Xtratime Community banner
1 - 20 of 144 Posts

· Registered
Joined
·
998 Posts
Discussion Starter · #1 ·
INTERTOTO CUP

FIRST ROUND

KS Besa Kavajë - Ethnikos Achnas (CYP) 0:0 / 1:1
Besa through on away goals rules.

HNK Rijeka (CRO) - KF Renova Xhepçishtë Tetovë 0:0 / 0:2

SECOND ROUND 05/07 & 13/07

Grasshopper Club Zürich (SWI) - KS Besa Kavajë
KF Renova Xhepçishte Tetovë - Bnei Sakhnin F.C. (ISR)
 

· Registered
Joined
·
1,740 Posts
he left the club to play for some team in azerbaijan.......:rollani:

Their offense will look very weak this next round i think but defense improved by the signing of Mariglen Shoshi and the return of Andi Lila ( I wonder why he didnt play in the first round? maby he was in Italy) Also Vangjel Mile will be loaned out from Teuta to Besa in replacement of Shaqiri on Attack.


Partizani has its full team except for its goalie. I expect this team to have the most success for us. Im sure they aill answer the hole after their goalie orges shehi left the team . I expect Bakaj Osmani Shkembi Muzaka Dhembi Abilaliaj and Devolli to play like always. This is probably the best team in recent years i think to represent Albania in Europe. Hopefully i dont jinx it.
 

· Registered
Joined
·
13,407 Posts
Vangjel Mile is owned by Dinamo. Last year he was loaned out to Teuta. IMO he's nothing special. There are better forwards in Superliga.
 

· Registered
Joined
·
7,329 Posts
should be alot of tussling going on with Modrica and Dinamo because Modrica is all Serbs.

You guys will easily beat Modrica, if you don't you should never play football again.

Modrica sucked even with their full squad, but as of now, they've already lost 80% of their squad.
 

· Registered
Joined
·
1,740 Posts
Vangjel Mile is owned by Dinamo. Last year he was loaned out to Teuta. IMO he's nothing special. There are better forwards in Superliga.

There might be better forwards in the league but he is not a bad player. I think with a stronger team he should improve.
 

· Registered
Joined
·
1,740 Posts
should be alot of tussling going on with Modrica and Dinamo because Modrica is all Serbs.

You guys will easily beat Modrica, if you don't you should never play football again.

Modrica sucked even with their full squad, but as of now, they've already lost 80% of their squad.

Yes we are aware of that our media has pointed that out. lol. Neway this is what happens when you tie up players to one year contracts that is why i like the way a few teams in Albania are starting to sign players for the ong run that way if they are transferred they do not go gratis.
 

· Registered
Joined
·
391 Posts
Shaqiri kthehet per Grasshopersin
Në prag të sfidës me Grasshopersin, të vlefshme për turin e dytë të Kupës Intertoto, Besa rigjen pak qetësi. Përballë një kundërshtari dukshëm më superior, trajneri Iljaz Haxhiaj do të ketë në dispozicion edhe sulmuesin shqiptaro-maqedonas, Artim Shaqiri. Ashtu si ka ndodhur edhe në ndeshjet me qipriotët e Ethnikos Aknas, ish-kapiteni i kombëtares maqedonase është rikthyer në kontingjentin verdhezi, për të luajtur. Ai është bashkuar me pjesën tjetër të skuadrës në Zyrih dhe të shtunën do të jetë në dispozicion të kavajasve për takimin që do të luhet në stadiumin "Letzigrund" në orën 18:00. Shaqiri ka udhëtuar drejt Zvicrës nga Azerbajxhani, vend ku sulmuesi ka vendosur të mbyllë karrierën në futbollin profesionist.
 

· Registered
Joined
·
998 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Besa humbi me rezultatin e ngushte 2-1 ne trasnferte perballe Zvicrane te Grasshopersit. Them qe eshte rezultat i mire duke ditur rendesin e golit te shenuar jashte ! Gjithsesi, prisja nje humbje te thelle, keshtu qe jam pak i befasuar per te mire !
 

· Registered
Joined
·
1,740 Posts
Besa ka nje ekip te mire. Me lojtare si Mariglen Shoshi, Artim Shaqiri, Andi Lila, Gerhard Progni dhe lojtare solid si Zendlei, Ramadani dhe Leci. Une nuk e prisja nje humbje te thelle. Nje fitore Minimale me rezultat 1-0 Besa kalon.
 
1 - 20 of 144 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top