina od timot koj ke donese iskustvo i leadership. Ne sakav da gi ispofalam tie sto gi spomna, no pred nekoj mesec imase eden clen ovde koj uporno se raspravase deka tokmu tie ekipi sto ti gi spomna demek bile pojaki od nasite vo Prva Liga...

Pojaki kurac, pari poveke da, a pojaki, tuka negde se vo istiot kos...so mali nijansi koj pogore, koj podole ;)

Zatoa pogledaj deka Latvija i Slovenija otidoa na Evropsko porano, ke dojde denot koga nasata grupa ke bide polesna;)
 

·
Registered
Joined
·
1,810 Posts
samo pancev da ne bide
 

·
Registered
Joined
·
972 Posts
:party: I hope they play in the CL
 
1 - 20 of 23 Posts
Top