UEFA pezullon Shqipėrine! - Xtratime Community
 
LinkBack Thread Tools Rate Thread Display Modes
post #1 of 14 (permalink) Old March 14th, 2008, 20:49 Thread Starter
Star Player
 
Drenica's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: Sweden-Gothenburg
Teams: SHQIPERI!
Posts: 3,943
UEFA pezullon Shqipėrine!

UEFA pezullon Shqipėrinė, Kosova nė monitorim

Qeveria e futbollit Europian, UEFA pezulloi Shqipėrinė pėr shkak tė ndėrhyrjeve politike tė shtetit shqiptar nė autonominė e Federatės Shqiptare tė Futbollit. Nė komunikatėn e FIFA-s, thuhej se administrata e FIFA-s do tė ndjekė nga afėr zhvillimet diplomatike nė lidhje me njė aderim tė mundshėm tė Kosovės.

AUDITIMI

Pas kėmbėnguljes sė pėrsėritur tė Ministrisė sė Turizimit, Kulturės, Rinisė e Sporteve pėr tė kryer auditimin nė institucionin mė tė lartė tė futbollit shqiptar, kontroll qė u kundėrshtua mė forcė nga FIFA dhe UEFA.

KUNDĖRSHTIMI

Ministri i Sporteve, Ylli Pango firmosi pak kohė mė parė statutin e FSHF-sė, por duke bėrė disa ndryshime tė cilat u konsideruan tė pa pranueshme nga FIFA dhe UEFA. Marrėveshja e shumėkėrkuar nga kėto dy organizma midis qeverisė shqiptare dhe FSHF nuk u arrit asnjėherė, pasi ministria e Sporteve nuk ka pranuar tė njohė pavarėsinė e FSHF-sė.

HERA E DYTE

Kjo ėshtė hera e dytė brenda 15 viteve qė Federata Shqiptare e Futbollit pezullohet nga aktivitet ndėrkombėtare. Pas kėtij vendimi nėse qeveria shqiptare nuk do tė tėrhiqet nga qėndrimi i saj, atėherė Shqipėria nuk do tė luajė asnjė ndeshje ndėrkombėtare.

NDESHJE NDERKOMBETARE

Shqipėria ndodhet nė grupin 1 eliminator tė Kampionatin Botėror “Afrika 2010”, sė bashku edhe me Suedinė, Portugalinė, Danimarkėn, Hungarinė e Maltėn. Edhe ekipet shqiptare nuk do tė kenė asnjė mundėsi tė luajnė nė kompeticionet ndėrkombėtare si Liga e Kampioneve, Kupa UEFA apo Kupa Intertoto.

SPANJA

Ndėrkohė, pėrsa i pėrket Spanjės, sipas asaj qė shkruhet nė komunikatėn e shtypit, FIFA vendosi tė monitorjė situatėn, duke i lėnė njė afat tetė mujor. Situata nė Turqi do tė vazhdojė tė monitorohet, ndėrkohė qė pezullime mund tė pėsojnė Magadaskari, Kuvajti dhe Dominika, nė rast se ato nuk ndryshojnė qėndrim.
Drenica is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 14 (permalink) Old March 15th, 2008, 01:05
Rising Star
 
Vllaznia's Avatar
 
Join Date: 05 2007
Location: New York
Teams: Albania, Vllaznia, Bayern
Posts: 423
Well Fifa doesn't say that Albania won't participate in WCQ, they just say they're banned for unknown period of time. I still think we're gonna compete in WCQ, but no CLQ, UCQ, or Intertoto. This is a sad day for all Albanians.
Vllaznia is offline  
post #3 of 14 (permalink) Old March 15th, 2008, 01:14 Thread Starter
Star Player
 
Drenica's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: Sweden-Gothenburg
Teams: SHQIPERI!
Posts: 3,943
No no we'll compete in all of them. This is just a tactic by Duka, he can't take the risk of loosing all those money he would gain by both FIFA & UEFA plus all the money from the TV rights. This is just a sign for our Government. It will end up quickly i suppose.
Drenica is offline  
 
post #4 of 14 (permalink) Old March 15th, 2008, 05:03
Rising Star
 
Vllaznia's Avatar
 
Join Date: 05 2007
Location: New York
Teams: Albania, Vllaznia, Bayern
Posts: 423
I hope so.
Vllaznia is offline  
post #5 of 14 (permalink) Old March 15th, 2008, 06:12
Star Player
 
Join Date: 09 2004
Posts: 4,323
Duka should be the responsible one for this mess, not the government. The government should try Duka in court together with those players that sold those matches. What a disgrace. Every year Duka sends letters to UEFA blaming the government of interference. It's all rubbish and Duka is only crating problems for Albanian football. Get out man, your time has passed, stop being obsessed with holding a chair and stealing money because sooner or later that money will turn on you in a bad way.
Benny is offline  
post #6 of 14 (permalink) Old March 15th, 2008, 13:30
Rookie
 
Rahovec's Avatar
 
Join Date: 11 2007
Location: SWitzerland
Teams: KF Partizani and NT Albania
Posts: 62
A dinn naj Person per sa Kohe Shqiperia do te Pezullohet nga FIFA?
Rahovec is offline  
post #7 of 14 (permalink) Old March 15th, 2008, 16:15
World Class Player
 
Join Date: 08 2006
Location: USA
Teams: Republic of Albania NT
Posts: 8,906
Can we still play friendlies? and I take it the U-21 game against Greece wont happen now :thmbdown:
LedZep is offline  
post #8 of 14 (permalink) Old March 18th, 2008, 23:25
Doc
Star Player
 
Doc's Avatar
 
Join Date: 07 2005
Teams: Barca
Posts: 4,568
Presidentet, mbledhje urgjente per shkarkimin e kreut te FSHF-se, Duka

TIRANE- Disa nga Presidentet e klubeve te futbollit shqiptar, jane takuar sot ne nje mbledhje urgjente, ku kane kerkuar shkarkimin e Presidentit te Federates Shqiptare te Futbollit (FSHF) Armand Dukes.
Lajmin e beri te ditur nje nga kater donatoret e skuadres se Tiranes, Refik Halili , i cili nenvizoi se ''ky takim urgjent ndermerret pas vendimit te Komitetit Ekzekutiv te UEFA-s, e cila ka pezulluar Shqiperine nga aktivitetet nderkombetare''.
Sipas Halilit, ishin te pranishem Presidenti i klubit te Partizanit Albert Xhani, Presidenti i klubit te Vllaznise, Valter Fushaj, Presidenti i klubit te Beses, Mexhat Bixhdili, si dhe donatoret e skuadres se Tiranes.

Presidentet e klubeve dolen me nje deklarate te perbashket, ja pikat:

- Presidenti Armand Duka brenda afatit kohor, prej pese ditesh, deri ne 21.03.2008, te zgjidhe problemet me Ministrine e Turizmit, Kultures, Rinise dhe Sporteve (MTKRS).
- Ne rast moszgjidhje, te ketij konflikti brenda dates 21.03.2008, kerkohet doreheqja e Presidentit te FSHF-se Armand Duka.
- Ne rast moszgjidhje, te ketij konflikti brenda dates 21.03.2008, jemi te vendosur dhe te bojkotojme kampionatin.
- Nepermjet MTKRS-se, kerkojme me shume mbeshtetje nga shteti per futbollin, duke qene ne nje hap me reformat qe ka ndermarre qeveria, ne fushat e tjera te ekonomise per te konkluduar me privatizimin e klubeve.

Talent wins games, but teamwork wins championships
Doc is offline  
post #9 of 14 (permalink) Old March 19th, 2008, 00:50
Legend
 
Shemyy's Avatar
 
Join Date: 08 2006
Location: U.S.
Teams: Whoever is winning
Posts: 10,563
greece had a similar suspension, a couple of years ago and they managed to get out of it hopefully we can too
Shemyy is offline  
post #10 of 14 (permalink) Old March 19th, 2008, 05:56
Premier Player
 
Join Date: 07 2005
Posts: 2,141
me mire keshtu, pa kombetare. se di po e kemi mendjen rehat. kur kemi kombetare bejm cbejm i shofim ato neshje edhe humbin si kurva te kqija. mo mir kshu ene e kena trunin stabel
tirona_star is offline  
post #11 of 14 (permalink) Old March 19th, 2008, 19:58
Rookie
 
Join Date: 03 2008
Posts: 10
hey guys esht une, azemi, i was banned for no reason, anyways maybe this will teach them a lesson
Shqiponja is offline  
post #12 of 14 (permalink) Old March 19th, 2008, 20:04
Legend
 
Minotti's Avatar
 
Join Date: 08 2002
Location: Malmö,Sweden
Teams: Albania NT, Parma
Posts: 15,670
Mir se erdhe Azem. Qoja naj PM admin te XT e pyte se pse te kan bo ban

I don't have a sig.
Minotti is offline  
post #13 of 14 (permalink) Old March 27th, 2008, 17:47
Premier Player
 
Join Date: 04 2005
Posts: 1,727
UEFA said of the matter, "UEFA and FIFA hope to solve this conflict during the next two months, depending on the collaboration of the Albanian government."

http://goal.com/en/Articolo.aspx?ContenutoId=629158

Also hope Kosovo joins.
After all a lot of countries aren't UN members.
Arsenal is offline  
post #14 of 14 (permalink) Old April 2nd, 2008, 02:38
Premier Player
 
Mercedes-Benzema's Avatar
 
Join Date: 07 2007
Location: Ohio, USA
Teams: Real Madrid, Brazil
Posts: 1,078
Quote:
Originally Posted by tirona_star View Post
me mire keshtu, pa kombetare. se di po e kemi mendjen rehat. kur kemi kombetare bejm cbejm i shofim ato neshje edhe humbin si kurva te kqija. mo mir kshu ene e kena trunin stabel
edhe jam edhe s'jam dakort me ty, sepse ne sjemi skuader e forte, but to give up like that that is not in our BLOOD


Real Madrid the best club in the World.
Real Madrid (9CL) > more than twice as big as Farca(4CL)
Mercedes-Benzema is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes Rate This Thread
Linear Mode Linear Mode
Rate This Thread:Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome