Joint football league for Albania and Kosovo? - Xtratime Community
 
LinkBack Thread Tools Rate Thread Display Modes
post #1 of 17 (permalink) Old January 11th, 2013, 16:37 Thread Starter
Rising Star
 
Futbolli's Avatar
 
Join Date: 05 2010
Location: NY
Teams: FK Partizani
Posts: 406
Joint football league for Albania and Kosovo?

Klubet shqiptare pro bashkimit, por problemet jane te shumta

Pėrderisa dy federatat, si ajo e Shqipėrisė dhe kjo e Kosovės janė pesimiste pėr realizmin e njė lige tė pėrbashkėt, gjithmonė duke u bazuar nė atė se nuk e lejon UEFA dhe FIFA, klubet shqiptare tė futbollit nga tė dyja anėt e kufirit, janė kėmbėngulėse qė tė bashkohen. Nėse jo tash pėrmes Ligės, atėherė pėrmes njė turneut qė do tė organizohej nė pėrfundim tė kampionateve.

Idenė e shkrirjes sė njė ligė Kosovės- Shqipėri e mbėshtet fuqishėm presidenti i kampionėve tė Shqipėrisė, Skėnderbeut tė Korēės, Ardian Takaj, sipas tė cilit kjo do tė ishte njė ngjarje e madhe pėr futbollin shqiptar. “Kjo nuk vihet nė dyshim nėse ne e pėrkrahim apo jo. Gjithsesi e mbėshtesim edhe do tė ishte nė tė mirė tė futbollit kjo gjė tė realizohet. Tash cilat janė mundėsitė sa e lejon kėtė UEFA duhet tė shikohet”, tha Takaj, sipas tė cilit duhet dy federatat tė bashkėpunojnė dhe tė shohin cilat janė mundėsitė. “Si federata shqiptare ashtu edhe ajo e Kosovės, duhet ta rrisin bashkėpunimin ne kėtė drejtim pėr tė parė sa ėshtė e realizueshme. Nėse kjo veē ndodh, atėherė futbolli mbarėkombėtar do tė pėrparonte shumė”, shtoi Takaj, i cili fuqishėm e mbėshteti edhe idenė e realizimit tė njė turneu.

“Kampionatet si te ne ashtu edhe nė Kosovė janė tė shkurtra, kėshtu qė do tė ishte nė interes tė dyanshėm tė zhvillohet ky turne. Ėshtė interes nacional tė shohim dhe tė njohim mė mirė futbollin e dyja anėve. Pushimi ėshtė i gjatė dhe futbollistėt kanė nevojė pėr sa mė shumė ndeshje, andaj ky turne padyshim ėshtė i mirėseardhur”, tha Takaj. Ditė mė parė, nė Prishtinė, presidenti i FSHS-s.

Armando Duka, tha se ata janė pėr njė bashkim tė tillė, por sipas tij, kjo ėshtė e pamundshme nė kėtė moment, duke preferuar qė tash pėr tash tė organizojnė nė turne tė pėrbashkėt. Sipas presidentit tė Teutės sė Durrėsit, Edmond Hasanbelliu, njė ide e tillė ėshtė e mirėseardhur dhe skuadra e tij ėshtė pro saj.

“Ne jemi pėr bashkim tė futbollit dhe fuqishėm e mbėshtesim idenė. Tash sa na lejon UEFA ėshtė tjetėr gjė”, tha Hasanbelliu, duke bėrė thirrje te tė dyja institucioneve nga Kosova ashtu edhe Shqipėrisė, qė tė bėjnė trysni pėr tė realizuar kėtė gjė. “Njė kampionat prej 16 ekipeve, tetė nga Shqipėria dhe tetė nga Kosova do ta bėnin njė garė interesante“, tha numri njė i durrsakėve, i cili mė pas ka folur edhe pėr mundėsinė e zhvillimit tė njė gare nė formė turneu, nėse kjo veē nuk realizohet. “Sa i pėrket turneut ne kemi zhvilluar ndeshje miqėsore nė formė turneu edhe mė herėt. Sigurisht turneu mund tė organizohet, por ato do tė duhet tė bėhen nė kohėn e pushimeve nė mes kampionateve”, pėrfundoi Hasanbelliu.

Edhe pėr presidentin e Vllaznisė sė Shkodrės, Lorenc Luka kjo gjė do tė ishte e mirėseardhur. “Ne do tė mbėshtesim ēdo iniciativė nė kėtė drejtim. Kuptohet duke i respektuar anėt ligjore. Bashkimi i ligave do tė rriste nivelin dhe do ta bėnte njė garė interesante”, tha Luka, i cili gjithashtu ėshtė pro organizimit tė turneut. “Do tė ishte njė mundėsi e mirė pėr tė parė vlerat nga tė dyja anėt. Ka elemente tė rėndėsishme dhe kjo gjė vetėm sa do tė zbulonte talente tė rij tė futbollit. Andaj, ne jemi pėr organizmin e turneve”, pėrfundoi numri njė i Vllaznisė sė Shkodrės, Lorenc Luka.

Por sigurisht qe nuk mjafton vetem deshira e mire per te realizuar kete lige qe enderrojne shqiptaret. Kampionatet duhet ti permbahen rregullave te FIFA-s dhe UEFA-s nese duan qe te jene zyrtare dhe ketu problemi behet paksa me i veshtire. Kete e tregon edhe pėrmbajtja e pėrgjigjes sė FIFA-s, ardhur njė vit mė parė, kur FSHF kėrkoi vetė, nė mėnyrė zyrtare, sesa e mundur ishte tė krijohej njė ligė e tillė.

Nė pėrgjigjen e saj, FIFA ka qenė e prerė: “Nėse luani me klube kosovare, shkelni direkt Statutin e FIFA-s dhe do tė pėrjashtoheni”, shkruante ajo e zeza nė tė bardhė. Sipas Statutit tė kėtij organizmi, asnjė skuadėr e njė shteti nuk mund tė luajė ndeshje miqėsore apo zyrtare me skuadrat e njė shteti qė nuk ėshtė pjesė e FIFA-s. Nė rastin e ndeshjeve miqėsore, bllokada pėr klubet kosovare tashmė ėshtė hequr, por pėr ato zyrtare ajo ėshtė ende e ndaluar.

FIFA ka pėrmendur disa nene qė shkelen nė rast se Shqipėria ndėrmerr njė nismė tė tillė, ndėrsa pėr ēudi, nė mbledhjen e djeshme, nga ana e palės ministrore, ėshtė hedhur edhe ideja aventureske “ta provojmė e tė shohim”. “Ėshtė e pamundur, nuk mund tė ndodhė, pasi ata e thonė hapur qė kjo ėshtė shkelje nėse ndodh. Ēfarė tė themi nė rast se e kryejmė kėtė shkelje dhe FIFA na pėrjashton?”, kanė thėnė pėrfaqėsuesit e FSHF-sė.

Nje menyre per te anashkaluar kete rregull te FIFA-s eshte qe skuadrat nga Kosova te regjistrohen ne Shqiperi, duke u bere keshtu teknikisht skuadra nga shteti i Shqiperise. Por edhe ketu ka nje problem pasi skuadrat e reja qe futen ne kampionat duhet te fillojne nga liga me e ulet, qe tani per tani ne Shqiperi eshte Kategoria e Dyte ose ajo e Treta. Veshtire se skuadra si Prishtina do te pranojne te fillojne nga ligat inferiore, por edhe futja direkt ne Superligen e Shqiperise do te ishte nje shkelje e rregullave por me teper do te haste ne kundershtime nga skuadrat shqiptare qe detyrohen te luajne nje kategori me poshte, ose qe do t'u mohohet ngjitja ne Superlige per te bere vend per ekipet nga Kosova. Mbase zgjerimi i Superliges shqiptare mund te jete nje zgjidhje, duke mos prekur sistemin e ngjitje/zbritjeve nga Superliga por vetem duke shtuar direkt nje numer te caktuar ekipesh nga shteti i Kosoves.

Nje gje eshte e sigurte, nuk do te jete e lehte, por dhe teresisht e pamundur nuk duket se eshte. Bashkepunimi dhe kerkimi i cdo skenari te mundshem eshte nje detyrim per federatat e te tyja shteteve si dhe skuadrat e interesuara, pasi deshira eshte aty, sidmos nga tifozet qe sigurisht do te mbushnin stadiumet per te ndjekur nje lige te tille.

FutbolliShqiptar.net
Futbolli is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 17 (permalink) Old January 11th, 2013, 18:45
Premier Player
 
Tulipani Zi's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Location: Jashtetit
Teams: FK Partizani & Albania.
Posts: 1,712
Ide e shkleqyer por nuk behet dot per momentin.

Albanian trinity: Shpi-Vllazni-Fis.
Tulipani Zi is offline  
post #3 of 17 (permalink) Old January 11th, 2013, 21:07
International
 
Ownerofnoobs's Avatar
 
Join Date: 11 2012
Location: I touch myself at night
Teams: Algeria, Roma
Posts: 5,254
To be honest I dont give a shit. Theyre both corrupt leagues, and will never get anywhere. These teams dont represent anything about our nation.

We have a joined National Team, which is all that matters to me. I couldnt give a shit about these "leagues" whose sole existence is for their owners to make some cash off match fixing.
Ownerofnoobs is offline  
 
post #4 of 17 (permalink) Old January 12th, 2013, 00:12
International
 
Zemi's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Posts: 6,031
this would be best thing to happen....weed out the shit and unite the better talents

Punen e sotme mos e le per neser

Besart Berisha
Zemi is offline  
post #5 of 17 (permalink) Old January 12th, 2013, 04:37
Forum Manager
International
 
Join Date: 11 2004
Teams: Multiethnic Republic of Kosovo
Posts: 6,606
Quote:
Originally Posted by Ownerofnoobs View Post
To be honest I dont give a shit. Theyre both corrupt leagues, and will never get anywhere. These teams dont represent anything about our nation.

We have a joined National Team, which is all that matters to me. I couldnt give a shit about these "leagues" whose sole existence is for their owners to make some cash off match fixing.
A well run leage can improve the NT greatly, now I'm not saying that a decent league means a good NT, but if the league is well managed and marketed it could boost football and get young people into it, you would grow one or two decent talents, instead of relying on people that have grown in a different football system and have never had the Alb NT in mind. Different from a local player that will have the Alb NT as a huge achievement on their resume.
Madman is offline  
post #6 of 17 (permalink) Old January 15th, 2013, 00:53
Premier Player
 
Tulipani Zi's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Location: Jashtetit
Teams: FK Partizani & Albania.
Posts: 1,712
Quote:
Originally Posted by Ownerofnoobs View Post
To be honest I dont give a shit. Theyre both corrupt leagues, and will never get anywhere. These teams dont represent anything about our nation.

We have a joined National Team, which is all that matters to me. I couldnt give a shit about these "leagues" whose sole existence is for their owners to make some cash off match fixing.
Just because our leagues suck at the moment it doesn't mean we should ignore them. We should strive to make them better as it can be a good foundation for the NT in the future. One step in the right direction would be a joint league.

Albanian trinity: Shpi-Vllazni-Fis.
Tulipani Zi is offline  
post #7 of 17 (permalink) Old January 15th, 2013, 14:40 Thread Starter
Rising Star
 
Futbolli's Avatar
 
Join Date: 05 2010
Location: NY
Teams: FK Partizani
Posts: 406
And I think it would definitely bring more ppl to the stadiums.

FutbolliShqiptar.net
Futbolli is offline  
post #8 of 17 (permalink) Old January 15th, 2013, 20:25
International
 
Zemi's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Posts: 6,031
put it this way, Why wouldnt you want it?
you have to be an idiot and an anti albanian not to want this

Punen e sotme mos e le per neser

Besart Berisha
Zemi is offline  
post #9 of 17 (permalink) Old January 15th, 2013, 23:39
International
 
Shpati's Avatar
 
Join Date: 09 2012
Location: United States
Teams: Albania
Posts: 6,967
Quote:
Originally Posted by Zemi View Post
put it this way, Why wouldnt you want it?
you have to be an idiot and an anti albanian not to want this
Or a Greek lover
Shpati is offline  
post #10 of 17 (permalink) Old January 16th, 2013, 04:36
International
 
Ownerofnoobs's Avatar
 
Join Date: 11 2012
Location: I touch myself at night
Teams: Algeria, Roma
Posts: 5,254
theyre both corrupt leagues and will never get anywhere. I dont care about any of them. I only care about NT.

its like saying bring Berisha and Thaci together. like wtf? thats even worse than them separately. thats corruption x100.

we have a united NT, all i care about. the rest couldnt care less.
Ownerofnoobs is offline  
post #11 of 17 (permalink) Old January 16th, 2013, 07:13
International
 
Zemi's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Posts: 6,031
how do u think that team will become more united and better tho. a good domestic league....if u call fukin it up at every qualifying united and good, then idk wha to say, always strive for better, if u wanna settle for sht then root for luxembourg

Punen e sotme mos e le per neser

Besart Berisha
Zemi is offline  
post #12 of 17 (permalink) Old January 16th, 2013, 20:59
Premier Player
 
Tulipani Zi's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Location: Jashtetit
Teams: FK Partizani & Albania.
Posts: 1,712
Quote:
Originally Posted by Ownerofnoobs View Post
theyre both corrupt leagues and will never get anywhere. I dont care about any of them. I only care about NT.

its like saying bring Berisha and Thaci together. like wtf? thats even worse than them separately. thats corruption x100.

we have a united NT, all i care about. the rest couldnt care less.
Maybe you didn't grow up in Albania and you never rooted for any team but still that's a very mypoic view of things. My first love will always be Partizani (perhaps even more than the Albanian NT) and I followed their progress even when they were down in the third division.

Things have atendecy to change. So while there may be enormous corruption in Albanian domestic football at the moment it doesn't necessarily mean that it will always be that way. We should always strive to make things better.

Albanian trinity: Shpi-Vllazni-Fis.
Tulipani Zi is offline  
post #13 of 17 (permalink) Old January 16th, 2013, 22:14
International
 
Ownerofnoobs's Avatar
 
Join Date: 11 2012
Location: I touch myself at night
Teams: Algeria, Roma
Posts: 5,254
great in 200 years from now, when theyre both not-corrupt we can unite them. now its just gonna be corruption x100.

besides its not gonna happen. its just political bs berisha and akz are spouting out to get some cheap political votes, and by the sound of it, it looks like its working on a few people .

its not gonna happen guys, kosovan league is not even recognized. its gonna take a while. at least 10-15 years.
Ownerofnoobs is offline  
post #14 of 17 (permalink) Old January 17th, 2013, 19:54 Thread Starter
Rising Star
 
Futbolli's Avatar
 
Join Date: 05 2010
Location: NY
Teams: FK Partizani
Posts: 406
Also there won't be many young albanian players to pick from that play in Europe. 2nd and 3rd generation Albanians won't play for us. And there's always less and less people moving out of Albania and Kosova.

We'll have to rely on our league sooner or later. We cant just wait forever for Switzerland Austria Germany etc to develop our players.

FutbolliShqiptar.net
Futbolli is offline  
post #15 of 17 (permalink) Old February 15th, 2013, 15:16 Thread Starter
Rising Star
 
Futbolli's Avatar
 
Join Date: 05 2010
Location: NY
Teams: FK Partizani
Posts: 406
Liga Mbarekombetare, me format si Kupa e Shqiperise

Pas idesė sė hedhur nga kryeministri Sali Berisha pėr krijimin e njė Lige Mbarėkombėtare dhe kėrkesės sė tij nė Ministrinė e Kulturės, Rinisė dhe Sporteve pėr tė gjetur formulėn pėr vėnien nė zbatim tė saj, duket se kjo e fundit ka projektuar njė turne tė ngjashėm midis disa skuadrave tė vendit tonė, Kosovės, ato shqiptare tė Malit tė Zi dhe Maqedonisė.

Nė pamundėsi tė krijimit tė Ligės sė Pėrbashkėt, e cila juridikisht ajo nuk mund tė zbatohet, pasi FKK-ja nuk ėshtė anėtare e FIFA-s dhe UEFA-s, duket se ideja pėr krijimin e njė Kupe Mbarėkombėtare do tė jetė njė zgjidhje pėr tė zhvilluar dhe evidentuar futbollistėt dhe ekipet shqiptare qė bėjnė pjesė nė vendet e rajonit.

Ditėn e djeshme, nė Ministrinė e Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, ku morėn pjesė pėrfaqėsues tė futbollit tė vendit tonė dhe tė Kosovės ėshtė diskutuar mbi projektin e krijimit tė Turneut Mbarėkombėtar, i cili do tė ketė afėrsisht formulėn e njė kupe, e cila nuk do tė ketė ndikim nė kampionatet respektive tė skuadrave pjesėmarrėse.

Turneu i futbollit Mbarėkombėtar do tė zhvillohet me njė sistem tė kombinuar, me takime vajtje-ardhje nė fazėn e grupeve dhe me eliminim direkt, duke filluar nga ēerekfinalet deri nė finale. Pjesėmarrėse do tė jenė 16 skuadra.

Nga Shqipėria do tė marrin pjesė 7 ekipet, qė do tė renditen tė parat nė Superligėn e sezonit tė ardhshėm. Gjithashtu, do tė pėrzgjidhen 6 skuadrat qė do tė renditen nė vendet e para tė kampionatit tė ardhshėm tė Kosovės. Pjesėmarrėse do tė jenė edhe 2 ekipe shqiptare nga Maqedonia dhe 1 nga Mali i Zi. Faza e parė e kėtij turneu do tė ndahet nė katėr grupe, me nga katėr skuadra nė ēdo grup. Pėr nė fazėn e ēerekfinaleve do tė kualifikohen dy tė parat e ēdo grupi.

I gjithė kompeticioni do tė ketė 61 takime dhe do tė zgjasė 9 javė. Faza e parė do tė zhvillohet gjatė muajve shtator-nėntor, ndėrsa ndeshjet do tė luhen nė mesjavė.Ndėrsa faza e dytė do tė rifillojė nė periudhėn mars-prill. Pra, nga mėnyra e ndėrtimit tė kėtij turneu, mund tė thuhet se kemi tė bėjmė me njė kampeticion gati analog me Kupėn e Shqipėrisė, ndėrsa ndryshimi ėshtė se, pjesėmarrėse nuk do tė jenė vetėm klubet shqiptare, por edhe ato nga Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi.

Gjithashtu, kompeticioni qė mund tė zhvillohet vitin e ardhshėm nuk prek strukturėn e kampionateve respektive. Nė rastin e zbatimit tė kėtij projekti, do tė krijohej njė Turne Mbarėkombėtar, edhe pse jo me pjesėmarrjen e tė gjitha klubeve shqiptare dhe kosovare, por nė njė farė mėnyre do tė krijohej mundėsia e njė kompeticioni, ku do tė kishin mundėsi qė skuadrat shqiptare tė konkurronin me njėra-tjetrėn nė njė tjetėr formulė.

Ēmimi i turneut

Pėr tė nxitur konkurrencėn dhe pjesėmarrjen nė kėtė turne do tė akordohet njė ēmim, nėpėrmjet tė cilit do tė shpėrblehen nė mėnyrė tė barabartė, tė gjitha ekipet pjesėmarrėse qė kalojnė nė fazėn e ēerekfinaleve dhe tė diferencuar ēiftin finalist. Ēmimi mund tė kapė shifrėn e 200 mijė eurove, shumė e cila mund tė ndahet:

- 15 mijė euro pėr ēdo ekip qė shkon nė fazėn e 1/8-ve

- 40 mijė euro vendi i dytė (pėrfshirė edhe shpėrblimin e pėrfituar nga kalimi nė fazėn e 1/8-ve)

- 70 mijė euro pėr fituesin e Turneut (pėrfshirė edhe shpėrblimin e pėrfituar nga kalimi nė fazėn e 1/8-ve)

FutbolliShqiptar.net
Futbolli is offline  
post #16 of 17 (permalink) Old February 15th, 2013, 15:34
International
 
Ownerofnoobs's Avatar
 
Join Date: 11 2012
Location: I touch myself at night
Teams: Algeria, Roma
Posts: 5,254
can you please not credit Berisha's ****face with this idea? This idea has been around for years. If he cared about football he wouldve done something for our god damn stadium.

That being said hopefully we'll see some sort of union between the two teams soon.
Ownerofnoobs is offline  
post #17 of 17 (permalink) Old February 15th, 2013, 16:08
World Class Player
 
Join Date: 08 2006
Location: USA
Teams: Republic of Albania NT
Posts: 8,906
They already have a small tournament taking place every year to celebrate independence. Kupa pavarsia I think it's called.. Teams from Kosovo, Macedonia, Montenegro come and compete with Flamurtari, Tirana, etc. Anyway it's a big fail because there is 0 interest for it. Stadiums are totally empty.

I predict the same thing happens with this new tournament as well. In Kosovo stadiums there will be more interest but in Albania mehhhh.

Problem is that interest and rivalry cant be created in "friendly" tournaments.
LedZep is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes Rate This Thread
Linear Mode Linear Mode
Rate This Thread:Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome