Superliga 07/08 - Xtratime Community
Closed Thread
 
LinkBack Thread Tools Rate Thread Display Modes
post #1 of 162 (permalink) Old June 12th, 2007, 19:09 Thread Starter
Premier Player
 
Korcari45's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Location: Korce/Detroit
Teams: KS Skenderbeu
Posts: 1,733
Superliga 07/08

TEAM-----------------Pld.-----------Pts.

1 Tirana
2 Teuta
3 Vllaznia
4 Partizani
5 Dinamo
6 Besa
7 Elbasani
8 Kastrioti
9 Flamurtari
10 Shkumbini
11 Skenderbeu
12 Beselidhja

No matter how you try ALBANIANS never die
We just retaliate with hate then we multiply.
Korcari45 is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 162 (permalink) Old June 12th, 2007, 19:15
World Class Player
 
Join Date: 08 2006
Location: USA
Teams: Republic of Albania NT
Posts: 8,906
Tirana will be very weak next season with all its best players leaving
LedZep is offline  
post #3 of 162 (permalink) Old June 12th, 2007, 19:16 Thread Starter
Premier Player
 
Korcari45's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Location: Korce/Detroit
Teams: KS Skenderbeu
Posts: 1,733
Skenderbeu to grab a Uefa cup spot or Intertoto. I see Vllaznia Winning the league with Tirana and Partizani going for 2nd and third and Skenderbeu grabs that intertoto spot this year. Its still early maby we get some good players on our team.

No matter how you try ALBANIANS never die
We just retaliate with hate then we multiply.
Korcari45 is offline  
 
post #4 of 162 (permalink) Old June 12th, 2007, 20:01
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
The way Vllaznia is building I cant see any team stoping them next season.

Beslidhja and Kastrioti favorits to go down.
Albion is offline  
post #5 of 162 (permalink) Old June 15th, 2007, 15:08 Thread Starter
Premier Player
 
Korcari45's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Location: Korce/Detroit
Teams: KS Skenderbeu
Posts: 1,733
Quote:
Originally Posted by Albion
The way Vllaznia is building I cant see any team stoping them next season.

Beslidhja and Kastrioti favorits to go down.

Beselidhja has some very talented youngsters. I see Shkumbini going down.

No matter how you try ALBANIANS never die
We just retaliate with hate then we multiply.
Korcari45 is offline  
post #6 of 162 (permalink) Old June 15th, 2007, 15:18
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
What about Skenderbeu, any transfers ?
Albion is offline  
post #7 of 162 (permalink) Old June 15th, 2007, 16:27 Thread Starter
Premier Player
 
Korcari45's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Location: Korce/Detroit
Teams: KS Skenderbeu
Posts: 1,733
Skenderbeu has all its starters in practice right now. The 2 foreigners are probably going to sign back I think will be Tocuku but I dont know about the Ukranian Romanishin. Then there are two Albanians from Kosova who finished their contract with the team Hashani and Sogojeva. Mema from Flamurtari and Lako from Teuta have been practiceing in Korce right now with Skenderbeu but there isnt a deal with them and Im pretty sure that Teuta will not let Lako with Skenderbeu for the UEFA cup games. I know they have a meeting this weekend to come up with the budged of the team for transfers this offseason.

In the stadium there is alot of work being done, an additional 1 thousand seats will be build this will be a brand new stand. (Domethene do ngrene nje tribune te re me nje mije vende ne Stadiumin e Skenderbeut.) Then the construction of the two turf practice fields being constructed. Plus the maintenance and fixing of he field inside the stadium. Skenderbeu is getting ready to make a run.

No matter how you try ALBANIANS never die
We just retaliate with hate then we multiply.
Korcari45 is offline  
post #8 of 162 (permalink) Old June 16th, 2007, 00:23
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
Thanks for the info Korcar

I think you should open a Skenderbeu thread, we could share some infos sometimes, I am intrested especially about Hashani.
Albion is offline  
post #9 of 162 (permalink) Old June 16th, 2007, 05:01 Thread Starter
Premier Player
 
Korcari45's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Location: Korce/Detroit
Teams: KS Skenderbeu
Posts: 1,733
Quote:
Originally Posted by Albion
Thanks for the info Korcar

I think you should open a Skenderbeu thread, we could share some infos sometimes, I am intrested especially about Hashani.

LooL no its all good I like Hashani he is a very good player for us and the great part of it is he wants to play with Skenderbeu this year.

No matter how you try ALBANIANS never die
We just retaliate with hate then we multiply.
Korcari45 is offline  
post #10 of 162 (permalink) Old June 27th, 2007, 04:20 Thread Starter
Premier Player
 
Korcari45's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Location: Korce/Detroit
Teams: KS Skenderbeu
Posts: 1,733
I cant wait for this season to start. I look at every team and all have rebuild to suit this season. I see this season as the best one in a long time. any of the top 6 teams from last season could wint he cup just by looking at their line ups. Dinamo signed 7 very good players. Tirana grabbing some of their own. Partizani has the best young team and they are keeping it all Albanian no foreigners in Partizani they want to return to the old days and supply Albania with great talents. Elbasani Vllaznia and Teuta have very strong teams. Besa has a very solid team as well and all are very good financially. The only club i see with doubts is Shkumbini. Flamurtari will be the biggest surprise next season. Skenderbeu is not looking too good right now but i see many players coming to make it a solid side. Money is not a problem for Albanian teams likeit was so in the past and top notch players are making very good salaries.

No matter how you try ALBANIANS never die
We just retaliate with hate then we multiply.
Korcari45 is offline  
post #11 of 162 (permalink) Old July 20th, 2007, 12:33
Premier Player
 
Join Date: 05 2004
Location: Dardania
Teams: Albania
Posts: 1,833
Plepolli, një "snajper" kosovar për Alimehmetin

Sulmuesi kosovar Arsim Plepolli, është një tjetër futbollist, i cili po testohet këto ditë në kampin verdheblu. Sulmuesi në fjalë është një nga lojtarët më të talentuar dhe të vlerësuar të superligës kosovare. Gjithsesi fjalën e fundit për futbollistin pritet ta thotë trajneri i Elbasanit, Krenar Alimehmeti dhe stafi i tij në ditët në vazhdim. Plepolli ka luajtur më parë me skuadrën e Trepçës 89' në Kosovë duke qenë një lider i padiskutueshëm në këtë skuadër. Ndërkohë që për futbollistin ka një lumë ofertash nga skuadrat kosovare si Vllaznimi dhe Flamurtari.
G-landKD is offline  
post #12 of 162 (permalink) Old July 20th, 2007, 13:21
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
Plepolli is past his best, will demand high wages to.
Albion is offline  
post #13 of 162 (permalink) Old August 25th, 2007, 17:31 Thread Starter
Premier Player
 
Korcari45's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Location: Korce/Detroit
Teams: KS Skenderbeu
Posts: 1,733
The season starts today and I dont have any high hopes for Skenderbeu. They have made some mistakes this year and their coach Jani Kaci left the team two days ago. Vasel Bici is coming to coach them after the game with Teuta. Tirana Vllaznia and Dinamo along with Partizani will compete for the title. I dont see any other team fighting for that spot. I think Flamurtari will be a surrise and who knows where they will land they have a very solid management side along with some very good players. Im happy that the rivalry is now born again after three years Flamurtari-Skenderbeu.

No matter how you try ALBANIANS never die
We just retaliate with hate then we multiply.
Korcari45 is offline  
post #14 of 162 (permalink) Old August 29th, 2007, 19:25
Star Player
 
Drenica's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: Sweden-Gothenburg
Teams: SHQIPERI!
Posts: 3,943
Ēmendet Teuta, vjen Njazi Kuqi

29 Gusht Kjo ėshtė goditja mė e madhe e kėsaj vere. Pa asnjė dyshim. Vjen nga futbolli i vėrtetė, ai perėndimor. Hasanbelliu, presidenti i Teutės, ka menduar pėr njė surprizėpėr tė gjithė, edhe pėr ata, qė nuk janė tifozė tė Teutės. “Tė premten nė Durrės vjen Njazi Kuqi. Shpresojmė qė ta mbyllim sa mė shpejt dhe ai tė nėnshkruajė njė kontratė me ne”. Njazi Kuqi, i lindur nė Prishtinė dhe me pasaportė finlandeze ėshtė njė nga ata qė nė moshė fare tė re ka luajtur nė nivele tė larta. Madje nė Premier Ligė me Birmingamin, pėr tė vijuar mė pas me Lahtin nė Finalndė dhe pėr tė vazhduar nė Holandė me Groningen. Nė vitin e fundit ka luajtur me Karl Jena nė Bundesligė 2 dhe “rėnia” nė karrierė ka ardhur si pasojė e disa probleme shėndetėsore. Tani do tė provojė aventurėn shqiptare, me Teutėn, qė nuk rresht sė habituri nė kėto orėt e fundit tė merkatos. Pasi “dėboi” njė skuadėr tė tėrė ishte i vetmi qė besonte qė kjo Teutė do ringrihej. Dhe do futej nė luftėn pėr titull. Morri Halitin, njė nga ata qė e do edhe Bariē, morri Ēotėn nga ekipi i Torinos dhe i “vodhi” Tiranės Hysėn, njė fare i ri, qė sipas Hasanbelliut ėshtė njė “Ouen” i vėrtetė. Tani bashkė me Kuqin, vėllai i tij njihet si golashėnues te Finlanda, Hasanbelliu i ka gjithė meritat tė kėrkojė njė titull. Pasi vėshtroi me kėnaqėsi atė qė bėri skuadra e tij nė Korēė dhe shijoi fitoren e pastėr u bind se ky grup ka motivimin e duhur pėr tė fituar mė shumė. Por mes tyre duhej edhe njė kampion.

Teuta is getting CRAZY!

First Haliti, and now Kuqi
Drenica is offline  
post #15 of 162 (permalink) Old August 29th, 2007, 20:09
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
Thats a big move indeed, where do they get the money
Albion is offline  
post #16 of 162 (permalink) Old August 29th, 2007, 21:15
Star Player
 
Drenica's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: Sweden-Gothenburg
Teams: SHQIPERI!
Posts: 3,943
This years Superliga looks interesting with Hyka, Haliti and if true Kuqi!
Drenica is offline  
post #17 of 162 (permalink) Old August 29th, 2007, 22:27
Premier Player
 
Join Date: 07 2005
Posts: 2,141
you guys dont get it??
you fix the matches in Uefa Cup. Bet a lot of money . Make money and buy these players....
tirona_star is offline  
post #18 of 162 (permalink) Old August 29th, 2007, 23:26
World Class Player
 
Join Date: 08 2006
Location: USA
Teams: Republic of Albania NT
Posts: 8,906
Dragusha given doping ban

Wednesday 29 August 2007


KS Besa defender Alban Dragusha has been suspended for 24 months by UEFA's Control and Disciplinary Body after testing positive for a banned substance.

UEFA Cup match
The positive test followed the Albanian club's UEFA Cup first qualifying round game against FK Bezanija in Belgrade on 19 July. A high concentration of nandrolone metabolites were detected in the 'A' urine sample by the laboratory at Seibersdorf, Austria, accredited by the World Anti-Doping Agency (WADA).

Banned substance
Nandrolone is an anabolic steroid belonging to the class S1 (anabolic agents). It is a banned substance on the 2007 WADA prohibited list. FIFA has been requested to extend the suspension worldwide. An appeal may be lodged by the player against this decision within three days.


©uefa.com 1998-2007. All rights reserved.


2 YEARS???
LedZep is offline  
post #19 of 162 (permalink) Old August 29th, 2007, 23:31
Star Player
 
Drenica's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: Sweden-Gothenburg
Teams: SHQIPERI!
Posts: 3,943
Luckily they suspended him only for the European Cups. So he is eligible to play in the Albanian League afterall.
Drenica is offline  
post #20 of 162 (permalink) Old August 30th, 2007, 01:25
Legend
 
Shemyy's Avatar
 
Join Date: 08 2006
Location: U.S.
Teams: Whoever is winning
Posts: 10,563
is it true florian myrtaj was caught "doping" too

cause thats what i read during the summer
Shemyy is offline  
Closed Thread

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes Rate This Thread
Linear Mode Linear Mode
Rate This Thread:Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome