[Friendly - 22/5/12] Albania vs Qatar - Xtratime Community
 
LinkBack Thread Tools Rate Thread Display Modes
post #1 of 12 (permalink) Old May 1st, 2012, 17:56 Thread Starter
Rising Star
 
Futbolli's Avatar
 
Join Date: 05 2010
Location: NY
Teams: FK Partizani
Posts: 406
[Friendly - 22/5/12] Albania vs Qatar

Katar - Shqiperi, miqesore ne Madrid ne 22 maj

Mund tė qetėsohet mė nė fund trajneri De Biazi, por edhe drejtuesit e FSHF-sė, sepse kanė konklduar nė njė miqėsore interesante pėr kuqezinjtė. Do tė jetė pikėrisht Katari, kundėrshtari i Shqipėrisė nė futboll, qė mė 22 maj do tė testojė tanėt sėrish para startit tė edicionit kualifikues nė grupe, pėr Botėrorin 2014.

Kjo ndeshje miqėsore do tė luhet nė fushėn asnjanėse tė Madridit, nė kryeqytetin e vendit iberik. Lajmi ėshtė bėrė i ditur nga faqja zyrtare e Federatės Shqiptare tė Futbollit.

Mė herėt ėshtė fiksuar data 15 gusht, qė tė luhet me Moldavinė nė Tiranė, thuajse tri javė pėrpara pėrballjes sė parė zyrtarė nė Grupin E tė eliminatoreve ndaj Qipros, pėrfaqėsuese me tė cilėn Shqipėria ka edhe fitoren mė tė thellė nė historinė e saj (6-1, nė miqėsoren nė “Qemal Stafa”).

Kjo ndeshje do tė jetė mundėsia e fundit qė trajneri De Biazi do ta shfrytėzojė pėr tė provuar pėr taktikėn qė ekipi do tė pėrdorė nė ndeshjet eliminatore tė shtatorit. Shqipėria me Moldavinė ėshtė pėrballur dy herė nė eliminatoret e Europianit 1996, duke i fituar tė dy ndeshjet (3-0 nė “Qemal Stafa” dhe 3-2 nė Kishiniev).

Tashmė vjen kjo miqėsore tjetėr tepėr interesante me Katarin, ballafaqimi i parė nė historinė e tė dyja palėve, vend i cili i ka rritur se tepėrmi interesat nė futboll, pėr shkakun se “Botėrori 2022” do tė zhvillohet nė kėtė vend tė vogėl, por shumė tė njohur pėr pasuritė e tij. Madje, disa klube europiane kanė tashmė pronarė ose aksionarė sheikė nga Katari, tė cilėt po i derdhin paratė lumė, duke e ndryshuar nė njėfarė mase edhe “rrotėn e historisė” nė futboll. Shembulli i Mancester Sitit apo i Paris SG janė mjaft doimethenės nė kėtė drejtim, sepse lojtarėt mė tė mirė po rendin drejt tyre, nisur nga joshja financiare. Ndoshta nė kėtė aspekt mund tė pėrfitojnė dicka edhe kuqezinjtė tanė, pėrvecse do tė testojnė veten nė njė miqėsore pararendėse tė fushatės kualifikuese nė grupe tė Botėrorit 2012.

Nje fakt interesant eshte Katari she Shqiperia jane me pike te barabarta ne renditjen e FIFA-s per muajin prill me nga 384 secila dhe renditen ne vendin e 84-t. Por ndersa Shqiperia eshtene renie, kundershtaret jane ne ngjitje ne kete renditje. Vetem nje vit e gjysem me pare ata ishin ne vendin e 114-te.

Katari ka fitoret me te thella ne historine e vet kunder Libanit dhe Afganistanit me shifrat 8-0. Humbjen e me te thelle e kane pesuar nga Kuvajti, 9-0. Ata janbe kualifikuar dy here per Lojrat Olimpike.

Kjo ndeshje do te jete njė mundėsi shumė e mirė pėr futbollistėt tanė kuqezinj, pėr ta bindur trajnerin De Biazi, pėr tė zėnė njė vend nė listėn e preferuar tė italianit. Ky i fundit ka zhvilluar vetėm njė ndeshje me Shqipėrinė, qė pas emėrimit tė tij nė stolin kuqezi, pikėrisht nė Tbilisi tė Gjeorgjisė, ku u mundėm mė 29 shkurt me rezultatin 2-1. Pikėrisht aty, De Biazi bėri debutimin me kombėtaren e vendit tė shqiponjave, ashtu sikurse debutuan edhe lojtarė tė tillė si Cani, Zeqiri, Sadiku. Kujtojmė se nė atė miqėsore munguan shumė titullarė, pėr shkak dėmtimesh, ndėrsa Samir Ujkani priti dy penallti.

