WQE: Albania Vs. Slovenia | 16/10/12 - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Rate Thread Display Modes
post #1 of 169 (permalink) Old October 12th, 2012, 23:19 Thread Starter
International
 
Shpati's Avatar
 
Join Date: 09 2012
Location: United States
Teams: Albania
Posts: 6,961
WQE: Albania Vs. Slovenia | 16/10/12

This is what the lineup should be.
--------------Cani------Sadiku
Roshi-----(Not Kukeli)--------------Meha
------------------------Cana--------------
(No Dallku)------Mavraj----Curri------Lila
-------------------Berisha


This is what the lineup will probably be:
--------Salihi-----Bogdani----
Vila---Kukeli---Bulku---Lika
Lila---Cana---Mavraj---Dallku
----------Ujkani---------------
Shpati is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 169 (permalink) Old October 13th, 2012, 14:17
Rising Star
 
Shkodra's Avatar
 
Join Date: 10 2010
Location: USA
Teams: Albanian NT & Dutch NT Shqipėri & Nederland
Posts: 934
This is obviously a must win game. A draw would mean absofukinglutely nothing, although Albanians tend to get overexcited with draws to shitty teams (inferiority complex maybe)

Anyways, if we fail to win, i think De Biasi needs to be fired. Shit what am i talking about, as if the next coach we get will be any good, look at the past, Haan, Kuze, De Biasi, they've all commited the same mistakes, the next guy surely will do the same thing.

The only solution to solve this would be to get an Albanian coach, but unfourtunetly there's none qualifyied for such a job. Maybe Besnik Hasi, surely he can't do any worse than these guys, but then again i think he already turned us down once.
Shkodra is offline  
post #3 of 169 (permalink) Old October 13th, 2012, 14:21
Forum Manager
International
 
Join Date: 11 2004
Teams: Multiethnic Republic of Kosovo
Posts: 6,606
How quickly people have turned on De Biasi. I thought he was the only manager that was looking for new players? At the end of the day we are just a piss poor team, just one level above Luxembourg or San Marino. We shouldn't really get our hopes up.

ps. also **** FSHF and the government for not being able to build a decent stadium in all these years, disgusting.
Madman is offline  
 
post #4 of 169 (permalink) Old October 13th, 2012, 14:39
Albo-Eagle
Premier Player
 
albo-eagle's Avatar
 
Join Date: 08 2012
Location: London
Posts: 1,120
No question about it the game is must win and Cana,De Biasi and all the players know that. A win and our hopes of qualifying can arise again as we can call up Kace,Azemi,Berisha,Basha for the game against Norway.
If we lose just stop watching Albania untill the Euro 2016 qualifiers where we will win our first game and lose all the others like usual.

Forza Shqipnia
albo-eagle is offline  
post #5 of 169 (permalink) Old October 13th, 2012, 14:39
World Class Player
 
Join Date: 08 2006
Location: USA
Teams: Republic of Albania NT
Posts: 8,906
Slovenia are much stronger than shitty Iceland who crossed the midfield two times and scored two goals. Might as well play without a goalkeeper.

Btw this is the last game in Tirana before the demolish the stadium and build a new one.
LedZep is offline  
post #6 of 169 (permalink) Old October 13th, 2012, 15:01
Albo-Eagle
Premier Player
 
albo-eagle's Avatar
 
Join Date: 08 2012
Location: London
Posts: 1,120
Quote:
Originally Posted by LedZep View Post
Slovenia are much stronger than shitty Iceland who crossed the midfield two times and scored two goals. Might as well play without a goalkeeper.

Btw this is the last game in Tirana before the demolish the stadium and build a new one.
Thank god for that maybe we can make the new stadium a fotress and it won't flood when it rains.

Forza Shqipnia
albo-eagle is offline  
post #7 of 169 (permalink) Old October 13th, 2012, 15:44
World Class Player
 
Join Date: 08 2006
Location: USA
Teams: Republic of Albania NT
Posts: 8,906


Ja pse nuk funksionon Kombėtarja shqiptare
Nga SULEJMAN STAROVA

Shqipėria tregoi edhe njėherė se ka probleme nė organizimin dhe filozofinė e lojės. Sigurisht, ndeshja e djeshme u kushtėzua sė tepėrmi edhe nga faktorė tė jashtėm, siē ishte shiu i vazhdueshėm qė pėrkeqėsoi terrenin, por megjithatė nuk duhet ta fshehim gjendjen e skuadrės sonė. Ekipi ynė pėrfaqėsues vuan pozicionimin nė fushė dhe nuk di tė shfrytėzojė alternativat qė ka nė dispozicion. Ne dje humbėm ndaj njė kundėrshtari (nė letėr) inferior, por e bėmė kėtė nė mėnyrėn “e vjetėr”: pėsuam gola tė evitueshėm dhe ishim tė paqartė nė tėrėsi. Shqipėria ka realisht probleme nė zotėrimin e topit dhe nė menaxhimin e forcave dhe tė mundėsive tė saj. Pse ndodhi kjo?
Mbrojtja Shqipėria ishte skuadra qė duhej ta fitonte kėtė ndeshje. Por qė tė fitosh njė ndeshje nuk mund t’i kesh tė dy qendėrmbrojtėsit nė zonėn tėnde. Ata duhet tė jenė mė tė avancuar, me qėllim qė distanca me mesfushėn dhe sulmin tė jetė mė e shkurtėr. Kėshtu, skuadra ėshtė mė kompakte dhe shpenzon mė pak energji. Shqipėria nuk funksionon nė lojėn nga krahėt dhe njė motiv ėshtė mosshfrytėzimi i alternativave, apo keqmenaxhimi i tyre. Nė krahun e djathtė luan Dallku, i cili sistematikisht sė fundmi ka treguar se ėshtė i paaftė pėr tė marrė krahun deri nė fundore dhe pėr tė ndihmuar sulmin. Ėshtė pak i kthjellėt gjithashtu nė fazėn mbrojtėse, apo edhe nė pasimet e shkurtra. Andi Lila do tė ishte njė alternativė mė e mirė nė tė djathtė. Ėshtė krahu i tij natyral, ku mund tė bėjė inkursione deri nė fund, sepse ėshtė mė i sigurt, por jep edhe mė shumė rezultat nė fazėn mbrojtėse. Duket disi e pashpjegueshme qė njė i djathtė si Lila luan nė tė majtė. Aty pėrveēse arrin tė mbrojė mirė, nuk ėshtė i dobishėm sa duhet nė fazėn ofensive. Nuk arrin tė marrė dot krahun pėr shkak tė cilėsive qė ka, por kjo i ul forcėn sulmuese ekipit nė atė krah. Akoma mė e pashpjegueshme ėshtė qė Ansi Agolli, njė majtosh i mirėfilltė, rri nė stol, ndėrkohė qė ai ka treguar se nė tė majtė i bėn shumė punė Shqipėrisė. Nė rastin e golit pėrgjegjėsia kryesore ishte e Mavrajt, sepse ishte detyra e tij ta largonte atė top.
Mesfusha Problemi i madh ėshtė se Bulkut dhe Kukelit u kėrkohet qė tė mbrojnė dhe tė ndėrtojnė njėkohėsisht. Kjo ėshtė praktikisht e pamundur pėr t’u bėrė gjatė gjithė ndeshjes dhe akoma mė e pamundur nėse mbrojtja jonė qėndron aq e tėrhequr. Njė tjetėr problem ėshtė se edhe Mehės i kėrkohet tė mbrojė sistematikisht, pėrveēse tė shpėrndajė topat dhe tė furnizojė sulmin. As ai nuk mund ta bėjė dot kėtė, sepse sforcoja fizike ėshtė e papėrballueshme. Skuadra duhet tė jetė mė e shkurtėr nė fushė, Meha duhet tė dublohet mė shumė nga mesfushorėt e tjerė, me qėllim qė pjesėn dėrrmuese tė energjive tė tij ta pėrdorė pėr tė bėrė inkursione tė befasishme dhe pėr tė dhėnė pasime. Meha nuk mund tė vrapojė si njė shkatėrrues, sepse kėshtu nuk lexon dot lojėn. Lojtarė si Roshi e Lika duhen shfrytėzuar mė mirė pėr tė pėrmirėsuar ofensivėn nga krahėt dhe pėr t’i dhėnė hapėsirė e liri veprimi Mehės. Kjo ndodh kur loja nga krahėt mbėshtetet nga mbrojtės tė mirė…
Sulmi Kemi lojtarė cilėsorė nė sulm, qė luftojnė fort dhe sakrifikojnė shumė, por duhet t’i ndihmojmė mė tepėr. Problemi i Shqipėrisė sot ėshtė zotėrimi i topit dhe qartėsia nė fushė. Nė ndeshjet qė duhen fituar, sulmuesit duhet tė shohin mė tepėr nga porta kundėrshtare dhe jo nga porta jonė. Mė tingėlloi disi e ekzagjeruar qė lojtarėt dhe trajneri para ndeshjes pėrsėrisnin vazhdimisht se me njė stadium plot do e mundnin Islandėn. Nuk mundet t’ia lėmė mbi shpinė tė gjitha publikut. Tifozėt e bėnė punėn e tyre, e mbushėn stadiumin, por ndeshjet i fitojnė lojtarėt, jo
LedZep is offline  
post #8 of 169 (permalink) Old October 13th, 2012, 20:59 Thread Starter
International
 
Shpati's Avatar
 
Join Date: 09 2012
Location: United States
Teams: Albania
Posts: 6,961
Quote:
Originally Posted by albo-eagle View Post
No question about it the game is must win and Cana,De Biasi and all the players know that. A win and our hopes of qualifying can arise again as we can call up Kace,Azemi,Berisha,Basha for the game against Norway.
If we lose just stop watching Albania untill the Euro 2016 qualifiers where we will win our first game and lose all the others like usual.
I agree, Albania needs an Albanian coach.

I was so pissed when the Albanian organization was playing games with Besnik Hasi.
Shpati is offline  
post #9 of 169 (permalink) Old October 13th, 2012, 21:26
Premier Player
 
Tulipani Zi's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Location: Jashtetit
Teams: FK Partizani & Albania.
Posts: 1,712
Quote:
Originally Posted by LedZep View Post
Btw this is the last game in Tirana before the demolish the stadium and build a new one.
Where did you read this? Can you provide a link please? Thanks.

Albanian trinity: Shpi-Vllazni-Fis.
Tulipani Zi is offline  
post #10 of 169 (permalink) Old October 13th, 2012, 21:33
Premier Player
 
Tulipani Zi's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Location: Jashtetit
Teams: FK Partizani & Albania.
Posts: 1,712
10 years of Duka's presidency and this is where we are today. He is the cancer that must be removed in order for us to open up a new chapter.

Albanian trinity: Shpi-Vllazni-Fis.
Tulipani Zi is offline  
post #11 of 169 (permalink) Old October 13th, 2012, 21:40
Rising Star
 
Join Date: 10 2012
Teams: AS Roma
Posts: 266
A win against Slovenia can turn things around, I think only Switzerland is sure to come winners out of this group. The group is very unpredictable.
totti10 is offline  
post #12 of 169 (permalink) Old October 13th, 2012, 22:07
Premier Player
 
Tulipani Zi's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Location: Jashtetit
Teams: FK Partizani & Albania.
Posts: 1,712
Quote:
Originally Posted by totti10 View Post
A win against Slovenia can turn things around, I think only Switzerland is sure to come winners out of this group. The group is very unpredictable.
I highly doubt we beat Slovenia. 2-0 to Slovenia is my prediction on two blunders, one from Ujkani and the other from one of the usual ****tards on defense.

Every time I watch Albania I feel like I'm reading "Chronicle of a death foretold": I know we're going to lose the only mystery reamins how we're going to find a way to lose on any given day. 80% of the time these guys don't dissapoint.

Albanian trinity: Shpi-Vllazni-Fis.
Tulipani Zi is offline  
post #13 of 169 (permalink) Old October 13th, 2012, 23:05
Rising Star
 
Join Date: 10 2012
Teams: AS Roma
Posts: 266
Quote:
Originally Posted by Tulipani Zi View Post
I highly doubt we beat Slovenia. 2-0 to Slovenia is my prediction on two blunders, one from Ujkani and the other from one of the usual ****tards on defense.

Every time I watch Albania I feel like I'm reading "Chronicle of a death foretold": I know we're going to lose the only mystery reamins how we're going to find a way to lose on any given day. 80% of the time these guys don't dissapoint.
Hahah! Yeah I kind of share same feelings. I think our game has improved for some distance though if we compare it with how we played some years ago. Nostalgic people may feel we are worse without the likes of Skela, Duro, Lala etc. players that deliverd once in four-five games. Nowdays we are managing to score goals, create chances. Our only big problem right now is leaking stupid goals. A moment of collaps from our center defenders or our gk ruins us the game. I think we should try Cana-Curri at the center of our defence. I've seen some clubgames of Mavraj in Bundesliga he makes the other defenders cover quite some space that he leaves from doing bad choices. Cana-Curri on the other hand have that cohesion that they've created by playing a lot together.

Others may think we are favorites against some teams, but we shouldn't let ourself think that way. We just don't have the luxury to do that. Every time we loosen up like favorites we manage to screw up.


We have what it takes to beat Slovenia though, it's a must for our guys to repay atleast the supportes who stayed at the stadium under the heavy rain. Wonderful fans
totti10 is offline  
post #14 of 169 (permalink) Old October 13th, 2012, 23:47
Albo-Eagle
Premier Player
 
albo-eagle's Avatar
 
Join Date: 08 2012
Location: London
Posts: 1,120
If we do win then I know every Albanian fan will have hope again including me so let's just pray De Biasi picks a strong team.

Cana has to be moved to midfield and keep lika and vila as far away from the stadium as possible.

Let's hope our support of Albania does not end here for another 2 years.

Forza Shqipnia
albo-eagle is offline  
post #15 of 169 (permalink) Old October 14th, 2012, 00:27
Premier Player
 
Tulipani Zi's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Location: Jashtetit
Teams: FK Partizani & Albania.
Posts: 1,712
Quote:
Originally Posted by totti10 View Post
Hahah! Yeah I kind of share same feelings. I think our game has improved for some distance though if we compare it with how we played some years ago.
I disagree. Our midfield today cannot compare to the one that featured Murati, Vata, Skela and Kola. I think our best run was during Briegel's tenure. But I feel like the biggest fault lies with the federation and Armando Duka. We badly need a change at the helpm of the FSHF and perhaps an Albanian coach for a change. I think Shkelqim Muca or Sulejman Starova may be the man for the job.

Albanian trinity: Shpi-Vllazni-Fis.
Tulipani Zi is offline  
post #16 of 169 (permalink) Old October 14th, 2012, 01:30
Premier Player
 
alblondon's Avatar
 
Join Date: 09 2010
Location: London
Teams: FK Partizani, Arsenal FC,Albania NT
Posts: 1,945
Fuk that .Starova and Much are good managers but Albania should never have a Albanian coach !!
I really don't get why everyone moans about the manager this is the team and the players we have at least he has the Balls to play upfront with Cani and Sadiku two young strikers which should be useful to Albania for years to come !!
The loss to iceland was due to bad luck<<bad ref decision on the free kick which lead to the second goal >>we dominated most of the game and should have won it but this things happen such is football the best team does not always win !!
Anyway i think had we beaten Iceland we would have gone and lost this one as we normally do but now i'm not to sure and i think we might even nick a WIN !!
alblondon is offline  
post #17 of 169 (permalink) Old October 14th, 2012, 16:55
Albo-Eagle
Premier Player
 
