ECQ08:Albania-Luxembourg-Albania 2.6&6.6 - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Rate Thread Display Modes
post #1 of 460 (permalink) Old May 23rd, 2007, 00:30 Thread Starter
Rising Star
 
Alban's Avatar
 
Join Date: 06 2005
Location: Scandinavia
Teams: KOSOVA
Posts: 639
ECQ08:Albania-Luxembourg-Albania 2.6&6.6

What to say else:
Anything less than 6 points would be a huge dissapointig.

KOSOVA
Alban is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 460 (permalink) Old May 23rd, 2007, 00:47
Star Player
 
Drenica's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: Sweden-Gothenburg
Teams: SHQIPERI!
Posts: 3,943
Absolutely! I have a feeling that if Salihi will get some playing time he's gonna be the one scoring goals!
Drenica is offline  
post #3 of 460 (permalink) Old May 23rd, 2007, 00:56 Thread Starter
Rising Star
 
Alban's Avatar
 
Join Date: 06 2005
Location: Scandinavia
Teams: KOSOVA
Posts: 639
Quote:
Originally Posted by Drenica
Absolutely! I have a feeling that if Salihi will get some playing time he's gonna be the one scoring goals!
Yeah i want to see some goals, se malli um ka marr qe 15 vjet skem dhan goll :embarass: Salihi edhe Kapllani a kushdo veq goll let hin, veq po tutna pak se ekipet e grupit shume me rezulltat ngusht e kan mujt

KOSOVA
Alban is offline  
 
post #4 of 460 (permalink) Old May 23rd, 2007, 11:15
Star Player
 
Drenica's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: Sweden-Gothenburg
Teams: SHQIPERI!
Posts: 3,943
Quote:
Originally Posted by Alban
Yeah i want to see some goals, se malli um ka marr qe 15 vjet skem dhan goll :embarass: Salihi edhe Kapllani a kushdo veq goll let hin, veq po tutna pak se ekipet e grupit shume me rezulltat ngusht e kan mujt
As une s'besoj qe do te kemi problem ne mbrojte edhe pse e kemi Beqirin te lenduar. Por golla s'po mund te shenojme.. qajo po me brengos
Drenica is offline  
post #5 of 460 (permalink) Old May 23rd, 2007, 18:13
Rising Star
 
Join Date: 01 2007
Posts: 323
WELL, seems like Bogdani cant play with kapllani or the midfield cant make good plays

before the slovenia and bulgaria matches, Baric focused only on defensive training.. hopefully he focuses on attack this time!
FORCA_SHQIPERIA is offline  
post #6 of 460 (permalink) Old May 24th, 2007, 03:57
Premier Player
 
Korcari45's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Location: Korce/Detroit
Teams: KS Skenderbeu
Posts: 1,733
I think we will see Hyka for the luxembourg game for Lala. Maby if Skela is bak well have two playmakers on the field there should be sum goals coming.

No matter how you try ALBANIANS never die
We just retaliate with hate then we multiply.
Korcari45 is offline  
post #7 of 460 (permalink) Old May 24th, 2007, 06:08
International
 
Zemi's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Posts: 6,031
i agree, anything less than 6 points is a huge disappointment, who is after this match?

Punen e sotme mos e le per neser

Besart Berisha
Zemi is offline  
post #8 of 460 (permalink) Old May 24th, 2007, 15:41
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
We have to take these matches very-very serious, its not that we are far better than them, thus dont take these 6 pts for granted otherwise you might get hugely disappointed and start blaming everyone in the team, and than leave XT with an excuse that there isnt anything to talk about
Albion is offline  
post #9 of 460 (permalink) Old May 24th, 2007, 16:33 Thread Starter
Rising Star
 
Alban's Avatar
 
Join Date: 06 2005
Location: Scandinavia
Teams: KOSOVA
Posts: 639
Quote:
Originally Posted by Albion
We have to take these matches very-very serious, its not that we are far better than them, thus dont take these 6 pts for granted otherwise you might get hugely disappointed and start blaming everyone in the team, and than leave XT with an excuse that there isnt anything to talk about
Valla po, si te bijm ner Luxemburgovit ska ma anej ma ma posht.
BTW Albion urime fitorja e pramshit e AC kuq e zinjve :smileani: se edhe une jam kon me ta edhe e kam dit qe fitojn bile e kshyrsha lojen sikurse me kon reprize e jo LIVE

KOSOVA
Alban is offline  
post #10 of 460 (permalink) Old May 24th, 2007, 20:22
Star Player
 
Drenica's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: Sweden-Gothenburg
Teams: SHQIPERI!
Posts: 3,943
Telefonata e Bariç: Salihi, bëhu gati!

Trajneri i Kombëtares shqiptare, Oto Bariç, ka folur dje me Hamdi Salihin në telefon dhe i ka komunikuar atij personalisht ftesën për dy ndeshjet zyrtare me Luksemburgun.

Sulmuesi i Riedit nuk është grumbulluar për ndeshjen me Anglinë dhe Bariç ishte justifikuar me faktin se dëshironte të provonte lojtarë të rinj në repartin ofensiv, siç janë Sinani e Xhafaj. Lënia jashtë përfaqësueses për ndeshjen me anglezët e mërziti Salihin, por gjithsesi ai u tregua profesionist dhe nuk bëri replika me teknikun, duke pranuar vendimin e këtij të fundit. Bariç e ka kuptuar situatën e ftohtë që ishte krijuar mes tij dhe sulmuesit dhe për të evituar çdo shpërthim të lojtarit, si dhe për t’iu shmangur kritikës së vazhdueshme të medias, ai ka vendosur të bisedojë vetë me Salihin për ta qetësuar atë. “Je gjithnjë nën vëzhgimin tim dhe e kam ndjekur ecurinë tënde vazhdimisht, i ka thënë Bariç Salihit. Nëse nuk të grumbullova kundër Anglisë, këtë e bëra sepse doja të provoja lojtarë të rinj. Megjithatë rri i qetë, sepse do të jesh kundër Luksemburgut dhe do të kesh mundësi për të treguar veten”. Këto fjalë pritet të kenë një efekt të madh tek sulmuesi shkodran, i cili e ka ndjerë veten të lënë pas dore, gjatë kohës që kroati ka drejtuar kuqezinjtë. Marrëdhëniet mes Bariçit e Salihit u ftohën ndjeshëm që prej muajit janar, kur shkodrani nuk dëgjoi sugjerimin e trajnerit për të shkuar tek skuadra e Rapidit të Vienës, por zgjodhi Riedin.Tekniku kroat e ka pranuar se kryen edhe rolin e konsulentit të merkatos në klubin e Rapidit dhe kishte dëshirë që shqiptari të nënshkruante për këtë ekip në muajin janar, por Salihi veproi ndryshe, duke e zhgënjyer 75-vjeçarin. Kjo mendohet të jetë edhe arsyeja e vërtetë se përse Bariç nuk e grumbulloi Salihin as për miqësoren me Maqedoninë më 7 shkurt. Megjithatë, ai duket se është dorëzuar përballë golave të shumtë që ka shënuar ish-bomberi i Tiranës dhe ka vendosur ta grumbullojë 24-vjeçarin për dy ndeshjet me Luksemburgun. Duke parë shterpësinë e sulmit kuqezi në gjashtë ndeshjet e fundit, trajneri i përfaqësueses nuk ka dashur të rrezikojë që të privohet nga shërbimet e një nuhatësi goli, siç është shkodrani. Bariç ka thënë pak ditë më parë për “Panorama Sport”, se Salihi është pretendent serioz për të zënë një vend titullari në ndeshjen kundër Luksemburgut. Miqësorja e nesërme do të jetë mjaft e rëndësishme për Edmond Kapllanin, sulmuesin që ndonëse ka shkëlqyer këtë sezon në Bundesligë, me fanellën kuqezi nuk ka dhënë atë që pritej. Bariç ka lënë të kuptohet se nëse Kapllani nuk do ta bindë në këtë ndeshje testuese, atëherë rrezikon vendin e titullarit për ndeshjet kualifikuese kundër Luksemburgut. Pretendenti kryesor për të zënë vendin e bomberit të Karlsruhes është Hamdi Salihi, i cili deri tani nuk ka mundur të luajë asnjëherë si titullar.
Drenica is offline  
post #11 of 460 (permalink) Old May 26th, 2007, 05:51
International
 
Zemi's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Posts: 6,031
salihi is from sk tirana?

is he that great of a talent?

Punen e sotme mos e le per neser

Besart Berisha
Zemi is offline  
post #12 of 460 (permalink) Old May 26th, 2007, 05:59
Premier Player
 
Korcari45's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Location: Korce/Detroit
Teams: KS Skenderbeu
Posts: 1,733
Quote:
Originally Posted by Azem The Dibran
salihi is from sk tirana?

is he that great of a talent?

In my opinion he is the best goalscorer Albania has and I think he needs and has earned a shot to get some playing time.

No matter how you try ALBANIANS never die
We just retaliate with hate then we multiply.
Korcari45 is offline  
post #13 of 460 (permalink) Old May 26th, 2007, 06:11
Premier Player
 
Korcari45's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Location: Korce/Detroit
Teams: KS Skenderbeu
Posts: 1,733
My lineup for this game

------------------Beqaj???---------------

Dallku---------Vangjeli-------Curri-------Haxhi


Muka---------------Cana--------------Berisha


---------------------Kapllani--------------------

--------------Salihi-------------Bogdani---------


I dont know kapllani's stuation on his injury if not 100% I would put Berisha at AM and play Hyka there. I dont like Skela or Duro. Beqiri really hurt the flexibility of our team because we could bring curri up in midfield or for a team like Holland hae a solid 4 on the backline in Curri Dallku Vangjeli and Beqiri.

No matter how you try ALBANIANS never die
We just retaliate with hate then we multiply.
Korcari45 is offline  
post #14 of 460 (permalink) Old May 26th, 2007, 07:14
International
 
Zemi's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Posts: 6,031
see i would think you would have to put beqiri in because of his great defensive playing

vangjeli i agree on the back line, he basically replaces dede
dallku i love and haxhi is the vet who knows the game i also like curri alot...

but what about lala....i think he has to play, he is a very smart player

Punen e sotme mos e le per neser

Besart Berisha
Zemi is offline  
post #15 of 460 (permalink) Old May 26th, 2007, 07:19
Premier Player
 
Korcari45's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Location: Korce/Detroit
Teams: KS Skenderbeu
Posts: 1,733
Quote:
Originally Posted by Azem The Dibran
see i would think you would have to put beqiri in because of his great defensive playing

vangjeli i agree on the back line, he basically replaces dede
dallku i love and haxhi is the vet who knows the game i also like curri alot...

but what about lala....i think he has to play, he is a very smart player

Beqiri broke his leg and out for 3 months Lala is also injured for both these games.

No matter how you try ALBANIANS never die
We just retaliate with hate then we multiply.
Korcari45 is offline  
post #16 of 460 (permalink) Old May 26th, 2007, 07:33
International
 
Zemi's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Posts: 6,031
i would agree with your lineup then...i dont really see anyone i could replace....so you like muka huh...i don;t know much about him, is there any better options?

Punen e sotme mos e le per neser

Besart Berisha
Zemi is offline  
post #17 of 460 (permalink) Old May 26th, 2007, 07:52
Premier Player
 
Korcari45's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Location: Korce/Detroit
Teams: KS Skenderbeu
Posts: 1,733
Quote:
Originally Posted by Azem The Dibran
i would agree with your lineup then...i dont really see anyone i could replace....so you like muka huh...i don;t know much about him, is there any better options?

If we get Gjasula, Muka is unselfish and a good player for us. In my opinion he is the heart of SK Tirana a good leader out there.

No matter how you try ALBANIANS never die
We just retaliate with hate then we multiply.
Korcari45 is offline  
post #18 of 460 (permalink) Old May 26th, 2007, 08:01
International
 
Zemi's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Posts: 6,031
if we get gjasula....it's ridiculous, you would think we're asking the kid to rip his lung out, all we are asking is to play for your blood, it should not be a long and tiresome decision.

Punen e sotme mos e le per neser

Besart Berisha
Zemi is offline  
post #19 of 460 (permalink) Old May 26th, 2007, 09:35
Star Player
 
Drenica's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: Sweden-Gothenburg
Teams: SHQIPERI!
Posts: 3,943
Beqaj

Dallku/Vangjeli - Vangjeli/Dallku - Dede/Rrustemi - Curri/Haxhi

Berisha - Cana - Bulku/Curri - Muka

Bogdani - Bushi/Salihi/Kapllani


Hyka's physical status is very poor. And i think that he should play for our U-21's instead...
Drenica is offline  
post #20 of 460 (permalink) Old May 26th, 2007, 09:50
Rising Star
 
Black-Eagle's Avatar
 
Join Date: 03 2005
Location: Brussels
Teams: Albania NT, RSC Anderlecht, AC Milan
Posts: 997
Do te doja ta shihja edhe Henri Ndreken ne rolin e qendermbrojtesit ...

Per ndeshjen e Luksemburgut do te kisha ftuar keto lojtare :

Porta : Beqaj, Hidi.
Mbrojtja : Vangjeli, Dallku, Dede, Rrustemi, Ndreka, Haxhi, Curri.
Mesfusha : Berisha, Cana, Bulku, Muka, Duro, Skela, Bylykbashi, Gjasula (nese pranon por s'me besohet).
Sulmi : Salihi, Kapllani, Bogdani, Bushi.


Ja dhe 11-shi im per ndeshjen :

-----------------------Beqaj-----------------------

Dallku------------------Dede----------------Vangjeli

------------Cana------------------Curri------------

Berisha---------------------------------------Haxhi

-----------------------Muka-----------------------

------------Kapllani-------------Bogdani------------

Last edited by Black-Eagle; May 26th, 2007 at 09:57.
Black-Eagle is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes Rate This Thread
Linear Mode Linear Mode
Rate This Thread:Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome