Abraham Alechenwu - Xtratime Community
 
LinkBack Thread Tools Rate Thread Display Modes
post #1 of 15 (permalink) Old October 26th, 2008, 16:41 Thread Starter
Rising Star
 
Black-Eagle's Avatar
 
Join Date: 03 2005
Location: Brussels
Teams: Albania NT, RSC Anderlecht, AC Milan
Posts: 997
Abraham Alechenwu

Ne miqesoren nderkombetare SK Tirana - AC Milano, shkelqeu ne krahun e majte te mbrojtjes te bardhebluve, lojtari me ngjyre Abraham Alechenwu. Madje sipas shtypit, Nigeriani ka terhequr vemendjen e rekrutueseve te skuadrave Europiane.

Duke pare mungesen e konkurences ne krahun e majte, si dhe rendimentin e dobet te Ansi Agollit ne ndeshjet e fundit te perfaqesuesesh, a mendoni se pasaportizimi i Abraham Alechenwu do te ishte i nevojshem ?

Per me teper, kam lexuar ne shtyp, se edhe presidenti Topi ja ka premtuar nje gje te tille Nigerianit. Shqiperia eshte nje nder perfaqesueset e ralla qe nuk posedon ne radhet e saj lojtar te huaj. Nje gje e tille eshte kthyer ne fenomen mode edhe tek skuadrat Ballkanase ku prania e Afrikaneve apo e Brazilianeve eshte bere thjesht e zakonshme (si p.sh Maqedonia, Kroacia, ...).

Skeda e lojtarit
Emri : Abraham
Mbiemri : Alechenwu
Ditelindja : 26 Mars 1986
Vendlindja : Nigeri
Pozicioni : Mbrojtes i majte
Klubi aktual : SK Tirana
Kariera : Gramozi Erseke, Apolonia Fier, KS Elbasani, Dinamo Tirana

C'ka mendoni juve per nje gje te tille ?
Black-Eagle is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 15 (permalink) Old October 26th, 2008, 16:56
Forum Manager
International
 
Join Date: 11 2004
Teams: Multiethnic Republic of Kosovo
Posts: 6,606
I have always been againt bringing in players that aren't actually Albanian, but as you said, in todays football this havs become more like a fashion and it is turning into a club football. I, personally wouldn't be mad, pse jo, Albanians go and represent other national teams...
Madman is offline  
post #3 of 15 (permalink) Old October 26th, 2008, 17:46
Legend
 
Shemyy's Avatar
 
Join Date: 08 2006
Location: U.S.
Teams: Whoever is winning
Posts: 10,563
i was about to open a topic on this guy.....from what ive heard he can play pretty decent


But is he truly better than Vangjeli, Dallku, Curri, etc.
Shemyy is offline  
 
post #4 of 15 (permalink) Old October 26th, 2008, 19:01
Forum Manager
Legend
 
Doctor's Avatar
 
Join Date: 11 2004
Location: Komiteti Qendror
Teams: People's Socialist Republic of Albania
Posts: 13,397
Hahaha I was having a discussion about this with my dad last week and we both agreed that he would be a good addition to the NT. I saw him last year with Dinamo and he was good. This year with Tirana he has been even better. He's strong & agile and can help in attack too. But I don't know what the majority of Albanian fans would think of this.

At the touch of her lips it grew long and swollen. He gasped as she squeezed and pulled expertly. It was the best balloon giraffe he'd seen.
Doctor is offline  
post #5 of 15 (permalink) Old October 26th, 2008, 19:52
Legend
 
Minotti's Avatar
 
Join Date: 08 2002
Location: Malmö,Sweden
Teams: Albania NT, Parma
Posts: 15,670
Thing is, I don't mind "non-albanian"(bad choice of word) players to play for our NT. BUT it has to be done fair and with the right intentions. I can "only" accept him(and other potential players that can play for us) if he actually choses to play for us cause he wants too, not cause he can't get a starting place in Nigeria and that kind of stuff. That will ruin it for me, cause it would basically make national football into club football where players can play for wichever team that fits them personally. An NT is something you're supposed to play for only if you WANT to play for that NT, for free and for no gains besides the honour of representating those colours/people.

I don't have a sig.
Minotti is offline  
post #6 of 15 (permalink) Old October 27th, 2008, 00:07
International
 
RedandBlack's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: NY
Teams: Albania, Red Bulls NY,
Posts: 5,778
If he moves to the premiere league, or Serie A, bundesliga, etc...well, we might as well cap him. :smileani:

DULCE ET DECORUM EST PRO PATRIA MORI

ILLYRICUM TOTO SUPERUS

RROFT SHQIPERIA
RedandBlack is offline  
post #7 of 15 (permalink) Old October 27th, 2008, 01:31
International
 
Zemi's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Posts: 6,031
no way, i'm sorry vetem per shqiptar

Punen e sotme mos e le per neser

Besart Berisha
Zemi is offline  
post #8 of 15 (permalink) Old October 27th, 2008, 10:22 Thread Starter
Rising Star
 
Black-Eagle's Avatar
 
Join Date: 03 2005
Location: Brussels
Teams: Albania NT, RSC Anderlecht, AC Milan
Posts: 997
I think that he would be a good addition to the NT. Furthermore, for the moment, we have no "natural" left back on our squad. Kristi Vangjeli is a right back and Ansi Agolli is really crap.
Abraham is playing in Albania since 2004 and he has won 3 championships with 3 different teams (Tirana, Dinamo and Elbasani). Moreover, he has proven that he is a good player ! So why not bringing him in our squad ?!
Black-Eagle is offline  
post #9 of 15 (permalink) Old October 27th, 2008, 11:36
Legend
 
Minotti's Avatar
 
Join Date: 08 2002
Location: Malmö,Sweden
Teams: Albania NT, Parma
Posts: 15,670
It's not only about quality though. Call me crazy but I'd turn down Messi too. The NT is supposed to be about a group of people feeling connected to the nation/people/flag because that's who they will play for. When they think about that then they will know that it is their duty to do their absolute BEST and give 110% to not let us and themselves down. As long as they fill this criteria than, winning comes second. I know that loyalty in clubfootball is non-existant. I don't want that to happen to NTs too. So for me it's not really about how good he is. That is a whole another debate.

I don't have a sig.
Minotti is offline  
post #10 of 15 (permalink) Old October 27th, 2008, 14:31
World Class Player
 
Join Date: 08 2006
Location: USA
Teams: Republic of Albania NT
Posts: 8,906
I personally wouldn't mind but unfortunately, I believe that Abraham would be mistreated by fans and even players. Look at the Hyka situation..Nobody passes the ball to him and he's Albanian p

People back home wouldn't be so "open minded" about it and Abraham would be disappointed and feel bad/hatred for his new country. It just wouldn't work.
LedZep is offline  
post #11 of 15 (permalink) Old October 28th, 2008, 02:25
Premier Player
 
Join Date: 07 2005
Posts: 2,141
Nigeriani Abraham shprehet se i vjen keq pėr Dinamon, por do tė bėjė gjithēka pėr fanellėn bardheblu

Tifozėt e shumtė tė pranishėm nė “Qemal Stafa” nė takimin miqėsor me Milanin janė mrekulluar nga loja me nivel tė lartė e nigerianit Abraham, i cili jo nė pak raste ka arritur tė driblojė deri edhe Maldinin legjendar. Shumė specialistė tė futbollit shqiptar, por edhe gazetarė tė mediave tė ndryshme, janė shprehur se ky futbollist do t’i shėrbente fare mirė edhe kombėtares sonė.

Njė vlerėsim real pėr njė futbollist, i cili ėshtė shpallur dy herė kampion i Shqipėrisė, me Elbasanin dhe Dinamon. Abraham ėshtė shumė pranė rekordit, si futbollisti i vetėm i huaj qė ėshtė shpallur kampion me tri skuadra tė ndryshme nė vendin tonė. Tirana ėshtė penduar qė e lejoi vjet Abrahamin tė ishte pjesė e Dinamos, ndaj u hodh menjėherė nė sulm gjatė merkatos se verės pėr ta rikthyer te bardheblutė.

Madje pėr ta bindur ka ndėrhyrė vetė Presidenti i Republikės, zoti Bamir Topi. Kėtė e ka pranuar vetė Abrahami. “Mė vjen mirė qė vlerėsohem pėr atė qė kam dhėnė dhe po jap nė futbollin shqiptar. Po tė mė bėnin njė ftesė, natyrisht qė do ta pranoja kombėtaren shqiptare. Do tė ishte kėnaqėsi e veēantė pėr mua. A ma ka premtuar Presidenti Topi pasaportėn? Po, ėshtė e vėrtetė, ka ndodhur para se tė vija gjatė merkatos sė verės te Tirana”, ka pranur Abraham. A do ta mbajė Presidenti Topi fjalėn? Varet edhe nga drejtuesit e kombėtares, nėse e shikojnė apo jo tė vlefshėm Abrahamin pėr fanellėn kuqezi.

Tirana - Dinamo, derbi qė do ta vendosė Abrahamin pėrballė ish skuadrės sė tij, kampionia nė fuqi e vendit. Natyrisht, Abrahami nuk mund ta hedhė poshtė tė kaluarėn, sidomos kur ėshtė kaq e suksesshme. Dinamo i dhuroi nigerianit titullin e dytė kampion nė Shqipėri dhe si e tillė duhet respektuar. “Tė them tė drejtėn, mė vjen keq nėse do ta mund Dinamon, por unė tani mbaj veshur njė bluzė tjetėr. Tirana ėshtė skuadra qė mė paguan, prandaj do tė jap maksimumin pėr tė. Nė futbollin profesionist mund tė kesh nostalgji, por jo keqardhje,” ka pėrfunduar Abraham.
tirona_star is offline  
post #12 of 15 (permalink) Old October 28th, 2008, 12:52
Star Player
 
Drenica's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: Sweden-Gothenburg
Teams: SHQIPERI!
Posts: 3,943
Nuk mendoj qe kemi nevoje per Abrahamin personalisht. E kemi nje tjeter alternative shume ma te favorshme. Dhe aj eshte pikerisht Nuri Mustafi qe luan ne Suedi, nje Curri #2 qe i mublon tegjitha pozicionet mbrojtese. Ky lojtare eshte i madh! i fuqishem, teknik, me shpejtesi. Eshte dhe kogja i ri, vetem 24 vjeqar. Ktu e cillesojne si tmerri i sulmuesve.

Ky asnjere ska luajtur per Maqedonine ose ndonje shtet tjeter, tegjitha mundesite egzistojne me afru.

Drenica is offline  
post #13 of 15 (permalink) Old October 28th, 2008, 13:28 Thread Starter
Rising Star
 
Black-Eagle's Avatar
 
Join Date: 03 2005
Location: Brussels
Teams: Albania NT, RSC Anderlecht, AC Milan
Posts: 997
Quote:
Originally Posted by Drenica View Post
Nuk mendoj qe kemi nevoje per Abrahamin personalisht. E kemi nje tjeter alternative shume ma te favorshme. Dhe aj eshte pikerisht Nuri Mustafi qe luan ne Suedi, nje Curri #2 qe i mublon tegjitha pozicionet mbrojtese. Ky lojtare eshte i madh! i fuqishem, teknik, me shpejtesi. Eshte dhe kogja i ri, vetem 24 vjeqar. Ktu e cillesojne si tmerri i sulmuesve.

Ky asnjere ska luajtur per Maqedonine ose ndonje shtet tjeter, tegjitha mundesite egzistojne me afru.

Edhe mua me pelqen shume Nuri Mustafi ! Bile ja kam propozuar drejt per drejt Armando Dukes permes e-maileve ne muajin gusht. Me ka thene se do te vleresohet nga ana e stafit teknik ... por me sa po shof, propozimi im ka rene ne vesh te shurdher ... !!
Black-Eagle is offline  
post #14 of 15 (permalink) Old October 28th, 2008, 20:07
Legend
 
Shemyy's Avatar
 
Join Date: 08 2006
Location: U.S.
Teams: Whoever is winning
Posts: 10,563
Id feel alot different if he has spent his whole life in Albania....but that's not the case he has only been here 5 years......If he was transferred during the summer outside Albania.....we would not even talk about him
Shemyy is offline  
post #15 of 15 (permalink) Old October 29th, 2008, 12:36
Star Player
 
Drenica's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: Sweden-Gothenburg
Teams: SHQIPERI!
Posts: 3,943
Quote:
Originally Posted by Black-Eagle View Post
Edhe mua me pelqen shume Nuri Mustafi ! Bile ja kam propozuar drejt per drejt Armando Dukes permes e-maileve ne muajin gusht. Me ka thene se do te vleresohet nga ana e stafit teknik ... por me sa po shof, propozimi im ka rene ne vesh te shurdher ... !!
Kqyre qka thot ish-lojtari i ekipit te Nurit i cilli e pruni aty.

- Eshte profesionit ne te gjitha gjerat qe i ben, qysh ngren buke, qysh e pregadit veten, qysh flene gjume, qysh e mban trupin mire. Nese e pyet ekipin mjekesor gjithmone ka ndonje gabim tek lojtaret, po jo ne Nurin. Aj eshte nje exemplar total.

Perndryshe Nuri ka vendos qe te luaj ne Premier League ne te ardhmen! Me kqyre fizikun e lojtarit pa problem kish mujt me arrit deri aty. Me sa di une e ka refuzu Kombetaren e Maqedonise, vetem per shkak te pritjes per Shqiperine.
Drenica is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes Rate This Thread
Linear Mode Linear Mode
Rate This Thread:Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome