KF Vėllaznimi - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Rate Thread Display Modes
post #1 of 156 (permalink) Old February 12th, 2007, 19:44 Thread Starter
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
KF Vėllaznimi

Here it goes, a thread dedicated to my KF Vëllaznimi. I am encouraged by latest transfers that we made and despite the fact we are 9 points away from 'safe zone' I am still hoping we can turn things around and avoid the relegation.
Our january transfers:
Ismet Ramushi - striker
Muhamet Dragusha - midfielder
Naser Prapashtica - goalkeeper
Mirash Bardheci
...and ongoing negotiations with Arsim Plepolli.
5 nigerians are in trial aswell.

Previously we signed Seid Onbashi, but later had to return to his old club Trepqa as he wasnt allowed to play for 3 diffrent teams during one season (FFK rules).

Last edited by Albion; February 12th, 2007 at 19:50.
Albion is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 156 (permalink) Old February 12th, 2007, 19:51
Premier Player
 
Vranina's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Pejė, Northern Albania
Teams: A L B A N I A
Posts: 1,777
Temė palidhje, mbylle

Jo valla seriozisht KF Vėllaznimi ėshtė ekip me histori dhe tradicion nė Kosovė. Ka prodhu talenta tė mdhajė ky qytet si Lorik Cana, Ardian Kozniku, Besnik Hasi dhe Ardian Gashi.

Sa pėr ekip, meriton tė jetė shumė mė lartė se sa ėshtė momentalisht. Por besoj se me kėto pėrforcimet qe i kan bo qet sezon pėr vitin tjeter kan gjasa tė konkurojnė shumė mė lartė.

FITORJA ĖSHTĖ E JONA

formerly known as Dardanian
Vranina is offline  
post #3 of 156 (permalink) Old February 12th, 2007, 19:59 Thread Starter
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
Haha ku ne start 'tema palidhje' mos ma boni bajat

Ka edhe emra tjere ma t'vjeter psh Faruk e Faton Domi, masnej Nexhdet Zhaveli ni nder portierat ma t'mire t'kohes tij qe ka lujt edhe per Rijeken, masnej Genc Hoxha (aktualisht nder trenerat ma t'mire ne Kosove) e plot tjere. Vllaznimi gjethmon u dallu me akademin e futbollit, ka pas gjeth gjenerata t'forta...por vitet e funit situata financiare e boni qe mu largu nga liga 1 sezone... e prap tash n'rrezik, veq kom shpresa mas ktyne ndryshimeve t'fundit.

PS. ju ftoj per bashkbisede, mos m'leni singlehandly ta mbaj gjalle temen
Albion is offline  
 
post #4 of 156 (permalink) Old February 12th, 2007, 20:25
Premier Player
 
Vranina's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Pejė, Northern Albania
Teams: A L B A N I A
Posts: 1,777
Nime Albion, Arben Zhjeqi. Qfar kualitete ka. A kish vleft për Përfaqësuesen e ardhshme e Kosovës apo kombëtaren Shqiptare?

FITORJA ĖSHTĖ E JONA

formerly known as Dardanian
Vranina is offline  
post #5 of 156 (permalink) Old February 12th, 2007, 20:32 Thread Starter
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
Nese doni me lexu...

Quote:
KF VLLAZNIMI nga Gjakova nuk ka pasur rastin te luje ne Ligen e Kampionve apo ne ate te UEFA,mirpo lojtaret qe kane dale nga ky klub po. Klubi me 9 kampionate te fituara ne Kosovë , kete vite shenon 76-vjetorin e themelimit.Klubi gjakovare apo krenaria e qytetit si e quajne banoret është ne maje te listes për nga titujt e fituar ,mirpo, njihet edhe si nje nder klubet me te vjetra te Kosoves .deri ne vitin 1924 gjakovaret nuk kishin ndjere "lezetin" e topit te kembes, siq e quante Faik Dushi ,njeriu e cili e zevendesoi topin e improvizuar nga leshi dhe leckat me ate pernjemend.Atebote topi e kishte sjelle nga kryeqendra e Kroacise ,Zagrebi ku ishte i punsuar .Topi i pare arriti por ku te luhej me te kur nuk kishte fusha futbolli.Gjakovaret nuk lejuan ti "dale" afati topit e te behet bajat me te luanin nepër mëhalla dhe rrugica plot gure.

Faik Dushi, babai i klubit

Pasi i shqyen disa topa te sjellë nga Kroacia nener rruget me gure , ne pranvere te vitit 1927 formohet klubi me emrine "Shpata e Kosoves".Atekohe nuk kishte kryesi ,por klubi kishte babin e vet ,ai ishte Faik Dushi themelues i klubit .Pos tij ne historikun e klubit gjakovare janë te shenuare edhe emrat e Selim Muhagjirit,Sokol Dobroshit ,Ismet Stavilecit, Qazim Damonagës e disa te tjere .Keta ishine nismetaret e klubite ,por edhe futbollistet e pare te cilet ne ndeshjen promovuse mposhten ekipin e Prizerenit,me rezultate 2-0. Me vone filluan te organizohen,por nuk iu lejua te merrnin pjese ne ne Kampionatin GJithkombetar ngase qyteti i Gjakoves ishte nen administrimin e Prizerenit , Për ta hequr mallin, burrat e Gjakoves edhe një here mboshten skuadrën e Pruzerenit, e cila ishte finaliste e ketije kampionatit te palejuare për gjakovaret .Dy vjete me vone ,klubi nderroj emrin"Pashtriku",por edhe ky emer nuk u trashigua shume ,vetem deri ne vitine 1941.Emrin i rradhes ishte "Ylli i Kuqe"ishte kjo kohe e kumunizmit.Vetem 10 vjete me vone skuadra e merre emrin qe mbane edhe sode e kesaje dite ,KF VllaznimI .Koha ishte e veshtire por jo edhe për te ndalur popullarizimin e ketije sporti nder gjakovaret .Nga brumi i quajtur Dushi ,dalin gjenerata te reja ,emra te rinje siq ishte rasti i Hamdi Nuqit,golashenuesit me te mire kuqezi te te gjitha kohëve.

Sukseset fillojne me Vllaznimin – pase vitit 1968

Trofeun e pare të rëndësishëm, Vllaznimit te Gjakovës I dhuroj gjenerata e Bedri Zhubit , vëllezerve Halilosmani, Luan Vokshit , Fatmir Zhubit , Fatmir Rracit e shume të tjerëve,kure u stolisen me titulline e pare kampion të Kosovës. Këtë titull e mbrojtën me xhelozi edhe tre vitet e ardhshme .Por me kaqe edhe mbeti deri ne në vitin 1971 ,kure u kualifikua në Ligën e Dytë të ish-Jugosllavisë.Më heret dështonte ne ndeshjet vendimtare për t’u kualifikuar në një rang më të lartë federativ .Megjithate shume suksese të ekipit janë të ndërlidhura edhe me tifozët e zjarrtë te njohur me emrin "Kuqezinjët e Jakovës" .

Zenun Brovina ishte I pari kosovar që kaloi një klub jashtë Kosovës.Ishte ky lojatr I Vllaznimit ,që për një kohë kishte mbrojtur ngjyrat e Partizanit të Beogradit. Zenuni ,kishte hapur rrugën edhe futbollistëve të tjerë si Blerim Mula dhe Faton Bingazi ,të cilët luajtën nëpër disa klube turke.

Megjithatë ,Ardian Kozniku dhe Besnik Hasi ,mbetën krenari e këtij qyteti dhe I këtij klubi.Që te dy kanë shkelur në barin e stadiumeve më të njohura botërore .Derisa Kozniku ka edhe një medalje të bronztë nga Kampionati Botror 1998 I organizuar ne Francë,me Kombëtaren e Kroacisë, Hasi ka disa tituj kampioni të Belgjikës dhe ndeshje në Ligën e Kampionëve ,së bashku me fanellen e kombëtares "kuqezi" që mban edhe sot.


PS. Arben Zhjeqi osht nder mbrojtsat ma t'mire ne lige, osht i rregullt ne KF Prishtina dhe ne Perfaqsusen e Kosoves, por per shkak moshes besoj se ska gjasa ne Kombtare Shqiptare.
Albion is offline  
post #6 of 156 (permalink) Old February 13th, 2007, 14:53 Thread Starter
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
Stenley Nelson and Sylvestre Obunweri failed to convince Blerim Mula and therefore have been released, meanwhile the decision about other three nigerians: Iliya David, Nanna Chijoke and Ndudeze Obina Okala will be made after "Shahin Haxhislami" tournament.
Albion is offline  
post #7 of 156 (permalink) Old February 15th, 2007, 16:32 Thread Starter
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
Krejt nigeriant e Vllaznimit jan kthy

sipas trenerit Mula, atyre ju duhet ni kohe e madhe per mu pershtat ne ekip... e Vllaznimit osht tu kqyr per short-term solution, lojtar qe ndryshojn ekipen per t'mire meniher.
Albion is offline  
post #8 of 156 (permalink) Old February 15th, 2007, 18:33
Premier Player
 
Vranina's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Pejė, Northern Albania
Teams: A L B A N I A
Posts: 1,777
Quote:
Originally Posted by Albion
Krejt nigeriant e Vllaznimit jan kthy

sipas trenerit Mula, atyre ju duhet ni kohe e madhe per mu pershtat ne ekip... e Vllaznimit osht tu kqyr per short-term solution, lojtar qe ndryshojn ekipen per t'mire meniher.
Racista!

FITORJA ĖSHTĖ E JONA

formerly known as Dardanian
Vranina is offline  
post #9 of 156 (permalink) Old February 15th, 2007, 18:56 Thread Starter
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
Pa i ni komentet e disave "pfffff nigerian, pse a spo ka shqiptar boll a"
Albion is offline  
post #10 of 156 (permalink) Old February 15th, 2007, 20:48
Premier Player
 
Join Date: 04 2005
Posts: 1,727
Une kisha thon bash afrikan me marre.
Jon te lire dhe normal mi marre asi te mire.

Si dihet ndoshta si polonia e shtim edhe n'kombetare ndoj njo.
Arsenal is offline  
post #11 of 156 (permalink) Old February 15th, 2007, 22:17
Premier Player
 
Vranina's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Pejė, Northern Albania
Teams: A L B A N I A
Posts: 1,777
Quote:
Originally Posted by Arsenal
Une kisha thon bash afrikan me marre.
Jon te lire dhe normal mi marre asi te mire.

Si dihet ndoshta si polonia e shtim edhe n'kombetare ndoj njo.
Mos dashte me ja jep edhe qiken?

FITORJA ĖSHTĖ E JONA

formerly known as Dardanian
Vranina is offline  
post #12 of 156 (permalink) Old February 16th, 2007, 07:33 Thread Starter
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
Paj...se ka edhe keq pejoni, si dihet dal najo i mire, e bllokon me kontrat...edhe me shit masnej bile bon naj pare, e kom fjalen per ma vone.
Po kta n'Vllazim nuk ishin aq kualitet.

Afrikani ma i mire qe u kn najher ne Kosoves, u kon Raphael Edereho ne KF Prishtina.
Albion is offline  
post #13 of 156 (permalink) Old February 16th, 2007, 07:53
Premier Player
 
Vranina's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Pejė, Northern Albania
Teams: A L B A N I A
Posts: 1,777
Valla me kqyr ashtu, ndoshta bile federata për zuzak kish punu për me i afru mbasi spo ja han kari për Shqiptar..

FITORJA ĖSHTĖ E JONA

formerly known as Dardanian
Vranina is offline  
post #14 of 156 (permalink) Old February 16th, 2007, 08:57 Thread Starter
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562


Se kuptoj hiq qysh i gjejn qeto lidhje ne Afrike pernima.
Albion is offline  
post #15 of 156 (permalink) Old February 16th, 2007, 11:43
Legend
 
Minotti's Avatar
 
Join Date: 08 2002
Location: Malmö,Sweden
Teams: Albania NT, Parma
Posts: 15,670
Quote:
Originally Posted by Albion


Se kuptoj hiq qysh i gjejn qeto lidhje ne Afrike pernima.

Me siguri prej MSNit! p

I don't have a sig.
Minotti is offline  
post #16 of 156 (permalink) Old February 16th, 2007, 12:59 Thread Starter
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
Quote:
Originally Posted by Valdrin
Me siguri prej MSNit! pbonja ADD qeti mbrojtsi Jimmy Frimy Oluwemy
Albion is offline  
post #17 of 156 (permalink) Old February 16th, 2007, 13:17
Forum Manager
International
 
Join Date: 11 2004
Teams: Multiethnic Republic of Kosovo
Posts: 6,606
Quote:
Originally Posted by Albion


Se kuptoj hiq qysh i gjejn qeto lidhje ne Afrike pernima.
Une e kuptoj...nese e dini pra une hala e kom at websajtin e kfbeselidhjes (kfbeselidhja.co.nr), pra ni dite pe kqyri emailin, ni agjent(menagjer) nigerian me kish qu emailin tu thon qe ka shume lojtar qe jan te gatshem me ardh ne prova, krejt e kish me email adrese, me adrese kshtu. Pra kta vet po lypshin ekipe, edhe nuk i ha ne cilin vend. Sepse pre kta jena ne evrop, dmth ka pare.
Madman is offline  
post #18 of 156 (permalink) Old February 16th, 2007, 13:24 Thread Starter
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
Ma merr menja... ni shok i jemi u kon qeshtu scout per basketboll, inboxin plot emaila e ka pas me oferta t'lojtarve.
Edhe ai u kon qe e ka pru Ronnie Ross-in ne Vllaznim, prej kollegjit te Utah. Ka pas pru edhe disa lojtar tjere qeshtu. Parameno me ni rast... ne email nder 10 lojtar te nje menaxheri u kon edhe emri i ish-ngulitsit ma tmire ne NBA, Cedric Cebalos, po rroga e tij u kon shume per ekipe kosovare.
Albion is offline  
post #19 of 156 (permalink) Old February 16th, 2007, 13:39
Legend
 
Minotti's Avatar
 
Join Date: 08 2002
Location: Malmö,Sweden
Teams: Albania NT, Parma
Posts: 15,670
Quote:
Originally Posted by Luani
Une e kuptoj...nese e dini pra une hala e kom at websajtin e kfbeselidhjes (kfbeselidhja.co.nr), pra ni dite pe kqyri emailin, ni agjent(menagjer) nigerian me kish qu emailin tu thon qe ka shume lojtar qe jan te gatshem me ardh ne prova, krejt e kish me email adrese, me adrese kshtu. Pra kta vet po lypshin ekipe, edhe nuk i ha ne cilin vend. Sepse pre kta jena ne evrop, dmth ka pare.

Gati ja qillova

I don't have a sig.
Minotti is offline  
post #20 of 156 (permalink) Old February 20th, 2007, 11:33 Thread Starter
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
Skuadra e Vėllaznimit tė Gjakovės, e cila edhe njihet si mė e pėrforcuara pėr kėtė vit, fazėn e dytė tė pėrgatitjeve do ta zhvillojė nė Ulqin. Kėshtu, “kuqezinjtė” e Gjakovės, sot do tė udhėtojnė pėr nė qytetin bregdetar, ku parashohin t’i zhvillojnė disa ndeshje miqėsore-kontrolluese.

“Gjithēka ėshtė duke shkuar nė rregull. Atmosfera nė klub ėshtė e mirė, dhe kjo ėshtė kryesorja”, deklaroj njėri nga pėrforcimet mė tė mėdha tė gjakovarėve, Muhamet Dragusha.

Vėllaznimi, i cili njihet si skuadėr mė traditė nė futbollin kosovar, nė vitet e fundit, ėshtė pėrballur me njė krizė tė rėndė financiare, gjė kjo qė ka bėrė qė ata tė luftojnė pėr ekzistencė, madje vetėm fati (njė herė Vėllazėria e Zhurit dhe njė herė sistemi i garave), kanė shpėtuar gjakovarėt nga largimi. Mirėpo, si duket kjo do tė mbetėt vetėm histori pėr Vėllaznimin, pasi qė ai sivjet ka njė pasqyrė krejt tjetėr. Tashmė skuadra ka donatorė tė cilėt kanė investuar nė skuadėr duke sjellė futbollistė mjaftė cilėsor dhe se ekzistenca nė Superligė, nė pranverė do tė sigurohet. “Ishim pjesėmarrės nė turneun e Besės sė Pejės. Vėrtet kemi zhvilluar njė lojė shumė tė bukur, ēka dėshmon se nė pranverė do tė jemi skuadėr shumė e fortė”, vlerėsoj Dragusha.

Ekspedita gjakovare e futbollit, nė Ulqin do tė qėndroj 10 ditė, ndėrkaq, pėrveē Vėllaznimit, nė kėtė vend momentalisht ėshtė edhe kampioni vjeshtor i Superligės, Prishtina.
Albion is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes Rate This Thread
Linear Mode Linear Mode
Rate This Thread:Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome