Xtratime Community banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Registered
7,201 Posts
Discussion Starter #1
12 Mart 2005 21:50
"Ayhan Milli Takım'a kadar gider.."

İstanbulspor ile Galatasaray arasında yapılan maçı izleyen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Ayhan'ın performansını çok beğendiğini belirterek, "Sanıyorum Milli Takımlar Teknik Direktörü'nün de dikkatini çekmiştir" dedi..

Maçtan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şahin, Galatasaray'da bazı oyuncuların daha üstün performans sergilediğini ifade ederek, ''Sanıyorum Milli Takımlar Teknik Direktörü'nün de dikkatini çekmiştir. Tabiki taktir teknik heyetindir'' diye konuştu.

Bir basın mensubunun ''Hakan Şükür'ü mü kastediyorsunuz?'' şeklindeki sorusuna Şahin, ''Hayır. Ayhan'ın bugün çok güzel oyun sergilediğini, böyle devam ederse milli takıma kadar ilerleyebileceğini düşünüyorum'' yanıtını verdi.

Ajansspor

·
Registered
7,015 Posts
Cihan007x said:
I mean he plays for Galatasaray, but I dont like him. Yes, he is in form but I just dont like his style and would not like to see him in the NT.
Players like him, Umit Karan, Tumer Metin, Ilhan Mansiz are the reason that our NT is not what its supposed to be nowadays. They were very promising once and supposed to take over after Hakan Sukur, Tugay etc. But they stagnated after a while and didnt develope much as players. I dont want to see him or the others from "that" generation that never left a lasting impact.

We should continue to invest on current generation and forget about WC2006, hopefully these players wont stagnate like the ones mentioned above....

·
Registered
983 Posts
I wouldnt be surprised to see him in NT. But dont think he can perform good in NT. In the other hand, he may be a useful sub.

1 - 4 of 4 Posts