albo-eagle's Avatar
 
Join Date: 08 2012
Location: London
Posts: 1,120
Since everyone has had time to calm down from the Iceland loss let's do a bit of foward thinking.
The group stands like this:
1. SWITZERLAND 7
2. ICELAND 6
3. NORWAY 4
4. ALBANIA 3
5. CYPRUS 3
6. SLOVENIA 3
Results should end up like this and if we manage to win.
Cyprus*v*Norway=Norway
Iceland*v*Switzerland=Switzerland
Albania*v*Slovenia=Albania
The table will then look like this putting us one point off second.
1. SWITZERLAND 10
2. NORWAY 7
3. ALBANIA 6
4. ICELAND 6
5. CYPRUS 3
6. SLOVENIA 3
Then in March results should go like this and if we manage to win.
Norway*v*Albania=Albania
Slovenia*v*Iceland=Draw
Cyprus*v*Switzerland=Switzerland
We take second place.
1. SWITZERLAND 13
2. ALBANIA 9
3. NORWAY 7
4. ICELAND 7
5. SLOVENIA 4
6. CYPRUS 3

I know the idea of us winning two games is laughable but if we manage to beat Slovenia then De Biasi can call up players such as Kace,Balaj,Azemi and we do stand a chance of beating anyone in our group (Including Switzerland as were home). It all starts with Slovenia though.

Forza Shqipnia
albo-eagle is offline  
post #18 of 169 (permalink) Old October 14th, 2012, 17:36
Premier Player
 
artan's Avatar
 
Join Date: 01 2011
Posts: 2,211
I've moved on from the Iceland match, it really isn't Di Biazi's fault at all. First of all the game should had been canceled or delayed, it's quite impossible to enforce tactics or get any cohesion with the condition of the pitch.. Second Ujkani's blunder really ****ed us over and the second goal off a free kick was an amazing kick.

That was a bad loss and I think the guys will either break or come up huge with a win. I also have a feeling that Di Biazi will change the formation as well. Hopefully we'll see something like this
-----Sadiku--Cani
Roshi--Meha--Hyka
---------Cana
Lila--Mavraj--Curri--Dallku
---------Ujkani
artan is offline  
post #19 of 169 (permalink) Old October 14th, 2012, 18:01
Rising Star
 
Join Date: 08 2011
Teams: Albania & Ajax
Posts: 159
Quote:
Originally Posted by artan View Post
I've moved on from the Iceland match, it really isn't Di Biazi's fault at all. First of all the game should had been canceled or delayed, it's quite impossible to enforce tactics or get any cohesion with the condition of the pitch.. Second Ujkani's blunder really ****ed us over and the second goal off a free kick was an amazing kick.

That was a bad loss and I think the guys will either break or come up huge with a win. I also have a feeling that Di Biazi will change the formation as well. Hopefully we'll see something like this
-----Sadiku--Cani
Roshi--Meha--Hyka
---------Cana
Lila--Mavraj--Curri--Dallku
---------Ujkani
This is the best formation at this moment. Just one little thing change: switching the positions of hyka and roshi.
Shqiptar22 is offline  
post #20 of 169 (permalink) Old October 14th, 2012, 19:14
Premier Player
 
alblondon's Avatar
 
Join Date: 09 2010
Location: London
Teams: FK Partizani, Arsenal FC,Albania NT
Posts: 1,945
meha hyka roshi is good going forward but not so good defending or dominating the midfield so its a big risk!
alblondon is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes Rate This Thread
Linear Mode Linear Mode
Rate This Thread:Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome