Xtratime Community banner

1 - 20 of 188 Posts

·
Registered
Joined
·
2,326 Posts
Discussion Starter #1
there will be friendly match between our nationals on 12th of April

what do u think buddies? i think no chances for Turkey 2:0

 

·
Registered
Joined
·
1,703 Posts
Where did you get this info from? I went to fifa.com and the Turkish Football Federation website and there is nothing about this game being on.
 

·
Registered
Joined
·
412 Posts
TUR 6 -AZB 0

3' - Tuncay
19' - Basturk
51' - Nuri
59' - Necati
89' - U Karan
90' - U Karan

:p
 

·
Registered
Joined
·
1,540 Posts
turkey should win... i want to see halil, yildiray, and umit karan start... and although mehmet topuz is an excellent player, i dont think hes ready for national duty yet..

we should win...
 

·
Registered
Joined
·
7,136 Posts
what's up with this big attitude? 5:0... 6:0... don't get too cocky.
you burnt numerous time with this mentality and i think it's time for you to get down to the earth
 

·
Honourable Mention, April Photo Contest 2008
Joined
·
19,147 Posts
Quidam said:
what's up with this big attitude? 5:0... 6:0... don't get too cocky.
you burnt numerous time with this mentality and i think it's time for you to get down to the earth
who said 6? it must be 10 :D :pp ;)
 

·
Registered
Joined
·
7,015 Posts
Last time we met Azerbaijan away we won 1-0 after struggling the whole game. This game will be like a derby, everything could happen. I am not even so sure about a win since its a friendly and most of you know how our players acts in friendlys.... ;)
 

·
Registered
Joined
·
1,703 Posts
Turkey will play 3 matches in Germany in June.
These matches will be against Belgium, Saudi Arabia and Costa Rica. I have evidence of these matches happening unlike the Turkey vs Azerbaijan game which nobody can even prove will be occuring.


Rakipler üç kıtadan
Milli Takımımız'ın Haziran'da Almanya'da oynayacağı hazırlık maçlarındaki rakipler belli oldu. Amerika turnesi yerine Almanya'da dört maç yapacak olan ay-yıldızlıların, ilk maçını Belçika ile oynayacağı öğrenildi. Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy'un Berlin gezisi sırasında belli olan diğer rakipler ise Kostarika ve Suudi Arabistan. Dünya Kupası'na katılacak olan İran ve Gürcistan'ın da Türkiye ile özel maç yapmak istediği öğrenildi.
 

·
Registered
Joined
·
1,703 Posts
Turkey will be playing 4 matches in June, but at the moment 3 of them are confirmed (according to superspor.com)
 

·
Registered
Joined
·
412 Posts
isnt saudi in WC tho? Costa Rica? anyways, thats not bad considring the best teams in the world will be tied up with WC, but i wish they played more friendlies against stronger countries, like czech, only then will the team improve.
 

·
Registered
Joined
·
1,703 Posts
Ive now found some evidence of Azerbaijan - Turkey game.
Game is to played on 11 April (4 weeks time).

Milliler Azerbaycan ile oynayacak
Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, federasyon hesaplarının, denetleme kurulu dışında bağımsız bir kurul tarafından denetlenmesi kararı aldı. Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamaya göre yönetim kurulu, bugün yaptığı toplantıda, federasyon hesaplarının denetiminin, Futbol Federasyonu Denetleme Kurulu dışında, uluslararası kariyeri bulunan bağımsız bir denetleme kuruluşu tarfından da denetlenmesini kararlaştırdı. Şeffaf bir mali yapının oluşturulmasının hedeflendiği belirtilen açıklamaya göre, bu çalışma 3'er aylık ve yıllık periyotlar halinde gerçekleştirilecek.

Yönetim kurulu, 11 Nisan'da başkent Bakü'de Azerbaycan ile özel bir maç yapılmasını, ayrıca Azerbaycan Futbol Federasyonu'nun talebi üzerine 8 Eylül 2007'deki Azerbaycan-Ermenistan Avrupa Şampiyonası Eleme Grubu maçının Türkiye'de yapılması talebine de olumlu yanıt verilmesini karara bağladı. Toplantıda, talimatlarla ilgili gündeminde yer alan maddeleri de görüşen Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Dernekler Yasası'ndaki yeni düzenlemeye parelel olarak, daha önce kulüplerin birleşmesine izin veren talimat maddelerini iptal etti. Hakem Geliştirme Komisyonu ve Hakem Mentörlüğü iç talimatlarının gerekli prosedür tamamlandıktan sonra yürürlüğe girmesinin onaylandığı toplantıda, milli takımların özel müsabakalarında görev yapan hakemlere maç tazminatı ödenmesi de kararlaştırıldı.
 

·
Registered
Joined
·
1,540 Posts
i really want to see serhat and halil altintop partner up at the front... i think a serhat and halil partnership would completely fit our Turkish style of play...
 
1 - 20 of 188 Posts
Top