Xtratime Community banner
1 - 15 of 15 Posts

·
Registered
Joined
·
997 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Ne miqesoren nderkombetare SK Tirana - AC Milano, shkelqeu ne krahun e majte te mbrojtjes te bardhebluve, lojtari me ngjyre Abraham Alechenwu. Madje sipas shtypit, Nigeriani ka terhequr vemendjen e rekrutueseve te skuadrave Europiane.

Duke pare mungesen e konkurences ne krahun e majte, si dhe rendimentin e dobet te Ansi Agollit ne ndeshjet e fundit te perfaqesuesesh, a mendoni se pasaportizimi i Abraham Alechenwu do te ishte i nevojshem ?

Per me teper, kam lexuar ne shtyp, se edhe presidenti Topi ja ka premtuar nje gje te tille Nigerianit. Shqiperia eshte nje nder perfaqesueset e ralla qe nuk posedon ne radhet e saj lojtar te huaj. Nje gje e tille eshte kthyer ne fenomen mode edhe tek skuadrat Ballkanase ku prania e Afrikaneve apo e Brazilianeve eshte bere thjesht e zakonshme (si p.sh Maqedonia, Kroacia, ...).

Skeda e lojtarit
Emri : Abraham
Mbiemri : Alechenwu
Ditelindja : 26 Mars 1986
Vendlindja : Nigeri
Pozicioni : Mbrojtes i majte
Klubi aktual : SK Tirana
Kariera : Gramozi Erseke, Apolonia Fier, KS Elbasani, Dinamo Tirana

C'ka mendoni juve per nje gje te tille ?
 

·
Registered
Joined
·
6,606 Posts
I have always been againt bringing in players that aren't actually Albanian, but as you said, in todays football this havs become more like a fashion and it is turning into a club football. I, personally wouldn't be mad, pse jo, Albanians go and represent other national teams...
 

·
Registered
Joined
·
10,563 Posts
i was about to open a topic on this guy.....from what ive heard he can play pretty decent


But is he truly better than Vangjeli, Dallku, Curri, etc.
 

·
Registered
Joined
·
13,397 Posts
Hahaha I was having a discussion about this with my dad last week and we both agreed that he would be a good addition to the NT. I saw him last year with Dinamo and he was good. This year with Tirana he has been even better. He's strong & agile and can help in attack too. But I don't know what the majority of Albanian fans would think of this.
 

·
Registered
Joined
·
15,670 Posts
Thing is, I don't mind "non-albanian"(bad choice of word) players to play for our NT. BUT it has to be done fair and with the right intentions. I can "only" accept him(and other potential players that can play for us) if he actually choses to play for us cause he wants too, not cause he can't get a starting place in Nigeria and that kind of stuff. That will ruin it for me, cause it would basically make national football into club football where players can play for wichever team that fits them personally. An NT is something you're supposed to play for only if you WANT to play for that NT, for free and for no gains besides the honour of representating those colours/people.
 

·
Registered
Joined
·
5,778 Posts
If he moves to the premiere league, or Serie A, bundesliga, etc...well, we might as well cap him. :smileani:
 

·
Registered
Joined
·
997 Posts
Discussion Starter · #8 ·
I think that he would be a good addition to the NT. Furthermore, for the moment, we have no "natural" left back on our squad. Kristi Vangjeli is a right back and Ansi Agolli is really crap.
Abraham is playing in Albania since 2004 and he has won 3 championships with 3 different teams (Tirana, Dinamo and Elbasani). Moreover, he has proven that he is a good player ! So why not bringing him in our squad ?!
 

·
Registered
Joined
·
15,670 Posts
It's not only about quality though. Call me crazy but I'd turn down Messi too. The NT is supposed to be about a group of people feeling connected to the nation/people/flag because that's who they will play for. When they think about that then they will know that it is their duty to do their absolute BEST and give 110% to not let us and themselves down. As long as they fill this criteria than, winning comes second. I know that loyalty in clubfootball is non-existant. I don't want that to happen to NTs too. So for me it's not really about how good he is. That is a whole another debate.
 

·
Registered
Joined
·
8,906 Posts
I personally wouldn't mind but unfortunately, I believe that Abraham would be mistreated by fans and even players. Look at the Hyka situation..Nobody passes the ball to him and he's Albanian :pp

People back home wouldn't be so "open minded" about it and Abraham would be disappointed and feel bad/hatred for his new country. It just wouldn't work.
 

·
Registered
Joined
·
2,141 Posts
Nigeriani Abraham shprehet se i vjen keq për Dinamon, por do të bëjë gjithçka për fanellën bardheblu

Tifozët e shumtë të pranishëm në “Qemal Stafa” në takimin miqësor me Milanin janë mrekulluar nga loja me nivel të lartë e nigerianit Abraham, i cili jo në pak raste ka arritur të driblojë deri edhe Maldinin legjendar. Shumë specialistë të futbollit shqiptar, por edhe gazetarë të mediave të ndryshme, janë shprehur se ky futbollist do t’i shërbente fare mirë edhe kombëtares sonë.

Një vlerësim real për një futbollist, i cili është shpallur dy herë kampion i Shqipërisë, me Elbasanin dhe Dinamon. Abraham është shumë pranë rekordit, si futbollisti i vetëm i huaj që është shpallur kampion me tri skuadra të ndryshme në vendin tonë. Tirana është penduar që e lejoi vjet Abrahamin të ishte pjesë e Dinamos, ndaj u hodh menjëherë në sulm gjatë merkatos se verës për ta rikthyer te bardheblutë.

Madje për ta bindur ka ndërhyrë vetë Presidenti i Republikës, zoti Bamir Topi. Këtë e ka pranuar vetë Abrahami. “Më vjen mirë që vlerësohem për atë që kam dhënë dhe po jap në futbollin shqiptar. Po të më bënin një ftesë, natyrisht që do ta pranoja kombëtaren shqiptare. Do të ishte kënaqësi e veçantë për mua. A ma ka premtuar Presidenti Topi pasaportën? Po, është e vërtetë, ka ndodhur para se të vija gjatë merkatos së verës te Tirana”, ka pranur Abraham. A do ta mbajë Presidenti Topi fjalën? Varet edhe nga drejtuesit e kombëtares, nëse e shikojnë apo jo të vlefshëm Abrahamin për fanellën kuqezi.

Tirana - Dinamo, derbi që do ta vendosë Abrahamin përballë ish skuadrës së tij, kampionia në fuqi e vendit. Natyrisht, Abrahami nuk mund ta hedhë poshtë të kaluarën, sidomos kur është kaq e suksesshme. Dinamo i dhuroi nigerianit titullin e dytë kampion në Shqipëri dhe si e tillë duhet respektuar. “Të them të drejtën, më vjen keq nëse do ta mund Dinamon, por unë tani mbaj veshur një bluzë tjetër. Tirana është skuadra që më paguan, prandaj do të jap maksimumin për të. Në futbollin profesionist mund të kesh nostalgji, por jo keqardhje,” ka përfunduar Abraham.
 

·
Registered
Joined
·
3,943 Posts
Nuk mendoj qe kemi nevoje per Abrahamin personalisht. E kemi nje tjeter alternative shume ma te favorshme. Dhe aj eshte pikerisht Nuri Mustafi qe luan ne Suedi, nje Curri #2 qe i mublon tegjitha pozicionet mbrojtese. Ky lojtare eshte i madh! i fuqishem, teknik, me shpejtesi. Eshte dhe kogja i ri, vetem 24 vjeqar. Ktu e cillesojne si tmerri i sulmuesve.

Ky asnjere ska luajtur per Maqedonine ose ndonje shtet tjeter, tegjitha mundesite egzistojne me afru.

 

·
Registered
Joined
·
997 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Nuk mendoj qe kemi nevoje per Abrahamin personalisht. E kemi nje tjeter alternative shume ma te favorshme. Dhe aj eshte pikerisht Nuri Mustafi qe luan ne Suedi, nje Curri #2 qe i mublon tegjitha pozicionet mbrojtese. Ky lojtare eshte i madh! i fuqishem, teknik, me shpejtesi. Eshte dhe kogja i ri, vetem 24 vjeqar. Ktu e cillesojne si tmerri i sulmuesve.

Ky asnjere ska luajtur per Maqedonine ose ndonje shtet tjeter, tegjitha mundesite egzistojne me afru.

Edhe mua me pelqen shume Nuri Mustafi ! Bile ja kam propozuar drejt per drejt Armando Dukes permes e-maileve ne muajin gusht. Me ka thene se do te vleresohet nga ana e stafit teknik ... por me sa po shof, propozimi im ka rene ne vesh te shurdher ... !!
 

·
Registered
Joined
·
10,563 Posts
Id feel alot different if he has spent his whole life in Albania....but that's not the case he has only been here 5 years......If he was transferred during the summer outside Albania.....we would not even talk about him
 

·
Registered
Joined
·
3,943 Posts
Edhe mua me pelqen shume Nuri Mustafi ! Bile ja kam propozuar drejt per drejt Armando Dukes permes e-maileve ne muajin gusht. Me ka thene se do te vleresohet nga ana e stafit teknik ... por me sa po shof, propozimi im ka rene ne vesh te shurdher ... !!
Kqyre qka thot ish-lojtari i ekipit te Nurit i cilli e pruni aty.

- Eshte profesionit ne te gjitha gjerat qe i ben, qysh ngren buke, qysh e pregadit veten, qysh flene gjume, qysh e mban trupin mire. Nese e pyet ekipin mjekesor gjithmone ka ndonje gabim tek lojtaret, po jo ne Nurin. Aj eshte nje exemplar total.

Perndryshe Nuri ka vendos qe te luaj ne Premier League ne te ardhmen! Me kqyre fizikun e lojtarit pa problem kish mujt me arrit deri aty. Me sa di une e ka refuzu Kombetaren e Maqedonise, vetem per shkak te pritjes per Shqiperine.
 
1 - 15 of 15 Posts
Top