Shqipėria bėn pjesė nė Grupin E kualifikues pėr “Botėrorin 2014”, bashkė me Zvicrėn, Norvegjinė, Slloveninė, Qipron dhe Islandėn. Kuqezinjtė e ngrenė siparin e kėsaj fushate pikėrisht nė “Qemal Stafa”, mė 7 shtator tė kėtij viti, kur do tėp resin qipriotėt, ndėrsa pas katėr ditėsh ballafaqohn me Zvicrėn, nė fushėn e helvetėve.


FutbolliShqiptar.net
Futbolli is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 12 (permalink) Old May 2nd, 2012, 20:22
Legend
 
Shemyy's Avatar
 
Join Date: 08 2006
Location: U.S.
Teams: Whoever is winning
Posts: 10,563
Title should be Albania vs South America XI (Z Team) p
Shemyy is offline  
post #3 of 12 (permalink) Old May 3rd, 2012, 00:48
Premier Player
 
artan's Avatar
 
Join Date: 01 2011
Posts: 2,211
Quote:
Originally Posted by Shemyy View Post
Title should be Albania vs South America XI (Z Team) p
Most of their players are arabian/islamic and all of them play in the Qatar league judging by their wiki...


We should thrash them
artan is offline  
 
post #4 of 12 (permalink) Old May 3rd, 2012, 08:23
World Class Player
 
Simboli i Diellit's Avatar
 
Join Date: 04 2010
Location: Milan
Teams: Ac Milan , Albania, Italia,Croatia
Posts: 8,717
Quote:
Originally Posted by artan View Post
Most of their players are arabian/islamic and all of them play in the Qatar league judging by their wiki...


We should thrash them
Almost every time when we should we don't
Simboli i Diellit is offline  
post #5 of 12 (permalink) Old May 3rd, 2012, 13:22 Thread Starter
Rising Star
 
Futbolli's Avatar
 
Join Date: 05 2010
Location: NY
Teams: FK Partizani
Posts: 406
i dont know if we'll trash the, but it will be an interesting match

FutbolliShqiptar.net
Futbolli is offline  
post #6 of 12 (permalink) Old May 4th, 2012, 02:03
Stern Des Sudens
Rising Star
 
Kaizer's Avatar
 
Join Date: 11 2010
Location: New World
Teams: Bayern TirOna, Deutschland, Albania
Posts: 409
They are organizing the World Cup hence they need some good competition. Like 8 years from now they will remember how they played Albania. That is if they are the same players lol

FK TIRANA
FC Bayern Munchen
EV

NY Yankees, NY Giants, NY Red Bulls, NY Knicks
Kaizer is offline  
post #7 of 12 (permalink) Old May 8th, 2012, 15:41
World Class Player
 
Simboli i Diellit's Avatar
 
Join Date: 04 2010
Location: Milan
Teams: Ac Milan , Albania, Italia,Croatia
Posts: 8,717
Anyone going to Madrid? Do you know were the match is being held?
Simboli i Diellit is offline  
post #8 of 12 (permalink) Old May 17th, 2012, 02:21
Premier Player
 
Shqipėria Etnike's Avatar
 
Join Date: 11 2007
Location: Melbourne
Teams: Albania, Lazio, Manchester United
Posts: 1,408
Berisha
Lila-Cana-Mavraj-Agolli
Zeqiri
Roshi-Vila-Bakaj-Hyka
Cani

or

Berisha
Dallku-Lila-Mavraj-Agolli
Cana
Roshi-Vila-Zeqiri-Hyka
Cani

Mos shikoni kisha e xhamia / Feja e shqyptarit āsht shqyptaria
Churches and mosques you shall not heed / The religion of Albanians is Albanism
Shqipėria Etnike is offline  
post #9 of 12 (permalink) Old May 22nd, 2012, 20:43 Thread Starter
Rising Star
 
Futbolli's Avatar
 
Join Date: 05 2010
Location: NY
Teams: FK Partizani
Posts: 406
Shqiperia mund Katarin, gol Bakaj e Bogdani

Shqiperia ka fituar sot ne Madrid te Spanjes me rezultatin 2-1 kunder Katarit, ne nje ndeshje miqesore qe ishte e para mes ketyre dy shteteve. Ndeshja ka nisur nė orėn 19:00 stadiumin e Rajo Valekanos, por per fat te keq nuk eshte transmetuar nga asnje televizion.

Ka pasur shume pare tifoze ne stadium me 15 mije vende, por kane qene te pranishem disa agjente qe synonin te zbulonin ndonje talent.

De Biazi ka hedhur nga fillimi njė formacion sulmues 4-4-2. Orges Shehi, portieri kampion i Skėnderbeut eshte nė kuadratin kuqezi, ndėrsa para tij rreshtohet mbrojtja nė vijė tė drejtė. Cana dhe Mavraj jane ne qender ndėrsa nga krahėt pozicionohen Dallku nė tė djathtė dhe Veliu nė tė majtė.

Mesfusha i ishte besuar Sabien Lilajt dhe Ervin Bulkut, nė qendėr, me mision qė tė organizonin fazėn ndėrtuese tė lojės sonė, por edhe tė shkatėrronin kundėrshtarin teksa startonte fazėn ofensive. Ne krahe jane dy lojtare ofensive, Elis Bakaj dhe Emiljano Vila.

Keta te dy se bashku me dy sulmuesit e deklaruar, Erjon Bogdani dhe Edgar Cani, krijojne nje grup sulmues te rrezikshem.

Pjesa e parė ėshtė karakterizuar nga njė luftė e fortė sportive, me dyluftime tė shumta nė mesfushė, ndėrkohė qė mė kėrkues janė shfaqur kuqezinjtė tanė.

Shqipėria, nė 45 minutat e para ka krijuar edhe dy raste tė volitshme pėr shėnim, me anė tė Bogdanit dhe Bakajt, por dy lojtarėt nė fjalė nuk kanė mundur tė konkuldojnė si duhet nė portėn kundėrshtare.

Pjesa e dytė ka nisur mjaft mirė pėr tanėt. Tanimė Elis Bakaj nuk gabon pasi ka kaluar Shqipėrinė nė epėrsi nė minutėn e 46-tė. Ashtu sikurse bėn edhe Bogdani katėr minuta mė vonė, teksa shėnon nga pika e bardhė e penalltisė, duke dyfishuar shifrat.

Duket sikur “hapen portat” nė kėtė fraksion loje, pasi shėnon edhe Katari nė minutėn e 53-tė.

Minutat e mėpasshme jane me te qeta, ndėrkohė qė dy trajnerėt nisin serinė e zėvendėsimeve, pėr t’u dhėnė mundėsinė tė gjithė lojtarėve qė kanė nė dispozicion pėr tė shfaqur aftėsitė dhe treguar veten nė kete ndeshje.

Niveli i lojes bie ne minutat e fundit dhe nuk ka me gola. Shqiperia fiton 2-1 kunder Katarit dhe Gianni De Biasi merr keshtu fitoren e tij te pare si trajner i Shqiperise. Bakaj tregon se eshte ne forme te mire, por edhe mbrojtja e "re" ka dhene shenja pozitive.

Kjo ishte ndeshja e dytė e trajnerit De Biazi nė krye tė Shqipėrisė, pas miqėsores sė fundshkurtit nė Tbilisi, qė e humbėm me rezultatin 2-1. Ndėrkohė, pas katėr ditėsh, mė 27 maj, nė Stamboll do tė luhet miqėsorja tjetėr e radhės me Iranin, nė stadiumin e Beshiktashit.

Katar - Shqiperi 1-2

Golat: Bakaj 46', Bogdani 50 (pen)

Shqipėria: Shehi, Dallku, Cana, Mavraj, Veliu, Vila, Bulku, S.Lilaj, Bakaj, Cani, Bogdani. Trajner: De Biazi

FutbolliShqiptar.net
Futbolli is offline  
post #10 of 12 (permalink) Old May 22nd, 2012, 20:44 Thread Starter
Rising Star
 
Futbolli's Avatar
 
Join Date: 05 2010
Location: NY
Teams: FK Partizani
Posts: 406

FutbolliShqiptar.net
Futbolli is offline  
post #11 of 12 (permalink) Old May 22nd, 2012, 20:44 Thread Starter
Rising Star
 
Futbolli's Avatar
 
Join Date: 05 2010
Location: NY
Teams: FK Partizani
Posts: 406

FutbolliShqiptar.net
Futbolli is offline  
post #12 of 12 (permalink) Old May 22nd, 2012, 20:45 Thread Starter
Rising Star
 
Futbolli's Avatar
 
Join Date: 05 2010
Location: NY
Teams: FK Partizani
Posts: 406

FutbolliShqiptar.net
Futbolli is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes Rate This Thread
Linear Mode Linear Mode
Rate This Thread:Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome