Xtratime Community banner

1 - 20 of 38 Posts

·
Registered
Joined
·
323 Posts
Кога ние ќе се соберевме од ОУ Војдан Чернодрински да играме против ОУ Владо Тасевски :))))

Две ми паѓаат на памет:
Вардар - Пелистер и Вардар - Слога
 

·
Registered
Joined
·
2,101 Posts
zEk0 said:
Кога ние ќе се соберевме од ОУ Војдан Чернодрински да играме против ОУ Владо Тасевски :))))

Две ми паѓаат на памет:
Вардар - Пелистер 91-95
и Вардар - Слога 96-03
sega nema.
 

·
Registered
Joined
·
174 Posts
Discussion Starter #5
Pelister-Vardar i pred '91 i vo bivsa SRJ,SFRJ....toa e derbi na nivo na drzava
Pelister-Pobeda pomalo,regionalno derbi
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Anything but 5.500 on Sunday will be embarrassing for the old nation derby Pelister-Vardar... Pity that the stadium dont take more then 5.500 with the chairs, it used to be 10.000 in Bitola but now its chairs all over the stadium...

question is if ther is interest left in Skopje for the old Nation derby ? at the first 4-5 years it wos more then 15.000 at this games but now days not many cares for the domestic soccer in skopje..

Over the last 3 year it have been fullhouse 6.000 many times at handball games between Pelister-Vardar at Mladost Arena in bitola so it should be fullhous at the soccer game as well..
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
That is pictures from handball Final play of best of 3 games against Metalurg season 2004-2005 !!!

But the arena look the same against Vardar in the semifinal play of where Pelister won 2-1 in games...

I guess you are from Bitola :D i dont think that is a wild guess :)
 

·
Registered
Joined
·
1,290 Posts
Koga se vrakav od Gradski, vidov zalepeni plakati od strana na Komiti i LF, za mecto Pelister-Vardar. Bile obezbedeni 6 avtobusi, toa se 300 luge. Kolku ke otidat, i dali voopsto policijata ke gi pusti da vlezat vo Bitola, ostanuva da vidime.
 

·
Expecto patronum!
Joined
·
13,563 Posts
jas kolku so znam koga se organizira gostuvanje toa mora da bide preku klubot. Vo ovoj slucaj Vardar treba treba da pobara dozvola od Pelister za da nosi navivaci, a Pelister treba da obezbedi policiska pridruzba uste 5km pred vlezot vo Bitola. Barem taka e koga Romanticari gostuvaat.
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Pelister - Vardar, Vecno Sportsko Derby


Slika Pelister-Makedonija

ПРЕД ГОЛЕМОТО НЕДЕЛНО ДЕРБИ МЕЃУ ПЕЛИСТЕР И ВАРДАР

Се вжештува фудбалска Битола


Неделното дерби кое ќе се одигра во Битола меѓу екипите на Пелистер и Вардар е во центарот на битолската спортска јавност. Како се приближува денот на натпреварот така расте и интересот. Во Пелистер с$ е подготвено за дербито, а од управата само стравуваат да не се повтори времето како со Победа, односно дождот да не ја расипе фудбалската фешта во Битола.

"Од ништо не ни е страв на организациски план, освен да не се повтори дождот како пред средбата со Победа кога врнеше до десетина минути пред почетокот на средбата и драстично ја намали постеноста. Сега покрај другите обврски се интересираме и за времето, односно за временската прогноза", вели директорот на битолчани, Митко Стојковски."С$ е искоординирано за успешно одржување на дербито со Вардар. Денеска, во 11 часот ќе ја одржиме и последната средба меѓу управата на Пелистер, комесарот за безбедност на Пелистер, полицијата, агенцијата за обезбедување и водачите на 'чкембарите' со цел се да биде во најдобар ред в недела".

Фудбалерите на Пелистер работат како и пред секој натпревар. За некои дополнителни работи тренерот Пеце Миленковски вели:

"Немаме ништо посебно. Првенствен натпревар со лидерот на табелата, кој на две гостувања има две победи. Екипа за почит, според традицијата и според она што го има покажано досега од стартот на сезоната. Фудбалерите се сериозни во работата бидејќи сето ова го знаат и свесни се за квалитетот на екипата која ќе ја пречекаме во Битола. Сите се здрави и работат со полна пареа. Имаме добар тим, добра серија која би сакале да ја продолжиме и по ова коло".

С. Ристевски

И менаџери под "Тумбе кафе"

Дека средбата Пелистер-Вардар е вечно дерби е потврда и тоа што во клубот има секојдневни побарувања на билети од другите градови. Стојковски за овие барања вели:

"Има јавувања од Прилеп, Охрид, Демир Хисар... и на сите им излегуваме во пресрет. Покрај интересот на гледачите неофицијано сме известени дека оваа средба ќе ја следат и неколку менаџери од соседна Грција".
 

·
Registered
Joined
·
14,901 Posts
Pelister vs. Vardar ??? Though match and chancefor Rabotnicki to go back to 1st position !!!
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Pelister will beat Vardar 2-1 or 1-0 ! thats my predict, they are strong at home and with back up from 5.500 they will play one level better then they realy are, the public will lift them,, i,m scerd and i think pelister will win...
 

·
Registered
Joined
·
174 Posts
Discussion Starter #15
Naum, the picture from Pelister-Macedonija match is very nice and now you can only imagine how will be on Sunday on the biggest Macedonian derby. I hope weather will be good.
 
U

·
Guest
Joined
·
0 Posts
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=874&ArticleID=58126

ПРВА ЛИГА, 7. КОЛО
Во Битола „Дерби на Македонија“По пауза од три години, големото дерби на македонскиот фудбал се враќа викендов во Битола, каде што Пелистер го пречекува петкратниот шампион Вардар, во 7. коло од Првата лига. Битолчани „врзаа“ две победи по ред во последните две кола, и се искачија на петтото место, па сега со евентуален триумф над црвено-црните можат да напредуваат уште повеќе на табелата.

Вардар е прв, но раштиман по поразот дома од Силекс и од последните случувања во клубот со неисплатените пари на играчите кои се заканија со мини штрајкови. Мечот во Битола ќе биде со висок ризик зашто е најавено присуство на најмалку 500 навивачи од Скопје, а позната е големата нетрпеливост што владее помеѓу симпатизерите на двата клуба.

На преостанатите средби, нема некое неизвесно дерби, а вториот најинтересен дуел од ова коло, мечот помеѓу Работнички Кометал и Победа ќе се одигра во вторник, поради настапот на романтичарите во Купот на УЕФА, од каде што синоќа се простија по поразот од Базел.

Двојки (натпреварите се играат во 15 часот): Шкендија - Брегалница, Силекс - Напредок, Пелистер - Вардар, Македонија ЃП - Влазрими, Башкими - Ренова. Во вторник: Работнички - Победа.
 

·
Registered
Joined
·
960 Posts
Prilep - Vardar
Prilep - Pelister
Prilep - Sileks


 

·
Registered
Joined
·
174 Posts
Discussion Starter #20
Yes wrong thread Termi
Da Naum za nisto na ovaj svet ne bi go propustil.Da se potsetam malku na starite dobri vreminja.
P.S. Ke dobies detalen izvestaj od mecot:)
 
1 - 20 of 38 Posts
Top