Official FM2008 Albanian thread - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Rate Thread Display Modes
post #1 of 54 (permalink) Old June 10th, 2007, 00:03 Thread Starter
Premier Player
 
Vranina's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Pejė, Northern Albania
Teams: A L B A N I A
Posts: 1,777
Official FM2008 Albanian thread

E hapa ketė temė sepse ėshtė ardh koha pėr me e plotėsu databazen pėr FM2008. Ndoshta e dini se jam pėrgjegjės pėr informatat nga Shqipėria dhe Kosova. Por siq e kam cekur mė parė, mė vyn ndihma nga ju ta bėjmė sa ma tė mirė lojėn. Ata qe kontribojnė mė sė shumti do tė shpėrblehen me lojen falas pėrmes postes (ua dergojė prej Londres kudo qe jeni nė botė falas at ditė qe lansohet loja).

Cka na vyn pra pėr lojen e ardhshme?

Kombėtarja e Shqipėrisė
- Numri i saktė i ndeshjeve dhe gollave i gjdo lojtari nė Kombėtaren 'A'
- Emrat, datėlindjet, vendlindjet tė mjekėve, ndihmėstrajnerave etj tė 'A' / U21 / U19 etj.

Superliga e Shqipėrisė dhe Kosovės

Ekipet
- Stadiumet, emrat, sa vend nxanė, sa jan ulėse
- Dresat, ngjyrat e dresave, nė shpi dhe jashtė
- Ekonomia, sa e kan buxhetin ekipet pėr njė vitė

Lojtarėt
- Emrat, pozicionet, vendlindjet, datėlindjet, shtetėsia
- Anėt mė tė forta (si p.sh. teknika, koka, kornerat)
- Anėt mė tė dobėta (si p.sh. gjuajtjet e lira, markingu, krosimet)
- Numri i saktė i ndeshjeve dhe gollave sezonin e kaluar

Jan edhe shumė e shumė gjėra sepse jan me mijėra informata qe duhen tė pėrmbushen, nqofse keni pyetje vetem shkruani kėtu. Ka edhe mundėsi me ua dhėnė duart e lira plotėsisht dhe me punu ju me ekipet veq e veq. Si p.sh.

Unė ja dėrgoj Albionit njė fajllė ku ėshtė krejt ekipi i Vllaznimit sė bashku me njė program qe pėrdoret pėr editim. Shumė i lehtė ėshtė pėr me punu, Albioni e regullon krejt me ekip, me lojtar, me trajnera, stadion etj etj. Dhe pastaj ma dėrgon mua, unė e futi nė databazė.

Shpresoj qe sė bashku ta bėjmė aq tė madhe dhe aq realist databazen sa qe ta fusin ligen e Shqipėrisė dhe Kosovės nė ketė lojė e cila ėshtė ma e madhja nė botė pėr futboll, gjithashtu databaza qe e kemi ėshtė ma e madhja nė botė me mbi 230 000 lojtarė anembanė botės.

FITORJA ĖSHTĖ E JONA

formerly known as Dardanian
Vranina is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 54 (permalink) Old June 10th, 2007, 10:49
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
It is hard to get all those infos, but I am willing to help, so you can send me the file.

Its not difficult for players profiles, but it is hard to find club finances, that we dont know.
Albion is offline  
post #3 of 54 (permalink) Old June 10th, 2007, 19:19 Thread Starter
Premier Player
 
Vranina's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Pejė, Northern Albania
Teams: A L B A N I A
Posts: 1,777
Kryesorja është ti bëjmë skuadrat sa ma 100% me emra, pozicione, datëlindje, etj. Dmth informatat për lojtarët jon informatat kyqe. Të tjerat unë i kom disa kontakte në Shqipëri dhe Kosovë qe mi sjellin (ekonomia etj etj)

FITORJA ĖSHTĖ E JONA

formerly known as Dardanian
Vranina is offline  
 
post #4 of 54 (permalink) Old June 10th, 2007, 21:20
Legend
 
Minotti's Avatar
 
Join Date: 08 2002
Location: Malmö,Sweden
Teams: Albania NT, Parma
Posts: 15,670
Po kam qef me ndimu, problemi qe nuk kam kurfar informat per asgje sa i perket liges te kosoves apo te shqiperis.

I kam do pytje; Nqofse japen krejt ketu info, a don me than qe liga e shqiperis do te kete e mundshme me lu?

E dyta eshte, a ka me qene liga e kosoves si Kosov n'veti apo si gjith kur jena kan nder shkavellave?

Si ka naj faqe per info te lojtarve te liges te kosoves, kisha mujt me nimu per ekipe te kosoves, si p.sh Besiana, Prishtina, Flamurtari etj.

I don't have a sig.
Minotti is offline  
post #5 of 54 (permalink) Old June 10th, 2007, 21:41 Thread Starter
Premier Player
 
Vranina's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Pejė, Northern Albania
Teams: A L B A N I A
Posts: 1,777
1) Shqipëria në vitin 2006 u shpall "candidate country" së bashku me shumë shtete tjera si Bosna dhe Maqedonia. Jemi afër inkuadrimit total ku mundesh me i kontrollu ekipet. Por ende nuk jemi në atë nivel të informacioneve qe mundemi me thonë lirishtë e meritojmë të jemi aty.

2) Kosova është rast i veqantë

- Emri Kosovo guxon të veprohet vetem si regjion i brendshem i Serbisë, atë e kam refuzuar unë dhe kompromisi ka qenë Kosova si rajon i Shqipërisë por me emer tjetër qe nuk "cenon Serbinë". Emri 'Superliga e Dardanisë' është pranuar.
- Problemi i dytë është tek qytetet dhe ekipet, nuk guxojn të figurojnë emrat e qyteve në ekipe si "KF Prishtina" dhe "KF Drenica" por duhet të zëvëndësohen me emra si "KF Plisat" ose diqka tjeter. Ky është problem i madhë dhe jemi ardh mu aty shkak problemet qe i kan sjell serbët me ndihmë të grekëve dhe disa të tjerëve (kurse unë momentalisht jam i vetmuar në staf qe jam pro-Kosovë sepse jam ma i riu me moshë dhe njëri prej më të rinjët në staf kshtu qe kam shumë njerzë kundër meje).

Por sivjet kam vendos të shtroj ultimatum, ja të pranohet Kosova si rajon në vete (pa kombëtare) por qe lojtarët mund të jenë "Kosovar" si shtetësi (kja lehtëson shumë gjëra, sepse sot në lojë të gjithë shqiptarët automatikisht e përfaqësojnë Shqipërinë, gjë e cila është e mirë por jo aq realiste). Ultimatumi është qe ja pranoni Kosovën si shtetësi në veti (pasi Pays Basque (Baskia në Spanj&#235 është rajon në veti në lojë si dhe Hong Kong etj). Ja dho dorëheqje nga stafi (për anglezët kja dmth humbje të madhe sepse të gjitha informacionet për Kosovë dhe Shqipëri i humbin.

FITORJA ĖSHTĖ E JONA

formerly known as Dardanian
Vranina is offline  
post #6 of 54 (permalink) Old June 11th, 2007, 14:38
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
Dmth Vllaznimi munet mu permen ? Super...


a po ma qon fajlin, t'i hi meniher punes.
Albion is offline  
post #7 of 54 (permalink) Old June 21st, 2007, 22:22
Legend
 
Minotti's Avatar
 
Join Date: 08 2002
Location: Malmö,Sweden
Teams: Albania NT, Parma
Posts: 15,670
Hej Salih qysh u ba puna? A e din mos liga e shqiperis do te kete ne FM08?

I don't have a sig.
Minotti is offline  
post #8 of 54 (permalink) Old June 26th, 2007, 20:18
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
Anything new ?
Albion is offline  
post #9 of 54 (permalink) Old June 26th, 2007, 21:06 Thread Starter
Premier Player
 
Vranina's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Pejė, Northern Albania
Teams: A L B A N I A
Posts: 1,777
Yep, na kan ardh database prapë. Qetash jom ka i organizoj krejt fajllat edhe jau qoj juve Për 48 orë i kini garant..

FITORJA ĖSHTĖ E JONA

formerly known as Dardanian
Vranina is offline  
post #10 of 54 (permalink) Old June 26th, 2007, 21:23
Rising Star
 
Black-Eagle's Avatar
 
Join Date: 03 2005
Location: Brussels
Teams: Albania NT, RSC Anderlecht, AC Milan
Posts: 997
Quote:
Originally Posted by Vranina
Yep, na kan ardh database prapė. Qetash jom ka i organizoj krejt fajllat edhe jau qoj juve Pėr 48 orė i kini garant..
Ma dergo dhe mua nje ! Do perpiqem te gjej informacione !
Black-Eagle is offline  
post #11 of 54 (permalink) Old June 26th, 2007, 21:47 Thread Starter
Premier Player
 
Vranina's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Pejė, Northern Albania
Teams: A L B A N I A
Posts: 1,777
Quote:
Originally Posted by Black-Eagle
Ma dergo dhe mua nje ! Do perpiqem te gjej informacione !
Ke ndonje klub të veçantë qe e ke "nën sy"?

FITORJA ĖSHTĖ E JONA

formerly known as Dardanian
Vranina is offline  
post #12 of 54 (permalink) Old June 26th, 2007, 21:55
Rising Star
 
Black-Eagle's Avatar
 
Join Date: 03 2005
Location: Brussels
Teams: Albania NT, RSC Anderlecht, AC Milan
Posts: 997
Quote:
Originally Posted by Vranina
Ke ndonje klub tė veēantė qe e ke "nėn sy"?
Jo, por kam kontakte te rregullta me disa gazetar te Shqiperise dhe mendoj se ata mund te me sjellin informacione te sakta.
Black-Eagle is offline  
post #13 of 54 (permalink) Old October 20th, 2007, 04:34
Forum Manager
Legend
 
Doctor's Avatar
 
Join Date: 11 2004
Location: Komiteti Qendror
Teams: People's Socialist Republic of Albania
Posts: 13,397
Game is out guys and since there's no Albanian league playable I decided to do one myself. I replaced the Danish leagues with Albanian ones. Why Denmark? The first 3 divisions are very similar to the Albanian ones and also very playable.

Danish Superleague --> 12 teams replaced by the current 12 teams in Superliga

Tirana in Champions
Besa in Uefa
Teuta in Uefa
Vllaznia in Intertoto

extra Uefa place from Danish league(for first year only I think)
Dinamo (since I'm a fan)

Danish 1st division -->16 teams

Kategoria e Pare has 18 teams so Dajti & Skrapari(which is not even in the database) had to be relegated to the 2nd division


Danish 2nd division 2 groups 16 teams each for (East & West). Our Kategoria e Dyte has 11 teams for each (North & South). I created about 10 teams from Kategoria e Dyte missing from the db and some from Kategoria e Trete also missing from db and got the division going. I also edited the lower divisions with other teams, some real, some fake, some that used to exist and some that were already in the db, but unassigned (like a few teams from Kosova). These teams will start to pop-up in the 2nd division after you play the 1st season.

I also edited some of the Albanian NT players and a few other things. Currently the only problem is that many Danish teams from lower & even lower divisions will show up in the Albanian Cup. Thats because there are like 300 teams in there and it's a little bit hard to replace them, when there's like only 60 or so Albanians teams.

Also I only edited the fields of the English language pack so it might not work well with other language packs. Game works fine and if anyone is interested I can post the database in here. Keep in mind that although the Superliga teams have up to date team rosters to a certain degree, most teams in first & second division have regens. Vranina can tell you more about that

BTW, Salih what happened? I didn't see your name in the credits
Doctor is offline  
post #14 of 54 (permalink) Old October 20th, 2007, 05:29
Rising Star
 
Vllaznia's Avatar
 
Join Date: 05 2007
Location: New York
Teams: Albania, Vllaznia, Bayern
Posts: 423
Can you download the game online?
Vllaznia is offline  
post #15 of 54 (permalink) Old October 20th, 2007, 06:13
Forum Manager
International
 
Majstor Cevapa's Avatar
 
Join Date: 04 2006
Location: Seattle
Teams: Bosna i Hercegovina, VFL Bochum, FK Sarajevo, AS Roma.
Posts: 5,747
Yes you can download it, here is a link
http://www.fulldls.com/torrent-games-41847.html

Works great if you have Comcast, downloads in under 2 hours, 650 mb. Its a reliable source, I got it from a guy running a Bosnian FM site. But anyone have a crack the cracks that he gave me were deleted from rapidshare.

Ja sam Bosnjak - dican junak:
Vjeran svetom domu svome,
Vjeran slavi svojih djeda
I narodu Bosanskome!

Njegov ponos na mom srcu
Ko amanet sveti stoji;
Ponos koji nigdje ne da,
da se Bosnjak lava boji!...
Majstor Cevapa is offline  
post #16 of 54 (permalink) Old October 20th, 2007, 06:20
Rising Star
 
Vllaznia's Avatar
 
Join Date: 05 2007
Location: New York
Teams: Albania, Vllaznia, Bayern
Posts: 423
Thanx, I appreciate it
Vllaznia is offline  
post #17 of 54 (permalink) Old October 20th, 2007, 06:23
Forum Manager
International
 
Majstor Cevapa's Avatar
 
Join Date: 04 2006
Location: Seattle
Teams: Bosna i Hercegovina, VFL Bochum, FK Sarajevo, AS Roma.
Posts: 5,747
No problem, but the cracks dont work, after you downlaod the torrent, mount it with dameon tools, and install, i will try to get the crack soon. In the next few hours.

Ja sam Bosnjak - dican junak:
Vjeran svetom domu svome,
Vjeran slavi svojih djeda
I narodu Bosanskome!

Njegov ponos na mom srcu
Ko amanet sveti stoji;
Ponos koji nigdje ne da,
da se Bosnjak lava boji!...
Majstor Cevapa is offline  
post #18 of 54 (permalink) Old October 20th, 2007, 06:25
First Place Winner, February 2013 XT Photo Contest
Xtratime Legend
 
Andor's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Katowice
Teams: In Immers we trust
Posts: 42,192
Gamecopyworld
Andor is offline  
post #19 of 54 (permalink) Old October 20th, 2007, 06:29
Forum Manager
International
 
Majstor Cevapa's Avatar
 
Join Date: 04 2006
Location: Seattle
Teams: Bosna i Hercegovina, VFL Bochum, FK Sarajevo, AS Roma.
Posts: 5,747
Can you give a exact link to the crack.

Ja sam Bosnjak - dican junak:
Vjeran svetom domu svome,
Vjeran slavi svojih djeda
I narodu Bosanskome!

Njegov ponos na mom srcu
Ko amanet sveti stoji;
Ponos koji nigdje ne da,
da se Bosnjak lava boji!...
Majstor Cevapa is offline  
post #20 of 54 (permalink) Old October 20th, 2007, 06:39
International
 
Zemi's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Posts: 6,031
I am sorry but for what game exactly is this file for?

Punen e sotme mos e le per neser

Besart Berisha
Zemi is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes Rate This Thread
Linear Mode Linear Mode
Rate This Thread:Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome